postępowanie spadkowe - Forum Prawne

 

postępowanie spadkowe

witam serdecznie, mam pewien problem i mam nadzieję, że ktoś ułatwi mi jego rozwiązanie Wyobraźmy sobie, że pan jan będąc już w związku małżeńskim z janiną kupił dom od adama bez zachowania formy aktu notarialnego. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
16-11-2008, 22:25  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie postępowanie spadkowe

witam serdecznie,
mam pewien problem i mam nadzieję, że ktoś ułatwi mi jego rozwiązanie
Wyobraźmy sobie, że pan jan będąc już w związku małżeńskim z janiną kupił dom od adama bez zachowania formy aktu notarialnego. Rzecz się działa w 1971 roku. Księga wieczysta jest założona, jednak widnieje w niej jeszcze pan adam- natomiast jan płacił podatek od nieruchomości w gminie i tam widnieje jako właściciel nieruchomości. Pan jan miał również samochód zarejestrowany na siebie. W sierpniu tego roku zmarł pan jan a opłakiwany był przez żonę, 5 synów, 1 córkę oraz 8 wnuków. Wszyscy zgodnie orzekli, że dom oraz samochód ma przypaść jednemu tylko synowi- alfredowi, z dożywotnim prawem zamieszkania w domu przez matkę i drugiego syna. I teraz pytanie.. jak to zrobić, by nie ponosić dużych kosztów?
mój tok rozumowania wygląda tak: wniosek o ustalenie tresci księgi wieczystej (włascicielem bedzie jan czy małżeństwo jan i janina?) oraz wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z odrzuceniem spadku przez matke i rodzenstwo alfreda (co zrobic z dziecmi rodzenstwa alfreda?), potem dział spadku dla alfreda a na koniec do notariusza o zapis dożywocia (i o darowizne czesci nieruchomosci, która nalezy do matki jezeli ona równiez ją zasiedziała)
albo
normalnie przeprowadzic postepowanie spadkowe- czyli dziedziczą wszyscy a alfred spłaca pozostałych (tzn nic im nie daje, ale oni oswiadczają, że zostali przez niego zaspokojeni)
hmmm
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 10:02  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie

Na razie tak w skrócie.
Nie doszło do prawnego (skutecznego) przeniesienia własności nieruchomości ponieważ nie została zachowana (wymagana prawnem) forma sprzedaży nieruchomości w postaci aktu notarialnego.
Możemy tu tylko mówić o zasiedzeniu w dobrej wierze.
Jeżeli nie zostało przeprowadzone postępowanie o zasiedzenie - to moim zdaniem - mamy wielki problem.
W świetle prawa ta nieruchomość jest dalej własnością pana Adama, co potwierdza także wpis w księdze wieczystej.
Kerimus jest off-line  
17-11-2008, 11:52  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

o wielkie dzieki, ze ktos sie odezwał. mam nadzieje, ze razem uda nam sie rozwiązac mój problem
hmm nabycie nieruchomości bez formy aktu notarialnego lepiej bedzie uwazac za zasiedzenie w złej wierze (porównaj uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 1980 r. III CZP 14/80, odmienne stanowisko w III CRN 277/89 Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna) tak czy siak termin nabycia prawa w złej wierze już upłynął, więc jan z mocy prawa jest włascicielem nieruchomosci. ksiega wieczysta nie obrazuje aktualnego stanu rzeczy wiec moim zdaniem tu problemu nie ma. (trzeba napisac pismo do wydzialu ksiąg wieczystych)
oczywiscie moge sie mylic
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 12:45  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie

Zasiedzenie nie następuje z mocy prawa tylko na wniosek jeśli już, więc trzeba było wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia.
To nie nastąpi samo z siebie, tylko potrzeba działań osób zainteresowanych.
Sąd zbada, czy rzeczywiście mamy z tym do czynienia.
Kerimus jest off-line  
17-11-2008, 15:36  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

? skąd wniosek, że zasiedzenie nie następuje z mocy prawa? zasiedzenie zawsze następuje ex lege jeżeli zostaną spełnione przesłanki wskazane w ustawie ( art. 172 kc). nie widzisz różnicy między "zasiedzeniem" a "stwierdzeniem zasiedzenia"? Wpis do KW nie jest konieczną przesłanką nabycia nieruchomości, jeżeli nie nastąpiło przez czynność prawną.
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 19:46  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.469
Domyślnie

Widzę, że w ogóle nie potrzebujesz naszej pomocy skoro jesteś tak obstukany z tego tematu.
Kerimus jest off-line  
17-11-2008, 20:12  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

no nie rozumiem Ciebie wcale ja zadaje pytanie, ty nie tylko nie wypowiadasz się w kwestii o którą pytałem, ale również wypowiadasz się błędnie o sprawach elementarnych. Na koniec piszesz, że jestem obstukany z tematu więc pomoc mi nie jest potrzebna.
oczywiści bez urazy
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 20:32  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

To czy zasiedzenie następuje z mocy prawa jest oczywiste.. ale... czy możesz się powołac na nie, bez postanowienia w sprawie stwierdzenia zasiedzenia?
grizz jest off-line  
17-11-2008, 20:50  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

proszę, nie chcę wdawać się w spory- nie chciałem rozmawiać o prawie rzeczowym, nie chcę rozmawiać o skutkach wpisu w księdze wieczystej, gdyż jest to dla mnie sprawa prosta. ja cały czas pytam o postępowanie spadkowe, o to jak w praktyce wychodzi odrzucenie spadku w przypadku gdy odrzucających jest tak wielu i mają potomstwo (i co zrobić z tymi dziećmi)
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 20:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia. Bez postanowienia w tym przedmiocie ani rusz, ponieważ kwestia zasiedzenia nie będzie brana pod uwagę ani w postępowaniu o uzgodnienie treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym, ani w postępowaniu działowym. W pierwszym przypadku stanowiłaby bowiem główny przedmiot procesu, podczas gdy właściwym do jej rozpoznania jest tryb nieprocesowy. W drugim uczestnikiem postępowania musiałaby być osoba spoza kręgu spadkobierców (Adam), co w dziale spadku jest niedopuszczalne.
 
17-11-2008, 20:57  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Jezeli rodzice odrzucą spadek, to dziedzicza wnukowie.
Rodzice mogą potem za nich odrzucić spadek, ale potrzebuja zgody sądu.

Co do mojego poprzedniego pytania - stwierdzenie zasiedzenia nastepuje z mocy prawa, ale by jakkolwiek to wykorzystać w sprawach związanych z prawem własności, to stwierdzenie zasiedzenia jest konieczne - nie ustalenie tresci ksiąg, ale stwierdzenie zasiedzenia.
grizz jest off-line  
17-11-2008, 21:11  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

pytania:
1. we wniosku o zasiedzenie nowym właścicielem bedzie tylko jan (tylko o nim mówią dokumenty z urzędu gminy), czy też janina ( dom kupili już po zawarciu małżeństwa)
2. to, że potem potrzebna jest zgoda sądu to rozumiem- tylko w jakiej formie do sądu zwrócić się o taką zgodę
3. czy trzeba powoływać biegłego do oszacowania wartości domu?
4. w jakiej formie strony oświadczają, że zostały spłacone ?
4. czy można w jednym wniosku o dział spadku wnosić również o dożywocie czy z tym już trzeba do notariusza
dziękuję za zainteresowanie
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 21:18  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

1. zasiedzenie jest kwestią faktyczną, Liczy siękto spełnia przesłanki. I Jan włascicielem na pewno nie będzie - przecież nie zyje.

2. wniosek o udzielenie zgody na taką operacje. Liczy się treść nie forma.

3. hmm to w sumie zalezy od stron

4. dozywocie to inna sprawa niż dział spadku.
grizz jest off-line  
17-11-2008, 22:02  
qwertyaa
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

ale jan juz spełnił przesłanki.. 30 lat od zakupu
qwertyaa jest off-line  
17-11-2008, 22:03  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Ale nie może wystąpic z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia!
grizz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy postępowanie spadkowe po matce jest automatycznie postępowaniem spadkowym po ojcu (odpowiedzi: 5) Witam W 1987 roku zmarł mój ojciec.Nie było wtedy przeprowadzane żadne postępowanie spadkowe ponieważ nie posiadał żadnego majątku. W 2010 roku...
§ Postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 1) Zmarł brat mieszkający zagranicą,W kraju toczą sie sprawy sądowe o odszkodowania majątkowe. 1/ Czy żona lub córka może wszcząć postępowanie ...
§ postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 4) Przed urzędem toczy się sprawa o odzyskanie gruntów rolnych mojej matki. Mama zmarła. Jestem spadkobiercą - kiedy będę mógł występować w tej sprawie...
§ Postępowanie spadkowe ???? (odpowiedzi: 1) Witam Mam do Was wielką prośbę proszę wyjaśnijcie mi taka sprawę: Gospodarstwo zostało podzielone na 3 części 15/30 skarb państwa 13/30 Maria...
§ postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 6) mój tata zmarł 10.08.2007r. nie pozostawił testamentu; postępowanie spadkowe jeszcze nie zostało wszczęte; dziedzicami ustawowymi jestem ja, moja...
§ Postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 1) Witam.Chciałabym dowiedzieć się jak wyglądałoby postępowanie spadkowe w przedstawionej przeze mnie sprawie. Zmarł drugi mąż mojej babci. Był to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:18.