Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko - Forum Prawne

 

Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko

Witam. Niedawno skończyłam studia (licencjat, wrzesień'07). Mój ojciec, którego nigdy nie widziałam, który nigdy nie pomagał (kontaktował się tylko z matką w sprawach alimentów) niedawno przestał płacić mamie 300zł/miesięcznie alimentów na mnie bo wygasł jego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
29-05-2008, 12:04  
neverciasto
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko

Witam. Niedawno skończyłam studia (licencjat, wrzesień'07). Mój ojciec, którego nigdy nie widziałam, który nigdy nie pomagał (kontaktował się tylko z matką w sprawach alimentów) niedawno przestał płacić mamie 300zł/miesięcznie alimentów na mnie bo wygasł jego obowiązek z racji tego, że już się nie uczę. Obecnie jestem w związku nieformalnym, mamy 1,5 roczną córkę i teraz jestem w 6 miesiącu ciąży. Mieszkanie pod Warszawą kupiła nam moja mama, ona też nas wspiera finansowo (ojciec nigdy nawet jej nie zaproponował pomocy, ani nic takiego). Nie pracuję, nie mam żadnego zasiłku, nie jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Partner zarabia 1,400 zł na rękę. Jeszcze długo nie będę w stanie podjąć pracy bo zajmuję się sama dzieckiem, a niedługo dwójką dzieci. Czy mogę domagać się płacenia przez mojego ojca alimentów na moją rzecz lub na rzecz mojego dziecka (dzieci)?
Jeśli tak, to gdzie mam się zgłosić, co przygotować itp.? Za odpowiedź z góry dziękuję.
neverciasto jest off-line  
30-05-2008, 12:19  
ewciaaa
Przyjaciel forum
 
Posty: 436
Domyślnie Re: Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko

na rzecz twoich dzieci napewno nie
czy na siebie hymmm ja nie widze podstaw ale moze jakiś fachowiec sie wypowie
ewciaaa jest off-line  
30-05-2008, 17:09  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.104
Domyślnie Re: Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko

I nawet na siebie to bardzo wątpliwa sprawa. Jesteś zdolna do podjęcia pracy, a to że nie pracujesz jest chyba Twoim wyborem.
O alimenty na dziecko to jedynie od ojca dziecka.
Morena jest off-line  
23-01-2009, 21:49  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

co do alimentów na ciebie to nie sądze żeby jeszcze cokolwiek przysługiwało ci ze strony twojego ojca, ale prawdopodobnie z ośrodka pomocy społecznej będziesz mogła dostac jakies pieniążki, skoro wasz dochód jest niewielki. Pomimo że żyjecie w nieformalnym związku, OPS traktuje konkubinat jak małżeństwo, jeśli oświadczycie że żyjecie razem.
 
23-01-2009, 22:02  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie

Ojciec przestał placić alimenty, ponieważ jesteś pełnoletnia i już się nie uczysz, bo inaczej musiałby placić do twoich 25 lat lub nawet 26, gdyby ten wiek osiągnęłabyś na ostatnim roku. Obecna sytuacja jest stworzona przez ciebie niejako na własne życzenie i ojciec w tej sytuacji nie ma wobec ciebie obowiązku alimentacyjnego.
Współczuje twojej matce, bo wychowała osobę o wbitnie roszczeniowym nastawieniu.
natalie-s1959 jest off-line  
17-03-2009, 00:59  
majka51
Stały bywalec
 
Posty: 1.826
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko

"Art. 128.
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wy-chowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 129.
§1. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
§2. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiada-jących ich możliwościom zarobkowym i majątkowym."

"Art. 132.
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić za-dość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Art. 133.
§1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku."
(krio)

Możesz ubiegać się o alimenty na siebie od swojego ojca, jeśli znajdujesz się w niedostatku. Jeśli Twoje dzieci znajdują się w niedostatku, a Twój konkubent nie jest w stanie zapewnić im utrzymania, masz również prawo ubiegać się o alimanty na nie od swojego ojca.


natalie-s1959 - (i inni) to forum służy do dzielenia się wiedzą wiedzą z sakresu prawa, a nie wypisywania zmyślonych historyjek czy umoralniania.
majka51 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 3) Mam 18 lat, w tym roku zdaję maturę. Niestety nie dogaduję się z rodzicami, moja mama już nie raz kazała mi wyjść z domu i nie wracać, ciągle...
§ alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 39) Moja córka ukończyła 19 lat.Dowiedziałem się że prawdopodobnie porzuciła szkołę.Pytanie Jak jako ojciec legalną drogą dowiedzieć się czy uczęszcza do...
§ Alimenty dorosłe dziecko (odpowiedzi: 11) Witam, mam 18 lat. Mam przyznane alimenty w wysokości 100zł bodajże. Chciałbym napisać pozew o podwyższenie alimentów, ale kompletnie nie wiem jak...
§ alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie! Mam pytanie, mam syna 22 letniego, niepełnosprawnego od urodzenia, skończył szkołę średnią,ma rentę socjalną z ZUS nawet podjął...
§ Dorosłe dziecko a alimenty (odpowiedzi: 4) Witam, Prosiłbym o wyjaśnienie jednej sprawy. Mój 21 leni syn nie uczący się ( takie oświadczenie złożył w sądzie ) a podobno poszukujący pracy...
§ Dorosłe dziecko w domu. Jego prawa i obowiązki. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam następujący problem. Mam 20 lat, rok temu skończyłam edukację, mam stałą pracę, jednak nadal mieszkam z mamą i dwójką nieletnich braci....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:16.