POMOCY przy interpretacji art 144.1 KRO - Forum Prawne

 

POMOCY przy interpretacji art 144.1 KRO

witam. chciałbym zasięgnąc porady odnośnie interpretacji art z KRO Art. 144.1. Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
25-12-2011, 10:44  
warszafka001
Użytkownik
 
Posty: 68
Domyślnie POMOCY przy interpretacji art 144.1 KRO

witam. chciałbym zasięgnąc porady odnośnie interpretacji art z KRO

Art. 144.1.
Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem
uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.


możecie mi pomóc w znalezieniu komentarze do wspomnianego artykułu? w szczególności chodzi mi o to co rozumie się poprzez "sprzeczne z zasadami współżycia społecznego".

dla przykładu sytuacja: ojciec opuścił mnie jak miałem 6 lat. od tego czasu nie widziałem go na oczy. nie płacił matce alimentów na mnie. ostatnio dowiedziałem się, że popadł w nędzę i chcę mnie pozwac o alimenty. Czy opisany przykład (czyli fakt, że nie kontaktował się ze mną, nie płacił alimentów, nie widziałem go do wielu wielu lat) jest "sprzeczny z zasadmi współżycia".

z góry dziękuję za kompetentne i merytoryczne odpowiedzi. prosił bym jednocześnie od powstrzymania się od głupich postów (jeżeli chcesz coś głupiego napisac zrób to na innym forum
warszafka001 jest off-line  
26-12-2011, 09:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: POMOCY przy interpretacji art 144.1 KRO

Cytat:
Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

Jedną z podstaw do uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego zobowiązanego jest sprzeczność domagania się alimentów przez uprawnionego z zasadami współżycia społecznego. Na cytowany przepis mogą powoływać się wszyscy krewni (w linii prostej i bocznej), powinowaci, małżonkowie, osoby związane stosunkiem przysposobienia (adopcji).

Określenie „sprzeczność z zasadami współżycia społecznego” jest pojęciem nieostrym (niedookreślonym). Przez zasady współżycia społecznego możemy rozumieć reguły słuszności, moralności, obyczajności. Zachowanie zgodne z zasadami współżycia społecznego zasługuje na aprobatą społeczeństwa, a sprzeczne z tymi zasadami – na dezaprobatę.

Po co to w ogóle potrzebne? Nie da się przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji życiowych, które mogą powstać na tle danych stosunków społecznych. Klauzula generalna „zasad współżycia społecznego” służy przede wszystkim uelastycznieniu prawa, to znaczy dostosowania go do realiów rzeczywistości. Toteż winna być rozpatrywana w płaszczyźnie obiektywnego poczucia sprawiedliwości społecznej.

Pomimo, że osoba uprawniona do alimentów spełnia wszystkie wyraźnie wskazane w przepisach prawnych warunki – sąd może nie nałożyć na zobowiązanego obowiązku alimentacji, bądź uchylić tenże obowiązek – gdy postępowanie uprawnionego stanowi nadużycie przysługującego mu prawa i w konsekwencji jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Niewłaściwe postępowanie uprawnionego alimentacyjnie, na tle zasad współżycia społecznego może mieć różną postać. Nie da się i zresztą nie miałoby sensu wymienienie wszystkich zachowań, jakie mogłyby być uznane za negatywne społecznie.

Każda sprawa w tym względzie jest oceniana przez sąd, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnego przypadku. Nie ukrywam, że w dużej mierze uwzględnienie lub oddalenie naszego żądania – uzależnione jest od osobistych wartości sędziego, jakimi kieruje się przy podejmowaniu decyzji. W najgorszym wypadku mamy możliwość odwołania się od rozstrzygnięcia sądu (apelacja).

Spróbujmy podać kilka przykładów niewłaściwych działań uprawnionego, które mogą być uznane za niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Uprawniony do alimentów narusza godność osobistą zobowiązanego; uprawniony dopuścił się występku (przestępstwa) przeciwko zobowiązanemu; uprawniony żyje „na garnuszku” zobowiązanego nie podejmując żadnych starań w celu uzyskania kwalifikacji zawodowych, podjęcia pracy lub w inny sposób zdobycia możliwości samodzielnego utrzymania się; uprawniony, wiedząc że ma zapewnione alimenty prowadzi „rozpustny” tryb życia; uprawniony marnotrawi otrzymywane od zobowiązanego alimenty i nie przeznacza ich na zaspokajania swych usprawiedliwionych potrzeb itd.

Jak się zwolnić z obowiązku płacenia alimentów? Jeżeli jest to pierwsza sprawa sądowa w tym przedmiocie, to osoba na której ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny – musi wykazać przed sądem (udowodnić), iż postępowanie uprawnionego jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i z tego powodu wnosi o oddalenie powództwa o alimenty.

Jeśli alimenty zostały już zasądzone wcześniej, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, z powodu zmiany okoliczności faktycznych (stosunków), jakie przyczyniły się do wygaśnięcia (niezasadności) alimentów tj. zachowywania się uprawnionego w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Pamiętajmy, że w jednym i w drugim przypadku trzeba udowodnić, że żądanie alimentów przez uprawnionego jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego i w związku z tym nie zasługuje na uwzględnienie przez sąd. Jeżeli chodzi o dowody na ten fakt, to chyba najbardziej odpowiednie będą zeznania świadków, którzy potwierdzą naganne zachowanie uprawnionego. Oczywiście niewykluczone jest zgłoszenie innych środków dowodowych.

W stosunku do małoletniego dziecka – rodzice nie mogą uchylić się od obowiązku łożenia na jego utrzymanie. Nieważne przy tym jest to, jak postępowanie dziecka jest moralnie naganne, czy też zawiera w sobie sygnały znacznej demoralizacji. Rodzice są obowiązani utrzymywać dziecko bez względu na wszystko. Źródłem tego jest szczególny wyraz troski ustawodawcy o zapewnienie małoletniemu środków utrzymania i wychowania


Żródło: Sprzeczność żądania alimentów z zasadami współżycia społecznego | :: Alimenty :: praktyczne porady prawne
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pomocy przy Pozwie (odpowiedzi: 1) Otóż potrzebuję pomocy w skonstruowaniu Uzasadnienia do pozwu. Pracowałem w tej firmie , 4 lata w międzyczasie dostałem 3 umowy o pracę, pod koniec...
§ akt darowizny pomoc przy interpretacji art.13 (odpowiedzi: 1) Witam. od siostry dostalem mieszkanie na mocy aktu notarialnego "umowa darowizny spoldzielczego wlasnosciowego prawa do lokalu mieszkalnego" Z...
§ Zbieg dwóch egzekucji - potrzebuje pomocy w interpretacji (odpowiedzi: 3) Witam, Potrzebuję pomocy w odpowiednim zinterpretowaniu sytuacji. Jakiś rok temu do firmy w której pracuje dotarły w jednym momencie dwa nakazy...
§ Wypadek przy pracy...pomocy! (odpowiedzi: 1) Witam. A wiec tak ostatnio przydazyl mi sie wypadek przy pracy. pracuje na umowe zlecenie. w zwiazku z tym, ze jestem studentem, podpisalem...
§ potrzebuje pomocy przy tescie (odpowiedzi: 6) potrzebuje pomocy przy tescie dotyczacym glownie prawa administracyjnego i elementow postepowania sadowoadministracyjnego,prosze o kontakt,pilne
§ oszukany przy zakupie pomocy (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się z prośba, gdyż 2 lutego stałem się szczęśliwym posiadaczem nowego pojazdu. Sprzedający nie poinformował mnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:31.