Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa - Forum Prawne

 

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Witam forumowiczów, po raz kolejny potrzebuję porady... Sytuacja moja i mojego męża staję się coraz bardziej zawiła.. ale zacznijmy od początku. Mój mąż "ma" córkę z poprzedniego związku niemałżeńskiego, która ma lat 6. Do uznania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
07-01-2013, 21:20  
aclerya
Stały bywalec
 
aclerya na Forum Prawnym
 
Posty: 739
Domyślnie Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Witam forumowiczów, po raz kolejny potrzebuję porady... Sytuacja moja i mojego męża staję się coraz bardziej zawiła.. ale zacznijmy od początku.

Mój mąż "ma" córkę z poprzedniego związku niemałżeńskiego, która ma lat 6. Do uznania ojcostwa doszło w roku 2012 poprzez ustalenie ojcostwa sądownie na wniosek mojego męża (ponieważ matka dziecka nie chciała ustalić ojcostwa dobrowolnie) - bez badań DNA, matka dziecka i mój mąż zgodnie oświadczyli w sądzie, że mój mąż jest ojcem dziecka. W wyroku sądu zostało ustalone ojcostwo, alimenty i nazwisko dwuczłonowe dla dziecka. Do tej pory nie została rozstrzygnięta sprawa kontaktów - jak na razie mamy tylko zabezpieczenie kontaktów, następna rozprawa ma być w lutym (już chyba 5). W związku z tym, iż matka dziecka często wspominała, iż mój mąż nie jest biologicznym ojcem dziecka (już po rozprawie o ustalenie ojcostwa) zrobiliśmy prywatnie badania DNA. Okazało się, że mój mąż nie jest ojcem biologicznym.

Pytania:
1. Czy potrzebny jest prokurator? Czy wystarczy, że napiszemy pozew o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa dołączając prywatne badania DNA i np. smsy, w których matka dziecka wspominała o tym, że mój mąż nie jest ojcem dziecka? Powoływać jakiś świadków, czy badania DNA wystarczą?
2. Co z alimentami? Czy w pozwie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa możemy wnosić również o ustanie obowiązku alimentacyjnego z data pozwu, czy trzeba napisać oddzielny wniosek/pozew?
3. Co w takim wypadku z toczącą się sprawą o ustalenie kontaktów? Czy pisać jakieś pismo do sądu, aby wstrzymał rozprawę o kontakty?
4. Czy jeżeli podejrzewamy, kto jest prawdziwym biologicznym ojcem dziecka, to możemy wnosić o badania DNA w celu potwierdzenia naszych przypuszczeń i jeżeli okazało by się to prawdą, o zwrot od niego alimentów, które przez ten czas mąż płacił?
5. Czy jest sens i możliwość przede wszystkim wytoczenia sprawy przeciwko matce dziecka o zadośćuczynienie, czy szkody moralne, czy cokolwiek innego. Okłamywała mojego męża przez 6 lat i składała fałszywe zeznania w sądzie. Czy można jakoś ją za to ukarać?
6. Co z kontaktami z dzieckiem? Czy mój mąż i np. jego rodzice będą mieli możliwość utrzymywać kontakt z dzieckiem?
aclerya jest off-line  
07-01-2013, 23:40  
pracownik_USC
Użytkownik
 
Posty: 113
Domyślnie RE: Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

1. Art 78 § 1. KRO - "Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi". - za ten dzień można by uznać dzień odbioru wyników badań. Zaś jeśli od tego dnia minęło już 6 miesięcy, to pozostaje jeszcze art. 86 - "Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego".

2. Tu niestety nie jestem pewien, ale skoro przy ustaleniu ojcostwa można od razu zarządzić alimenty, to podejrzewam że w drugą stronę można postąpić analogicznie.

3. Napisać zawsze wszystko możecie. Sędzie postąpi tak jak uzna za zasadne.

4. Tu niestety nie macie nic do powiedzenia. Sprawę o ustalenie ojcostwa może wnieść matka, dziecko lub ojciec. I nie bardzo również widzę powód do zwracania alimentów. Mężczyzna ten, jeśli jest ojcem dziecka, może być ten nawet nieświadom, a nawet może być utwierdzony w tym, że nie jest, skoro pani mąż uznał ojcostwo. Gdyby tak można było każdego pozywać...

5. Z tego co pani pisze mąż z własnej woli uznał ojcostwo. Matka nie była tym zainteresowana. Więc o jakim oszustwie tu mowa? Chyba, że są też inne okoliczności, o których pani nie wspomniała.

6. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co postanowi sędzia. Proponuję przeczytać Rozdział II, oddział 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - Kontakty z dzieckiem. Nie jest on długi. Jego ostatni artykuł brzmi: "Przepisy niniejszego oddziału stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem". Jakaś furtka jest, ale wszystko zależy od sądu.

Generalnie w piśmie do sądu możecie państwo napisać wszystko, co wam leży na duszy. A sąd zgodnie z prawem zadecyduje co zakwalifikować na jedną rozprawę, co wziąć pod uwagę.
pracownik_USC jest off-line  
08-01-2013, 10:37  
aclerya
Stały bywalec
 
aclerya na Forum Prawnym
 
Posty: 739
Domyślnie RE: Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Zdaję sobie sprawę, że napisać możemy wszystko, ale mimo tego chciałabym, aby było napisane poprawnie.

Mój mąż wychowywał dziecko z tamtą kobietą przez 4 lata - żyli razem. Nie uznał dziecka od razu, bo nie był pewien czy to jego dziecko, chciał badań, ale tamta się obrażała no i stwierdziła, że skoro on jej nie wierzy, to ona nie "wpisze" go do aktu urodzenia. Potem się zeszli, i planowali brać ślub i oboje mylnie myśleli, że po ślubie on tak jakby automatycznie zostanie pełnoprawnym ojcem. Całe szczęście im nie wyszło w końcu i mój mąż chciał uregulować wszystkie sprawy związane z dzieckiem, a przede wszystkim kontakty, bo od czasu rozstania tamta kobieta zabraniała mu widzieć się z córką. Złożył wniosek o ustalenie ojcostwa, alimentów, nazwiska i kontaktów. Był przekonany, że to jego córka, i dopiero teraz wyszło, że nie. O takim oszustwie mówię - przez 6 lat oszukiwała i w sądzie złożyła fałszywe zeznania.

Co do punktu 4. to wiele razy czytałam tu na forum, że nie można wnosić o zwrot alimentów od matki czy od dziecka, ale od prawdziwego biologicznego ojca.
aclerya jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa przez prokuratora. (odpowiedzi: 11) Witam. Sytuacja wygląda następująco. W przeciągu pół roku odkąd dowiedziałem się, że nie jestem ojcem dziecka, złożyłem pozew do sądu, sprawa się...
§ Bezskuteczność uznania ojcostwa (odpowiedzi: 4) Czy, Art 78 § 1. KRO - "Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od...
§ Sprawa o bezskuteczność uznania ojcostwa a rozwód. (odpowiedzi: 1) Minęło już 3 miesiące od założenia mojego wątku:...
§ bezskuteczność uznania ojcostwa oraz kontakty (odpowiedzi: 1) Witam! 12 marca 2013 urodziłam córkę, miałam wtedy wspólne plany na ułożenie życia z partnerem, który okazał się totalnie nieodpowiedzialnym...
§ ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa - testy dna zrobione bez zgody matki (odpowiedzi: 13) Witam Proszę o pomoc w poniższej sprawie. 7 lat temu rozstałam się z chłopakiem i zaczęłam spotykać z kimś innym. Po niedługim czasie okazało się...
§ Ustalenie bezskuteczności uznania dziecka (odpowiedzi: 2) Witam, proszę o pomoc. W lutym 2009 roku urodziłam dziecko. Z ojcem dziecka nie miałam ślubu więc złożyliśmy przed kierownikiem USC zgodne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:27.