Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia - Forum Prawne

 

Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

Moja corka ( 5lat) ma wpisane fikcyjne nazwisko ojca w akcie urodzenia. teraz chcialaby to zmienic na nazwisko prawdziwego ojca. Jak to zrobic? ja nie jestem z nim w kontakcie i nie szukam zadnej finansowej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
17-07-2012, 15:33  
Cynth
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

Moja corka ( 5lat) ma wpisane fikcyjne nazwisko ojca w akcie urodzenia.
teraz chcialaby to zmienic na nazwisko prawdziwego ojca. Jak to zrobic? ja nie jestem z nim w kontakcie i nie szukam zadnej finansowej pomocy od niego. Nie jestesmy malzenstwem i nie mam z nim kontaktu. CZy moge to zrobic bez jego wiedzy jezeli tal to w jaki sposob?
Cynth jest off-line  
17-07-2012, 15:36  
differend
Stały bywalec
 
differend na Forum Prawnym
 
Posty: 2.068
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

oficjalnie nie jest on ojcem dziecka.
Sprawa o ustalenie ojcostwa wnosząc o nadanie nazwiska ojca lub dobrowolne jego uznanie dziecka w USC.
differend jest off-line  
17-07-2012, 15:38  
ania19871
Stały bywalec
 
Posty: 2.267
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

Ma wpisane fikcyjne nazwisko-rozumiem ze Twoje. Czyli córka ojca nie ma. 5 letnie dziecko chce sobie zmienic nazwisko? Wystarczy ze go odszukasz, pojdziecie do USC aby Twoj ex uznał dziecko i tam wybieracie nazwisko-czy bedzie nosiło Twoje czy ojca, a moze dwuczłonowe. Jesli nie wyrazi zgody zawsze mozesz zlozyc wniosek do Sadu Rodzinnego o ustalenie ojcostwa.
ania19871 jest off-line  
17-07-2012, 16:07  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

z tym ze jak zmieni pani dziecku nazwisko na ojca czyli jesli dziecko zostanie przez niego uznane albo jego ojcostwo zostanie ustalone przez sad ojciec bedzie mial pelnie praw do dziecka a co za tym idzie do wspoldecydowaniu w waznych sprawach jak wybor leczenia szkoly,bedzie pani potrzebowala jego zgody do wyrobienia paszportu,wyjazdu z dzieckiem za granice itp.
w przyszlosci jesli wyjdzie pani za maz nie bedzie mogla pani zmienic nazwiska dziecka na pani nowe nazwisko(pani meza)bez zgody ojca itp
radze sie zastanowic czy jest to pani potrzebne skoro nie chce pani alimentow ani kontaktu z tym mezczyzna.od chwili wpisania w metryke bedzie on mial pelne prawo uczestniczyc w zyciu dizecka i pani nie bedzie mogla sie temu sprzeciwic.
frida jest off-line  
17-07-2012, 16:19  
ania19871
Stały bywalec
 
Posty: 2.267
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

Frida: "W przyszlosci jesli wyjdzie Pani za maz nie bedzie mogła Pani zmienic nazwiska dziecka na Pani nowe nazwisko (Pani meza) bez zgody ojca"

Mozesz podac paragraf na to???
ania19871 jest off-line  
17-07-2012, 21:40  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

2 art. 90 KRO,
cytuje:
Art.90.
§1.Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie zgodnie z art. 88 nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§2.Nadanie dziecku nazwiska, o którym mowa w § 1, nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Do zmiany nazwiska dziecka w sposób przewidziany w Kodeksie rodzinnym niezbędna jest zgodna małżonka rodzica dziecka, któremu ma być zmienione nazwisko. Jeżeli takiej zgody nie ma to nie jest możliwa zmiana nazwiska dziecka w tym trybie.

Według art. 8 ust. 2 ustawy, zmiana nazwiska jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
frida jest off-line  
18-07-2012, 16:35  
Cynth
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

Dzieki za info.
Ja tylko chce aby w akcie urodzenia figurowal prawdziwy ojciec a nie fikcyjny. Nie chce zmienaic jej nazwiska. Ma moje po podalam za ojca osobe z moim nazwiskiem ktrora nie jets prawdziwa. Byc moze dobra rada jest trzymac jak jest.
Jak uzyskac paszport dla mojej corki w tej sytuacji? Zalozmy ze nie zmnienie jej danych ojca?
Cynth jest off-line  
18-07-2012, 17:13  
frida
Stały bywalec
 
Posty: 3.206
Domyślnie re: Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia

nie moze pani wpisac nazwisko biologicznego ojca bez jego wiedzy to raz.
jesli zdecyduje sie pani zalozyc sprawe o ustalenie ojcostwa ojciec bedzie figurowal w akcie dziecko moze zostac przy pani nazwisku jesli ojciec i sad wyrazi zgode.
paszport lub dowod tymczasowy uzyska pani bez problemu,jako jedyny opiekun dziecka nie potrzebuje pani zgody ojca.poprostu idzie pani do biura paszportowego z metryka,zdjeciem i dzieckiem wypelnia wniosek i gotowe.
z ojcem wpisanym w metryke musialaby pani byc z nim i on musialby wyrazic zgode,lub musialaby pani miec jego zgode wyrazona przed notariuszem lub zgode z sadu zastepujaca jego.
prosze sie zastanowic czy jest to pani potrzebne.w przyszlosci jakby pani chciala zmienic np.szkole dziecku bedzie musiala miec pani zgode ojca albo gdyby dziecko wymagalo leczenia szpitalnego znowu to samo.jest to uciazliwe szcvzegolnie jesli nie ma pani z nim kontaktu.
frida jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana nazwiska ojca w akcie urodzenia (odpowiedzi: 2) Witam, Posiadam odpis z aktu urodzenia z 1992 roku, w którym zapisane jest, że imię i nazwisko mojego ojca to X. Z tym przeświadczeniem...
§ Zmiana ojca w akcie urodzenia (odpowiedzi: 2) Witam, sprawa jest dosyć zagmatwana, lecz mam nadzieję, że ktokolwiek z użytkowników znajdzie chwilę na pomoc w rozwiązaniu jej. A więc moja mama,...
§ zmiana danych ojca w akcie urodzenia (odpowiedzi: 2) witam mam taki problem...a właściwie nie ja ,ale moja genialna siostra,..nie ważne do rzeczy....a więc moja siostra jest po ślubie ale od dwóch lat...
§ Co zrobić, gdy w akcie urodzenia dziecka jest imię, ale nie ma nazwiska ojca...? (odpowiedzi: 4) Kilka lat temu Sąd zasądził mi alimenty na rzecz małoletniej córki. Jakiś czas później matka dziecka wytoczyła mi proces o podwyższenie tych...
§ zmiana ojca w akcie urodzenia (odpowiedzi: 6) witam. akt urodzenia mojego dziecka zostal sporzadzony w londynie.na jego podstawie akt zostal zarejestrowany w polsce.mam problem poniewaz zostal...
§ zmiana ojca w akcie urodzenia (odpowiedzi: 1) Witam, mam 26 lat i 5 miesiacy temu dowiedzialam sie ze moj tata nie jest moim ojcem biologicznym. Moi rodzice rozwiedli sie jak mialam 7 lat i od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:29.