Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może? - Forum Prawne

 

Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Witam wszystkich forumowiczów. Wiem, że podobne tematy były na tym forum - miałem okazję je przeczytać, jednak żaden nie odnosił się jakoś specjalnie do mojego przypadku - jeżeli się mylę i coś umknęło mojej uwadze ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
01-09-2012, 19:05  
smieszny_smieszek
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Witam wszystkich forumowiczów.

Wiem, że podobne tematy były na tym forum - miałem okazję je przeczytać, jednak żaden nie odnosił się jakoś specjalnie do mojego przypadku - jeżeli się mylę i coś umknęło mojej uwadze to najmocniej Was przepraszam .

W te wakacje skończyłem 18 lat a od poniedziałku rok szkolny - dostałem się na dzienne liceum . (główny fakt, który chcę tutaj podkreślić jest taki, że liceum nie jest wieczorowe lub "dla dorosłych)

W poniedziałek rozpoczęcie roku szkolnego i wycieczka po dowód osobisty. A mnie nurtuje pewne pytanie mianowicie :

Jak doskonale wiem, w szkole dla dorosłych (np. LO wieczorowe ) uczniowie mają inne lekcje co pewnie niesnaski usuwa samo - ale o tym później, nauczyciele takich szkół nie wzywają i nie informują również rodziców o postępach uczniów ponieważ tak mówi ustawa o szkolnictwie .

W LO, do którego idę w klasie, w której będę będę jedyną dorosłą osobą a stosunki rodzinne mam można powiedzieć "oschłe" i jako, że staram się jak najszybciej wyprowadzić na swoje - czekam na gażę z ostatniej książki tylko, żebym mógł coś kupić, ale to będzie pewnie dopiero pod koniec tego roku szkolnego.
W takim liceum zazwyczaj wszelkie przepisy są przystosowane pod osoby niepełnoletnie - tj. jakieś śmieszne zakazy opuszczania terenu na przerwach, zakazy palenia lub choćby zwolnienia od rodziców itp.

Dobrze, trochę się rozpisałem więc postaram się przejść od razu do rzeczy, mam nadzieję, że Was nie zanudziłem.

Chciałbym wiedzieć czy w takiej placówce oraz w opisanej powyżej sytuacji mogę :

1. Nie wyrazić mojej zgody na np. uczęszczanie na nieobowiązkową lekcję religii ( dotychczas takie zwolnienia wypisywała mi mama aczkolwiek teraz nie chce zajmować się szkołą dorosłego syna- ot takie podejście )

2. Nie wyrazić zgody na podawanie informacji o mojej nauce i postępach dla ojca ( rodzina po rozwodzie , w której no wlałbym, żeby jedna osoba, której unikam od kilku lat nie miała informacji na mój temat )

3. Czy obowiązuje mnie jakiś wewnętrzny zakaz opuszczana terenu itp. ?

4. Czy w razie "złapania" mnie stojącego pod szkołą z papierosem ( palę od 5 lat nałogowo więc wiadomo jak to jest z resztą nie kryję się z tym ) szkoła ma prawo mi odebrać moją własność z resztą prywatną bo mój telefon, czy cokolwiek innego jest moją własnością z takiej racji, że na swoje pieniądze sam ciężko pracuje i niejednokrotnie pomagam nimi rodzinie a nie odwrotnie ) Więc czy w takiej sytuacji szkoła może mi zabrać fajki/telefon i "oddać rodzicom" co dla mnie wydaje się już zabawne aczkolwiek wiem, że zdarzają się śmieszne rzeczy w tym naszym prawie.

5. W jaki sposób i na podstawie jakich paragrafów mam dociekać swoich praw jako osoby dorosłej w tego typu szkole ?


Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź
smieszny_smieszek jest off-line  
01-09-2012, 19:35  
prawni3ka
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Wydaje mi się, że przebywając na terenie szkoły, będąc jej uczniem, niezależnie od Twojego wieku (pełnoletności) masz stosować się do Statutu Szkoły, w którym najczęściej formułowane są Prawa i Obowiązki Ucznia.

dla przykładu: http://www.12liceum.ehost.pl/Statut.pdf
Poczytaj rozdział 2 i 3
prawni3ka jest off-line  
01-09-2012, 19:42  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Ponadto, na terenie szkoły nie wolno palić.
Ag_Maz jest off-line  
01-09-2012, 20:07  
smieszny_smieszek
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Widzicie państwo starałem się sformułować jak najprościej się da ale coś mi nie wyszło

Zatem jedna szkołą prowadzi zarówno lekcje dla niepełnoletnich - na które ja jako osoba pełnoletnia chodzę jak i dla pełnoletnich - które są zaoczne lub wieczorowe więc nie chciałem na nie chodzić, bo lepiej na dziennych .

Proszę Was...no bez żartów typu "na terenie palić nie można" . Ja piszę do Was serio jako osoba, która ma po prostu sprawę i potrzebuje rady a nie mały debil
smieszny_smieszek jest off-line  
01-09-2012, 20:12  
prawni3ka
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Jak musisz zapalić, to wyjdź poza teren szkoły. Skoro jesteś pełnoletni, to napisz sobie pozwolenie na opuszczanie terenu szkoły w czasie przerw lekcyjnych- na szluga. Możesz.
prawni3ka jest off-line  
01-09-2012, 20:15  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.942
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Ale to nie jest żart:
Przepis prawny:


Art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art. 5a:

1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,

2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,

3) na terenie uczelni,

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,

na przystankach komunikacji publicznej,

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych,

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”,

1a. Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, umieści w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie lub środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia tytoniu.

2. (uchylony).

3. (uchylony).

4. Rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione w ust. 1 miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego.

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych...
Ag_Maz jest off-line  
01-09-2012, 20:24  
mk321
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

1. Religia nie jest obowiązkowa. Nie trzeba pisać oświadczenia, że się nie chce na nią uczęszczać, ani żadnego zwolnienia.

Na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania lekcji religii w szkołach publicznych z 14 kwietnia 1992 (por. Dz. U. Nr. 36 z dnia 24 kwietnia 1992r. z późniejszymi zmianami) w szczególności § 1 ust. 1 pkt 2.
Przepis prawny:
§ 1. 1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej «szkołami», organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych – na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.


Z doświadczenia jednak wiem, że szkoły działają bezprawnie, wymagając oświadczeń od osób niechcących uczęszczać. Dla spokoju można napisać samemu proste oświadczenie na podstawie ww. podstawy prawnej.


A w liceach, w ostatnich klasach przecież też są osoby pełnoletnie. Szkoła się tłumaczy, że informuje o wszystkim rodziców, i wymaga oświadczeń od nich, bo uczeń jest na utrzymaniu rodziców. Ale równie dobrze możesz sam o sobie decydować.
mk321 jest off-line  
01-09-2012, 22:58  
smieszny_smieszek
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

mk34 dziękuję Ci za pomoc - co do religii wiele mi wyjaśniłeś

Ag_Maz - wiem, że na terenie szkoły się nie pali - to dla mnie była jakby oczywista oczywistość

prawni3ka - mogłabyś wyjaśnić mi o co chodzi z takim pozwoleniem?
smieszny_smieszek jest off-line  
02-09-2012, 00:43  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.099
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Cytat:
3. Czy obowiązuje mnie jakiś wewnętrzny zakaz opuszczana terenu itp. ?
Tak, reguluje to Statut Szkoły / ucznia.
Pan nie ma prawa innego niż uczniowie niepełnoletni, proszę pamiętać, że za nieprzestrzeganie regulaminu/ statutu szkoły, może pan zostać wyrzucony, zawieszony w prawach ucznia co równa się wyrzuceniem ze szkoły i zostanie panu wyłącznie szkoła dla dorosłych.
majka77 jest off-line  
03-09-2012, 12:41  
smieszny_smieszek
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Liceum dzienne i dorosły uczeń - co może?

Witam Raz jeszcze. Wiele się od Was dowiedziałem - to dobrze, bo dzięki takiemu forum wiem, że są ludzie, którzy bezinteresownie pomogą w razie czego

A teraz jak już Was tak ładnie pochwaliłem to przejdę do rzeczy :

Jak wiecie podczas jest chore prawo, które mówi o tym, że uczeń niepełnoletni jeżeli chce samowolnie opuścić teren szkoły łamiąc tym regulamin lub nie uczęszczać na lekcjereligii/wf z których jest zwolniony musi przynieść poświadczenie od rodzica , że ten bierze odpowiedzialność za dziecko - kwestie ubezpieczenia itp.

Moglibyście/mogłybyście doradzić mi jak takie coś napisać we własnym imieniu?

smieszny_smieszek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Liceum dla dorosłych (odpowiedzi: 2) Witam Obecnie uczęszczam do technikum na profilu technik hotelarz 2 klasa. Jednak interesuje mnie zmiana szkoły. Tutaj pada propozycja liceum dla...
§ Z liceum wieczorowego na dzienne (odpowiedzi: 4) Witam. Jestem tu nowy i nie wiem czy taki wątek był już poruszany. Czy możliwość przepisania się(bądź też niemożność) z liceum wieczorowego do...
§ Czy mogę podjąć pracę jako uczeń liceum? (odpowiedzi: 7) Witam, Mam 19 lat i jestem ciągle uczniem 3 klasy liceum. Wiem, że nie mogę zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, ale czy mogę...
§ dorosły uczeń (odpowiedzi: 1) Witam, Uczę się w liceum dla dorosłych w trybie zaocznym, i tutaj zaczyna się moje pytanie jako kto są uznawane osoby uczące się w takim trybie ?...
§ Czy jako uczeń liceum musze sie rozliczyć z dochodu otrzymanego w wakacje? (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie! Sprawa wygląda tak : Pracowałem w wakacje 2 miesiące , kwota jaka zarobiłem to 1100,80zł. Jakis czas temu dostalem pismo ...
§ Działalność gospodarcza, a uczeń liceum - składki (odpowiedzi: 4) Witam Jestem pełnoletni, uczę się w liceum, zajmuję się robieniem stron internetowych. Chciałbym zalegalizować moją działalnośc i założyć firmę....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:43.