Rozprawa o Alimenty - Forum Prawne

 

Rozprawa o Alimenty

Witam Wszystkich! W najbliższy czwartek stanę na przeciw mojego ojca (mam nadzieję) na rozprawie alimentacyjnej (podwyższenie alimentów). Jestem świeżo upieczonym studentem i w związku z tym składam pozew o należną mi podwyżkę. Czy ktoś z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
20-11-2011, 13:51  
kostek69
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Rozprawa o Alimenty

Witam Wszystkich!
W najbliższy czwartek stanę na przeciw mojego ojca (mam nadzieję) na rozprawie alimentacyjnej (podwyższenie alimentów). Jestem świeżo upieczonym studentem i w związku z tym składam pozew o należną mi podwyżkę. Czy ktoś z was może pomóc mi trochę i powiedzieć czego mogę się na takiej rozprawie spodziewać? Co muszę przygotować?
Pozdrawiam!
kostek69 jest off-line  
20-11-2011, 14:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rozprawa o Alimenty

Cytat:
Napisał/a kostek69 Zobacz post
Co muszę przygotować?
Przede wszystkim kalkulację kosztów miesięcznego utrzymania. Ewentualnie paragony, jeśli dysponujesz, na jakieś niestandardowe (ale uzasadnione) wydatki.
Sędzia zapyta Cię jaki jest koszt miesięczny Twojego utrzymania i co w niego wliczasz.
Jeśli ojciec się zgodzi na wnioskowaną przez Ciebie kwotę, to w zasadzie będzie po sprawie, jeśli się nie zgodzi - wówczas sędzia będzie zadawał dodatkowe pytania, celem uzasadnienia swoich racji przez każdą ze stron.
 
20-11-2011, 23:09  
kostek69
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozprawa o Alimenty

ok, a jeżeli wiem że się nie zgodzi? Jakich pytań mogę się spodziewać?
kostek69 jest off-line  
20-11-2011, 23:18  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.521
Domyślnie RE: Rozprawa o Alimenty

z czego wnioskujesz, że podwyżka jest należna?
Agnieszka3M jest off-line  
20-11-2011, 23:29  
kostek69
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozprawa o Alimenty

Poszedłem na studia i muszę utrzymywać się samodzielnie w innym mieście a moja matka zmieniła pracę i teraz po odjęciu rachunków, czynszu i kredytów zostaje jej 300 zł na siebie i mojego młodszego brata którego utrzymuję. Plus mam jeszcze siostrę które także studiuję. A ojciec ma własną firmę z granicą i stać go na taki wydatek.
kostek69 jest off-line  
21-11-2011, 08:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rozprawa o Alimenty

to, że utrzymujesz brata akurat nie powinno być przesłanką do podwyżki alimentów, to matka winna wystąpić z pozwem o alimenty na brata (jeśli jeszcze tego nie zrobiła), bądź wnioskować o ich podwyższenie (o ile zwiększyły się wydatki na potrzeby brata).
Niestety to, że matka w chwili obecnej ma mniejszy dochód i kredyty - może (choć nie musi) - nie mieć znaczenia dla sądu. Z drugiej strony - to, że ojciec osiąga dosyć wysokie dochody może mieć wpływ na pozytywną opinię sądu, gdyż dziecko ma prawo do życia na takim poziomie jak rodzice.
 
21-11-2011, 15:23  
kostek69
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozprawa o Alimenty

Cytat:
Napisał/a natmark Zobacz post
Niestety to, że matka w chwili obecnej ma mniejszy dochód i kredyty - może (choć nie musi) - nie mieć znaczenia dla sądu.
Kredyt jest na mieszkanie który zaciągnęli rodzice gdy jeszcze byli razem plus na pralkę (rzecz niezbędna).
Sprawa mojego brata jest chyba tutaj sprawą poboczną. Mówi on nam o tym po prostu że moja matka nie jest w stanie zapewnić mi pieniędzy na utrzymanie na studiach.

Rozumiem że mogę użyć tego argumentu że dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak rodzice?
kostek69 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozprawa o alimenty (odpowiedzi: 3) Witam. Chciałam zapytać jakie pytania najczęściej padają na rozprawie o alimenty?! Dodam że wszystkie dokumenty mam już w sądzie dostarczone. i...
§ Alimenty - rozprawa (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie odnośnie rozprawy alimentacyjnej. Studiuje w systemie dziennym i miejsce mojego studiowania jest sporo oddalone od miejsca...
§ Rozprawa o alimenty (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie odnosnie sprawy o alimenty czy jesli ojciec dziecka nie odebral awiza z sadu on nigdy nic nie odbiera bo go komornicy ze wszystkich...
§ rozprawa o alimenty (odpowiedzi: 9) witam.mam rozprawę o alimenty ale nie mogę się na nią wstawić ,czy mogę napisać do sądu list że zgadzam się na wysokość alimentów ?
§ Rozprawa o alimenty. (odpowiedzi: 8) Witam. Jestem matką, lecz opiekunem mojego dziecka jest moja matka, lecz z dniem 19.11.2011 opieka prawna spoczywa na mnie. Moja mama wystąpiła z...
§ alimenty a rozprawa (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie:)Złożyłam pozew do sądu o ustalenie ojcostwa i alimenty na mojego syna,czekam teraz na wezwanie,i mam pare nurtujących mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:20.