Zrzec się praw do syna - Forum Prawne

 

Zrzec się praw do syna

mam 16 letniego syna zupełnie zdemoralizowany. do tej pory przez 10 lat od 2005 roku mieszkał z ojcem taka była decyzja sądu rodzinnego my jesteśmy 15 lat po rozwodzie. Przed wakacjami tegoż roku przyjechał do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-11-2011, 12:21  
Agulka12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zrzec się praw do syna

mam 16 letniego syna zupełnie zdemoralizowany. do tej pory przez 10 lat od 2005 roku mieszkał z ojcem taka była decyzja sądu rodzinnego my jesteśmy 15 lat po rozwodzie. Przed wakacjami tegoż roku przyjechał do mnie rzekomo pobity przez ojca z zapytaniem czy mu pomogę i czy może zostać na wakacje. Zgodziłam się i pomogłam mu założyć sprawę przeciwko ojcu. Wakacje się skończyły a on stwierdził, że do domu nie wraca, bo teraz będzie mieszkał u mnie. Gnojek bierze narkotyki notorycznie sie upija w grę wchodzą cało weekendowe imprezy, w szkole bardzo żel się zachowuje wagary błazenada na lekcjach, złe oceny pyskówka nauczycielom.itd... Ja mam nową rodzinę mąż plus dwoje małych dzieci 7 i 1 rok. Przyjęłam gnojka do małego mieszkanka gdzie pokój musi dzielić z tymi maluchami. Mąż prze wakacje jakoś to tolerował teraz miarka się przebrał i nie ma mowy aby został nawet dzień dłużej. Tym bardziej że syn podniósł na męża rękę groził mu nożem ukradł Laptopa ......itd itd . Nie może wrócić do swojego ojca bo ten go nie chce wpuścić, zasłania się tym że syn u mnie ma meldunek niestety moje niedopatrzenie. Dopiero wczoraj wymeldowałam go na podstawie postanowienia sądu o miejscu zamieszkania przy ojcu. Jedyne rozwiązanie z tej patowej sytuacji jest zrzeczenie się praw rodzicielskich do syna tym bardzej że ani ja anio on nie jest emocjonalnie ze mną związany. Moje dzieci cierpią starsza córka się go boi . Nie mogę tak dalej żyć. boję się że mój mąż wniesie do sądu wniosek o odseparowanie mnie z moim synalkiem od dzieci. Jest zagrożone ich dobro i tu ma rację.
Agulka12 jest off-line  
22-11-2011, 12:25  
avokrik
Stały bywalec
 
Posty: 356
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Ten "gnojek" jak go nazywasz też jest twoim dzieckiem i też odpowiadasz za jego wychowanie. Jak sama piszesz, nie zostałaś do tej pory pozbawiona praw rodzicielskich. Jeśli pije i ćpa to twoim obowiązkiem jest postarać się go wyprowadzić z nałogu. Jeśli łamie prawo, to też masz obowiązek temu przeciwdziałać, choćby musiał trafić do jakiegoś ośrodka. Jak skończy 18 lat niech robi co chce.
avokrik jest off-line  
22-11-2011, 12:40  
Agulka12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Złożyliśmy dokumenty o umieszczenie go w ośrodku, czas oczekiwania pół roku nie ma miejsc. Zeby wyprowadzić syna z nałogu on musi sam widzieć problem a on nie widzi, ma darmową jak on to nazywa metę. Mojemu mężowi odpowiedział jak ci niepasuje to ty się wynieś z twoimi bahorami a ja będę tu z matką mieszkał bo jestem zameldowany " do wczoraj już tylko" Czyli ja mam poświęcić się dla niego pozwolić aby maluchy cierpiały i być do 18 nastego roku jego życia wzorową matką . Nie to nie dla mnie.... przypomina się mi serial polski Ballada o Januszku.
Agulka12 jest off-line  
22-11-2011, 12:45  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.107
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Tylko, ze w tej Balladzie to matka byla winna takiej, a nie innej sytuacji. Tu moze nie do konca matka, a ojciec wlasnie, ktory wzial odpowiedzialnosc za syna i jego wychowanie, po czym pozbyl sie problemu, jak to zadanie mu sie nie powiodlo.
Calamity Jane jest off-line  
22-11-2011, 12:51  
avokrik
Stały bywalec
 
Posty: 356
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Matka też chce się pozbyć problemu. A jeśli nie miała żadnego kontaktu z synem i nie wiedziała "co się święci" jednocześnie nie będąc pozbawiona praw rodzicielskich to niezbyt to dobrze o niej świadczy.

Mały wycinek z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Cytat:
Art. 95.
§ 1.Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo,
a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać
oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.
§ 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro
dziecka i interes społeczny
.

Art. 96.
§ 1. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i
przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa
odpowiednio do
jego uzdolnień.

Art. 97.
§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest
obowiązane
i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w bra-
ku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
avokrik jest off-line  
22-11-2011, 12:54  
Agulka12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Może ktoś mi podpowie od strony prawnej jakie mogę podjąć kroki .
1 Postanowienie Sądu - każdorazowo zamieszkanie przy ojcu
2 Od wczoraj wymeldowany z mojego mieszkania
3 zgłoszenia na policję o ciągłych awanturach syna i kradzieżach
4 fatalna opinia ze szkoły
5 pozytywne testy na narkotyki
6 zagrożone dobro małych dzieci.
7 rozpad mojej rodziny
te 7 punktów to moje argumenty dl Sądu
Agulka12 jest off-line  
22-11-2011, 12:54  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Przypominam, że jesteśmy tu po to, żeby pomagać, a nie oceniać postępowania...
Ag_Maz jest off-line  
22-11-2011, 12:55  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.107
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Problemu chca sie pozbyc obydwoje. Ale w kwestii wychowania zawinil glownie ojciec. Matka z odleglosci miala ograniczone mozliwosci i troche ja to tlumaczy.
Calamity Jane jest off-line  
22-11-2011, 12:55  
Agulka12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

a jeśli nie jest władza rodzicielka wykonywana należycie to może ja mogę zostać pozbawiona praw do niego a nie sam się zrzekać
--------------
no widzę że w sprawach prawa rodzinnego niewiele osób ma coś do powiedzenia.... no chyba że kogoś osądzić
Agulka12 jest off-line  
23-11-2011, 11:37  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

A może trochę cierpliwości? Niektórzy tygodniami czekają na odpowiedź.
Ag_Maz jest off-line  
23-11-2011, 12:02  
emma210
Stały bywalec
 
emma210 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.544
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

A może wyslać jego na jakies przymusowe leczenie-przecież jest nieletni
emma210 jest off-line  
23-11-2011, 12:53  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.867
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Jesli wyrok opiewa, ze chlopak ma mieszkac z ojcem to zapakowac do samochodu i odwiezc do ojca. Natychmiast wymienic zamki w mieszkaniu, jesli sie pojawi wezwac policje i poprosic o odwiezienie Go do ojca.
No i wycofac jak najszybciej sprawe przeciwko ojcu.
robinsonik jest off-line  
23-11-2011, 16:22  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Cytat:
Czyli ja mam poświęcić się dla niego pozwolić aby maluchy cierpiały i być do 18 nastego roku jego życia wzorową matką . Nie to nie dla mnie.... przypomina się mi serial polski Ballada o Januszku.
Tak jako matka to pani obowiązek, który wypełnialiście źle z ojcem syna. Przez te 10 lat nikt nie widział jak syn się stacza, Gdzieś pani była i ojciec również. Rodzice walczą w sądzie o przejęcie opieki nad dzieckiem a potem się z niej nie wywiązują. Teraz jedyna rada to iść do tego ośrodka i tyle razy prosić, aż go od razu przyjmą. Tego typu ośrodki są ośrodkami zamkniętymi i jak już tam trafi to tam jakiś czas zostanie. Wystawić syna do ojca i poprosić sąd o nadzór kuratorski nad synem. Pewnie sąd ograniczy wam prawa rodzicielskie, jednak to jedyny sposób aby mieć wspólną pieczę na dzieckiem. Kurator również może państwu pomóc w umieszczeniu dziecka na oddziale odwykowym. Jak syn będzie pijany zadzwonić po karetkę może umieszczą na odtruciu. Jednak najpierw napisać do kuratorów z prośbą o pomoc.
Cytat:
Sposób wykonywania władzy rodzicielskiej określa art. 95 § 3 k.r.o.: "Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny". Są to podstawowe kryteria sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Dobro dziecka uzasadnia wniosek, że władza rodzicielska powinna być sprawowana z zachowaniem maksymalnego stopnia staranności.
Zgodnie z art. 96 k.r.o. rodzice są obowiązani osobiście wychowywać dziecko i kierować nim. Ten obowiązek polega na oddziaływaniu na rozwój dziecka. Nową treścią wypełnia ten przepis norma zawarta w art. 48 Konstytucji RP: "Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Sposób wykonywania władzy rodzicielskiej określa art. 95 § 3 k.r.o.: "Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny". Są to podstawowe kryteria sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Dobro dziecka uzasadnia wniosek, że władza rodzicielska powinna być sprawowana z zachowaniem maksymalnego stopnia staranności.
Zgodnie z art. 96 k.r.o. rodzice są obowiązani osobiście wychowywać dziecko i kierować nim. Ten obowiązek polega na oddziaływaniu na rozwój dziecka. Nową treścią wypełnia ten przepis norma zawarta w art. 48 Konstytucji RP: "Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami
I zacząć wypełniać to co do was należy.
majka77 jest off-line  
23-11-2011, 21:56  
bacha4215
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Jest osrodek , ktory przyjmie Twoje dziecko w ciągu jednego dnia. Jest taki w Białymstoku. Poszukaj w inetrnecie.
Udaj się do adwokata po poradę, bo jak wkroczy sąd, mozesz mieć ograniczonę władzę do młodszych dzieci.
bacha4215 jest off-line  
23-11-2011, 22:52  
weronika38
Stały bywalec
 
Posty: 1.000
Domyślnie RE: Zrzec się praw do syna

Ja mam ograniczona wladze do starszych i jakos mi sad nie ograniczyl do najmlodszego (22mieś) syna.A taki wniosek zlozyl jego ojciec.Nie jest powiedziane,ze autorka postu zle wypelnia swoje rodzicielskie obowiazki.
weronika38 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy prawny opiekun może zrzec się praw do opieki? (odpowiedzi: 2) Witam, tata jest prawnym opiekunem swojego chorego ubezwłasnowolnionego brata. Niestety stan wuja się mocno pogorszył, a i tata już nie może zapewnić...
§ 25 letni syn. Czy można zrzec się praw rodzicielskich? (odpowiedzi: 22) Niestety oprócz pozostałych (dobrych i odpowiedzialnych) dzieci, dochowaliśmy się z żoną syna "marnotrawnego", a przede wszystkim nieodpowiedzialnego...
§ Jak zrzec się praw rodzicielskich do dziecka? (odpowiedzi: 2) Mam 17 letniego syna. Od roku przebywa w Ośrodku Wychowawczym. W kwietniu kończy 18 lat. Znalazł się tam z powodu kradzieży, wagarów, ucieczek z...
§ Jak zrzec się praw do dziecka (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich użytkowników.Moja przyjaciółka ma wielki problem.W Irlandii przebywa od roku,niedawno zaszła w ciążę,niestety ani ona ani chłopak z...
§ Czy można zrzec się praw do opieki nad dzieckiem? (odpowiedzi: 13) Czy ojciec dziecka dobrowolnie może zrzec się prawa do opieki nad dzieckiem? Czy jest to róznoznaczne z odebraniem praw przez matkę w sądzie? Czy...
§ Czy samotna matka może zrzec się praw rodzicielskich? (odpowiedzi: 4) Szukałem w wielu miejscach, ale o zrzeczeniu się praw do dziecka jest mowa głównie w przypadkach niemowląt. Mam kilka pytań, ale najważniejsze jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:38.