Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu. - Forum Prawne

 

Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Muszę przygotować się na sądowny podział majątku. Nie wiem od czego mam zacząć, moja sytuacja jest skomlikowana. Chciałabym sprzedać dom ale nie wyrażają na to zgody pozostali współwłaściciele działki. Wygląda to tak: Działkę 7,10 ara ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
17-12-2012, 12:50  
mamunia1
Użytkownik
 
Posty: 276
Domyślnie Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Muszę przygotować się na sądowny podział majątku. Nie wiem od czego mam zacząć, moja sytuacja jest skomlikowana. Chciałabym sprzedać dom ale nie wyrażają na to zgody pozostali współwłaściciele działki. Wygląda to tak: Działkę 7,10 ara z garażem dostałam wraz z mężem od jego rodziców. Darowizną uczynili nas notarialnie współwłaścicielami, czyli całość stała się własnością całej czwórki.
Ja z mężem dostałam pozwolenie i się wybudowaliśmy na tej działce wchłaniając ten garaż w dom. Wszystko za zgodą teściów. Dostaliśmy od mojej mamy dużo gotówki nigdzie nie udokumentowanej bo to ona kupiła okna czy parę innych rzeczy do domu a na nas wystawiono fakturę. Wzięliśmy także kredyt hipoteczny na dokończenie budowy i teściowie wyrazili na to zgodę w banku aby cała działka wraz z domem została pisana w księdze wieczystej pod hipotekę. W umowie napisano że udzielono kredytu w kwocie 21.860,00 EUR XX i XX na nieruchomości będącej własnością XX i XX (ja z mężem) oraz YY i YY (teściowie).
Dom wybudowałam z mężem i dbaliśmy o działkę która wyglądała wcześniej starsznie. Z każdym rokiem teściowie coraz bardziej ingerowali w nasze małżeństwo, spodobał się im nasz dom i działka która nabrała wyglądu. Sami też płaciliśmy podatki za wszystko a od połowy 2008 roku sama płacę za wszystko.
W 2005 roku kredytu było do spłaty 15.996,86 EURO i przewalutowaliśmy to na franki w banu podpisując aneks wyszło 25.806,22 CHF na maj 2005.
W październiku 2008 roku mąż pozostawił rodzinę, wyprowadził się, przestał spłacać kredyt, na dzieci, na rachunki, na remonty.
Nie złożyłam wniosku o rozwód a jedynie o alimenty na zaspokojenie potrzeb rodziny gdyż nią nadal byliśmy, sama pracowałam i na utrzymaniu miałam dwoje dzieci. Mąż podczas sprawy o alimenty zapewnił że będzie się starał o dzieci, dom i pomoże spłacać kredyt a zatem sędzia spisał ugodę alimentacyjną na kwotę 1300,00 zł ale nie napisał o tym do czego zobowiązuje się mąż. Zamieszkał z teściami i wszyscy się teraz na mnie i na naszych dzieciach pastwią, utrudniając mi życie. (Np. rozpalają ognisko przed moim tarasem lub niszczą kwiaty). Sami mieszkają obok w drugim domu na innej działce. Rozwód w toku.
Już ponad 4 lata sama spłacam kredyt, utrzymuję dom, remontuję go.
Chciałabym sprzedać dom ale nie wyrażają na to zgody pozostali współwłaściciele działki. Chciałabym ewentualnie spłacić męża z domu i jego teściów z części działki ale oni też na to nie wyrażają zgody.
1. Jeżeli nie wyrażają zgody na sprzedaż nieruchomości z działką i nie wyrażają zgody na spłatę to co mam zrobić?
2. Jak mam się rozliczać po orzeczeniu rozwodu z małżonkiem (4 lata sama spłacam kredyt hipoteczny (z darowizn od mamy udokumentowanych oraz z odszkodowania za wypadek w pracy i z polisy), dokonałam malowania pomieszczeń w domu, remontu balkonu i płacę rachunki za media które w większości są na jeszcze męża)?
3. Jak mam rozliczyć rzeczy które zabrał z domu a były one wspólne (różne przedmioty które były w garażu-mini warsztat samochodowy, klucze, komplety felg aluminiowych, opony, wiertarka, maszynka do płytek, piła spalinowa, kosiarka, nawigacja i wiele innych drobnych rzeczy). Oczywiście wszystkie przedmioty już sprzedał albo zniszczył?
4. Co z samochodem który kupił sobie lecz gdy rozwód się zaczął to go sprzedał i kupił inny pojazd ale zarejestrował go na ojca tak jak i wiele innych rzeczy które sobie kupił ale mówi że nie są jego tylko ojca?
5. Jak co policzyć? Żyć w tym miejscu jest niemożliwe chyba że całość będzie moja lub wszystko zostanie w całości sprzedane.
mamunia1 jest off-line  
17-12-2012, 19:53  
Kruczekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.867
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

2. Jeśli udowodnisz, że ty spłacałaś kredyt, czyli wpłaty były imienne to mąż jest zobowiazany oddać ci połowę tej sumy.
3. Również musisz udowodnić, że razem je kupiliście i np. faktura jest na Zosię i Adama.

Najbardziej realny scenariusz, że oni ciebie spłacą czyli otrzymasz 1/4 wartości plus ew. udokumentowany wkład jaki włożyłaś w tą nieruchomość.
Kruczekk jest off-line  
17-12-2012, 20:35  
beznadziejnazałamka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Witam serdecznie.
Nie wiem, czy dobrze trafiłam (znowu :-/), ale spróbuję. Temat jest następujący : jakiś czas temu odbyła sie sprawa o spłatę 1/2 mieszkania na moją korzyść. Drugi współwłaściciel otrzymał termin 2 m-ce na dokonanie tej spłaty. Termin upływa jutro. Pytanie więc brzmi : co mam zrobić, jeśli pieniądze nie wpłyną na czas? Wiem, że z wyrokiem mogę iść do komornika, ale kiedy? Co jeśli pójdę do komornika od razu, a "uczestnik postępowania" spóźni się np. tydzień ?
beznadziejnazałamka jest off-line  
17-12-2012, 20:36  
Kruczekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.867
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

A może spóźni się dwa miesiące, rok etc. Lepiej udać się do komornika, on się zajmie ściąganiem należności.
Kruczekk jest off-line  
17-12-2012, 20:59  
beznadziejnazałamka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Uuuuuu! szybko Dziękuję.
Mam jeszcze kilka pytań w kwestii formalnej :
kiedy przestanę byc współwłaścicielem, czy to jakoś notarialnie sie potwierdza, czy z automatu w momencie spłaty? I co z meldunkiem?
beznadziejnazałamka jest off-line  
17-12-2012, 21:04  
Kruczekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.867
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Raczej już w tym momencie nie jesteś współwłaścicielem. Gdyż sądownie przyznane zostały ci pieniądze za te mieszkanie. Twoim obowiązkiem jest się wymeldować.
Kruczekk jest off-line  
17-12-2012, 21:12  
mamunia1
Użytkownik
 
Posty: 276
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Cytat:
Napisał/a Kruczekk Zobacz post
Najbardziej realny scenariusz, że oni ciebie spłacą czyli otrzymasz 1/4 wartości plus ew. udokumentowany wkład jaki włożyłaś w tą nieruchomość.
1.Dlaczego oni mieliby spłacać mnie w 1/4 części, wszak dom budowałam tylko z mężem i tylko z nim ponosiłam nakłady na ten dom pracą i pieniędzmi jak również tylko ja z mężem dbałam o działkę i za nią płaciliśmy?
Pozwolenie na mnie i na męża, tak samo faktury i rozliczenia z US co roku z odliczeniami na budowę.
Teściowie byli tylko na papierku, nic nie zrobili, nic nie kupili, nie mieszkali w domu a wręcz chcieli nam po spłacie kredytu oddać notarialne tą część działki której byli współwłaścicielami bo do domu nic nie mieli. Obecnie mnie wypędzają z dziećmi z mojego własnego domu utrudniając mi czasami nawet wejście na własną posesję. Sami nie chcą odkupić część działki i dom ani mnie z dziećmi to dać żebym mogła dalej jakoś żyć.
2.A jak wyliczyć ile mnie samą kosztowało utrzymanie domu przez te prawie 5 lat i jak policzyć nakłady których dokonałam? Malowanie przez kuzyna, gładzie gipsowe przez brata pozostałe remonty wykonałam własnoręcznie
3.Na sprzęt i urządzenia które zabrał mąż z domu nie mam faktur bo zwykły człowiek nie mający firmy nie prosi o fakturę przy zakupie tylko o paragon. A paragony blakną jak wiadomo, mam jedynie zapiski, które robię od dnia zamieszkania w domu co, kiedy i za ile kupione. Zostały też opakowania czy instrukcje użytkowania. Te przedmioty które zabrał miały wartość około 15000,00 zł, i były w dodatku zakupione za pieniądze od moich dziadków, a na dzień dzisiejszy już prawie nic z tego nie zostało bo używał ich. Więc prawnie okradł swoją rodzinę i mam to odpuścić?
4. Oni nie chcę mnie spłacić ani w maleńkiej części, a jeszcze mąż ukrywa zarobki aby płacić mniejsze alimenty więc jak oni nie chcą spłacać mnie a jeszcze mąż mówi że nie ma z czego mnie spłacić to sąd może im nakazać spłatę mojej osobie?
mamunia1 jest off-line  
17-12-2012, 21:36  
Kruczekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.867
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Cytat:
Napisał/a mamunia1 Zobacz post
Wzięliśmy także kredyt hipoteczny na dokończenie budowy i teściowie wyrazili na to zgodę w banku aby cała działka wraz z domem została pisana w księdze wieczystej pod hipotekę. W umowie napisano że udzielono kredytu w kwocie 21.860,00 EUR XX i XX na nieruchomości będącej własnością XX i XX (ja z mężem) oraz YY i YY (teściowie).
Czyli teściowie są współwłaścicielami domu czy nie są? Jak są "na papierku" to oczywiście dom nie jest tylko na ciebie i męża. Pamiętaj, że darowiznę można cofnąć i możesz mieć nawet trzy domy, ale nie na swojej działce. Nie wiem jak chcesz to wyliczać, skoro remonty były robione po znajomości. Jedynie z faktur. Co do jakiś tam sprzętów to tym bardziej. Teraz możesz powiedzieć, że to kosztowało 20-30 tys zł, i co z tego jak to udowodnisz? Jeśli faktycznie jest 4 właścicieli nieruchomości, to owszem Sąd pewnie zasądzi na twoją korzyść jakieś pieniądze, ale dom bedziesz musiała opuścić. Ew. ty spłacasz ich czyli 3/4 wartości nieruchomości.
Kruczekk jest off-line  
18-12-2012, 10:35  
mamunia1
Użytkownik
 
Posty: 276
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Napisano że udzielono Kredytu państwu XX jako kredytobiorcom a w jednym z podpunktów
Cytat:
Napisał/a Kruczekk Zobacz post
że udzielono kredytu w kwocie 21.860,00 EUR XX i XX na nieruchomości będącej własnością XX i XX (ja z mężem) oraz YY i YY (teściowie).
.
Kredyt został wzięty przezemnie i męża w moim banku gdzie miałam konto. Dodam że konto było tylko moje nie męża które założyłam będąc jeszcze pannną. Z tego mojego osobistego konta cała hipoteka od początku była spłacana.
Darowizny w moim przypadku nie można cofnąć ponieważ ja tym ludziom "życie uratowałam" ale to jest inna sprawa mogliby ją odwołać gdybym rażąco się zachowywała w stosunku do nich a tu jest odwrotnie.
Cytat:
Napisał/a Kruczekk Zobacz post
Nie wiem jak chcesz to wyliczać, skoro remonty były robione po znajomości. Jedynie z faktur. Co do jakiś tam sprzętów to tym bardziej.
Tak właśnie były robione remonty gdyż nie miałam na to pieniędzy i rodzina znajomi mi pomagali i moim dzieciom. Dom byłby dziś cały zagrzybiony, brudny i sypałby się w nim tynk gdyby nie ta pomoc przy remoncie mi i dzieciom które są bardzo zdolnymi uczniami. Dodam że ja od 2008 roku jestem chora.
Z tego też powodu pytam jak to rozliczyć i rzeczy wyniesione z domu po kryjomu, które już uległy zużyciu lub zostały sprzedane?
Czy jest ktoś kto mi może coś jeszcze doradzić lub znalazł się w podobnej sytuacji?
Głównie chodzi mi jak mam co policzyć i co jest najkorzystniejsze dla mnie i dzieci
mamunia1 jest off-line  
19-12-2012, 19:15  
beznadziejnazałamka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Witam ponownie.
Byłam w sądzie i wstępnie u komornika. Mam złożyć wniosek o nakaz zapłaty czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?
Na postanowieniu pkt. II brzmi : " zasądzić od ...... na rzecz..... kwotę.... płatną w terminie 2 m-cy od dnia uprawomocnienia się niniejszego orzeczenia.....".
I co dalej? Tzn. co będzie później jak złożę już ten wniosek?
beznadziejnazałamka jest off-line  
19-12-2012, 19:23  
Kruczekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.867
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Cytat:
Napisał/a beznadziejnazałamka Zobacz post
wniosek o nadanie klauzuli wykonalności?
Myślałem, że już to było orzeczone. Więc najpierw to. Jak już dostaniesz odpis z tym do komornika.
Kruczekk jest off-line  
19-12-2012, 20:17  
beznadziejnazałamka
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu.

Odpis??? Pogubiłam się... . Odpis tej klauzuli? Ile się czeka na to?
beznadziejnazałamka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział majątku wspólnego, nakłady na majątek wspólny, darowizna (odpowiedzi: 31) Kilka miesięcy po slubie sfinansowalismy wykup mieszkania teściów. My mieszkalismy w tym mieszkaniu, dalismy pieniądze na wykup mieszkania po...
§ Nakłady z majątku wspólnego na dług jednego z małżonków (odpowiedzi: 2) Co sądzicie o takiej sytuacji. ON - przed ślubem ma np. 200 tys zł długu (nie hipoteka), pracuje i dość dobrze zarabia np. 15 tys zł. i spłaca ten...
§ podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci (odpowiedzi: 3) W październiku 2013 roku rozwiodłam się z mężem po 31 latach małżeństwa, na mój wniosek i niestety bez orzekania o winie. Mówię ‘niestety’, bo...
§ Podział majątku wspólnego oraz wpis osoby 3 do kredytu (odpowiedzi: 13) Witam, sprawa jest dość zawiła dlatego też potrzebuję pomocy oraz ewentualnie wskazania kolejności działań w tym zakresie. Jestem w związku, mój...
§ Podział majątku wspólnego w zakresie OFE + rozszerzenie majątku wspólnego (odpowiedzi: 9) Ponieważ ostanio myślałem nad zabezpieczeniem mojej żony na wypadek gdyby mnie zabrakło, chciałem zapytać czy jest możliwość spisania intercyzy w...
§ rozliczenie nakładów z majątku wspólnego przy dziale spadku (odpowiedzi: 1) witam, od 1976 do 2008 roku mama wspolnie z mezem mieszkala w domu swoich rodzicow (dziadek zmarl w '78 a babcia w 2007r), wyremontowali dom i przez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:45.