Nauka, a wyprowadzenie się z domu - alimenty? - Forum Prawne

 

Nauka, a wyprowadzenie się z domu - alimenty?

Witam! Jestem 19-letnią uczennicą Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego (klasa maturalna). Od 3 lat mieszkam wraz z matką, jej narzeczonym oraz ich córką (3 lata). Ojca znam. Moi rodzice nigdy nie byli małżeństwem wobec prawa. Po tym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
17-12-2012, 21:09  
bobromirra
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Nauka, a wyprowadzenie się z domu - alimenty?

Witam!
Jestem 19-letnią uczennicą Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego (klasa maturalna).
Od 3 lat mieszkam wraz z matką, jej narzeczonym oraz ich córką (3 lata).
Ojca znam. Moi rodzice nigdy nie byli małżeństwem wobec prawa. Po tym jak się rozeszli utrzymywałam z ojcem dobre stosunki i czasem się mną opiekował, ale moja matka nie otrzymywała od niego żadnych pieniędzy.

Od dwóch lat w naszym domu stosunki znacznie się popsuły i jestem skłócona z matką i jej narzeczonym. Dom mam dość daleko od szkoły i muszę strasznie wcześnie wstawać i późno wracam. Po powrocie słyszę same wyzwiska. Często dochodzi do szarpanin. Nie jestem także w stanie się uczyć ponieważ dziecko cały czas się bawi i hałasuje.

Chciałabym się wyprowadzić do ojca (który mieszka jeszcze dalej) jednak wiem, że nie ma środków na utrzymywanie mnie - a także przeraża mnie taka przeprowadzka ponieważ musiałabym wstawać jeszcze wcześniej aby dotrzeć do szkoły i do tego późniejsze powroty.

Nie chciałam iść do szkoły prywatnej, a w tym momencie jakbym miała się wyprowadzić to boję się, że matka przestanie za nią płacić przed samą maturą i stracę rok.
  • Czy jest możliwość aby mój ojciec otrzymywał alimenty na opiekę nade mną?
  • Czy jest możliwość aby mój ojciec otrzymywał alimenty na opiekę nade mną i moja szkoła została opłacona do momentu ukończenia jej?
  • Czy jest możliwość abym się wyprowadziła samodzielnie i otrzymywała alimenty od matki do momentu ukończenia nauki?
bobromirra jest off-line  
17-12-2012, 21:19  
tab_
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie RE: Nauka, a wyprowadzenie się z domu - alimenty?

Wyprowadzić się możesz w każdej chwili - jesteś pełnoletnia, rodzice nie mają nad Tobą władzy rodzicielskiej i sama możesz decydować, z kim chcesz mieszkać.
Co do alimentów. Jesteś już dorosła, więc ojciec nie będzie ich otrzymywał na Ciebie - musisz sama wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o alimenty od matki i sama je będziesz dostawać (oczywiście oddając tacie tyle ile potrzeba na Twoje utrzymanie).
We wniosku musisz zawrzeć kosztorys Twoich miesięcznych kosztów utrzymania (szkoła, jedzenie, pomoce naukowe, ubrania, kosmetyki <to co niezbędne, bez fanaberii>, bilet miesięczny, proporcjonalnie koszty mieszkania, czyli rachunki i czynsz przypadające na Ciebie). Od matki możesz żądać połowy tej kwoty, drugą połowę powinien dać ojciec.

Jeśli wyprowadzisz się samodzielnie i podasz tylko matkę o alimenty, to na pewno będzie pytanie, dlaczego nie ojca. Nie może tu być argumentem, że z matka jesteś skłócona, ani, że ojciec jest mniej zamożny. Powinnaś podać oboje. Tym bardziej, że jeśli chcesz sama wynająć gdzieś pokój, opłacić wszystkie rachunki, szkołę, jedzenie, etc... to musiałabyś od matki dostać naprawdę wysoką kwotę, a skoro w domu pozostanie małe dziecko, to możesz uzyskać znacznie mniej, niż Ci będzie potrzebne na samodzielne życie.
tab_ jest off-line  
17-12-2012, 21:21  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: Nauka, a wyprowadzenie się z domu - alimenty?

Cytat:
Napisał/a bobromirra Zobacz post
Czy jest możliwość aby mój ojciec otrzymywał alimenty na opiekę nade mną?
Nie. Teraz już sama możesz otrzymywać alimenty na siebie. Oczywiście jeśli nie jesteś się w stanie usamodzielnić a jako uczennica LO widać jeszcze nie jesteś w stanie.
Cytat:
Napisał/a bobromirra Zobacz post
Czy jest możliwość abym się wyprowadziła samodzielnie i otrzymywała alimenty od matki do momentu ukończenia nauki?
. Jak powyżej. Ale nikt Ci nie odpowie czy matka nadal będzie Ci opłacała prywatną szkołę.
mala mi78 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wiek, a wyprowadzenie z domu (odpowiedzi: 3) Witam Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda sprawa wyprowadzki w przypadku niepełnoletności. Mam 17 lat (za półtora miesiąca 18). Zależy mi na...
§ rekompensata za wyprowadzenie się z domu (odpowiedzi: 47) Nie wiem czy dobry dział ale mam pytanie w pewnej sprawie.Sytuacja wygląda tak. Jestem najstarszy z rodzeństwa mam prace i chce się wyprowadzić z...
§ Wyprowadzenie się z domu . (odpowiedzi: 2) Nie wytrzymam tego dłużej. Mam 17 lat ( za 3 miesiące kończę 18 ) i chciałabym mieć więcej swobody. Ciągle słyszę narzekanie, że jestemmoderacja...
§ Nieletni a wyprowadzenie się z domu (odpowiedzi: 3) witam, jak wyglada sprawa, jezeli nieletni chcialby wyprowadzic sie od rodzicow i mieszkać do uzyskania pelnoletnosci np u cioci/babci/siostry itp?
§ wyprowadzenie się z domu (odpowiedzi: 1) Mam zamiar z Chłopakiem wyprowadzić się z domu. ja mam 17 lat (za 6 miesiecy 18) a on 16. Mamy zamiar zapisać się do gimnazjum dla dorosłych...
§ 18 lat i wyprowadzenie z domu (odpowiedzi: 3) :) Witam moje pytanie dotyczy pełnoletności a mianowicie tego czy jak się skończy 18 lat to można się wyprowadzić z domu i czy może nas ktoś przed...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:28.