Stawiennictwo - Forum Prawne

 

Stawiennictwo

Czy powód na sprawie o alimenty musi sie stawić osobiście jesli jest reprezentowany przez pełnomocnika,a dojazd na sprawe jest bardzo utrudniony?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
01-08-2012, 13:50  
Luxus
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie Stawiennictwo

Czy powód na sprawie o alimenty musi sie stawić osobiście jesli jest reprezentowany przez pełnomocnika,a dojazd na sprawe jest bardzo utrudniony?
Luxus jest off-line  
01-08-2012, 13:57  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.922
Domyślnie RE: Stawiennictwo

To zalezy, co jest napisane w wezwaniu- jesli ma sie stawic na przesluchanie- i jestdopisek stawiennictwo obowiazkowe- to na ta sprawe musi sie stawic.
robinsonik jest off-line  
01-08-2012, 17:02  
Luxus
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie RE: Stawiennictwo

Dziekuje,niejest napisane ze stawiennictwo obowiązkowe,Jednak zastanawiam sie jak to miałoby wyglądać bez mojej obecności jako powoda,skoro to bedzie pierwsza sprawa?
Luxus jest off-line  
01-08-2012, 18:00  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.922
Domyślnie RE: Stawiennictwo

Sprawa moze sie odbyc bez Pana- po to jest pelnomocnik- tyle, ze pelnomocnik nie bedzie mogl kwestionowac stanowiska pozwanego. Sad uzna, ze to co napisal Pan w pozwie jest wszystkim co mial Pan w sprawie do powiedzenia. Pelnomocnik moze natomiast w Pana imieniu przedstawiac dowody- dokumenty, o ktore bedzie ewentualnie prosil sad- np zaswiadczenia o nauce, rachunki itp.

Sedzia stwierdzil, ze to co juz Pan napisal w pozwie pokazuje Pana sytuacje- stad wlasnie na wezwaniu nie ma dopisku stawiennictwo obowiazkowe.
To czy w Pana interesie jest miec pelnomocnika to juz inna kwestia.
robinsonik jest off-line  
01-08-2012, 18:15  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Stawiennictwo

I pamiętaj, nieobecni głosu nie mają. Być tam, osobiście lub chociażby jakiś pełnomocnik to jest twój interes.
firondel jest off-line  
01-08-2012, 20:25  
Luxus
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie RE: Stawiennictwo

Przypominam,ze jestem strona powodową,a nie pozwaną.Mysle nad tym,by w moim zastępstwie postawić pełnomocnika,gdyz moj dojazd na sprawe napotyka na duze utrudnienia.
Robinsonik-pisał Pan ze pełnomocnik nie bedzie mogl kwestionować stanowiska pozwanego,a co jesli ja poinformuje mojego pełnomocnika wczesniej o każdym detalu w naszej sprawie,i o kazdej hipotetycznej linii obrony pozwanego,i co ma na to odpowiedzieć.mozliwa taka opcja?np.pan pozwaną powie ze bylo tak i tak,a moj pełnomocnik powie nieprawda i przedstawi dowody np.w postaci smsow,czy czegokolwiek,ktore wczesniej mu przygotuje,i poinformuje co i jak.
Co radzieckie?postawic swiat do góry nogami i przyjechac,czy wyslac pełnomocnika,bo dowody mówią same za siebie-rachunki,smsy,wyliczenia,itp.
Co radzicie??
Firondel-nieobecni głosu nie maja,ale pełnomocnik w moim imieniu głos juz ma.
Luxus jest off-line  
01-08-2012, 22:05  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.922
Domyślnie RE: Stawiennictwo

Tak jak juz Pan napisal- pelnomocnik bedzie mogl zglaszac dowody, ktore Pan mu wczesniej przygotuje- to jak najbardziej prawidlowe myslenie. Sytuacja zmieni sie zasadniczo jesli ''wyjda'' jakies fakty, i nawet pelnomocnik bedzie wiedzial, ze to nie prawda, ale nie bedzie mial dowodow aby to poprzec. W takim momencie racja bedzie po stronie pozwanego. Gdyby byl Pan osobiscie wystarczylo by Pana slowo- jako tzw dowod z zeznan.
Jesli zna Pan potencjalny przebieg sprawy i wie, jakie dowody moze podnosic pozwany przeciwko Panu, to za posrednictwem pelnomocnika powinno sie wszystko udac.
robinsonik jest off-line  
02-08-2012, 04:50  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Stawiennictwo

Musisz rozróżnić pełnomocnika od świadka.
Pełnomocnik nie może cię w roli świadka zastąpić i zeznać zamiast ciebie.
firondel jest off-line  
02-08-2012, 10:36  
Luxus
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie

Firondel...niebardzo rozumiem,chce miec jasnosc.czy pelnomocnik poinfrmawany o sytuacji o wszytskim co wiem,podparte dowodami np.sms,czy wyciagi z kont),ma prawo odeprzec banialuki pozwanegj gdy bedzie sie kreowala na wspanialego czlowieka?ma prawo reagowac i mowc w moim imieniu?ze np.nierawda jest ze pozwana odwiedza dzecko,czy ze nie ma mozliwosci by placic,itp

Albo kto kogo zostawil,ja mam swadkow na to jak bylo,ale na tej sprawie nie byli proszeni,byli juz przesluchwani wczesniej i powedzieli-ze to pozwana opuscila mnie,nie odwrotnie.
Luxus jest off-line  
02-08-2012, 18:47  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.922
Domyślnie RE: Stawiennictwo

W Pana imieniu ma prawo przedstawiac dowody- nie moze wstac i powiedziec, ze Pan uwaza, ze bylo inaczej. To sad bez Pana czy pelnomocnika, bedzie sam musial oszacowac wartosc dowodow. Moze uznac je za istotne nawet bez tlumaczenia, ale moze uznac, ze nic nie wnosza ( a gdyby Pan byl moglby przekonywac, ze tak nie jest).
Jesli swuadkowie juz byli przesluchani, to sad ocenil juz ich wartosc dowodu, problem moze byc jesli pozwany na sprawe wezwal innych swiadkow. Pelnomocnik nie bedzie mogl w Pana imieniu kwestionowac ich zeznan.
robinsonik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Stawiennictwo (odpowiedzi: 5) Witam, mam sprawę cywilną i mam w niej status osoby oskarżonej.Otrzymałem niedawno wezwanie na sprawę (kilka juz bylo) ze stawiennictwem...
§ Stawiennictwo (odpowiedzi: 3) Oskarzona w sprawie z oskarzenia prywatnego przyniosła dzisiaj do sądu 5 minut przed rozprawą (widział ją sędzia) zwolnienie lekarza sądowego. Sąd...
§ Stawiennictwo do ZK (odpowiedzi: 1) Mój mąż miał wstawić się do ZK ale wcześniej złożył wniosek o odroczenie kary,adwokat obrońca z urzędu który został przyznany na kolejną rozprawę...
§ stawiennictwo na sprawie (odpowiedzi: 8) witam! Jestem wnioskodawcą w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po moich dziadkach. Okres, w którym można odrzucić spadek lub przyjąc już minął....
§ Stawiennictwo w ZK (odpowiedzi: 25) Nie wiem czy w tym dziale mam zadać to pytanie. W razie czego proszę o przeniesienie. Moje pytanie dotyczy stawienia się w ZK. Znajomy wstawił się w...
§ stawiennictwo do ZK (odpowiedzi: 1) Witam, 26.11 otrzymałem awizo jednak nie było mnie w domu i nie widziałem o nim dopiero po powtórnym awizowaniu odebrałem je, okazało się że jest to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:43.