Odpowiedź na pozew rozwodowy - Forum Prawne

 

Odpowiedź na pozew rozwodowy

witam, mam problem, pól roku temu moja żona zdradziła mnie i jest nadal w tym nieformalnym związku, cztery dni temu dostałem pozew rozwodowy bez orzekania o winie niemniej jednak w uzasadnieniu napisała że to z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
28-03-2008, 13:51  
alexy33
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Odpowiedź na pozew rozwodowy

witam,
mam problem, pól roku temu moja żona zdradziła mnie i jest nadal w tym nieformalnym związku, cztery dni temu dostałem pozew rozwodowy bez orzekania o winie niemniej jednak w uzasadnieniu napisała że to z mojej winy - że ją zaniedbywałem i nie przykładałem się do obowiązków rodzinnych , zwróciła się również z wnioskiem o alimenty w wys. 1000pln ja nie zgadzam się na rozwód mimo tego co mi zrobiła , chodzi o dwuletnie dziecko, w związku z powyższym mam pytani:
1) czy i jak mogę nie zgodzić się na rozwód ?
2) czy mam to odnieść w odpowiedzi na pozew?
3) czy mogę powołać na świadka jej obecnego "faceta"?
4) jak zmniejszyć kwotę alimentów?
5) gdzie mogę znaleźć wzór odpowiedzi na pozew w tej konkretnej sytuacji?
proszę o pilną pomoc !!!! dziekuję
alexy33 jest off-line  
28-03-2008, 14:21  
karino75
Użytkownik
 
Posty: 163
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

Odpowiedź na pozew o rozwód jest to ustosunkowanie się do żądań powoda. Można także w tym piśmie wskazać własny pogląd na określone w pozwie zarzuty i okoliczności, np. ze nie zgadza się pan na rozwód ale należy podać okoliczności, dowody, świadków. Odpowiedź na pozew jest pismem procesowym i podlega rygorom związanym ze sporządzaniem takiego pisma (najważniejszy to termin! prawdopodobnie 14 dni ale trzeba doczytać w doręczeniu).

Odpowiedź na pozew o rozwód WZÓR, sorki innego nie znalazłam ale na podstawie tego można już coś stworzyć

przykład; bez orzekania o winie.

.......................dnia .................. r.

Sąd Okręgowy
w ......................
Wydział .............

Powód: ........................ zam. ....................., ul. ................................
Pozwany: ......................., zam. ......................., ul. ................................

Sygn. akt. ............... Odpowiedź na pozew o rozwód

W związku z pozwem o rozwód złożonym w dniu .......................... roku przez ...................................... wnoszę o:
1.rozwiązanie małżeństwa zawartego przeze mnie z ............................... w dniu .................w Urzędzie Stanu Cywilnego w ........................... - nr aktu małżeństwa .......................... - poprzez rozwód bez orzekania o winie
2.powierzenie ............................................... wykonywania władzy nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, tj. ................................... ur. w dniu .............................. r. w ........................... oraz ..........................., urodzoną w dniu ........................ w ....................................:
3.przyznanie alimentów na nieletnie dzieci w kwocie ................. zł miesięcznie
4.obciążenie obu stron kosztami postępowania w równych częściach

UZASADNIENIE


Związek małżeński z .......................... zawarty został w dniu ............................. roku. Po zawarciu związku małżeńskiego z powodu braku własnego mieszkania zamieszkaliśmy u rodziców ....................................... w ......................................... przy ul. ...................................... gdzie zamieszkiwaliśmy wspólnie przez okres .................... W tym czasie zajmowałam się dziećmi.
W ..................... zdecydowałiśmy się na wynajęcie mieszkania w ......................... przy ul. .......................................aby uniknąć sytuacji konfliktowych do jakich coraz częściej dochodziło.
Dwa lata temu podjęłam pracę zarobkową.
Obecnie moje dochody to .......................... zł brutto z tytułu pracy w .................................................. ..............
Aby uniknąć sytuacji konfliktowych mając na względzie dobro dzieci zgadzam się na rozwiązanie małżeństwa bez orzekania winy pomimo, że bezpośrednią przyczyną rozpadu tego związku jest fakt, że powód utrzymuje bliskie kontakty z inną kobietą czego nie krył przede mną.
Wnoszę o ustalenie alimentów na poziomie proporcjonalnym do zarobków powoda tj. ................. zł. netto. miesięcznie.
Wnoszę o obciążenie obu stron kosztami postępowania w równych częściach. Pomimo niskich zarobków na jakie powód powołuje się w pozwie jego sprawą zajmuje się Kancelaria Adwokacka na której usługi mnie nie stać.
karino75 jest off-line  
28-03-2008, 14:57  
alexy33
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

dzięki, mam tylko pytanie w jaki sposób i w którym miejscu w odpowiedzi zawrzeć mój brak zgody na rozwód
pozdrawiam
alexy33 jest off-line  
28-03-2008, 17:02  
karino75
Użytkownik
 
Posty: 163
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

w pkt. 1 ale najważniejsze jest uzasadnienie
karino75 jest off-line  
28-03-2008, 17:35  
alexy33
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

Dzieki Karino i pozdrowienia
alexy33 jest off-line  
28-03-2008, 17:59  
karino75
Użytkownik
 
Posty: 163
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

życzę powodzenia
karino75 jest off-line  
28-04-2008, 16:15  
Zmęczona
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Re: odpowiedź na pozew rozwodowy

To ja może podciągnę ten temat.
Mam pytanie:
Jeżeli pozwany odpowie na pozew to czy powódka otrzyma listownie jego "wersję", czyli tą odpowiedź przed rozprawą????? czy nie będzie wiedziała co on napisał?????? proszę bardzo o pomoc!!!!!!!!!!!
Zmęczona jest off-line  
27-04-2010, 16:26  
agula750123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

Witam!
Wszystkie pisma procesowe (a o takim tutaj mowa) są doręczane stronie przeciwnej. Dlatego też składa się go w conajmniej w 2 egzemplarzach ( dla Sądu i dla strony przeciwnej).
agula750123 jest off-line  
21-10-2010, 23:06  
holke006
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

jakie mam prawa w odpowiedzi na pozew rozwodoey.
Chodzi mi o :
- orzeczenie winy powoda
- podwyższenie alimentów na dzieci,
- alimenty na mnie jako żone, a matke ,małoletnich dzieci,
- podział majątku,
- ograniczenie włądzy rodzicielskiej powodowi,
- obciążenie powoda kosztami procesu
holke006 jest off-line  
22-10-2010, 00:03  
agula750123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

Wszystkie te elementy oczywiscie trzeba uwzglednic w odpowiedzi na pozew rozwodowy, ale trzeba pamietac o tym, iz tak na prawde, to sprawa nie rozstrzyga sie na podstawie tylko li i wylacznie pism procesowych, bardzo wazne, a jesli nie najwazniejsze jest udowodnienie i wykazanie slusznosci stawianych wobec drugiej strony postulatow. Pamietac nalezy, ze ograniczenie, czy pozbawienie jednego z rodzicow praw, to powazna sprawa, i powody takiego wniosku musza byc naprawde istotne Jjesli zas chodzi o podzial majatku, to czesta praktyka jest, iz sad nie rozpatruje podzialu majatku podczas sprawy rozwodowej, aby uniknac przewleklosci postepowania. o podzial majatku mozna wystapic do sadu cywilnego.
Jesli chodzi o alimentowanie malzonka to:

Art. 60. § 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
agula750123 jest off-line  
22-10-2010, 20:43  
martus2607
Użytkownik
 
Posty: 215
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

mam pytanie odnosnie swiadkow na rozprawie. jestem powodka i zlozylam pozew o rozwod z orzekaniem winy,podalam tez swiadkow.
miesiac temu otrzymalam wezwanie na rozprawe. rozprawa jest 22 listopada. do tej pory nie otzrymalam zadnego pisma czy pozwany powolal swoich swiadkow.
czy jest jakis konkretny termin na podanie swiadkow(np tak jak termin na odpowiedz na pozew)?
czy maz moze jeszcze do dnia rozprawy wyslac pismo z lista swoich swiadkow?
martus2607 jest off-line  
22-10-2010, 21:04  
agula750123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

Sprawy o rozwod nie koncza sie zazwyczaj na pierwszym terminie rozprawy. Maz moze w dowolnym terminie zglaszac wnioski o przesluchanie swiadkow, podajac na jaka okolicznosc ma byc ten swiadek przesluchany. Jezeli Sad dopusci dowod z zeznan owych swiadkow, wezwie ich i przeslucha. Ty jako strona mozesz zadawac im pytania. Sad moze tez dopuscic z urzedu dowody z zeznan swiadkow, moze to byc np. wychowawczyni dziecka ze szkoly itp. Sad moze tez zwrocic sie do roznych instytucji itp o nadeslanie rozmaitych dokumentow, czy to np z policji, jezeli zostaly tam dokonywane jakies interwencje, z innych sadow, jezeli toczyly sie sprawy ... itp. Rozwod z orzekaniem o winie zazwyczaj jest dlugi i coz tu duzo kryc...czesto bywa nieprzyjemny.
agula750123 jest off-line  
22-10-2010, 22:09  
martus2607
Użytkownik
 
Posty: 215
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

mielsimy juz pierwsza rozprawe. w pozwie zazadlam rozwodu z winy meza i odebranie mu praw do dziecka. sedzia kazala powolac swiadkow poniewaz maz nie zgodzil sie na rozwod z jego winy.
rozprawa za miesiac dlatego pytalam czy maz ma jeszcze mozliwosc powolania swiadkow.
a jesli powie na rozprawie ze nie ma zadnych swiadkow na moja wine to czy sedzia bedzie kazala mu jednak powolac jakiegokolwiek swiadka czy przeslucha tylko moich i rozprawa bedzie toczyc sie dalej?
martus2607 jest off-line  
22-10-2010, 23:27  
agula750123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

Maz oczywiscie ma mozliwosc wnioskowania swoich swiadkow. Jezeli maz nie bedzie mial zadnych swiadkow, to rzecz jasna "na sile" nikogo nie kaza mu nikogo wskazywac. Sad przeslucha swiadkow, ktorzy zostali "dopuszczeni" w sprawie i ewentualnie wyda orzeczenie. Zasada jest, ze rozprawa sie toczy, dopoki nie zostana wszyscy istotni swiadkowie przesluchani. Tak wiec na kolejnej rozprawie moga byc przesluchiwani Twoi swiadkowie, i nawet podczas rozprawy moze sobie maz "nagle" przypomniec, ze ma swiadka i prosic sad o jego przesluchanie. zostanie on przesluchany na kolejnym terminie rozprawy, badz jesli maz przyprowadzil go z soba na rozprawe i grzecznie on czeka na korytarzu i moze byc przesluchany jeszcze tego samego dnia (oczywiscie jesli czas pozwoli).
agula750123 jest off-line  
24-10-2010, 19:49  
holke006
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: odpowiedź na pozew rozwodowy

czy w odpowiedzi na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, mogę nie wyrazić zgody na podpisanie rozwodu i co mogę zaznaczyć we wniosku, np. *podwyższenie alimentów na dwoje małoletnich dzieci
holke006 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy (odpowiedzi: 2) Witam. Otrzymałam pozew rozwodowy. 1) Czy powinnam na niego odpowiadać jeśli zgadzam się na wszystkie punkty a jedynie uzasadnienie rozpadu...
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy (odpowiedzi: 10) Witam, W ubiegły czwartek (6/03/2014) mój jeszcze mąż odebrał pozew rozwodowy. W pouczeniu było napisane, że pozwany ma prawo na wniesienie...
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Moja mama otrzymała w/w pozew, sporządziła stosowną odpowiedź, ale mnie zastanawia jedno. W pozwie jest jasno napisane, że na...
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy (odpowiedzi: 5) Wczoraj otrzymałam pozew rozwodowy. Mam następujące pytanie : czy odpowiedź na pozew ma być krótka , bez załączników, bez nazwisk ewentualnych...
§ odpowiedź na pozew rozwodowy (odpowiedzi: 4) Hej, moja matka wniosła pozew o rozwód bez orzekania o winie, sąd wyznaczył rozprawę na listopad. Ojciec nie godzi się na rozwód bez orzekania o...
§ Odpowiedź na pozew rozwodowy. (odpowiedzi: 1) Witam, mam do Państwa wielką prośbę. Szukam na internecie już jakiś czas a nie mogę znaleźć wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy. Gdyby ktoś z Państwa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:42.