Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję - Forum Prawne

 

Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Witam, Mam nadzieję, ze mogę liczyć na Waszą pomoc. Mój partner jest w trakcie sprawy o ustalenie kontaktów z córką. Na czas postępowania sąd zabezpieczył kontakty (postanowienie z klauzulą wykonalności). Matka nagminnie uniemożliwia mojemu partnerowi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
24-08-2012, 14:45  
Nefti
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Witam,

Mam nadzieję, ze mogę liczyć na Waszą pomoc. Mój partner jest w trakcie sprawy o ustalenie kontaktów z córką. Na czas postępowania sąd zabezpieczył kontakty (postanowienie z klauzulą wykonalności).
Matka nagminnie uniemożliwia mojemu partnerowi realizowanie postanowienia. Ma on odbierać dziecko z przedszkola, niestety matka go uprzedza. Kłamie Przedszkolankom, które wiedzą o postanowieniu, że ustalili z Ojcem, iż on odbierze dziecko od niej, co nie jest prawdą. A potem twierdzi, że córka nie chce jechać do taty i ona to uszanuje.
Jest wiele przypadków uniemożliwiana, utrudniania, skracania kontaktów - udokumentowane (policja, sms-y, zaświadczenia z przedszkola).
Moje pytanie jest następujące - czy możemy wnieść wniosek o egzekucję i ukaranie grzywną.
Dodam, że Matka złożyła zażalenie na postanowienie, więc jest ono nieprawomocne, ale wykonalne. Dodam, że w Sądzie Okręgowym, gdzie zażalenie będzie rozpatrywane dowiedzieliśmy się, że pismo zostało cofnięte z powodu błędów formalnych - z winy sądu rejonowego, tzn. zostało odesłane do naszego sądu rejonowego w celu wprowadzenia poprawek. Z tego względu rozpatrzenie zażalenia na pewno za prędko nie nastąpi.

Proszę o informację, czy składanie wniosku o egzekucję ma sens?
Może macie Państwo inny pomysł na wyegzekwowanie tych kontaktów. (rozmowa z Matką nie wchodzi w grę, próbowaliśmy wielokrotnie)
Nefti jest off-line  
24-08-2012, 15:50  
kailak
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Skoro matka dziecka mowi, ze corka nie che do ojca, to niech ojciec przyjedzie do corki.
Starajcie sie droga pokojowa. Nie wkraczajcie od razu na droge prawa, to tylko doleje oliwy do ognia.
a tu chodzi o to, by widzenia byly egzekwowane i atmosfera sprzyjajaca kontaktom.

Niech ojciedc dziecka dzwoni i stara sie rozmawiac z corka, niech pisze smsy, by dowiedziec sie co u niej slychac. Najlepiej przy kazdej mozliwej okazji starac sie chocby na chwile przyjsc do corki, lub starac sie ja odwiedzic.
Matka dziecka musi zaufac ojcu, widziec ze stara sie, ze kocha corke, to odpusci
kailak jest off-line  
24-08-2012, 21:05  
Nefti
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Kailak gdyby to było takie proste to nie byłoby tematu. W zabezpieczeniu jest mowa o odbieraniu dziecka z przedszkola, bo Matka mieszka ok. 20 km. od miasta, w którym de facto mieszkamy, i w którym znajduje się przedszkole, a my nie mamy auta. Ojciec kilka razy pojechał po córkę - bezskutecznie. Naprawdę nie bawi nas angażowanie policji, pisanie wniosków i uczestniczenie w rozprawach - w przeciwieństwie do Matki.
Ojciec jadąc do Matki musi pojechać autobusem lub taxi, a na miejscu dowiaduje się, że dziecka nie ma lub Matka go nie wyda bo za kilka dni wnosi do sądu kolejny wniosek.
Polica nie może jej nakazać wydać dziecka - może jedynie pouczyć, że nie przestrzega warunków postanowienia.
Poza tym Matka po cofnięciu jej apelacji o podwyższenie alimentów, stwierdziła że mój partner pożałuje.W poniedziałek się zaczęło, wtedy i a dzisiaj dziecko zabrała z przedszkola twierdząc, że uzgodniła to z ojcem i ślad po niej zaginął. Policja tylko telefonicznie mogła się z nią skontaktować.

Gdyby sytuacja nie była podbramkowa nie zawracalibyśmy Forumowiczom głowy, ale w tej sytuacji nie wiemy co robić dalej.
W poniedziałek się może dowiemy jakich badań żąda matka - bo podobno dziecko nie chce jechać do ojca. Woli pójść na urodziny do kuzyna i kolegi mieszkających w okolicy miejsca zamieszkania - dziwne co, tort, balony, dzieci, zabawa kontra ojciec. Ciekawe co wybierze pięciolatka.
Nefti jest off-line  
24-08-2012, 21:11  
Nefti
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Dodam tylko, że przed zabezpieczeniem Matka pozwoliła w przeciągu 9 miesięcy na 6 spotkań, z których dwa trwały max 45 minut.
Twierdzi, ze to ona będzie decydować co, gdzie i w jaki sposób dziecko będzie robić, a nie żaden sad.
Nefti jest off-line  
24-08-2012, 21:35  
kailak
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Rzeczywiscie macie problem. Wspolczuje.
To piszcie do sadu uwagi, zastrzezenia, zazalenia.. W koncu ktos musi zareagowac.
kailak jest off-line  
25-08-2012, 08:31  
Nefti
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Problem jest duży, bo Matka nie wydaje dziecka, policja twierdzi, że jedyne co mogą zrobić to ją pouczyć o tym, iż łamie prawo i na tym się sprawa zamyka.
Matka nastawia dziecko przeciwko ojcu. Wiemy już, że planuje składać kolejny wniosek o jakieś badania, bo dla niej to dziwne, że dziecko woli iść na urodzinki do kolegi/kuzyna, a nie z Tatą.
Dlatego chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość, że sąd rozpatrzy wniosek o egzekucję kontaktów, jeżeli postanowienie posiada klauzulę wykonalności, a nie jest prawomocne, bo zaskarżone przez Matkę.
Nefti jest off-line  
25-08-2012, 09:07  
Tata12
Użytkownik
 
Posty: 104
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Na tego typu zachowanie matki nie ma gotowej recepty. macie dwie możliwości, albo potulnie będziecie się zgadzać na warunki matki ( ale jej poczucie bezkarności będzie ją jeszcze bardziej rozzuchwalać), albo się postawicie i złożycie do sądu wniosek o egzekucję, np w trybie art. 598 kpc. Sąd wyznaczy nakaz zapłaty za każde naruszenie orzeczenia. Może to utemperuje zapędy mamusi.
Tata12 jest off-line  
25-08-2012, 09:17  
_Kinia_
Stały bywalec
 
Posty: 1.560
Domyślnie RE: Zabezpieczenie kontaktów a wniosek o egzekucję

Zbierać dowody na utrudnianie kontaktów jeżeli zapadnie postanowienie które będzie prawomocne. Następnie złóżcie wniosek o egzekucje kontaktów – koszt 40 zł. ważne by policja robiła z tego notatkę wtedy będzie podstawa by matkę ukarać karą grzywny.
Matka prawdopodobnie wystąpiła o badania w RODK w celi sprawdzenia więzi emocjonalnej dziecka z ojcem , jeżeli dziecko jest za ojcem proszę się nie martwic wyjdzie to podczas badania a jeśli matka będzie zastraszała dziecko , nastawiała przeciwko ojcu przez ten czas to również wyjdzie podczas badania bowiem dziecko będzie przesłuchiwane przez psychologa bez udziału matki w ośrodku RODK.
_Kinia_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o zabezpieczenie kontaktów (odpowiedzi: 3) hej miałem rozprawę o zmianę kontaktów (o rozszerzenie) z dzieckiem, został wyznaczony kolejny termin, na rozprawie sędzia mówił coś że do czasu...
§ Wniosek o egzekucję kontaktów a ustanowienie kuratora (odpowiedzi: 5) Czy składając wniosek o egzekucję kontaktów z małoletnim dzieckiem mogę jednocześnie wnosić aby został ustanowiony kurator sprawujący nadzór nad...
§ Wniosek o zabezpieczenie kontaktów - brak rozpatrzenia. (odpowiedzi: 7) Złożyłam wraz z partnerem 22.04 wniosek o zabezpieczenie kontaktów z synem partnera, następnie 6 maja złożyliśmy pismo monitorujące sprawę. Dzisiaj...
§ Wniosek o zabezpieczenie kontaktów – a pozew rozwodowy (odpowiedzi: 1) Witam Jakiś czas temu złożyłem wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem wraz z zabezpieczeniem do Sądu Rejonowego - czekam obecnie na decyzję...
§ Wniosek o zabezpieczenie kontaktów – nieścisłości... (odpowiedzi: 9) Witam Na początku kwietnia złożyłem wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem - ustalony jest już termin sprawy. Tydzień temu złożyłem wniosek...
§ Wniosek o egzekucję kontaktów z badanie psychologiczne (odpowiedzi: 7) Witam, Za jakiś czas czeka mnie rozprawa na mój wniosek o egzekucje kontaktów z małoletnim dzieckiem. Wiem, że aby wywalczyć prawo do bycia ojcem a...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:46.