Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK! - Forum Prawne

 

Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Witam. Proszę o poradę w sprawie egzekwowania ugody zawartej przed Sądem Rejonowym, III Wydział Rodzinny i Nieletnich. Zgodnie z tą ugodą mogę widywać się z córką we wtorki i czwartki między 15:00 a 20:00 poza ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
04-06-2012, 11:48  
miras_99
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Witam.
Proszę o poradę w sprawie egzekwowania ugody zawartej przed Sądem Rejonowym, III Wydział Rodzinny i Nieletnich.
Zgodnie z tą ugodą mogę widywać się z córką we wtorki i czwartki między 15:00 a 20:00 poza miejscem zamieszkania matki, raz w miesiącu w terminie od piątku (15:00) do niedzieli (20:00), a także tydzień w trakcie wakacji letnich oraz co drugie Święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, Dzień Dziecka i urodziny dziecka. Dodatkowo płacę alimenty na dziecko w wysokości 450zł/mc. Dziecko odbieram ze szkoły w wyznaczonych dniach i odwożę do miejsca zamieszkania matki. Dziecko jest autystyczne, uczęszcza do specjalnej klasy w ZPE w Olsztynie przy ul. Turowskiego.
Matka oficjalnie jest matką samotnie wychowującą dziecko i oficjalnie nigdzie nie pracuje - utrzymuje się z pomocy społecznej plus dodatki i alimenty. Ze swoich źródeł wiem, że oba te twierdzenia nie są prawdą.
Powodem mojego pytania jest nagminne niedotrzymywanie warunków ugody przez matkę, a dokładniej fakt, iż matka dziecka bardzo często informuje mnie "w ostatniej chwili", że nie może się zająć dzieckiem poza wyznaczonymi dla mnie przez Sąd godzinami (bo np: jest na domku letniskowym i nie ma jak wrócić na czas[skandal!]) i w związku z tym obowiązek ten spada na mnie - przez to nie mogę sobie niczego zaplanować, ponieważ zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że zamiast móc załatwić swoje sprawy, będę zajmował się córką. Starałem się o widzenia z dzieckiem, ale po to ustalone były terminy widzeń, by każdy mógł planować sobie życie, a w sytuacji gdy muszę załatwić pewne sprawy (między innymi również w Sądzie), a muszę zajmować się dzieckiem, nie zawsze jest to możliwe. Taka sytuacja powtórzyła się już kilka razy, między innymi wczoraj/dzisiaj - odebrałem dziecko w piątek ze szkoły, zajmowałem się córką przez cały weekend, po czym matka dziecka zadzwoniła i z rozbrajającą szczerością w głosie, oświadczyła, że nie wróci do domu wcześniej niż w poniedziałek wieczorem (znowu jest na domku letniskowym). W związku z powyższym poinformowałem ją, że zgadzam się, lecz ten dzień (dzisiaj-poniedziałek) będzie w zamian za jutro (wtorek- ustalony termin widzenia), a poprzedni dokładnie taki sam "numer" za czwartek. Matka dziecka z agresją odparła, że nic jej nie mogę planować, mam odebrać dziecko zgodnie z ugodą, a jak mi się nie podoba, to może w ogóle w tym tygodniu nie wrócić i będę siedział z małą do końca tygodnia. Gdybym tylko mógł komuś zostawić dziecko na chwilę, nie byłoby problemu - lecz nie mam nikogo takiego, a do zajmowania się autystycznym dzieckiem potrzeba kogoś komu dziecko zaufa, kogoś z rodziny lub specjalisty - skąd takiego kogoś znajdę?
Konkludując, pomimo, że kocham córkę ponad życie, nie chcę być niewolnikiem zachcianek i imprezowego życia jej matki.
Jakie mam pole manewru? Co mogę zrobić, by matka dziecka w końcu zrozumiała, że ta ugoda nie jest tylko dla jej wygody? Przecież ja też mam prawo do własnego życia.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
miras_99 jest off-line  
04-06-2012, 11:55  
mineralnakocica
Użytkownik
 
Posty: 173
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Dzwonisz na policje że od np 17 masz oddac dzieci matce w jej miejscu zamieszkania a jej nie ma policja sporzadza notetke i w sadzie masz podkladke ze ona sie nie stosuje do wyroku a nie stosowanie do wyroku podlega wysokiej karze pienieznej i tak za kazdymr azem nie ma jej policja i policja
mineralnakocica jest off-line  
04-06-2012, 11:56  
miras_99
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

No tak, proste i skuteczne - mam nadzieję
Dzięki.
A może jeszcze jakieś inne rozwiązania?
miras_99 jest off-line  
04-06-2012, 12:01  
mineralnakocica
Użytkownik
 
Posty: 173
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

raczej wątpie rozmowa nie pomoże a policja raz drugi zanotuje ze nie bylo jej o tej godzinie i smialo do sądu jak dostanie kilka tysiaków kary to sie obudzi. była zona mojego narzeczonego też tak fikała i przestała
mineralnakocica jest off-line  
04-06-2012, 12:24  
miras_99
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

tylko, że jak zwykle pojawi się wtedy w sądzie biedulka, jaka to ona nie pokrzywdzona przez los - nie pracuje, żyje z zasiłków, a ten wredny jeszcze ją do sądu pozywa, i skąd ona weźmie pieniążki? ojojoj... tak samo grała na sprawie o alimenty i jak widzisz dostała dość wysokie, to samo na sprawie o widzenia... no cóż, będzie trzeba do bólu próbować. jeszcze raz dzięki.

aha, to jest ugoda - nie wyrok. czy to jakoś inaczej będzie brane pod uwagę?
miras_99 jest off-line  
04-06-2012, 13:12  
mineralnakocica
Użytkownik
 
Posty: 173
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

ale ona podpisala ze zgadza sie na te warunki.

a dwa ona nie jest samotnie wychowujaca matka status osoby samotnie wychowujacej jest wtedy gdy ojciec dziecka nie zyje ty zyjeszzajmujesz sie dzieckiem wiec ona nie jest samotnie wychowujaca
mineralnakocica jest off-line  
05-06-2012, 07:23  
miras_99
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

no i stało się!
Wieczorem matka przysłała SMSa, że jak wróci następnego dnia to się odezwie! O ile wróci...
Proszę sobie to wyobrazić, bo mi by w życiu do głowy nie przyszło:
Kochająca mamusia przez pięć dni baluje na domku letniskowym (po trzech miała zabrać małą na spóźniony dzień dziecka, bo w ten prawdziwy pojechała się pobawić), ani razu nie zapytała o dziecko, a jedyne co z jej ust padło, to że zostaje tam dłużej i jeszcze (tego już kompletnie nie rozumiem) zagroziła, że nie wróci do końca tygodnia, jak będę "cwaniakował"!
Miarka się przebrała - pojechaliśmy z małą na policję, gdzie jeden z olsztyńskich policjantów (i tu pozdrawiam tego Pana serdecznie) wykazał się zrozumieniem i podzielał moje oburzenie - sporządził notatkę służbową o zajściu. Sam przyznał, że to ważne by gromadzić takie oficjalne doniesienia o tym jak matka rzeczywiście interesuje się dzieckiem i jak się prowadzi. Na nasze (moje i małej) szczęście zgodził się tą notatkę sporządzić, bo oficer dyżurny, choć rozumiał moje zdenerwowanie, najwyraźniej starał się mnie pozbyć, próbując skierować mnie z tą sprawą do sądu, siły wyższej i nie wiadomo kogo jeszcze, obym tylko sobie poszedł i przestał mu przeszkadzać w układaniu pasjansa. Traf chciał, że ten uprzejmy policjant akurat pojawił się w dyżurce.
Także, dzięki za podpowiedź; dziękuję również temu policjantowi; liczę na to, że to coś da.
Pozdrawiam
P.S. Choć nie nakręcam tego wcale, a wręcz odwrotnie - próbuję przekonać, że mama kocha i tęskni i na pewno wkrótce wróci - dziecko już nie chce wracać do tamtego domu - nie mam pojęcia co tam się działo, że aż tak (mała nie chce o tym mówić - autyzm), ale coś musiało tam być nie tak...
miras_99 jest off-line  
05-06-2012, 10:33  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.200
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Przepis prawny:
Art. 598(15). § 1. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.
§ 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.
§ 3. Na postanowienia sądu, o których mowa w § 1 i 2, przysługuje zażalenie.

Art. 59816. § 1. Jeżeli osoba, której sąd opiekuńczy zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, nie wypełnia nadal swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakazuje jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń. Sąd może w wyjątkowych wypadkach zmienić wysokość sumy pieniężnej, o której mowa w art. 59815, ze względu na zmianę okoliczności.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli osoba, której sąd zagroził nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej zgodnie z art. 5821 § 3, dopuściła się naruszenia obowiązku wynikającego z orzeczenia o kontaktach.
§ 3. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
§ 4. Prawomocne postanowienie sądu, w którym nakazano zapłatę należnej sumy pieniężnej, jest tytułem wykonawczym bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.
tcp jest off-line  
05-06-2012, 11:54  
miras_99
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Ooooo! Dzięki bardzo to bardzo pomocne.
miras_99 jest off-line  
08-07-2012, 18:41  
Dysiek1988
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Matka nie dotrzymuje warunków ugody - SZOK!

Witam, przez przypadek weszłam na ten wątek i mam chyba podobny problem
Z narzeczonym rozeszłam się prawie rok temu, z naszego związku mamy synka trzy i pół roku. Jesteśmy po sprawie o alimenty i widzenia. Generalnie to nie utrudniałam i ie utrudniam życia i widzeń ojca z dzieckiem. W sądzie poszliśmy na ugodę ( pierwszy week od piąku od19 do niedzieli do 19 syn spędza u ojca za tydzieńtylko sobotę od 10 d0 19 też u ojca), święta co drugi rok. w okresie wakacyjnym dwa tygodnie.) Stosuję się do tego bo dla mnie ten facet to zamknięty rozdział ale jest i zawsze będzie ojcem mojego synka. Z kolei którś raz np dziś synek powinien wrócić do mnie na 19 a jest 19.30 i tatuś stwierdził że przywiezie mi dziecko jutro wieczorem a jak będę się buntować to zniszczy mnie i wszystkich, czesto w rozomwach jest agresywny w stosunku do mnie i nie miły. Ja chcę na nowo życie sobie ułożyć ale niestety on mnie doprowadza do takiego stanu że jadę na proszkach uspakajających. Twierdzi że nie ma ograniczonych praw ani całkowicie zabranych a ugoda w sądzie do niczego go nie zobowiązuje więc może widywać syna kiedy chce i oddawać mi kiedy ma ochotę. Informuję go że pódę na policje to smieje mi się w słuchawkę twierdząc ze policja mu nic nie zrobi, ze nie mam dowodów na nic że nawet orzeczenia ugody nie mam (nie dostałam jeszcze ugody na piśmie bo jestem świeżo po sprawie 3tyg dokładnie). A następnie straszy mnie żę jak będę fikać to założy mi taką sprawę w sądzie że już nigdy nie będę miała dzieci bo wyląduję w zakładzie zamkniętym. On ma pieniądze i dojścia do adwokatów mnie z kolei nie stać na adwokata i sądy. Co mam zrobić żeby on w końću dał mi spokoj i pozwolił żyć swoim życiem? Poznałam kogoś i niechciałabym aby on zniszczył to nowe życie co sobie buduje. Zależy mi na załatwieniu tego prawnie (czarno na białym, paragrafy itp) abym zawsze miała podkładkę na papierze. Z synem kontaktu mu nie utrudniam bo mają dobry kontakt i krzywda dziecku sie nie dzieje ale ja to już jego zachowanie ledwo wytrzymuje. POMOCY, RATUJCIE!!!! A może jest ktoś kto pomoże mi tą sprawę poprowadzić od poczxątku do końca tak aby ten człowiek dał mi spokoj raz na zawsze??? Jeśli tak to proszę o pilny kontakt moderacja- poszukiwanie pomocy poza forum jest niezgodne z regulaminem
Dysiek1988 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zerwanie ugody mimo dotrzymania warunków (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich i bardzo proszę o radę. W dniu 24.09 dostałam zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia przez komornika . Mój dług to dług wobec osoby...
§ Zleceniodawca nie dotrzymuje warunków umowy o dzieło (odpowiedzi: 2) Witam, mam dość nietypowy problem. Otóż jestem zleceniobiorcą umowy o dzieło na wykonanie systemu informatycznego online. Projekt miał trwać dwa...
§ Niedotrzymanie warunków ugody (odpowiedzi: 6) Witam, Jak skutecznie zadziałać w sytuacji gdy oskarżony nie dotrzymał warunków zawartej ugody. Art. 190§1 kk i inne. Tytułem zadośćuczynienia i...
§ wykonawca nie dotrzymuje warunków umowy (odpowiedzi: 6) Witam. Zleciłam wykonanie domu pod klucz firmie budowlanej. Firma ta podpisała ze mną umowę o wykonanie domu jednorodzinnego. W umowie zawarte są...
§ deweloper nie dotrzymuje warunków umowy (odpowiedzi: 2) Kupiłam z mężem mieszkanie od dewelopera, umowa przedstępna została potwierdzona aktem notarialnym, w którym jest zapis, że do końca marca 2011 roku...
§ Telekomunikacja nie dotrzymuje warunków umowy (odpowiedzi: 3) W 2000r. zawarłam z Telekomunikacją Polską S.A. umowe na świadczenie usług telefonicznych.Była to linia analogowa; punkt 2. o systemie radiodostępu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:46.