Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka? - Forum Prawne

 

Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka?

Witam, prosiłabym o pomoc. Jestem w ciąży, ojciec dziecka kompletnie się nie interesuje. Nie mam pojęcia czy zamierza uznać dziecko, czy będzie chciał mieć kontakt z maluszkiem. Nie wiem co mam zrobić. Na początku wcale ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § uchylenie zarządzenia w trybie...
    Dzień dobry, mam taką zagwozdkę i nie wiem czy moje myśli idą dobrym tropem. Nie zajmowałem się do tej pory za...
  • § rozwód - przesłuchanie świadkó...
    Witam , mam pytanie a mianowicie, jak odbywa się przesłuchanie świadków stron w sprawie rozwodowej? Czy powód jak i...
  • § dochód utracony
    Dzień dobry, Miałam przyznane alimenty z funduszu (500zł) od października 2017 wniosek złożyłam w sierpniu. Od...

Odpowiedz
 
09-03-2012, 18:32  
K.Karolina
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka?

Witam, prosiłabym o pomoc. Jestem w ciąży, ojciec dziecka kompletnie się nie interesuje. Nie mam pojęcia czy zamierza uznać dziecko, czy będzie chciał mieć kontakt z maluszkiem. Nie wiem co mam zrobić. Na początku wcale nie chciałam go podawać jako ojca, ale słyszałam, że on ma prawo złożyć wniosek do sądu o ustalenie ojcostwa. Czy ja muszę się zgadzać na badania DNA?
Kolejne pytanie - czy jak podam go jako ojca, to czy on zostanie o tym poinformowany? Musi się zgodzić? Jak wygląda taka procedura?
Przyznam szczerze, że wolałabym aby on nie miał kontaktu ani ze mną ani z dzieckiem. Narobił mi masę problemów, zostawił z długami. Wystarczająco się już nadenerwowałam przez niego.
On nie jest osobą odpowiedzialną i boję się, że mogę mieć kolejne problemy przez niego. Chciałabym tego uniknąć. Co zrobić w takiej sytuacji? Podać go jako ojca, złożyć wniosek o częściowe pozbawienie praw rodzicielskich? Czy tak można? Jakie trzeba spełnić warunki?
K.Karolina jest off-line  
09-03-2012, 18:52  
admin999
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka?

Witaj ,

Miałam podobną sytuację do Ciebie , ojciec dziecka sie moja coreczka wcale nie interesował a w czasie gdy zlozylam sprawe w sadzie , próbował udowodnić że to nie jest ojciec dziecka. Wypierał się badań.
Po narodzinach córki w akcie urodzenia podałam imię ojca dziecka ale mogłam podać każde inne ponieważ on mojej córki nie uznał więc w akcie urodzenia wpisane bylo imie które podałam i moje nazwisko.
Dziecko nosi nazwisko matki a do aktu urodzenia wpisuje się imię ojca podane przez matkę (niekoniecznie prawdziwe) i nazwisko matki, a więc wpisana osoba faktycznie nie istnieje: w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dane te ulegają zmianie na wpis wlaściwy . Podczas rozprawy matka decyduje , czy dziecku nadać nazwisko ojca
Moim zdaniem i wg moich doświadczeń jesli nie chcesz by mieszał sie w Twoje zycie powinnaś zgodzić się na badania, pozbawić go praw rodzicielskich a do tego żądać zwrot kosztów 3 miesięcznego utrzymania dziecka , wydatków związanych z ciąża i porodem. Ja tak zrobiłam a teraz staram się o podwyższenie alimentów, ponieważ uważam ze są one za małe.

Pozdrawiam
admin999 jest off-line  
09-03-2012, 20:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka?

Cytat:
Napisał/a admin999 Zobacz post
Witaj ,

Podczas rozprawy matka decyduje , czy dziecku nadać nazwisko ojca
Bzdura. Decydują oboje a jak się nie zgadzają zdecyduje za nich sąd i bezwzględnie nada dziecku nazwisko dwuczłonowe matki+ojca. Polecam lekturę art. 89 krio:

Art. 89. § 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.
 
09-03-2012, 21:23  
oczekujaca
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka?

Nie jest obowiázkiem - zwłaszcza gdy nie wiesz czego on sam chce i czy uzna dziecko.
Po pierwsze, żeby być do końca fair wobec dziecka uważam, że powinnaś zapytać go wprost czy chce uznac dziecko czy nie. Chyba, ze ewidentnie oświadczył Tobie, że nie zamierza tego zrobić.
Więc, jeśli postanawiasz wychowywać swoje dziecko kompletnie bez biologicznego ojca, to możesz:
jeśli nie jesteście w związku małżeńskim, w akcie urodzenia podać jako imię ojca jakie imię chcesz i wtedy będzie ono wpisane razem z Twoim nazwiskiem - to wszystko - i tak to wygląda prawnie - nikt w USC nie wpisze Ci prawdziwych danych ojca dziecka bez niego samego.
Jeśli tak zrobisz, to on i tak będzie miał prawo na drodze sądowej dążyć do uznania ojcostwa - jeśli będzie chciał tym ojcem być i będziesz musiała zgodzić się na badania DNA. Jeśli udowodnia one, że jest on ojcem dziecka i będzie chciał praw do dziecka - dostanie je - chyba, że Ty wniesiesz sprzeciw z uzasadnieniem jakimś sensownym i sąd się do tego przychyli, to może mieć ograniczone prawa, ale w akcie urodzenia będzie wpisany on jako ojciec dziecka.

Jeśli chciałby uznać dziecko dobrowolnie a Ty chciałabys tego i żeby jego imię i nazwisko widniało na akcie urodzenia, a nie jest Twoim mężem, powinien iśc z Tobą do USC i przed urzędnikiem złożyć oświadczenie, że jest ojcem dziecka.

Jeśli on dobrowolniw nie uznaje dziecka a Ty chcesz, żeby był wpisany na akcie urodzenia i chcesz od niego alimentów, to składasz wniosek o ustalenie ojcostwa i alimenty. Są oczywiście badania DNA jeśli on sie będzie w sądzie stawiał, kiedy wychodzą, że On jest ojcem dziecka, masz prawo jako matka wnieść o to, żeby dziecko nosiło TYLKO Twoje nazwisko. W tej sytuacji, kiedy kobieta składa wniosek o ustalenie ojcostwa automatycznie, nawet kiedy sie okaże że facet jest ojcem - NIE PRZYSŁUGUJĄ prawa rodzicielskie mężczyźnie - musiałby o nie wnieść - jeśli tego nie zrobi - poprostu ich nie ma.

Opcji jest chyba jeszcze kilka...
Ale może na razie wystarczy, jak bardziej sprecyzujesz, czego chcesz.
oczekujaca jest off-line  
10-03-2012, 08:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy obowiązkiem jest podać ojca po urodzeniu dziecka?

Cytat:
Napisał/a oczekujaca Zobacz post
jeśli on sie będzie w sądzie stawiał, kiedy wychodzą, że On jest ojcem dziecka, masz prawo jako matka wnieść o to, żeby dziecko nosiło TYLKO Twoje nazwisko.
Wnosić to ma prawo o cokolwiek...ale nie uzyska tego i nie wiem skąd czerpiesz takie informacje? odsyłam do postu 3 wyżej. Sąd co do nazwiska dziecka ma związane ręce i choćby matka błagała to on musi nadać dwuczłonowe bo tak stanowi prawo. Skoro on się nie stawia w sądzie to jasne jest, że nie składają zgodnych oświadczeń. I wtedy sąd stosuje art. 89 par. 1 .

Cytat:
Napisał/a oczekujaca Zobacz post
W tej sytuacji, kiedy kobieta składa wniosek o ustalenie ojcostwa automatycznie, nawet kiedy sie okaże że facet jest ojcem - NIE PRZYSŁUGUJĄ prawa rodzicielskie mężczyźnie - musiałby o nie wnieść - jeśli tego nie zrobi - poprostu ich nie ma.
Owszem jest ogromne prawdopodobieństwo, że nie będzie miał włądzy rodzicielskiej, ale nie dzieję się to automatycznie jak piszesz. To sąd musi stwierdzić w wyroku ustalającyn pochodzenie dziecka, że pozbawia władzy ojca i zapewniam Cię, że nie robi tego z automatu. Ocenia sytuację biorąc pod uwagę dobro dziecka. Masz rację - wielce prawdopodobne jest, że w takiej sytuacji (ojciec ma w nosie i sie nie stawia) orzeknie pozbawienie władzy, ale wcale takiej pewności nie ma bo może ją tylko ograniczyć albo zawiesić. I co do Twojego twierdzenia, że ojciec musiałby o te prawa wnieść to nieprawda. To matka musi wnieść o pozbawienie go włądzy rodz. przy ustalaniu pochodzenia a nie ojciec wnosić o tą władzę......

Art. 93. § 1. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.
§ 2. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Przepisy art. 107 i art. 109-111 stosuje się odpowiednio.

Jak widzisz - AUTOMATYCZNIE to włądza przysługuje ojcu (a nie odwrotnie). Natomiast sąd może orzecz o jej zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu..
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wolne dla ojca po urodzeniu dziecka (odpowiedzi: 12) Witam, interesuje mnie jak to wygląda z urlopem dla ojca, kiedy urodzi mu się dziecko. mam termin na 11 lipca i totalnie nie wiem jak to załatwić,...
§ Urlop po urodzeniu dziecka dla Ojca (odpowiedzi: 30) Witam . U mnie w pracy jest ogromny problem z dostaniem jakiegokolwiek urlopu.W tej sytuacji chciałem się dowiedzieć ile dni wolnych przysługuje mi z...
§ wolne dla ojca po urodzeniu dziecka (odpowiedzi: 6) mam pytanie: ile należy sie wolnego (płatnego) dla ojca po urodzeniu dziecka przez matke? I jeszcze skąd i jakie potrzebuje zaświadczenia żeby to...
§ Jak to jest z obowiązkiem szkolnym? (odpowiedzi: 1) Jak jest ze szkołą ponadgimnazjalna? Jest obowiązkowa czy nie? Wiem ze obowiązek chodzenia do szkoły mam ale tylko podstawówki i gimnazjum do 18 roku...
§ Czy jest obowiązkiem przystąpienie do egzaminu? (odpowiedzi: 4) Witam, Mam pytanie. Czy w przyszłym roku muszę podejść do egzaminu radcowskiego (tak wygląda harmonogram)? Mam problemy z kręgosłupem i wybieram...
§ Wentylacja w kuchni jest obowiązkiem czy nie? (odpowiedzi: 2) Witam! Szukałem na forum odpowiedzi i nic na ten temat nie znalazłem, przepraszam jeżeli faktycznie znajduje się na forum odpowiedź. Otóż szukam ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:42.