5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki? - Forum Prawne

 

5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Witam! Dziś do moich rodziców dotarł list z szkoły z pouczeniem. Coś tym stylu" nowelizacja ustawy z dnia tego i tego zniosła obowiązek dla 6 latków pójścia do szkoły do roku 2014. Natomiast nie zniosła ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Kontakty z synem- egzekwowanie...
    Witam Wszystkich, Na cześć pytań znalazłem odpowiedz na forum ale mój przypadek jest zawiły i zależy mi na...
  • § Własność w drodze darowizny....
    Witam. Dziadek podarował wnuczkowi mieszkanie aktem notar. ale bez żadnej wzmianki w akcie o opiece. Wnuk się...
  • § Uchylenie alimentow
    Witam, za kilka dni mam przesłuchanie w sprawie zniesienia obowiązku alimentacyjnego przez ojca i chciałbym się...

Odpowiedz
 
21-03-2012, 13:57  
gras107
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Witam!

Dziś do moich rodziców dotarł list z szkoły z pouczeniem. Coś tym stylu" nowelizacja ustawy z dnia tego i tego zniosła obowiązek dla 6 latków pójścia do szkoły do roku 2014. Natomiast nie zniosła obowiązku 5latków do uczęszczania do zerówki. W związku z czym Wasze dzieci mają obowiązek od września 2012r chodzić do zerówki."

Czyli jak to w końcu jest? Moi rodzice sióstr nie chcą puścić już w wrześniu. Niby to tylko zerówka. Lecz dlaczego mają już iść, a potem chodzić 2 lata do zerówki.

Proszę o odpowiedź czy rzeczywiście mają taki obowiązek

Pozdrawiam serdecznie!
gras107 jest off-line  
22-03-2012, 08:31  
ciociad
Stały bywalec
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Witam.
Mam wnuczki w wieku 5 lat i 6 lat i one chodzą do przedszkola.Od córki dowiedziałam się,że 5-cio latki nie musi ich zapisać do szkoły w tym roku,bo tak przewiduje ta ustawa,która mówi,że rodzic ma jeszcze prawo do wyboru:zapisać do szkoły lub do zerówki.Osobiści uważam,że 5-letnie dziecko nie koniecznie musi chodzić do zerówki,ale z doświadczenia wiem,że w tym wieku dzieci najszybciej się uczą w tym też zaczynają poznawać litery,dlatego myślę,że dla dobra dziecka warto go zapisać do przedszkola,aby nie odstawał z umiejętnościami od rówieśników.W przedszkolu do którego uczęszczają moje wnuczki nie ma jeszcze wprowadzonej grupy 5-latków jako zerówki,bo dzieci są podzielone na grupy:3-latki,4-ro latki,5-io latki i zerówki.Jeżeli zerówka jest przy szkole,a nie w przedszkolu,to uważam,że Twoje siostry powinny być tam zapisane.
ciociad jest off-line  
22-03-2012, 09:07  
Lolcia81
Użytkownik
 
Posty: 72
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

gras07

Jestem mamą sześciolatki więc temat reformy i jej licznych zmian interesował mnie szczególnie...
Z tego co sie orientuję, obowiązek szkolny dla 6 latków został przesunięty na rok 2014, ale nie zmieniono zapisów co do obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków.
Ja to rozumiem tak, że każde dziecko urodzone w roku 2007 musi odbyć w roku szkolnym 2012/13 roczne przygotowanie przedszkolne. Jeżeli następnie rodzice nie zdecydują się puścić takiego dziecka do szkoły w roku 2013/14 to będzie ono kontunuowało przez kolejny rok edukację przedszkolną.

Moje dziecko jest teraz w przedszkolnej zerówce i uznałam, że bez sensu jest żeby powtarzała to wszystko po raz drugi, dlatego od 1 września idzie do szkoły.

Myślę, że najlepiej twoje wątpliwości rozwiąże telefon do kuratorium, pewnie wielu rodziców o to pyta i bez problemu powinnaś uzyskać odpowiedź
Lolcia81 jest off-line  
22-03-2012, 12:56  
colcia211
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

dzieci pięcioletnie mają obowiązek przygotowania przedszkolnego,tyle dowiedziałam się od p.dyrektor w przedszkolu
colcia211 jest off-line  
22-03-2012, 18:40  
ciociad
Stały bywalec
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

5-cio latek u progu szkoły

to jest informacja na ten temat i proszę ją przeczytać.
ciociad jest off-line  
10-02-2013, 18:25  
Darioosh
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Witam wszystkich. Mam mały problem. Nie rozumiem bełkotu ustawy,więc postanowiłem zapytać ludzi bardziej obytych w tej materii.
Mianowicie: Moja córka w lutym tego roku kończy 5 lat. W zeszłym roku do przedszkola się nie dostała. W tym roku we wrześniu mam ją wysłać do zerówki do szkoły ?? Dziecko bez żadnego przygotowania, w szkole nie będzie sobie radzić i może to się dosyć mocno odbić na jej psychice,a tego chciałbym uniknąć.
Wytłumaczcie mi proszę jak to teraz jest.
Z góry dziękuję.
Darioosh jest off-line  
10-02-2013, 18:46  
ania19871
Stały bywalec
 
Posty: 2.263
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Tak, musi isc do zerówki. Moze ja Pani zapisac do zerówki do przedszkola. Od marca jak sie nie mylę są zapisy do przedszkoli.
ania19871 jest off-line  
10-02-2013, 19:06  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Darioosh moje dziecko poszło w ubiegłym roku do zerówki do szkoły. Teraz w klasach "0" nie ucz ą się już pisać i czytać. Co jedynie nauka w formie zabawy. Kolorowanki i szlaczki. Z małym wyjątkiem jest to,że moje dziecko aby w wieku 6 lat nie iść do szkoły mogło jeszcze raz uczęszczać do zerówki. miejmy nadzieję,że znowu odroczą i jednak do I klasy nie będą musiały iść 6 latki. Szczerze to Wam powiem,że jest różnica w rozwoju 5 i 6 latka. Nie żałuję,że zostawiłam dziecko na ten rok w zerówce.
mala mi78 jest off-line  
11-02-2013, 21:15  
Darioosh
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: 5 letnie dziecko ma obowiązek iśc do zerówki?

Więc według rocznika idzie do przedszkola do 5-ciolatków,a w przyszłym roku do zerówki. Dobrze myślę ?
Darioosh jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dodatek z tytułu rozpoczęcia przez dziecko zerówki (odpowiedzi: 8) Witam składałam w OPS wniosek o rodzinne oraz o dodatek za rozpoczęcie przez dziecko rocznego przygotowania przedszkolnego ma 5 lat. Rodzinne...
§ alimenty na 18 letnie dziecko, mające dziecko (odpowiedzi: 18) Witam, tak jak w temacie. Mam pytanie jak wygląda sytuacja z alimentami dotycząca pełnoletniego dziecka, mającego dziecko! Dodam iz dziecko nie...
§ 17 letnie dziecko (odpowiedzi: 1) Witam. mam pytanie jeśli brakuje mi 3 ms-c do pełnoletności czy mogę zostać sama w domu bez opieki a moja mama wyjedzie na stałe do pracy. czy z tego...
§ Dziecko do zerówki a brak zgody ojca (odpowiedzi: 13) Córka jako 5-latek ma obowiązek od września uczęszczać do zerówki. Dziecko zostało zapisane do szkoły ale w sekretariacie dowiedziałam się iż ojciec...
§ 2 letnie dziecko u psychologa (odpowiedzi: 9) witam moje pytanie brzmi: Czy matka bez wiedzy ojca mogła pójść z 2 letnim dzieckiem do psychologa ?
§ 16-letnie dziecko za granicą (odpowiedzi: 4) Mam pytanie , co muszę zrobić , by moja 16-letnia córka mogła bez problemu wyjechać za granicę , w celu nauki. Jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu ,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:37.