KURATOR dla osoby niepełnosprawnej
Witam ,
przeszperałem forum i nie znalazłem konkretów tylko ogólniki odnośnie kurateli.
Pytanie jest wieloskładnikowe.
Chodzi mi o ustanowienie kuratora dla osoby niepełnosprawnej, a nie kuratora dla osoby ubezwłasnowolnionej. Jeśli ktoś nie wiedział że jest to różnica to właśnie informuję że to nie to samo. Sam niedawno się o tym dowiedziałem.
Pomagam w załatwieniu formalności dla osoby, która jak ja to określam urzędnikom - po wypadku rusza tylko oczami. Dlatego potrzeba ustanowić kuratora, aby załatwić sprawy takie jak : dostęp do konta czy też umieszczenie chorego w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym.
Z czym jest problem :
Matka chorego (chory to osoba dorosła 40 lat), jest też schorowana, ma blisko do 70tki i mieszka na wsi gdzie kursują 2 autobusy w ciągu dnia. Nie chce zostać kuratorem syna. Zatem 1 pytanie
- czy i jak można powołać osobę (z urzędu, obcą , kuratora społecznego) takie nazwy padają wśród rozmów i w internecie.
Dzwoniłem do sądu "miłe" panie odpowiadają że nie ma takiej opcji i że kuratorem może zostać tylko ktoś z rodziny. Czy to prawda ? Znacie takie przypadki że kurator nie jest z rodziny ?
2 pytanie.
W Zakładzie Opieki Leczniczej naprawdę fajna pani wytłumaczyła mi, że wniosek do sądu o ustanowienie kuratora może składać osoba chcąca zostać kuratorem. "Miła " Pani z sądu w moim mieście wytłumaczyła natomiast , że tak nie można. Wniosek może złożyć chory który chce mieć kuratora. W sądzie z innego miast potwierdzili mi wersje pani z ZOLu.
- Zatem jak to jest ? kto może złożyć wniosek ?
I jeszcze jedno, jeżeli nie ma chętnego na bycie kuratorem, a i chory nie jest wstanie wystąpić z wnioskiem to jak ustalić kuratora ? Przecież to błędne koło, chory ma podpisać wniosek choć potrzebuje kuratora właśnie dlatego ze nie może się ruszać i mówić.
3 pytanie
Wyczytałem że jeśli będzie kurator z urzędu (czyli wychodzi że taki być może) to z poborów chorego płacone jest jemu należność/wynagrodzenie za pracę kuratora. Prawda to ?
4 pytanie
Kolejna wyczytana rzecz to taka że jeśli to np. ja wystąpię z wnioskiem o kuratora to płacę jako wnioskodawca za pracę takiego kuratora z własnej kieszeni o ile chory nie posiada środków. To też prawda ?
5. Sprawy bankowe - dostęp do konta
Czy z doświadczenia wiecie że taka kuratora ustanowiona przez są jest respektowana przez banki ? Mam informację, że w tej kwestii banki bardziej honorują upoważnienie potwierdzone przez notariusza niż kuratele z sądu. Dodam ze rozmawiałem z notariuszem, ale ten stwierdził że musi się dogadać z chorym czy na pewno chce on dać komuś upoważnienie w przeciwnym przypadku nie może potwierdzić upoważnienia.
6. orzeczenie o niepełnosprawności
Chory z racji tego że dopiero od wypadku jest chory, nie ma orzeczenia o niepełnosprawności. Tu znów znajomy podał rozmyślaniu ten temat czy można się starać o kuratora dla osoby niepełnosprawnej jeśli nie ma na to tego papierka ? To wprawdzie jest tylko formalność bo wiadomo że tę komisję przejdzie, ale czy mogę już składać wniosek i czy w ogule sąd bierze takie orzeczenie pod uwagę ?
Trochę się rozpisałem, ale te wszystkie pytania mnie nurtują i są ze sobą powiązane. chcaiłbym pomóc, ale juz mi ręce opadają. Z jakiś czas postaram się zrobić jakąś rewoltę , tak nie moze być żeby nie bylo dostępu do bezpłatnej porady prawnej dla osób biednych. Ale to potem mam nadzieję że pomożecie w tej i tej zapowiadanej kwestii.
Tjall
|