Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny - Forum Prawne

 

Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Witam wszystkich. Moja mama po udarze mózgu, który miał miejsce w listopadzie zeszłego roku po usilnych moich staraniach i skargach do NFZ obecnie od 6 grudnia przebywa w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Zamknięty temat
 
11-04-2012, 08:58  
atare
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Witam wszystkich. Moja mama po udarze mózgu, który miał miejsce w listopadzie zeszłego roku po usilnych moich staraniach i skargach do NFZ obecnie od 6 grudnia przebywa w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. Jest ubezpieczoną emerytką i ma poważne otępienie jednak widzę cały czas poprawę. Lekarze chcą się mamy pozbyć ze szpitala ze względu na koszty. Lekarz usilnie mi wmawiał, że mam podpisać wniosek o umieszczenie mojej mamy w placówce opiekuńczej. Nie zgodziłem się, bo w każdym z takich wniosków jest wyraźnie napisane, że w związku z kończącą się hospitalizacją rodzina ubiega się o pobyt w takiej placówce. Udar mózgu i wynikłe komplikacje podlega ubezpieczeniu w ZUS do wyleczenia. Natomiast ze względu na wiek mojej mamy chcą się jej ze szpitala pozbyć i pozbawić w ten sposób należnej jej opieki zdrowotnej. Nachodziły mnie pracownice MOPS, nie wpuściłem ich do domu. Lekarz ze szpitala napisał do MOPS-u pismo w którym pisze, że brak odpowiedniej opieki bez całodobowej pomocy osób drugich zagraża życiu mojej mamy. We wniosku do sądu napisane jest, że ja syn nie jestem w stanie świadomie wyrazić zgody na umieszczenie mojej mamy w Domu Pomocy Społecznej zatem konieczne jest umieszczenie tam mojej mamy bez jej a zarazem mojej zgody. W załączeniu przesłali sądowi zaświadczenie od psychiatry, ksero pisma ze szpitala, których mi nie przekazana. Dostałem wczoraj wyrok sądu o zasadnym pobycie mojej mamy w szpitalu psychiatrycznym. Wyrok się dopiero uprawomocni. Proszę o pomoc czy takie zagranie MOPS-u oraz lekarza ze szpitala jest zgodne z prawem. Jeżeli nie na jakie artykuły mam się powołać w sądzie a rozprawę mi ustalili już na 16 kwietnia czyli w poniedziałek.
atare jest off-line  
11-04-2012, 12:07  
Żona zdradzona
Zbanowany
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Dlaczego mamy sam nie odebrałeś ze szpitala? Skoro leczenie zostało zakończone, to normalne, że chory jest z niego wypisywany i normalne, że skoro nie chce go nikt odebrać ze szpitala, to przekazuje się go do domu opieki (a Ty będziesz płacić za pobyt).
Normalna droga to jest taka, że Twoja mama powinna być na rehabilitacji- jeśli jej stan rokuje poprawę. Rehabilitacja może być stacjonarna (w oddziale rehabilitacyjnym szpitala) albo w zakładach rehabilitacji pozaszpitalnej.

Kiedy matka przebywała jeszcze w szpitalu i lekarze zaczęli mówić o wypisie, trzeba było poruszyć temat przeniesienia na oddział rehabilitacyjny. Ale z otepieniem to raczej wątpię, aby została skierowana do takiej placówki...

Teraz masz wyrok sądowy, więc próbuj się odwoływać. Nic innego zrobić nie możesz. Na sprawę idź przygotowany- kto i jak zajmie się Twoją matką, jesli ona powróci do domu, dowiedz się o tym, jakie są najbliższe placówki rehabilitacyjne i najbliższe wolne terminy.

Twoja matka nie wróci do szpitala- o ile jej stan nie będzie zagrażał życiu. Albo dom rodzinny, albo DPS.
Żona zdradzona jest off-line  
11-04-2012, 16:01  
monika40
Stały bywalec
 
Posty: 2.371
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Jesli widzisz u mamy poprawe,a jest leczona tylko farmakologicznie to, rownoznacznie w domu moze brac leki.Po zatym chory w domu szybciej wraca do zdrowia.Ja po cesarce w szpitalu lezalam 5 dni choc nie bylam w stanie jeszcze miesiac nic robic przy dzidziusiu,ale nie lezalam w szpitalu tylko w domu a maz otrzymal 30 dni zwolnienia,zeby sie opiekowac dzidziusiem.
monika40 jest off-line  
11-04-2012, 16:23  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Może najpierw niech pan wystąpi skoro jest czas (7dni) o uzasadnienie wyroku, po jego otrzymaniu ma pan 14 dni na złożenie apelacji. łatwiej się pisze apelację mając uzasadnienie.
majka77 jest off-line  
13-04-2012, 06:15  
atare
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Wystąpię o uzasadnienie wyroku. Brałem w procesie udział. Moja mama jest nadal chora nikt jej na teraz nie próbował wypisać w tym stanie ze szpitala. W pozwie jest wyraźnie zaznaczone, że stan zdrowia mojej mamy wymaga opieki osób trzecich. Chodzi o bezprawie w podejmowaniu takich decyzji przez pracowników MOPS. Sprawą już się zajęło Biuro Praw Pacjenta oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Na teraz w związku z wyrokiem, który się jeszcze nie uprawomocnił będę wnioskował o przełożenie rozprawy. A dzisiaj idę do prokuratury aby zbadali czy pracownicy MOPS nie przekroczyli swoich uprawnień. Moja mama jest na emeryturze zatem ma być leczona do wyleczenia. Takie jest prawo ubezpieczeniowe. Ma 75 lat, nie chodziła do lekarza, nie brała leków. Tylko w szpitalu psychiatrycznym mogą ją do tego zmusić. Była w szpitalu miejskim jak również w domu i nie brała leków. Proszę mnie nie osądzać. Jej stan zdrowia się dzięki Bogu poprawia ale przerwanie leczenia czyli brak dostępu do lekarzy psychiatrów oraz zaprzestanie brania leków miałby dla niej tragiczne skutki. Będę w tej sprawie również zwracał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jak może ktoś ma jakieś doświadczenie w tej sprawie proszę o kontakt.
atare jest off-line  
13-04-2012, 09:51  
Żona zdradzona
Zbanowany
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Cytat:
W pozwie jest wyraźnie zaznaczone, że stan zdrowia mojej mamy wymaga opieki osób trzecich.
Dokładnie tak- ktoś musi się nią zająć- albo Ty, albo DPS.
W pozwie na pewno nie ma mowy o tym, że jej stan wymaga pobytu w szpitalu (leczyć może się w domu- przy pomocy osób trzecich).

Cytat:
Moja mama jest na emeryturze zatem ma być leczona do wyleczenia.
Ależ nikt tego nie kwestionuje. Z tym, że leczenie to niekoniecznie pobyt w szpitalu. Poza tym po takiej chorobie, jak u mamy, pozostają zazwyczaj trwałe zmiany- tego się nie wyleczy przecież.

Albo weźmiesz mamę do domu, albo DPS- szkoda zachodu na inne działania.

PS Średni okres oczekiwania na miejsce w DPS to 2-3 lata (przynajmniej u nas); od razu dostaje się miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach (brak możliwości sprawowania opieki przez rodzinę). Czyli to nie jest tak, jak chyba Ci się wydaje- że oni wszyscy chcą umieścić Twoją mamę w DPS, bo chcą na tym zarobić.
Żona zdradzona jest off-line  
13-04-2012, 10:46  
atare
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Polska podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka i każdy pacjent ma być hospitalizowany aż do wyleczenia. W domu ani w jakimś DPS to nie jest leczenie. Moja mama wyjdzie ze szpitala wyleczona i na własną prośbę. Lub co jest lepszym rozwiązaniem będę ubiegał się o odszkodowanie w związku z tą sprawą przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Za pieniądze uzyskane z odszkodowania będzie moja mama należycie leczona i całkowicie wyleczona z pomocą Bożą. Dlatego ponownie proszę o kontakt, kogoś kto już ma z tym związane doświadczenie. Ja i moja rodzina nie korzystaliśmy z pomocy MOPS i nie mamy takiego zamiaru.
atare jest off-line  
13-04-2012, 12:19  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Cytat:
Polska podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka i każdy pacjent ma być hospitalizowany aż do wyleczenia.
Czy możesz zacytować odpowiedni artykuł czy paragraf, który tak mówi?
Bo w/g tego co piszesz, to jak dostanę kataru, to mam nie tylko prawo ale i obowiązek iść do szpitala i tam przebywać i być leczony aż całkowicie wyzdrowieję
firondel jest off-line  
13-04-2012, 12:45  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

atare, udar ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, i stwierdzenie, że twoja mama ma być hospitalizowana aż do wyleczenia raczej jest nierealne.
mój partner miał pól roku temu lekki udar, wprawdzie niewielki paraliż jednej strony ciała ustąpił, jednak do dziś widać zmiany, jakie pozostawił. i pomimo naszych starań, doskonale wiemy, że są to skutki nieodwracalne.
szpital jest placówką, w której powinny przebywać osoby którym potrzebna jest stała pomoc medyczna, gdyż jej brak może być niebezpieczny dla zdrowia. widocznie stan twojej mamy nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego, a pomocy w codziennych czynnościach i przyjmowaniu leków. dlatego taka propozycja lekarzy.
differend jest off-line  
13-04-2012, 14:53  
monika40
Stały bywalec
 
Posty: 2.371
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Zwykle skaleczenie pozostawia rane, a co dopiero mowic o udarze mozgu, niedotleniony mozg w ciagu 3 minut sieje straszne skutki w organizme ktorych nie da sie wyleczyc.Po wypisie ze szpitala mama powinna byc skierowana na rechabilitacje i skoro potrzebuje pomocy osob trzecich tzn. ze albo Ty sie zajmiesz mama a jesli nie chcesz to musi ktos to zrobic za ciebie.
monika40 jest off-line  
14-04-2012, 08:16  
atare
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Cóż mogę napisać. Nie znacie się jak widać na prawie. Podwyższenie wszelkich emerytur o równe 70 zł bez względu na to jaka była kwota świadczenia jest tak samo bezprawne jak przypadek mojej mamy, który opisałem. Rzecznik Praw Obywatelskich tamtą sytuację potwierdził swoim orzeczeniem, że było bezprawne i mam nadzieję, że również potwierdzi bezprawność działań wobec mojej mamy jak również mnie. Polska bezprawiem stoi a tego chyba potwierdzać nie trzeba bo widać to gołym okiem. Zatem jeszcze raz proszę o kontakt osoby, które już zasądzały skarb państwa o bezprawie tutaj panujące przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
atare jest off-line  
14-04-2012, 11:31  
monika40
Stały bywalec
 
Posty: 2.371
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Skoro jestes taki doinformowany to po co te pytania na forum, rownie dobrze mozesz udac sie do Rzecznika Praw Obywatelskich o dalsze informacje.
monika40 jest off-line  
14-04-2012, 12:03  
atare
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Złożyłem przecież oficjalne pismo w tej sprawie. Wraz z kserokopiami pozwu, dołączyłem też wyrok sądu. Niestety czas oczekiwania na odpowiedź to termin do 2 miesięcy. Sprawą też się zajmuje Rzecznik Praw Pacjenta i też czekam na odpowiedź od tej instytucji. Co do leczenia to uleczyć moją mamę się da całkowicie. Wszystko jest w rękach Boga i na teraz na szczęście również w rękach lekarzy. Będę wnosił oczywiście o przeniesienie mojej mamy na inny oddział. Lekarz, który zachowuje się bezprawnie będzie przy izbie chorych składał wyjaśnienia przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Potem będzie uruchamiana droga odszkodowawcza. Na razie wstrzymałem się od zawiadomienia prokuratury.
atare jest off-line  
14-04-2012, 13:16  
Żona zdradzona
Zbanowany
 
Posty: 768
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

Cytat:
Polska podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka i każdy pacjent ma być hospitalizowany aż do wyleczenia.
Do zakończenia etapu leczenia, które musi się odbywać w warunkach szpitalnych. Ot, taka -wydawałoby się- subtelna różnica.


Cytat:
Co do leczenia to uleczyć moją mamę się da całkowicie. Wszystko jest w rękach Boga i na teraz na szczęście również w rękach lekarzy.
Obawiam się, że w żadnym akcie prawnym nie ma wzmianki o Bogu.
Ale jeśli Twoja mama wróci do całkowitej sprawności (przy tych następstwach, które wymieniłeś), to... tenże lekarz dostanie Nobla Mało tego- będzie to nadzieja dla wszystkich innych- wszak śmierć przestanie być czymś pewnym.


Cytat:
Będę wnosił oczywiście o przeniesienie mojej mamy na inny oddział
O zasadności pobytu w szpitalu nie decyduje sąd czy Ty, tylko lekarz, który widzi rzeczywiste wskazanie. Już to widzę, jak wezwani biegli sądowi orzekną, że Twoja mama musi pozostać w szpitalu- i to jeszcze do czasu wyleczenia, czyli w praktyce- na zawsze.


Cytat:
Lekarz, który zachowuje się bezprawnie będzie przy izbie chorych składał wyjaśnienia przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej.
A Ty sobie uświadom, że lekarze teraz nie są tacy głupi i mogą Cię podać do sądu za bezpodstawne oskarżenia i pomówienia I mają ogromną szansę wygrać

Marzy Ci się bezpłatny szpital dla matki, a i tak płacić będziesz musiał Ty- albo za DPS, albo za opiekę nad nią w swoim domu. Im sobie to szybciej zrozumiesz i zaakceptujesz, tym więcej energii i czasu będziesz mógł poświęcić matce, a nie tak, jak teraz- wojowaniu ze wszystkimi, bo Ty nie chcesz płacić za opiekę.
Żona zdradzona jest off-line  
14-04-2012, 13:25  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie RE: Umieszczenie w DPS MOPS bez zgody pacjentki i rodziny

udar mózgu nie jest możliwy do całkowitego wyleczenia!!!! Bez względu na wiek. zawsze pozostanie ślad, widoczny na rezonansie, który rzutuje na sprawność umysłową i ruchową.
A szpitale, mój drogi atare, są dla ludzi, którzy koniecznie muszą się tam znaleźć. Jeżeli lekarze każdego pacjenta by w nich trzymali licząc na cud, to nie byłoby w nich miejsc.
mój partner był 3 dni, po czym lekarze orzekli, że nie ma zagrożenia życia, i może iść do domu. sami zadbaliśmy o rehabilitację i odpowiednie zabiegi, dzięki czemu objawy widoczne ustąpiły. ale do dziś ma, i zresztą będzie miał, problemy z pamięcią i ze sprawnością umysłu. tego nie przeskoczymy.
differend jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umieszczenie osoby w dps bez jej zgody (odpowiedzi: 12) witam chodzi mi o procedure umieszczenia osoby w dps na podstawie orzeczenia sądu-konkretnie o postępowanie w mops. oto co znalazłam w necie:...
§ umieszczenie w DPS albo ZOL bez zgody osoby (odpowiedzi: 12) Dzień dobry. Poprosiłem MOPR o złożenie w sądzie wniosku o umieszczenie mojego rodzica w DPS bez jego zgody. Wniosek został złożony. W necie...
§ kazus-wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjentki (odpowiedzi: 3) Witam, W dniu 5.06.2013 r. do szpitala trafiła Lucyna B. w stanie ciężkim, wymagającym, natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Kobieta została...
§ pracownica MOPS odmówiła przyjęcie wniosku o umieszczenie w DPS (odpowiedzi: 3) witam! proszę o pomoc. ciocia napisała pismo do MOPS. pracownica odmówiła przyjęcia twierdząc, że ciocia chce pozbawić praw obywatelskich swojego...
§ PB, umieszczenie zdjęć bez zgody (odpowiedzi: 11) Mam problem, może nie jest on jakiś poważny, ale jest. Zdjęcia mojego narzeczonego są umieszczone w internecie na pewnym portalu. Wstawiła je tam...
§ Umieszczenie zdjęcia bez zgody. (odpowiedzi: 4) Bez wstępnej plątaniny nakreślam jak wygląda moja sytuacja. Otóż jakiś czas temu odkryłam, że widnieje zdjęcie na którym widać moją osobę (można...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:41.