Hmmm, a może jest jakieś światełko w tunelu.
Może trochę pofilozofujemy.
Kc stanowi:
[lex:12hwdqdb]Art. 58.
§ 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.[/lex:12hwdqdb]Wykorzystywanie sytuacji, kiedy do czynności prawnej dochodzi między osobami, gdzie jedna z nich jest odurzona alkoholem, to chyba nie jest w porządku i kłóci się z zasadami współżycia społecznego, gdzie jest wiadome, że kupuje się daną rzecz po cenach wysoce zaniżonych i daleko poniżej ich wartości.
Ale idźmy dalej.
Kc stanowi:
[lex:12hwdqdb]Art. 82. Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.[/lex:12hwdqdb]Dla pełnej jasności wyjaśniam, że mamy tu katalog otwarty w sensie okoliczności chwilowej niepoczytalności.
Można próbować podważać wszystkie te geszefty, które wykorzystują jego niedyspozycję psychofizyczną. (choroba alkoholowa plus odurzenie alkoholem)
[cytat:12hwdqdb]chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.[/cytat:12hwdqdb]
I jeszcze na koniec z grubej rury!
Kodeks karny stanowi:
[lex:12hwdqdb]Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym (...) mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.[/lex:12hwdqdb]
Reasumując nie jesteście aż tak bezbronni, a arsenał prawny jest dość obszerny.
Takie jest moje zdanie.