Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka - Forum Prawne

 

Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Witam Mam następujący problem. Od ponad roku mam dziecko z kobietą, która pozostaje w związku małżeńskim z innym mężczyzną. Zgodnie z naszym prawem domniemanym ojcem został on i jemu przyznano prawa do dziecka. Zrobiłem prywatne ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
16-01-2012, 22:03  
88Michał
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Witam
Mam następujący problem. Od ponad roku mam dziecko z kobietą, która pozostaje w związku małżeńskim z innym mężczyzną.
Zgodnie z naszym prawem domniemanym ojcem został on i jemu przyznano prawa do dziecka. Zrobiłem prywatne badania genetyczne w obecności matki dziecka, które wykazały, że to ja jestem biologicznym ojcem. Prawny ojciec poznał te wyniki lecz nie zrzekł się dobrowolnie praw do dziecka ani nie wytoczył sprawy matce dziecka. Upłynęło już ponad pół roku od kiedy zna on wyniki badań.

Czy istnieje jakiś sposób na to abym to ja uzyskał prawa rodzicielskie do mojego dziecka?

Dodam tylko, że prawny ojciec oficjalnie nie pracuje, gdyż ciąży nad nim komornik, a matka dziecka nie pracuje.

Matka dziecka bardzo długo mnie zwodzi, że doprowadzi najpierw do rozwodu z mężem a potem może dopiero załatwiać sprawy związane z moimi prawami do dziecka, bo podobno tak jej doradziła sędzia na rozmowie przed pierwszą rozprawą rozwodową.
Jakoś przestałem wierzyć w to ciągłe odwlekanie sprawy z powodu braku dokumentów itp. i chyba muszę zadziałać na drodze sądowej niezależnie od trwającego postępowania rozwodowego tylko komu muszę wytoczyć proces i czy to że "zwlekałem" tak długo może mieć znaczący, niekorzystny wpływ na przebieg tej sprawy?
88Michał jest off-line  
16-01-2012, 22:11  
anka26.07
Stały bywalec
 
Posty: 406
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Art. 86. Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego;
anka26.07 jest off-line  
24-01-2012, 23:35  
SzczęśliwaRenatka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Szanowny Panie,
Dziecko urodzone w trakcie małżeństwa bądź do 300 dni od jego ustania jest męża matki i dopóki nie dojdzie do sądowego zaprzeczenia ojcostwa nie ma Pan możliwości prawnych do jakichkolwiek działań. Dodam iż zaprzeczyć ojcostwu może jedynie matka, mąż matki lub prokurator o ile kieruje się dobrem dziecka. Jeśli zatem matka dziecka nie chce brać rozwodu, obecna sytuacja będzie trwała nadal. Rodzina jest konstytucyjnie chronioną jednostką, a więzy krwi stanowią drugorzędną rolę. Ojcem jest ten kto wychowuje, a nie "oddaje nasienie".

Pomijając aspekt prawny prosze pamiętać że wchodzi Pan "z buciorami" w czyjeś uporządkowane życie...kosztem dobra dziecka.
SzczęśliwaRenatka jest off-line  
25-01-2012, 01:23  
Aessa
Użytkownik
 
Aessa na Forum Prawnym
 
Posty: 201
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Cytat:
Napisał/a SzczęśliwaRenatka Zobacz post
Pomijając aspekt prawny prosze pamiętać że wchodzi Pan "z buciorami" w czyjeś uporządkowane życie...kosztem dobra dziecka.
O ile z przedstawionym przez Panią aspektem prawnym się zgadzam, o tyle cytowane wyżej stwierdzenie to jakiś absurd. Skoro mężczyzna jest ojcem dziecka i CHCE je uznać, wziąć za nie odpowiedzialność, być pełnoprawnym ojcem, to to jest dbanie o dobro dziecka. Nie nazwałabym również uporządkowanym życiem zdrady i rozwodu rodziców.

Drogi autorze - walcz o swoje dziecko. W pierwszej kolejności udaj się do adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym i opiekuńczym. Jeśli tego nie zrobisz, a dziecko dowie się kiedyś kto jest jego biologicznym ojcem (a dowie się prędzej czy później) nie wybaczy Ci tego, że o nie nie walczyłeś.
Aessa jest off-line  
25-01-2012, 07:14  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

SzczęśliwaRenatkaPrzede wszystkim nie pomijajmy aspektu prawnego. W końcu znajdujemy się na forum prawnym.
Ag_Maz jest off-line  
25-01-2012, 13:41  
SzczęśliwaRenatka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Moją wypowiedź zaczęłam od kwestii prawnych i takowych możliwości których na dzień dzisiejszy ten Pan nie posiada (brak legitymacji w takiej sytuacji jest czymś podyktowany-chociażby stabilnością więzów rodzinnych).

Z psychologicznego punktu widzenia lepiej jest wychowywać dziecko w pełnej, szczęśliwej kochającej się rodzinie niż od początku naznacząc dziecko traumą w postaci dziwnych układów pomiędzy rodzicami prawnymi/faktycznymi/biologicznymi. Proszę wziąść pod uwagę że wedle statystyk ok 30% dzieci wychowywanych jest przez nie biologicznych tatusiów- czy idąc Państwa tokiem rozumowania należałoby na siłe weryfikować stan faktyczny kosztem spokojnego wychowywania takich Maleństw wśród osób które je kochają ?
Wystarczy spojrzeć na to forum gdzie tysiące kobiet opisuje jak to biologiczny tatuś zjawia się do dziecka raz na kilka miesięcy/lat- wtedy kiedy mu wygodnie bądź sobie przypomni. Jeśli dziecko posiada pełną rodzinę od początku swoich dni to nikt mnie nie przekona ( a ponad 23 letnie doświadczenie w sądownictwie wręcz mnie w tym utwierdza) że tzw prawda biologiczna jest ważniejsza.

Jak już wspomniałam na początku brak legitymacji do wytoczenia powództwa przez "biologicznego ojca" jednoznacznie określa stanowiska naszego sądownictwie w tej materii.

Pozdrawiam,
Renia
SzczęśliwaRenatka jest off-line  
03-06-2012, 22:03  
88Michał
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Witam.

Czy ktoś jest w stanie potwierdzić albo zdementować stwierdzenie Pani SzczęśliwaRenatka

"Jeśli zatem matka dziecka nie chce brać rozwodu, obecna sytuacja będzie trwała nadal. Rodzina jest konstytucyjnie chronioną jednostką, a więzy krwi stanowią drugorzędną rolę"?

Jeśli takie stwierdzenie jest prawdziwe, to wychodzi na to, że nigdy nie zostanę prawnie ojcem własnego syna (brzmi to cholernie abstrakcyjnie), bo matka dziecka nadal się nie rozwiodła (choć rozprawy się odbywały), a jej mąż wyjechał za granicę podobno na stałe, czego niestety udowodnić nie mam możliwości.

Matka dziecka nie jest przychylna temu abym składał pozew do prokuratury ze względu na jej trudną sytuację prawną (mieszkanie praktycznie zajęte przez komornika za długi, a ona wyjeżdża za granice na prace dorywcze żeby je spłacać podczas gdy dziecko zostaje z babcią), więc zapewne będzie mi wszystko utrudniać i niewykluczone, że gotowa jest uciec tam razem z dzieckiem przy następnym wyjeździe.

Czy jest w ogóle cień szansy, że prokurator zainteresuje się taką sprawą?

Pozdrawiam
Michał
88Michał jest off-line  
17-04-2013, 02:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prawa do dziecka - biologiczny ojciec kontra mąż matki dziecka

Witam
Jestem ciekaw dalszej Twojej sytuacji 88Michał ???
Miałem zamężną kochankę przez sześć lat.
Z naszego związku mamy pięcioletniego syna którego wparła mężowi że to jego dziecko a ja od samego początku byłem przeciw temu twierdząc że wyrządza krzywdę dziecku mężowi i mi ale dla niej liczyło się tylko dobro materialne.
Dziecka nigdy się nie wyrzekłem i nie wyrzeknę bardzo je kocham zawsze chciałem je uznać i uznam po tym jak wniosłem o ustalenie ojcostwa i zaprzeczenie.Cały czas miałem bardzo dobry kontakt z synem (oczywiście po kryjomu żeby tylko mąż się nie dowiedział)do pewnego czasu jak się nagle Jej przypomniało że jest mężatką i ja niby niszczę jej rodzinę(a ja co nie rodzina dla mojego syna !!!) Syn miał dwóch tatusiów bo matka nie umiała uporządkować swojego życia bo tak było jej wygodnie.Ktoś spyta czemu to tyle trwało już wyjaśniam za każdym razem co chciałem to wyjawić straszyła że sobie coś zrobi i dziecku albo wparty tatuś im coś zrobi.Od samego początku jak dziecko się urodziło zajmowałem się nim pod nieobecność męża kochanki zawsze był zapracowany,Prawie codziennie przez te lata chodziłem na spacery z Nią i dzieckiem on w tym czasie odpoczywał sobie w przerwie obiadowej i spał.Łożyłem na dziecko i jego utrzymanie a co mamusia robiła z kasą tego nie wiem bo nie sprawdzałem jej.Kupowałem odzież jak i inne rzeczy
a teraz ona temu zaprzecza że to co dawałem to wielkie G....Po pewnym czasie jak zaczeło im się lepiej żyć kredytowo lepsze samochody nowy dom zamożne sąsiedztwo zaczeła mi ograniczać kontakty z synem.Nie wytrzymałem tego emocjonalnie że ograniczyła mi kontakt z dzieckiem i wszystko wyrzuciłem z siebie. Jej mąż powiedział że mam się bujać i mam sobie iść do sądu.Czuję się pokrzywdzony i oszukany przez nich tym bardziej że on wiedział
że jest bezpłodny i nie może mieć dzieci czasami sądzę że to była celowa zagrywka z ich strony.I co powie na to pani SzczęśliwaRenatka czy mi się nie należy kontakt z synem ??? On mnie zna i jest za mną wiem o tym a jego matka i domniemany tatuś tylko przed ludzmi i opinią społeczną zgrywają wielką rodzinę !!!
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ojciec biologiczny nie zna dziecka..jakie ma prawa? (odpowiedzi: 6) Witam.Prosze o pomoc!!!!!!!!! sytuacja jest dosc skomplikowana.W czasie trwania małzenstwa dopusciłam sie zdrady.Moj małzonek zaakceptował ten...
§ nazwisko dziecka a ojciec biologiczny (odpowiedzi: 10) jestem z zona w nieformalnej separacji od okolo 2 lat,moja praca spowodowala oziebienie stosunkow miedzy nami,w tym czasie zona byla z innym...
§ Biologiczny ojciec, odpowiedzialność dziecka. (odpowiedzi: 11) Witam. Na początku przyznam,że raczkuję na forum. Jeżeli robię coś źle, to proszę mi powiedzieć. Mam pytanie w imieniu mojej dorosłej siostrzenicy:...
§ czy biologiczny ojciec dziecka musi zlozyc podpis przy wymeldowaniu dziecka (odpowiedzi: 5) ojciec mojej dwu letniej corki zostawil mnie w ciazy, obecnie przebywa w szwajcarii, ja wyszlam za mąż i zmienialam adres zamieszkania, chcialam...
§ Mąż, a biologiczny ojciec dziecka... (odpowiedzi: 5) Witam, mam nastepujacy problem. 2,5 roku temu urodzilam sliczna corke i tym samym zostalam samotna matka. W akcie urodzenia dziecko ma wpisane imie...
§ Adopcja , a ojciec biologiczny dziecka (odpowiedzi: 4) Witam! Ojciec biologiczny mojego dziecka jest od prawie dwóch lat pozbawiony praw rodzicielskich, nie byliśmy małżeństwem, w ogóle nie interesował...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.