Witam serdecznie,mam takie pytanie. Myślę, że zadaję je właściwie w tym temacie, bez potrzeby zakładania odrębnego wątku.
W skrócie sprawa wygląda następująco: rodzice małej dziewczynki są alkoholikami. Matka dziecka jest w 100% uzależniona od ojca dziecka - zarówno psychicznie, jak i finansowo - stąd wykluczona jest możliwość złożeinia przez nią jakiegokolwiek zawiadomienia na policji oraz w ośrodku pomocy (kobieta żyje w przekonaniu, że nie może nic zrobić przeciwko niemu). Ojciec jest w gorszym stanie, zdarzają się cykle 2tygodniowe picia i nie wracania do domu. Są osoby - znajomi (matka chrzestna dziecka z mężem), którzy często zabierają dziecko do siebie na weekend, by nie patrzyło na sytuację w domu. Moje pytanie: czy i na jakiej podstawie osoby te mogą stać się tymczasową rodziną zastępczą dla dziewczynki? Chodzi o to, by mała przebywała u nich na czas i w celu skierowania na leczenie jej rodziców. Osoby te nie chcą odebrać im praw rodzicielskich, chcą tylko pomóc. Matka dziecka nie ma żadnej rodziny, a ojciec ma rodziców (jego ojciec jest niepełnosprawny i jeździ na wózku inwalidzkim) oraz siostrę. Z tym,że rodzina ta w przekonaniu osób, które chcą pomóc też nie jest właściwa, by zając się dziewczynką (niewątpliwie jednak, jak usłysza, że chrzestna chce być rodziną zastępczą, sami będą się o to ubiegać). Czy niepełnosprawność dziadka lub problemy zdrowotne maja wpływa na to, że dziadkowie nie będą mogli stac się rodziną zastępczą? Jak to wygląda? Proszę o pomoc w kwestii, gdzie i jak to załatwić. Czy wystarczy wniosek do sądu o tymczasową opiekę oraz wniosek o skierowanie rodziców dziecka na przymusowe leczenie? czy to się odbywa w jednym postępowaniu?
Z góry bardzo dziękuję

-------------------
W razie zagrożenia dobra dziecka, sąd opiekuńczy może wydać odpowiednie zarządzenia, które niejako ograniczają władzę rodzicielską. Sąd ma swobodę w zakresie wyboru tych środków, stosując takie, które najlepiej przyczynią się do uzyskania celu w postaci dobra dziecka i usunięcia nieprawidłowości. Sąd może np. skierować rodzinę do odpowiedniej poradni psychologiczno-pedagogicznej, poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego, a także umieścić małoletniego w rodzinie zastępczej lub odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej.
Czy w ten sposób można zamiast np kuratora wnioskowac o przymusowe leczenie rodziców i tym samym tymczasową opiekę nad dzieckiem? Jaka jest ku temu podstawa prawna?