Rozdzielność majątkowa - Forum Prawne

 

Rozdzielność majątkowa

Witam Wszystkich Forumowiczów, poniżej opiszę po wkrótce moją sytuację, żebyście mogli mnie dobrze zrozumieć. Moje małżeństwo skończyło się w momencie, kiedy dowiedziałam się, że mój mąż mnie zdradza. Po ujawnieniu gorzkiej prawdy, mąż wyprowadził się ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
12-05-2012, 16:30  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie Rozdzielność majątkowa

Witam Wszystkich Forumowiczów,
poniżej opiszę po wkrótce moją sytuację, żebyście mogli mnie dobrze zrozumieć. Moje małżeństwo skończyło się w momencie, kiedy dowiedziałam się, że mój mąż mnie zdradza. Po ujawnieniu gorzkiej prawdy, mąż wyprowadził się z domu, zostawiając mnie i dziecko bez żadnych środków finansowych, na dodatek z długami i kredytami, chociaż prowadzi firmę, która przynosi dość duże dochody. Stosuje wobec mnie i dziecka blokadę finansową i ekonomiczną blokując skutecznie dostęp do naszej wspólnych środków finansowych. Założyłam sprawę o alimenty, ale on nie dostosował się do wyroku, działania komornika okazały się też bezskuteczne, pomimo że, mąż prowadzi firmę. Nadal nie płaci alimentów, a mało tego pisał odwołanie do Sądu, w sprawie wyroku alimentacyjnego. Sąd odrzucił jego odwołanie, biorąc pod uwagę jego dochody i odwołanie nie w terminie. Jego adwokat starannie próbuje wznowić to odwołanie ponownie, kierując sprawę do sądu okręgowego.
Ja nie pracuję, cały czas próbuję znaleźć pracę, ale wiecie, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne. Dodatkowym problemem jest to, że dziecko nie może zostawać w świetlicy po szkole, ponieważ my nie mamy rozwodu, a ja nie pracuję i mogę odbierać dziecko ze szkoły po lekcjach. Teraz w tej szczególnej sytuacji dziecko wymaga jeszcze większej uwagi pod kątem psychologicznym, zdrowotnym i ogólnorozwojowym. Ojciec dziecka, od 3 lat nie interesuje się wogóle dzieckiem, nie spotyka, nie interesuje się jego nauką i rozwojem, ani jego zdrowiem.
Jedyna pomoc jaką otrzymuję to pomoc z OPS i FA, ale to nie wystarcza, przy tak wysokich kosztach utrzymania mieszkania (w kredycie) i bytu. Założyłam sprawę o niepłacenie alimentów, a on na to, że niczego się nie obawia, że on wynajął adwokata "diabła" i wszystko mu załatwi. Po czym zauważyłam, że nagle zaczął płacić kredyty, ale na dziecko ani grosza.
Ku mojemu zaskoczeniu dostałam pozew o rozdzielczość majątkową, z datą wstecz, czyli od momentu kiedy odszedł z domu. Umotywował, to tym, że ja trwonię zgromadzone środki, tylko jakie środki, jeśli ja nie mam dostępu do żadnego konta bankowego, tym bardziej do majątku, który jest wspólny i bez jego zgody nie można zarządzać majątkiem. W tym pozwie jego adwokat oczernia mnie w taki sposób, że to on biedny pracował na rodzinę, i poczuł się jak maszynka do zarabiania pieniędzy,był źle traktowany i dlatego odszedł z domu. Zapomniał tylko dodać, że to ta jego "wredna" żona zajmowałam się domem i dzieckiem, nie obarczając męża żadnymi dodatkowymi obowiązkami, znosząc jego ciągłe awantury , picie do lustra i i poczuł się jak kawaler bez obowiązków, stwierdził, że od życie też jemu coś się należy i szukał sobie przygodę. Dodam jeszcze, że wnosi, żebym ja pokryła kosztów procesu i za jego adwokata.. To jakaś paranoja!!
Nie mam środków finansowych, żeby wynająć adwokata i przeciwstawiać się jego kłamstwom i bezczelności . Nie wiem czego można spodziewać od nich i jakie są ich zamiary. Proszę poradźcie mi, co mogę w tej sytuacji robić.
Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestie.
Pozdrawiam
wande jest off-line  
12-05-2012, 21:14  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.277
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Jeśli nie ma Pani majątku, może Pani wnieść do Sądu o przyznanie Pani pełnomocnika z urzędu. Proszę się zapoznać z art. 117 i 117(1) Kodeksu postępowania cywilnego:

Przepis prawny:
Art. 117. § 1. Strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części, może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.
§ 2. Osoba fizyczna, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
(...)
§ 4. Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona zgłasza wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno, na piśmie lub ustnie do protokołu, w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Osoba fizyczna, która nie ma miejsca zamieszkania w siedzibie tego sądu, może złożyć wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce swego zamieszkania, który niezwłocznie przesyła ten wniosek sądowi właściwemu.
§ 5. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny.


Przepis prawny:
Art. 1171. § 1. Osoba fizyczna dołącza do wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Jeżeli wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego składany jest łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna dołącza tylko jedno oświadczenie.


Jeśli się uda zwolnienie z kosztów albo chociaż ustanowienia pełnomocnika z urzędu, to pełnomocnik, czyli adwokat albo radca prawny zajmie się już dalej sprawą.
kalafiorro jest off-line  
12-05-2012, 22:11  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Po pierwsze chciałabym zapytać:
1. czy on jeśli prowadzi firmę i ma dochody i wynajmuje sobie adwokata, którego opłaca,czy w pozwie o rozdzielność majątkową może domagać, się aby kosztami sądowymi i kosztami swojego adwokata obciążać mnie?
2. czy ja w odpowiedzi na ten pozew, mogę również pisać, żeby to on pokrył koszty sądowe?
3. czy sąd przy składaniu pozwu od powoda, nie domaga się uzasadnienia dlaczego koszty sądowe ma pokryć powódka?
4. co w takiej sytuacji sąd, gdybym teraz to ja poszła do sądu i złożyła taki sam pozew.

5. jeśli chodzi o majątek, to mamy samochód, mieszkanie i działkę, które są wzięte pod kredyt hipoteczny, z którym nic nie da się robić bez zgody jego i banku, a poza tym nic nie posiadam

6. czy w moim przypadku sąd może przychylić się do jego pozwu o rozdzielność majątkową z datą wstecz?

Byłabym wdzięczna za odpowiedź
wande jest off-line  
12-05-2012, 23:20  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

1 Tak
2.Tak
3. Nie bada. (sąd przy wyroku końcowym zadecyduje kto i jakie poniesie koszty)
4. Oddali (bez sensu)
5. Do podziału po ustaniu wspólnoty. Jest co dzielić. Chyba że jakieś nakłady pochodziły z majątku odrębnego (spadek darowizna? Sąd nie zajmuje się dzieleniem kredytów - kredytami.
Dzieli masę dorobkowa.
6. Nie orzekamy za sąd.
korf jest off-line  
12-05-2012, 23:39  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.277
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

1. Może. Koszty postępowania, w tym również koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej ponosi strona przegrywająca. W takim wypadku, jeśli przegra Pani sprawę Sąd na podstawie okoliczności zadecyduje o kosztach procesu, ale zasadą jest że za wszystko płaci przegrywający.

2. Z punktu widzenia procesowego to nawet wskazane, aby wnieść o zasądzenie kosztów procesu od strony powodowej.

3. To tylko wniosek, standardowa formuła, która nie wymaga uzasadnienia. Sąd na koniec i tak zadecyduje o tym jaką zasadę przyznania kosztów przyjmie, według zasad opisanych w Kodeksie postępowania cywilnego. W Polsce zasadą główną jest to, że koszty postępowania łącznie z kosztami pełnomocnika ponosi przegrywający sprawę a nie bogatszy, by byłoby to dalekie od idei sprawiedliwości. Są jeszcze inne zasady, ale w 99% przypadków sąd stosuje właśnie tę o przegrywającym ponoszącym koszty.

4. jutro sprawdzę, czy w tym przypadku można złożyć powództwo wzajemne. Jednak średnio byłoby to zasadne, bo skoro nie chce Pani rozdzielności majątkowej, to po co o to wnosić?
kalafiorro jest off-line  
13-05-2012, 00:29  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
1 Tak.
przez to rozumiem, że jeśli powodem jest jakaś osoba bardzo zamożna i wniesie pozew przeciwko biednej osobie i kpiąc z niej, wniesie, żeby ona płaciła koszty jego adwokata..?

Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
Nie bada. (sąd przy wyroku końcowym zadecyduje kto i jakie poniesie koszty).
czym się Sąd sugeruje obarczając jedną ze stron obowiązkiem do zapłacenie kosztów?


Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
5. jeśli chodzi o majątek, to mamy samochód, mieszkanie i działkę, które są wzięte pod kredyt hipoteczny, z którym nic nie da się robić bez zgody jego i banku, a poza tym nic nie posiadam.

Do podziału po ustaniu wspólnoty. Jest co dzielić. Chyba że jakieś nakłady pochodziły z majątku odrębnego (spadek darowizna? Sąd nie zajmuje się dzieleniem kredytów - kredytami.
Dzieli masę dorobkowa.
Chciałam zapytać, czy przy staraniu o adwokata z urzędu, taki typ majątku, który my posiadamy i którego właścicielem defacto do momentu spłaty jest bank , jest możliwe?


Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
6. Nie orzekamy za sąd
miałam na myśli, czym Sąd kieruje się orzekając z datą wstecz.

Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
1. Może. Koszty postępowania, w tym również koszty zastępstwa procesowego strony przeciwnej ponosi strona przegrywająca. W takim wypadku, jeśli przegra Pani sprawę Sąd na podstawie okoliczności zadecyduje o kosztach procesu, ale zasadą jest że za wszystko płaci przegrywający.
rozumiem, że rozdzielność majątkowa inaczej możemy nazwać intercyzą przed lub w trakcie małżeństwa i w tym przypadku wydaje mi się, że trudno mówić o wygranej lub przegranej. Więc, w czym się Sąd kieruję szukając winowajcy?
wande jest off-line  
13-05-2012, 00:36  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Napisałem skrótowo. Post # 5 tłumaczy, bardziej szczegółowy.
Wniesienie pozwu i wnioskowanie o zasądzenie kosztów od pozwanego to standard. Nie obliguje... nie ma nic wspólnego z sytuacja materialną, i nie jest kpiną.
Zwykle tego nie robię Ale o zwolnieniu z kosztów decydują; sytuacja aktualna, oświadczenie o stanie majątkowym do pobrania na stronach www sądów(sąd prosi o wyciągi bankowe, ostatni pit, zaświadczenia o zarobkach, postępowaniach komorniczych, kredytach, alimentach, odcinki rent, emerytur, zaświadczenie o dochodach osoby z która prowadzi się gospodarstwo domowe i inne..) Jak czytasz, nie wystarczy wnioskować. Trzeba przekonać sąd, że zwolnienie i adwokat z urzędu jest zasadny.
A na marginesie dziwi mnie ta droga. Trwały rozpad....w/g mnie rozwód. I pozew o podział majątku dorobkowego po ustaniu wspólnoty. Kręcicie się w kółko. Twoja bezradność oraz brak, choć minimalnej wiedzy prawniczej, może skutkować w starciu z zawodowcem, opłakanymi skutkami. Wbrew obiegowym opinia w sądzie nie liczy się "gadana" a dokumenty, dowody, świadkowie i umiejętność korzystania z odpowiednich przepisów.
Tobie zawodowiec niezbędny.
korf jest off-line  
13-05-2012, 01:48  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
A na marginesie dziwi mnie ta droga. Trwały rozpad....w/g mnie rozwód. I pozew o podział majątku dorobkowego po ustaniu wspólnoty. Kręcicie się w kółko. Twoja bezradność oraz brak, choć minimalnej wiedzy prawniczej, może skutkować w starciu z zawodowcem, opłakanymi skutkami. Wbrew obiegowym opinia w sądzie nie liczy się "gadana" a dokumenty, dowody, świadkowie i umiejętność korzystania z odpowiednich przepisów.
Tobie zawodowiec niezbędny.
Bardzo dziękuję, za wskazówki.
Tak jak pisałam na początku, że pomimo zasądzonych alimentów on nie chce płacić, bo chce mnie i dziecko pogrążyć w ubóstwie, zdając sobie sprawy, że tak prędko nie będę mogła znaleźć pracy. Zarabiając pieniądze, również nie płacił kredytów, myśląc, że banki zabiorą się za mnie i w ten sposób chciał utrudnić moje życie. A tu ku jego zdziwieniu, banki zaczęły dobierać się do niego, ponieważ on jest tym, który ma wysokie dochody, wyczul zagrożenie jakie mogą nastąpić i zaczął płacić. A ja nie mam nic i żyje tylko z pomocy OPS-u. Po interwencji banku, nie mógł sobie darować, że spłaty idą na wspólny "konto". Domyślam się, że ten pozew z datą wstecz między innymi dotyczy do tych spłat. Tylko on nie bierze pod uwagę do czego nas doprowadza, zabierając wszystko od nas i zostawiając z niczym.
Jeśli Pan sugeruje, że powinnam mieć dobrego adwokata, to fakt, że powinnam i on o tym dobrze wie, że będę potrzebowała i dla tego spowodował i powoduje nadal mnie blokadę finansowa. Wie dobrze, że jemu dobrze się powodzi i nie będzie miał problemu z splata kredytu a ja z kolei tak.
A to w przyszłości, przy podziale majątku będzie korzystne. Czyli ja i dziecko idziemy na bruk.
Bardzo chciałabym wiedzieć, jeśli to tylko rozdzielczość majątkowa, czego mogę spodziewać pod tym nazwą i w czym się Sąd kieruję szukając winowajcy, jeśli to tylko chodzi o rozdzielczość majątkowa?
Przepraszam, że czegoś mogę nie zrozumieć i czasem mogą być takie dłuższe posty, po prostu mam bardzo duże żalu i gorycze , które dostaje od tego człowieka.
Z góry dziękuje.
wande jest off-line  
13-05-2012, 13:03  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Szanowna Pani. W/g mnie rozdzielność nic nie da....
Wyrażała Pani zgodę na kredyty? Jeżeli tak. to kredyty oboje musicie spłacać.
Proszę o mniej emocjonalne posty. Nic nie wnoszą.,,,
Natomiast od skutecznej egzekucji jest komornik, któremu można pomóc wskazując żródła dochodów, wierzytelności, ruchomości i pisząc stosowne wnioski...
korf jest off-line  
13-05-2012, 14:48  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Dziękuję Panu za poświęcony czas na udzielenie odpowiedzi.
Ja tylko chciałabym wiedzieć, jak wygląda przebieg rozprawy, jakie sprawy są poruszane, może ktoś z Was brał udział w takiej rozprawie i wie jak się to odbywa,
1) na co trzeba uważać?
2) w jakim przypadku jedna ze stron wygrywa lub przegrywa?
3) czym się Sąd kieruję szukając winowajcy, jeśli to tylko sprawa o rozdzielczość majątkową?
Z góry dziękuję
wande jest off-line  
13-05-2012, 18:25  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.277
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Tutaj de facto nie będzie przegranego ani winnego, bo sąd nie będzie rozstrzygał kwestii winy czy czegoś takiego. Ogólnie rozumiem doskonale dlaczego wystąpiono o orzeczenie rozdzielności majątkowej, ale czy Sąd uzna orzeczenia przymusowego ustroju rozdzielności małżeńskiej za uzasadnione - tego nie nam oceniać.

1. Trzeba uważać na co się mówi. Nie warto kłamać, bo można się w stresie spowodowanym sprawą łatwo zapętlić. Na pewno warto skonsultować się z prawnikiem na miejscu, który przejrzy materiał sprawy (pisma, dokumenty, inne dowody), który powie co i jak będzie mogło się dziać, ale rozumiem że są to koszty.

2. Ponieważ nie ma wygranego i przegranego w tej sprawie, za wygraną uważa się tę stronę, której racje Sąd uzna za udowodnioną. To znaczy, że jeśli zostanie orzeczona przymusowa rozdzielność majątkowa, to wygranym będzie ten kto wniosek o ustanowienie rozdzielności składał.

3. Sąd nie szuka winy, bo nie o to chodzi. Sąd jedynie sprawdzi, czy wniosek jest uzasadniony.
kalafiorro jest off-line  
13-05-2012, 22:24  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Cytat:
Napisał/a kalafiorro Zobacz post
Ogólnie rozumiem doskonale dlaczego wystąpiono o orzeczenie rozdzielności majątkowej, ale czy Sąd uzna orzeczenia przymusowego ustroju rozdzielności małżeńskiej za uzasadnione - tego nie nam oceniać..
On doskonale wiedział, że nie będę mogła spłacać kredytu, ponieważ zostawił nas bez środków finansowych i specjalnie nie płaci nam alimentów, bo wtedy mogłabym spłacać kredyt. On zaczął spłacać kredyt z naszych wspólnych dochodów, które przynosi firma i jednocześnie chce odzyskać te pieniądze przez sąd, wnosząc z datą wstecz rozdzielność majątkową. Czy sąd bierze pod uwagę takie sprytne podchody, czy to jest normalnie dopuszczalne i sąd może orzec z datą wstecz?
Jeszcze raz bardzo dziękuję za dobre chęci pomocy.
wande jest off-line  
13-05-2012, 22:44  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.277
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Ogólnie ustrój istnieje od daty wymienionej w wyroku, przy czym w wyjątkowych wypadkach, w szczególności jeśli małżonkowie żyją w rozłączeniu, sąd może orzec o ustanowieniu rozdzielności z datą wcześniejszą niż dzień wytoczenia powództwa.

W orzeczeniu sąd dokładnie ustali jakie elementy majątku wspólnego małżonków będą należały do kogo po ich podziale za czasu trwania małżeństwa. Dzielone będą i aktywa i pasywa, więc proszę się nie obawiać, jeśli macie Państwo majątek wspólny i zadłużenie, to jeśli w ogóle sąd uzna za zasadny wniosek o ustanowienie przymusowego ustroju małżeńskiego, to sąd podzieli to wszystko mniej więcej po równo. Jeśli zaś mąż ma obowiązek płacenia alimentów wynikający z orzeczenia sądu, to może się Pani udać z tym do komornika, który wyegzekwuje należność.
kalafiorro jest off-line  
13-05-2012, 23:42  
wande
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Rozdzielność majątkowa

Bardzo dziękuje za pomoc i życzę wszystkiego dobrego.
Mam nadzieje, że przez ten czas nic się dodatkowego nie wydarzy.
Pozdrawiam
wande jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Co robić ? Rozdzielność majątkowa ? podział majątku (odpowiedzi: 3) Witam Jestem w trakcie rozwodu z moją żoną, zajmujemy wspólnie lokal mieszkalny - notarialnie po 50% własności. Żona stwierdziła że nie będzie...
§ podział majątku a rozwód i rozdzielnośc majątkowa (odpowiedzi: 2) Czy mogę wnosić o podział majątku wspólnego dorobkowego, jeśli jeszcze nie ma rozwodu, ale juz została ustanowiona sądownie rozdzielnośc majątkowa?...
§ Rozwód/rozdzielność majątkowa/podział majątku (odpowiedzi: 13) Witam, chciałbym zasięgnąć informacji w następującym temacie: trwa sprawa rozwodowa (będzie toczyć się jeszcze bardzo długo), małżonkowie nie...
§ Rozwód/rozdzielność majątkowa/podział majątku (odpowiedzi: 4) Witan mam taki problem jestek 10 lat po rozwodzie ex zona nie pozwalala mi na kontakt z dziecmi chociaz jest postanowienie sadu od 7 lat to ja...
§ Rozdzielność majątkowa a rozwód. Czy konieczny jest żeby otrzymać rozdzielność majątk (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie, czy aby otrzymać rozdzielność majątkową i nie ponosić odpowiedzialności za długi męża konieczny jest rozwód? Czy można to inaczej...
§ Upadłość firmy, rozdzielność majątkowa i majątek wspólny (odpowiedzi: 3) Czy rzeczywiście jest tak, że jeśli sąd wobec jednego z małżonków ogłosi upadłość a conajmniej dwa lata wcześniej sąd orzekł rozdzielność majątkową...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:38.