Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem - Forum Prawne

 

Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Witam To mój pierwszy post, chociaż przeglądam to forum nie pierwszy raz Ale do rzeczy. Mam syna z osobą z którą nigdy nie byłem w zadnym związku. 19 marca mam sprawę o uregulowanie sposobu wykonywania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
06-03-2012, 14:22  
Horsel
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Witam
To mój pierwszy post, chociaż przeglądam to forum nie pierwszy raz Ale do rzeczy.
Mam syna z osobą z którą nigdy nie byłem w zadnym związku. 19 marca mam sprawę o uregulowanie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Złożyła go matka mojego dziecka.

W pozwie są następujące punkty:
1) powierzenie wnioskodawczyni wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem, z zachowaniem dla uczestnika postępowania prawa do osobistych kontaktów z małoletnim. (Czy to znaczy że pozbawia mnie praw rodzicielskich???)

2) uregulowanie kontaktów osobistych uczestnika postępowania z małoletnim synem w co drugą niedzielę miesiąca w godz 14 - 16 w miejscu zamieszkania małoletniego.

3) zarządzenie od uczestnika na rzecz wnioskodawczyni kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego wg norm przepisanych oraz opłaty od pełnomocnictwa w wysokości 17zł(czyli płacę za jej adwokata i za całą resztę????)

4) przeprowadzenie dowodu:
a) z załączonych do wniosku dokumentów na okoliczności wskazane w uzasadnieniu
b) z przesłuchania stron

W uzasadnieniu: Konieczność sądowego uregulowania sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim wynika z troski wnioskodawczyni o dobro jej syna oraz z uwagi na dotychczasową postawę uczestnika postępowania. Małoletni mieszka z wnioskodawczynią która sprawuje bezpośrednią nad nim opiekę i zajmuje się jego wychowaniem. Obowiązki rodzicielskie uczestnika postępowania względem małoletniego ograniczają się do łożenia na jego rzecz miesięcznych kosztów utrzymania oraz sporadycznych kontaktów osobistych(...) Dotychczas osobiste kontakty ojca z małoletnim odbywały się w zakresie dwóch spotkań w miesiącu, ponadto uczestnik postępowania nie zgłaszał częstszych widzeń z synem - (kłamie, co tydzień wyrażam chęć zabrania dziecka), zatem zasadne jest wydanie rozstrzygnięcia w tym zakresie zgodnie ze zgłoszonym żądaniem.


Zacznę od tego że matka dziecka mieszka z babcią i synem w mieszkaniu jednopokojowym połączonym bezpośrednio z kuchnia, tak wiec jet jedno pomieszczenie. Nie przepadam za chodzeniem tam, ponieważ czuje się jak intruz i zawsze jest albo ona albo jej babcia. Nie mam możliwości bycia sam na sam z dzieckiem. W moim domu mam o wiele lepsze warunki do kontaktu z nim, jak chociażby ogród na którym latem mały uwielbia się bawić. Kontakty z dzieckiem od początku mi utrudniała. Pierwszy raz zabrałem małego do siebie kiedy miał dwa lata. Przez cały poprzedni rok był u mnie zaledwie kilka razy, ponieważ zawsze coś wymyśliła - albo był chory, albo wyjeżdżali gdzieś itp. Z moich spotkań z synem mam mnóstwo zdjęć na których widać że wspaniale się bawi ze mną i moimi rodzicami. Czy mogę je wykorzystać w sądzie jako dowód? Czy sms-y również mogą być dowodem na próby kontaktu z dzieckiem?

Od grudnia syn u mnie nie był ponieważ miał zapalenie płuc i przez miesiąc leżał w szpitalu. Odwiedzałem go oczywiście.
Po wyjściu ze szpitala zabroniła mi go do siebie zabrać ze względu na mrozy To nic że w samochodzie mam nagrzane do 35 stopni.... Po kolejnej odmowie zapowiedziałem jej że wnoszę sprawę do sadu. Niestety uprzedziła mnie i następnego dnia oświadczyła że zrobiła to za mnie... Jestem załamany. Nie stać mnie na chwile obecną na adwokata a nie chce przegrać tej sprawy bo zależy mi bardzo na dziecku.
Horsel jest off-line  
06-03-2012, 14:36  
milagr_1
Użytkownik
 
Posty: 83
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

nie pozbawia. Sąd ustali terminy widzeń. Pytanie, czy będzie tego przestrzegała. Ale to inna bajka. Adwokat nie jest na ten moment potrzebny. Pewnie będzie jeszcze sprawa o alimenty i na to się proszę przygotować....
milagr_1 jest off-line  
06-03-2012, 14:39  
Horsel
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

dzięki za pomoc, sprawę o alimenty już miałem.
Co zrobić żeby moje kontakty były jak najczęstsze?
Horsel jest off-line  
06-03-2012, 14:43  
milagr_1
Użytkownik
 
Posty: 83
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Tu są schody, ale warto podkreślić znaczenie więzi z dzieckiem. Zależy też od wieku syna, ile ma lat. Bo jak bardzo małe to raczej sąd przychyla się, że ważniejsze są kontakty z matką.
milagr_1 jest off-line  
06-03-2012, 15:05  
Horsel
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Dziecko ma 3,5 roku. Mam mnóstwo zdjęć gdzie bawię się z synem. Czy mogę je wykorzystać?
Horsel jest off-line  
06-03-2012, 17:31  
milagr_1
Użytkownik
 
Posty: 83
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Znam sprawę, dotyczy bliskiej mi osoby. Otóż mamusia, jak wiele w naszym kraju czuje się właścicielką dziecka. Zapewne też jest skrzywdzona, bo pewnie nie wyszło jej jak chciała i teraz się mści.
Polskie prawodawstwo popiera takie mamuśki- właścicielki.
Co jakiś czas, aby dowalić, będzie podnosiła zapewne alimenty. W koncepcji w ograniczaniu władzy rodzicielskiej będzie wspierała zapewne ją jej matka.Zacznie się utrudnianie i udaremnianie kontaktów. Takie kołomyje to norma.
Jeśli coś dobrego mogę radzić to jak najszybszy kontakt ze stowarzyszeniami praw ojca. Adresy są w sieci. Zwykle pojawia się opiekun, który na sprawach w sądzie rodzinnym może występować jako tzw osoba zaufania. Faceci są bardzo skonsolidowani a obecność osoby zaufania w jakimś sensie ułatwia sądowi obiektywizm nie pozwalając na słowotok rozsierdzonych mamuś....Ponadto zwykle ojcowie w ramach samopomocy się wspierają.
Dziecko wg prawa ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców. Z tym, że jest jeszcze dość małe, nie ma raczej szansy na to aby nie ustalono miejsca pobytu przy matce.
milagr_1 jest off-line  
07-03-2012, 07:03  
KOCHAJĄCA MAMA :)
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Nie rozumie jak można zbudować więź z ojcem w 4 godziny w miesiącu !!! Absurd!!! Ojciec, jaki by nie był powinien być ojcem a matka jeśli chce dobra dziecka, powinna wręcz sama dbać o to, żeby dziecko ten kontakt miało. Walcz śmiało o częste kontakty, bo to absurd!!! Powinna się cieszyć, że chcesz mieć kontakt z dzieckiem. A jeśli dziecko ma 3,5 roku, nie widzę problemu, żebyś mógł z nim pójść na spacer, zabrać do siebie na 1 dzień przynajmniej. Jeśli nie masz nic na sumieniu (wyroki, sprawy itp.) nie daj się tak ubezwłasnowolnić!!! Walczysz w końcu o swoje dziecko!!! Trzymam kciuki
KOCHAJĄCA MAMA :) jest off-line  
07-03-2012, 07:59  
milagr_1
Użytkownik
 
Posty: 83
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Byłoby fajnie, aby wszystkie mamy tak uważały, że ojciec jest ważny, nawet jak związek nie wypalił. W praktyce spora część to skrzywdzone i w pretensjach oraz roszczeniowe baby, które jak mogą to utrudniają życie ojcom w ramach zemsty.
Radzę zwrócić się do jakiegoś stowarzyszenia praw ojca. Panowie w podobnych sytuacjach pomagają sobie wzajemnie i uczestniczą w sprawach jako osoby zaufania. I często udaje się coś ugrać.
milagr_1 jest off-line  
07-03-2012, 08:07  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

skoro masz zdjęcia dziecka u siebie w domu, świadczy to o tym, że matka wyrażała zgodę na takie kontakty. skoro już cię uprzedziła i założyła sprawę, to przedstaw w sądzie własną propozycje kontaktów. myślę, że 2 weekendy w miesiącu to sensowna propozycja. Uwzględnia to, że dziecko pójdzie do przedszkola, potem do szkoły, i nie będzie to kolidowało z jego zajęciami. Oczywiście jeżeli chodzi o wakacje, ferie, czy Święta, tez opracuj propozycję.
differend jest off-line  
07-03-2012, 08:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

najlepiej złożyć odpowiedź na pozew, w której opisz jak Twoim zdaniem winny wyglądać spotkania z synkiem. Możesz wnioskować o kilka dni w tygodniu oraz np. co drugi weekend w miesiącu, od piątku godz. 16.00 do niedzieli godziny 16.00, plus pierwsza lub druga połowa ferii i wakacji, określone dni podczas świąt, urodzin, rocznic, dnia dziecka itp. To oczywiście przykład, ale możesz wnioskować o jak najwięcej spotkań, w tym również spotkania łącznie z nocowaniem syna u Ciebie (weekendy). Ważne aby jak najbardziej szczegółowo określić kiedy i gdzie mają mieć miejsce (konkretne godziny i wyznaczyć miejsce - Twój dom) oraz kto będzie odbierał, a kto odwoził dziecko. Czym bardziej szczegółowo wszystko opiszesz, tym większą trudność matce dziecka będzie sprawiać utrudnianie kontaktów. Możesz również opisać warunki mieszkaniowe (dom i ogród) w jakich dziecko przebywa u Ciebie. Mówiąc prosto - pokaż i uzasadnij, że jesteś dobrym ojcem, masz wspaniały kontakt z synem i chcesz aby był jeszcze lepszy, że Ci zależy.

Co do powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej matce - oznacza to, że dziecko na co dzień mieszka z nią. Istnieje również możliwość wnioskowania, aby to u Ciebie dziecko mieszkało - ale na dzień dzisiejszy szanse są małe. Co jednak nie znaczy, że nie jest to niewykonalne.
 
07-03-2012, 10:57  
KOCHAJĄCA MAMA :)
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie

Ja też składałam wniosek, ale tylko dlatego, że tatuś mojego dziecka notorycznie zmieniał terminy, wymyślał jakieś dziwne historie, kiedy nie przyjeżdżał, potem żądał ode mnie wyznaczanych dodatkowo terminów, w których znów nie przyjeżdżał itp. Zamiast walki i zemsty, postanowiłam złożyć wniosek w sądzie, mimo, że synuś zamieszkuje ze mną. Sąd podpisze terminy a ja będę mogła razem z synkiem spokojnie planować życie, wiedząc kiedy tatuś powinien się pojawić Uważam, że wszystko zostało podzielone sprawiedliwie. Tym bardziej, że tatuś w czasie choroby dziecka prawie go nie odwiedza, ma zabrane prawko za jazdę po pijaku itp. Gdybym postępowała w złości walczyłabym o odebranie praw i miałabym pewnie spore szanse. Ale po co. Nie jest lekko, bo mimo wszystko tatuś się odgraża, szantażuje, wykazuje totalny brak szacunku, ale trzeba mieć świadomość, że jestem na skazana na kontakt z nim przez następne kilkanaście lat, więc lepiej poukładać sprawy sądownie i przejść z tym wszystkim do porządku dziennego niż uprawiać sceny złości przy dziecku, któremu odbije się to na całym życiu. I wszystkim to właśnie polecam Dla wszystkich zainteresowanych, poniżej wkleję moje propozycje, będzie łatwiej pisać wniosek

- środy w godz.16:00-19:00
- w tygodnie nieparzyste w piątek od godz.18 do niedzieli do godz.16:00
- Wigilia Bożego Narodzenia od godz.9:00 do godz. 18:00; w pierwszy dzień Świąt od godz.18 do drugiego dnia Świąt do godz.18:00
- w Wielką Sobotę Świąt Wielkanocnych: od godz.18 do pierwszego dnia Świąt do godz.18 naprzemiennie w kolejnych latach rozpoczynając od Uczestnika;
- dzień urodzin dziecka oraz Dzień Dziecka: 10-18 naprzemiennie w kolejnych latach
- Dzień Ojca dziecko spędza z Uczestnikiem w godz.10-18- Weekend majowy- 1-3 maj od 1 maja godz.9 do 3 maja godz.18 na zmianę w kolejnych latach, rozpoczynając od Wnioskodawcy w roku 2012
KOCHAJĄCA MAMA :) jest off-line  
07-03-2012, 11:01  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

KOCHAJĄCA MAMA , Ale nie wklejaj każdej propozycji w osobnym poście! Używaj funkcji
Ag_Maz jest off-line  
07-03-2012, 14:32  
Horsel
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pozew o ograniczenie praw i kontaktów z dzieckiem

Dziękuje wszystkim za pomoc Dzisiaj byłem u kuratorki. opowiedziałem jej wszystko jak to wygląda Właśnie zabieram się za pisanie odpowiedzi na pozew. Opiszę w niej dosłownie wszystko. Dawno nie pisałem wypracowań, więc jest ku temu okazja
Horsel jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustalenie kontaktów z ojcem, zabieranie bez ustalonych praw i ograniczenie praw rodz (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie wszystkich. Przejrzalam forum i nie widze tutaj niestety takiej sytuacji, która odzwierciedlala by to, co obecnie dzieje sie u...
§ Ograniczenie praw rodzicielskich i egzekucja kontaktów z dzieckiem. (odpowiedzi: 1) Maloletnia Katarzyna XXX urodzona 24.06.2013r w XXX jest córką wnioskodawczyni XXXX oraz uczestnika postepowania XXXXXXX. Władzę rodzicielską nad...
§ Ograniczenie kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 2) Zaczne od początku. Moja żona pół roku temu wyjechała za granicę,w ciągu tego czasu pracowałem,dzieckiem zajmowała sie moja tesciowa (za to ją...
§ ograniczenie kontaktów z dzieckiem. (odpowiedzi: 5) Witam. Mam 12 miesięczną córeczkę z nieformalnego związku, który rozpadł się po narodzinach córki. Od 10 miesięcy ojciec córki ma uregulowane...
§ Sprawa o ograniczenie praw a ustanowieniem kontaktów z dzieckiem (odpowiedzi: 3) Witam,jestem w trakcie rozprawy o ograniczenie praw rodzicielskich.rozprawę mam w połowie maja 2013r, dwa miesiące temu wystąpiłem o ustanowienie...
§ Ustalenie kontaktów z dzieckiem a ograniczenie praw rodzicelskich (odpowiedzi: 6) Witam. Chciałbym się zapytać,czy mogę tylko wnioskować o uregulowanie/ustalenie sposobów kontaktów z dzieckiem czy muszę złożyć wniosek o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:53.