Odpowiedź na pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego - Forum Prawne

 

Odpowiedź na pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Witam i proszę o pomoc. Dwa dni temu otrzymałam z sądu pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Powodem jest mój ojciec, z którym nie utrzymuje kontaktu od kiedy pamiętam. W listopadzie 2011 skończyłam 25 lat, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
28-03-2012, 23:41  
takazaba
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Odpowiedź na pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

Witam i proszę o pomoc.
Dwa dni temu otrzymałam z sądu pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Powodem jest mój ojciec, z którym nie utrzymuje kontaktu od kiedy pamiętam. W listopadzie 2011 skończyłam 25 lat, ale nadal studiuję dziennie. Obecnie jestem na ostatnim semestrze magisterki. Nie pracuję, utrzymuję się ze stypendiów z uczelni oraz pomocy mamy.
W uzasadnieniu pozwu jest napisane:
"Strony nie pozostają ze sobą w kontakcie stąd powód nie jest w stanie wiarygodnie stwierdzić czy pozwana zakończyła swoją edukację. W ocenie powoda pozwana jest w stanie samodzielnie utrzymać się co przemawia za uchyleniem obowiązku alimentacyjnego powoda wobec pozwanej".
1. Czy wobec takiego uzasadnienia pozwu, sam fakt, że nadal studiuję dziennie wystarczy, aby oddalić pozew?
2. Czy jest jakaś szansa, aby sprawa w ogóle się nie odbyła (nie mam najmniejszej ochoty widzieć ojca na oczy i nie jestem przekonana, że dla marnych 140zł miesięcznie warto szarpać sobie nerwy)?
3. Do swojej odpowiedzi zamierzam dołączyć zaświadczenie z uczelni. Zastanawiam się jeszcze, czy dołączyć zaświadczenie o dochodach z US. Moje wątpliwości związane są z tym, że przez ok. 2 lata prowadziłam działalność gospodarczą, która jednak nie przynosiła żadnych zysków, dlatego też zamknęłam ją w sierpniu poprzedniego roku. Na zaświadczeniu będą więc dość spore przychody, ale dochód będzie zerowy.
4. Czy w uzasadnieniu wato wspominać, że mam kredyt studencki do spłacenia, który zaciągnęłam będąc na studiach licencjackich?
5. Czy ojciec może dowodzić, że nie należą mi się alimenty, ponieważ teoretycznie powinnam była już zakończyć swoją edukację? W międzyczasie byłam rok czasu na urlopie dziekańskim z powodów osobistych, a rok temu zaczęłam drugi kierunek magisterki (pierwszy powinnam była zakończyć w poprzednim roku, ale została mi jeszcze praca do napisania, wciąż więc jestem studentką obu kierunków).

Przepraszam za tak dużo pytań, ale chciałabym możliwie jak najlepiej napisać uzasadnienie swojej pozycji. Z góry dziękuję za cierpliwość i wszelkie odpowiedz.
takazaba jest off-line  
29-03-2012, 00:02  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.934
Domyślnie RE: Odpowiedź na pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego

1. Nie, sad sprawdzi czy moze Pani juz teraz podjac prace.
2. Moze Pani zlozyc kontrpozew i przychylic sie do wniosku powoda. Wniesc tez o rozpatrywanie w trybie zaocznym. Sad powinien sie przychylic i ten balast w postaci marnych 140zl zostanie uchylony.
3.To jednak byla Pani w pewnym momencie niezalezna( osoba prowadzaca dzialalnosc jest odpowiedzialna za potencjalne zyski- to juz nie problem powoda, ze cos tam Pani nie wyszlo). Jesli wyplynie to na jaw to ojciec powinien wnioskowac o wygasniecie z data wsteczna obowiazku i zwrot wraz z odsetkami- co wiecej ma na to spore szanse- bo Pani nie informowala o takich drobiazgach zapewne ani sadu, ani samego zainteresownego.
4. W kontrpozwie mozna pisac wszystko: takie streszczenie swojego zycia, dolaczyc dowody( zaswiadczenia) to sad podczas przesluchania stron bedzie badac czy je uznac.
5. Tak - ma duze szanse na zniesienie i zwrot alimentacj iza lata poprzednie. Mozna walczyc, ale jak cos nie wyjdzie to te marne 140zl razy kilkadziesiat miesiecy da pokazna kwote- i tylko dobra wola kiedy i jak to ojciec sciagnie.
Wiec jak Pani widzi sa dwie opcje:
1.Albo walczymy i potencjalnie:
- otrzymujemy alimenty dalej przez te kilka miesiecy, moze nawet w wyzszej kwocie
- przegrywamy i oddajemy kwote okolo 5000zl( maksymalnie za okres trzech lat wstecz plus odsetki ustawowe)
2.Albo poddajemy sie i :
-prosimy ojca o notarialne zawarcie ugody- zgadzamy sie przed notariuszem na zniesienie obowiazku, ojciec ugode taka wysyla do sadu i nie ma 'pranie bielizny', sad przychyla sie do zgodnego wniosku stron
-wysylamy odpowiedz, ze zgadzamy sie na wygaszenie obowiazku, ale w tym przypadku decyzja nalze do sedziego. Tak wiec moze sie okazac, ze jednak sprawy beda i jesli sad i powod beda chceili to przesluchanie sie odbedzie.
robinsonik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ egzekucja zaległych alimentów, a pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 4) dzień dobry, mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie; zarejestrowałem się, gdyż potrzebuję pomocy w mojej sprawie; moi rodzice są...
§ Pozew w sprawie o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 39) Witam. Otrzymałem odpis pozwu w sprawie o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego złożony przez mojego ojca. Może mi ktoś pomóc z sformułowaniem...
§ ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 4) Po ukończeniu gimnazjum moja córka rozpoczęła naukę w liceum. Ze względu na liczne nieusprawiedliwione nieobecności oraz brak postępów – brak...
§ Pozew wzajemny do pozwy o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ? (odpowiedzi: 5) Witam. Wczoraj dostałem pismo z sądu powiadamiające mnie o złożonym przez ojca pozwie o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Nie wiem po co mu...
§ Pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie mam takie pytanie czy jest to prawdą, że jeżeli mój brat skończy w tym miesiącu szkołę i będzie miał maturę i zawód to czy mój...
§ Pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 1) Mam kilka pytań w związku z wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego.W czerwcu tego roku mój syn kończy (wreszcie) przedłużone studia.Dowiedziałem się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:44.