alimenty a piecza zastępcza - Forum Prawne

 

alimenty a piecza zastępcza

Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc. Sprawa wygląda tak: Matka pobiła 15 letnią córkę. Dziewczynka trafia do szpitala, a Sąd, w trybie pilnym ustala, że dziewczynka ma być pod bezpośrednią pieczą babci, w miejscu jej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
18-08-2012, 09:18  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie alimenty a piecza zastępcza

Witam wszystkich. Bardzo proszę o pomoc. Sprawa wygląda tak:
Matka pobiła 15 letnią córkę. Dziewczynka trafia do szpitala, a Sąd, w trybie pilnym ustala, że dziewczynka ma być pod bezpośrednią pieczą babci, w miejscu jej zamieszkania. Dziewczynka, po obserwacji, wychodzi ze szpitala, nie ma żadnych niepokojących objawów. Przebywa u babci, ale sprawy urzedowe dopiero są w toku. Sąd Rodzinny wyznaczył badania w RODK-u,/ terminy bardzo odległe, więc daty nie wyznaczono/ Koordynator dla Rodzin Zastępczych przeprowadził wywiady u babci, zażądał wielu dokumentów/ mimo, że babcia jeszcze nie występowała z wnioskiem o ustanowienie rodziny zastępczej/. Sprawa karna dla matki jest prowadzona. Dziewczynka odmówiła zeznań w Prokuraturze, pogodziła się matką, spędza z nią każdy weekend. Niby wszystko ok, ale odzywa się Urząd Miasta i wstrzymuje alimenty, które matka pobierała na dziewczynkę z FA.
Sprawa jest o tyle trudna, że babcia nie jest zamożna/ matka dziecka ustaliła z babcią, że alimenty będzie przekazywała na konto babci/, rozpoczyna sie rok szkolny, są duże wydatki, a pomocy żadnej. Opieka stwierdziła, że babcia przekracza próg finansowa / 1160zł netto/, FA wstrzymał alimenty, sprawa nie wiadomo kiedy się zakonczy i znikąd żadnej pomocy.
Może ktoś z Państwa spotkał się z takim przypadkiem i potrafi cos doradzić.
Co robić, gdzie udać się o pomoc dla dziecka?
krysmay jest off-line  
18-08-2012, 15:51  
ania19871
Stały bywalec
 
Posty: 2.268
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

Jak babcia przekroczyła próg to alimentów nie dostanie z FA, chyba ze od komornika.
Jak dziewczynka bedzie w rodzinie zastepczej mozna sie starac z PCPR lub MOPR wydział rodzin zastepczych pomoc na kontynuowanie nauki ale tam tez jest jakies próg.
Dziewczynka pogodziła sie z matka ale to nie oznacza ze na matce nie ciazy obowiazek utrzymania wiec jedynie co mi przychodzi to glowy to poprosic od matki alimenty na dziecko.
ania19871 jest off-line  
20-08-2012, 05:44  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

Wszystko to jest wiadome.
Matka dziecka nie pracuje, więc o alimentach mozna zapomnieć.
Do czasu , o ile wogóle, bedzie ustanowiona rodzina zastępcza, dziecko pozostało bez środków do zycia. Czy ktoś może będzie mógł cos poradzić?
krysmay jest off-line  
22-08-2012, 14:42  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.408
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

Pogadaj na ten temat w PCPR. Sprawdź art.35 ust 2 ustawy o pieczy jako punkt wyjścia, może starosta (w jego imieniu dyr.PCPR) sie zgodzi, jak go przekonasz. Trudno wyrokować bez znajomosci szczegółów, one są bardzo ważne, bo to wchodzi w grę "w przypadku pilnej konieczności".
uzasadnienie jest off-line  
22-08-2012, 14:46  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.408
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

Aha, nie zauważyłem tego fragmentu Twego wpisu: "Sąd, w trybie pilnym ustala, że dziewczynka ma być pod bezpośrednią pieczą babci, w miejscu jej zamieszkania".
Czyli w gre może tu wchodzić art. 90 (świadczenia dla opiekunow TYMCZASOWYCH). Babcia powinna więc wystapić do PCPR. Pieniądze należne są (660 zł miesięcznie przynajmniej) od dnia FAKTYCZNEGO umieszczenia dziecka w pieczy.
UWAGA! Czegoś takiego nie było na gruncie ustawy o pomocy społecznej, to funkcjonuje dopiero od tego roku, więc czasem w PCPRach moga nie znac tego przepisu.
uzasadnienie jest off-line  
23-08-2012, 18:27  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

Przeczytałam art.90 i mowa w nim jest o usamodzielnianiu sie osoby.

Art. 90.
1. Pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki udziela starosta powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej lub skierowaniem do placówki, o której mowa w art. 88 ust. 1.
2. Pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym, w uzyskaniu zatrudnienia oraz na zagospodarowanie w formie rzeczowej udziela starosta właściwy ze względu na miejsce osiedlenia się osoby usamodzielnianej.
3. Osoba usamodzielniana zamieszkująca w mieszkaniu chronionym jest obowiązana do ponoszenia częściowych kosztów utrzymania tego mieszkania proporcjonalnie do swoich dochodów. W uzasadnionych przypadkach starosta może ją zwolnić z ponoszenia opłat.
4. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia:
1) warunki i tryb przyznawania pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, wysokość tej pomocy oraz wartość i składniki pomocy na zagospodarowanie;
2) sposób przygotowania i realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia oraz zadania opiekuna usamodzielnienia, biorąc pod uwagę konieczność indywidualnej pracy z osobą usamodzielnianą;
3) tryb zawieszania pomocy na usamodzielnienie i pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki.

Nie ma nic o swiadczeniach dla opiekunów tymczasowych.
Może cos nie tak odczytałam. Prosze o pomoc w imieniu babci dziewczynki.
krysmay jest off-line  
24-08-2012, 17:51  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

uzasadnienie tak się składa, że informacje. których mi udzieliłeś nie maja w sobie nic z prawdy.
Pomyliłeś pieczę tymczasową z opieką tymczasową, a opiekuna tymczasowego z rodzina zastępczą. Babcia dziewczynki nie dostanie żadnej pomocy od Państwa do czasu zakonczenia sprawy. To tyle w temacie.
Dzięki, że zechciałeś pomóc.
krysmay jest off-line  
24-08-2012, 20:25  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.408
Domyślnie

Dzięki takim jak Ty tacy jak ja niechętnie pojawiają sie na podobnych forach. WYRAŹNIE napisałem, że chodzi o art. 90 obowiązującej od stycznia Ustawy o WSPIERANIU RODZINY I PIECZY ZASTĘPCZEJ, i jeszcze podkreśliłem, ze czasem w PCPRach powołuja się na nieaktualne przpisy ustawy o pomocy społecznej. No i Ty przytoczyłeś zapis... ustawy o pomocy społecznej, jakbyś czytać nie umiał...
Nie musisz przepraszać za słowa, które skierowałeś do mnie, ale usuń swój kretyński wspis, bo wprowadzasz prostych ludzi w błąd.

Aha, poniewaz widzę, że masz problemy z szukaniem przepisów, przytoczę art. 90 Ustawy o Wsp. Rodz. i Pieczy Zast. (a nie - jak Ty - o pomocy społecznej!)), dotyczący własnie świadczeń dla opiekunów tymczasowych: "W przypadku osób lub małżonków, niespełniających warunków dotyczących rodzin
zastępczych w zakresie niezbędnych szkoleń, którym sąd powierzył tymczasowo
pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie art. 109 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 25
lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.6)),
przepisy art. 80–82, 86 i 87 stosuje się odpowiednio."
Krysmay, nie myl ustaw, bo kiedyś doradzisz komuś dział spadku wedle przepisów w kodeksie karnym! (Przecie i to kodeks, i to kodeks...).
uzasadnienie jest off-line  
24-08-2012, 22:49  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.099
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

krysmay w tej sytuacji pozostaje zwrócić się o pomoc w zakupie podręczników i wyposażenia dziecka, do szkoły. W wielu szkołach istnieje pomoc z funduszu Rady Rodziców lub istnieją książki które dalej obowiązują i można otrzymać po poprzednich rocznikach. Pedagog zazwyczaj w szkole przyjmuje wnioski o stypendia celowe jednorazowe i stypendia socjalne. Jednorazowe to te które są przyznawane właśnie takim dzieciom, a sytuacja losowa wydarzyła się w okresie pół roku do .... nie pamiętam. Tu widzę pomoc dla dziecka.
majka77 jest off-line  
25-08-2012, 07:12  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

uzasadnienie grzeczniej trochę.
Na tym forum nie tolerujemy takich postów jak ten Twój ostatni. Zanim zaczniesz kogoś atakować- zwróć uwagę na to, że sam podałeś artykuł, ale nie podałeś z której ustawy on pochodzi.
Poza tym, nie pisz post pod postem- nie jesteś na czacie.
I ostatnie- znaczki przy nickach określają płeć. Różowe są dla kobiet, niebieskie dla mężczyzn.
Ag_Maz jest off-line  
25-08-2012, 09:00  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.408
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

Nie było moją intencja obrażanie kogoś, ale - nie dziw się - słowa rozmówczyni lekko mnie wnerwiły.
A ustawę podałem w pierwszym wpisie na temat, tym z godziny 15.42. Uzupełniając wpis w 4 minuty później nie widziałem sensu ponownego dopisywania nazwy ustawy. Przecież w tym pierwszym wyraźnie napisałem: "Sprawdź art.35 ust 2 ustawy o pieczy jako punkt wyjścia".
W kolejnym wpisie dodałem zaś: "Czegoś takiego nie było na gruncie ustawy o pomocy społecznej, to funkcjonuje dopiero od tego roku, więc czasem w PCPRach mogą nie znac tego przepisu. "
Tak więc proszę się nie dziwić mojej irytacji, gdy po takim dictum ktoś powołuje się właśnie na ustawę o pomocy społecznej.
uzasadnienie jest off-line  
25-08-2012, 13:23  
krysmay
Stały bywalec
 
krysmay na Forum Prawnym
 
Posty: 4.153
Domyślnie RE: alimenty a piecza zastępcza

uzasadnienie bardzo dziękuję za zwrócenie mi uwagi. Przyjmuje, bo jestem tylko człowiekiem i do tego omylnym.
Życzę miłego dnia.
krysmay jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rodzina zastępcza i alimenty (odpowiedzi: 8) Córka jest umieszczona w rodzinie zastępczej u swojej babci. Czy jeżeli babcia dziecka wystąpi o alimenty od ojca dziecka to ma prawo je...
§ Rodzina zastępcza a alimenty (odpowiedzi: 1) jeśli rozwiodą się małżonkowie tworzący wcześniej rodzinę zastępczą dla nieletniego dziecka,to czy małżonek dalej wychowujący to dziecko już samotnie...
§ Alimenty - Rodzina zastępcza (odpowiedzi: 1) Witam, chciałbym się dowiedzieć czy nadal mogę starać się o alimenty tudzież zasiłek z tytuły bycia w rodzinie zastępczej. Cofnijmy się jednak w...
§ rodzina zastępcza, świadczenia, alimenty, 18 lat (odpowiedzi: 1) Dzień dobry! Od roku 2009 jestem w rodzinie zastępczej u rodziców mojej mamy. Mama ma ograniczone prawa rodzicielskie, natomiast ojciec nie ma ich...
§ Rodzina zastępcza a alimenty ... (odpowiedzi: 3) Babcia została ustanowiona opiekunem wnuków i otrzymuje jako rodzina zastępcza kwotę comiesięczną na wnuka. Gdyż dwie wnuczki są już pełnoletnie i...
§ Rodzina zastępcza a alimenty (odpowiedzi: 11) Witam, prosiłbym o odpowiedź na moje pytanie: 1. dziecko jest w rodzinie zastępczej u swojej babci 2. ojciec płaci alimenty 430 zl/miesiac 3....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.