Czy można znieść jedno nazwisko z dwuczłonowego nazwiska dziecka?? - Forum Prawne

 

Czy można znieść jedno nazwisko z dwuczłonowego nazwiska dziecka??

Witam. Mam pewien problem..Dwa lata temu Sąd wyrokiem sądowym nadał mojemu synkowi (3latka) nazwisko moje(matki) i jego ojca z którym od 2 lat nie jestem z związku. Bardzo drażni mnie nazwisko ojca przy nazwisku mojego ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
06-06-2012, 20:34  
koryntia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Czy można znieść jedno nazwisko z dwuczłonowego nazwiska dziecka??

Witam. Mam pewien problem..Dwa lata temu Sąd wyrokiem sądowym nadał mojemu synkowi (3latka) nazwisko moje(matki) i jego ojca z którym od 2 lat nie jestem z związku. Bardzo drażni mnie nazwisko ojca przy nazwisku mojego synka (nie interesuje się nim, alimenta z funduszu dostaję). Jest możliwość złożenia w sadzie jakiegoś dokumentu na zniesienie nazwiska ojca dla mojego dziecka??jeśli tak to w jaki sposób mam to sprecyzować? bardzo proszę o mądre odpowiedzi. Dodam jeszcze iż w przyszłym czasie mam zamiar w jednym wniosku złożyć o podwyzszenie alimentów , pozbawienie władzy rodzicielskiej i właśnie w tym samym chciałabym wnieść również o zniesienie nazwiska ojca tak by mój synek nosił tylko moje.
koryntia jest off-line  
06-06-2012, 21:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Czy można znieść jedno nazwisko z dwuczłonowego nazwiska dziecka??

Jedynie w przypadku zawarcia małżeństwa z innym mężczyzną może Pani zmienić nazwisko dziecka.
Przepis prawny:
Art. 90. § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie zgodnie z art. 88 nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2. Nadanie dziecku nazwiska, o którym mowa w § 1, nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

W przeciwnym wypadku możliwe jest to jedynie na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska z dnia 17 października 2008 r. (Dz.U. Nr 220, poz. 1414). Decyzję w tej sprawie wydaje właściwy kierownik USC (art. 12).
Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, a w szczególności gdy dotyczą zmiany:
  1. imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
  2. na imię lub nazwisko używane;
  3. na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
  4. na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Zbadanie czy istnieją ważne powody uzasadniające zmianę nazwiska winno być dokonane na podstawie obiektywnych okoliczności, a nie wynikać z subiektywnego przekonania osoby żądającej takiej zmiany (tak też Alicja Czajkowska, Zmiana imienia i nazwiska, Geneza, Komentarz, Orzecznictwo, Lexis Nexis, Wyd. 2 W-w 2010, s. 51). Nawet złożenie zeznań w charakterze świadka w sprawie karnej i obawa przed zemstą z tego powodu lub trudności w znalezieniu pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie mieszczą się w katalogu ustawowych przesłanek zmiany imienia i nazwiska z ważnych względów (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 2001r., sygn. akt V SA 1121/00, nie publ.). Tym samym uważam, że Pani negatywne odczucie, co do ojca niestety nie jest wystarczającą podstawą do zmiany nazwiska. Panuje powszechny pogląd o zasadzie względnej stabilizacji imion i nazwisk (sąd musiał mieć powód aby takie nazwisko nadać Państwa dziecku).
 
07-06-2012, 19:58  
koryntia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy można znieść jedno nazwisko z dwuczłonowego nazwiska dziecka??

Dziękuje bardzo za poradę. Nie kryje złości tym bardziej że ojciec dziecka raz zgodził się na to aby znieść swoje nazwisko. Bylismy nawet w USC , gdzie kierowniczka kontaktowała się w tej sprawie z Sądem i dostała zezwolenie na dokonanie zniesienia..(ojciec dziecka nie posiadał wtedy dowodu osobistego) więc trzeba było poczekać a później ulotnił się gdzieś i do zniesienia nie doszło . Wtedy potrzebna była jedynie jego zgoda a teraz?..a jeśli zostanie on pozbawiony praw rodzicielskich? to wtedy będzie możliwość starać się o to aby dziecko nosiło tylko moje nazwisko?
koryntia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana nazwiska dwuczłonowego u dziecka (odpowiedzi: 9) Dzień dobry, Jestem tu nowa i szukam życzliwości, porady i pomocy. Byłam w związku z mężczyzną i mam z nim syna - nie mieliśmy ślubu. Syn ma...
§ nazwisko dwuczłonowe dla dziecka - zmiana z nazwiska ojca (odpowiedzi: 8) witam. z ojcem dziecka zylismy w nieformalnym zwiazku. po zarejestrowaniu w usc dziecko otrzymalo nazwisko ojca , ktory w ten sam dzien nas...
§ zmiana z nazwiska ojca na nazwisko dwuczłonowe u dziecka (odpowiedzi: 10) Witam. Mam 11 miesięcznego synka z nieformalnego związku. Syn ma nazwisko ojca. Wiem, że zmiana nazwiska w moim przypadku jest nie możliwa, gdyż...
§ Nazwisko dziecka z dwuczłonowego na jednoczłonowe. (odpowiedzi: 3) Witam, Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie czy mój mąż nosząc dwuczłonowe nazwisko (np.Kowalski-Dobroń) może dać naszemu dziecku jedno z jego...
§ dwuczłonowe nazwisko dla dziecka (odpowiedzi: 5) Witam, za parę dni urodzi się moje dziecko, z partnerem żyję w konkubinacie już od kilku lat (konkubinat nie jest zarejestrowany). Ustaliliśmy, że...
§ nazwisko dwuczłonowe dla dziecka... (odpowiedzi: 13) witam, mam pytanie...czy jeżeli moje dziecko ma nazwisko swego ojca (nie byliśmy małżeństwem) a teraz wyszłam za mąż za kogoś innego, to czy mogę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:15.