pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków - Forum Prawne

 

pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

Mam pytanie do praktyków. Od 3 lat mam wyrok na 400 zł. alimentów, które ojciec dziecka nigdy nie płacił, gdyż uciekł za granicę i ukrywa się przed organami ścigania. Nie otrzymywałam alimentów z FA, gdyż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
29-07-2012, 09:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

Mam pytanie do praktyków.

Od 3 lat mam wyrok na 400 zł. alimentów, które ojciec dziecka nigdy nie płacił, gdyż uciekł za granicę i ukrywa się przed organami ścigania.

Nie otrzymywałam alimentów z FA, gdyż o kilka złotych przekraczam próg 725 zł. na osobę, więc zmuszona jestem od urodzenia dziecka stawać na głowie, aby związać koniec z końcem.

Ojciec dziecka mnie okradł, m.in. moje karty kredytowe, które staram się spłacać z nędznym skutkiem od 3 lat, bo długi rosną z dnia na dzień.

Na mój (i nie tylko) wniosek ex jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości, jednak zawieszono wszystkie postępowania z jego udziałem do czasu namierzenia gdzie przebywa i jego aresztowania (2,5 roku szukają).

Z uwagi na powyższe i fakt, że podwyżka alimentów, jakie miałam zasądzone i tak byłaby nierealna, gdyż go nie ma w kraju - nie występowałam, bo i po co? I tak byłyby to wirtualne-nierealne pieniądze.

Teraz jednak mając nóż na gardle, zmuszona jestem poniżyć się i wystąpić o alimenty od dziadków (czego naprawdę nie chciałabym, ale finansowo już ledwo żyję).


Mam więc pytanie, czy:

1.Czy mam możliwość wystąpienia o wyższą kwotę niż ta zasądzona od ojca dziecka wyrokiem sprzed 3 lat (mogę udokumentować zwiększone uzasadnione potrzeby - wydatki na dziecko)? Czy muszę wystąpić o max tyle ile ojcu zasądzono?

2. Jeśli mogę wystąpić o wyższą kwotę alimentów, to jak to wygląda w praktyce, czy sąd z reguły nie orzeka wyższych niż w pierwszym wyroku alimentów? Czy jest to z góry skazane na porażkę i lepiej sobie nie zaprzątać tym głowy?
 
29-07-2012, 09:59  
legalmaster
Zbanowany
 
Posty: 194
Domyślnie RE: pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

możesz sobie żądać ile chcesz, ale praktyka jest taka, że sądy nigdy nie zasądzają więcej alimentów niż ma zasądzone zobowiązany w 1. kolejności, czyli ojciec dziecka.
legalmaster jest off-line  
29-07-2012, 17:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

Tak myślałam, ale chciałam się upewnić.
Dziękuję.
 
29-07-2012, 17:34  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.892
Domyślnie RE: pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

Wedlug mnie nie ma sznasy na wiecej niz 400zl- chyba, ze od zasadzenia alimentacji od ojca znacznie zmienily sie potrzeby dziecka.
To, ze sady nie zasadzaja wiecej ( jesli nie zienila sie sytuacja dziecka) jest logiczne- nie mozna opierac sie na przepisach dotyczacych rownej stopy zyciowej, co wiecej jesli sad usatlil potrzeby dziecka, to nie mozna nagle ich podnosic jesli nie zmienila sie sytuacja po stronie dziecka.
Wedlug mnie najpierw powinna Pani zlozyc pozew o podwyzke od ojca, wykazac potrzeby dziecka i uzyskac podwyzke. Po otrzymaniu prawomocnego wyroku zlozyc nowy pozew tym razem pozywajacy dziadkow- dolaczyc wszystkie dokumenty z poprzednich 2 spraw, od prokuratora oraz komornika. Wtedy ma Pani duze sznase na otrzymanie kwoty wyzszej. Pytanie ttylko jakie potrzeby i mozliwosci zarobkowe maja dziadkowie. Moze sie okazac, ze sad i tak przyzna mniej niz 400zl, bo dziadkowie maja duze potrzeby i ograniczone mozliwosci.
robinsonik jest off-line  
29-07-2012, 17:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

pytanie tylko jak otrzymać ewentualną podwyżkę alimentów od ojca, skoro Bóg jeden wie, gdzie on jest...
 
30-07-2012, 00:27  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.892
Domyślnie RE: pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

Wystapic o ustanowienie kuratora- podac, ze kuratorem moze byc rodzic pozwanego.
robinsonik jest off-line  
30-07-2012, 17:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pytanie do praktyków - kwota alimentów od dziadków

Dobry pomysł.
Bardzo dziękuję za pomoc.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ EPU - pytanie do praktyków (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o pomoc w rozwiązaniu jednej sprawy - jeśli źle to zrobię mogę stracić staż :( Byłbym wdzięczny za podzielenie się doświadczeniem i...
§ Alimenty od dziadków jeśli kwota od ojca nie wystarcza? (odpowiedzi: 8) Witam, jestem samotną matka, ojciec nie poczuwa się do opieki nad dzieckiem, uważa ze skoro płaci to wszystko jest ok. Problem w tym, że kwota...
§ pytanie do praktyków - sprzeczność (odpowiedzi: 1) Witam, Zaznaczam, że sytuacja jest dość mocno skomplikowana /przynajmniej dla mnie/, ale może ktoś już się z podobną zetknął. W takim razie proszę...
§ pytanie do notariusza praktyka (najlepiej) (odpowiedzi: 2) Witam, mam taki problem. W środę jestem umówiona do notariusza - sprzedaż dwóch działek - do jednej w KW się wszystko zgadza, a dziś odbierając...
§ kwota zabezpieczenia alimentów a kwota alimentów (odpowiedzi: 6) Prosze mi powiedzieć: dostałam zabezpieczenie alimentów na czas trwania sprawy rozwodowej w kwocie 200 zł. (pierwsza wpłata miała byc do 10 grudnia...
§ Praktyka studencka - pytanie (odpowiedzi: 1) Witam, jestem studentem czwartego roku, i w te wakacje odbywam razem z kolegą praktyki. Praktyki są bezpłatne, między mną a zakładem pracy została...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:30.