Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura - Forum Prawne

 

Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Witam, mam pytanie na temat terminów dotyczących procesu o uznanie małżeństwa kościelnego za nieważne. Wiem że sam proces potrafi trwać bardzo różnie (o ile wiem to od 1 roku do kilku lat?). Ile się czeka ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-02-2013, 16:19  
Light_1
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Witam, mam pytanie na temat terminów dotyczących procesu o uznanie małżeństwa kościelnego za nieważne. Wiem że sam proces potrafi trwać bardzo różnie (o ile wiem to od 1 roku do kilku lat?). Ile się czeka na samo nadanie numeru sprawy od momentu złożenia wszystkich wymaganych dokumentów w Sądzie Kościelnym? Jakie mogą być ew. powody opóźnienia rozpoczęcia toku takiej sprawy, jeśli pozew spełnia wszystkie wymogi formalne i przy wstępnym stwierdzeniu, że są silne podstawy o wystąpienie z takim pozwem?
Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.
Light_1 jest off-line  
03-02-2013, 16:39  
2zona
Stały bywalec
 
Posty: 7.396
Domyślnie RE: Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Czy jakieś konkretne terminy są tego nie wiem ale wiem, że moja znajoma otrzymała unieważnienie po prawie 5 latach od momentu kiedy zaczęła całą tą procedurę ...
2zona jest off-line  
03-02-2013, 18:30  
ffenix
Moderator
 
ffenix na Forum Prawnym
 
Posty: 7.820
Domyślnie RE: Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Na początek małe ale istotne sprostowanie/poprawienie...
Mówimy nie o unieważnieniu małżeństwa, ale o stwierdzeniu, że małżeństwo zostało nieważnie zawarte od samego początku.


Cytat:
Ile się czeka na samo nadanie numeru sprawy od momentu złożenia wszystkich wymaganych dokumentów w Sądzie Kościelnym?
Dużo zależy od obłożenia danego Sądu Biskupiego, a to z kolei może zależeć od wielkości danej diecezji.
Przykładowo, od złożenia dokumentów do Sądu Biskupiego w Płocku do pierwszego "kontaktu" listowego informującego/potwierdzającego wpłycięcie dokumentów minęło ok. roku. Pierwsze stawiennictwo tzw. nawiązanie sporu odbyło się po ponad 2 latach.

Cytat:
Jakie mogą być ew. powody opóźnienia rozpoczęcia toku takiej sprawy, jeśli pozew spełnia wszystkie wymogi formalne i przy wstępnym stwierdzeniu, że są silne podstawy o wystąpienie z takim pozwem?
Dużo zależy od tego, czy obie strony postępowania są zgodne i jedna drugiej nie próbuje robić na złość.
Istotna jest ilość świadków - podobno powinno być przynajmniej po 2 na stronę - i tego, czy stawiają się na wezwanie, to samo dotyczy stron postępowania.
W postępowaniu, jednym z etapów jest rozmowa z psychologiem - to też zajmuje czas.


Przykładowo - przy pełnej zgodzie obu stron, w tym tej uznanej za "winną" i braku jakichkolwiek działań "szkodzących", czasowo było tak, że dokumenty zostały wysłane w maju 2007, a prawomocne postanowienie stwierdzające nieważność wydane zostało w maju 2010.Prawo kanoniczne nie leży w zakresie Forum prawa świeckiego, więc specjalistów od tego rodzaju spraw raczej tutaj nie znajdziesz, jednak możliwe, że ktoś będzie w stanie podzielić się własnymi doświadczeniami w tym zakresie.
ffenix jest off-line  
04-02-2013, 08:57  
Anka2013
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Mój ex złożył papiery w sądzie duchownym we wrześniu 2012, dostałam 1 pismo i musiałam się tam wstawić już w grudniu 2012 w celu tzw zawiązania sporu. Przeczytałam tam co mój ex nawypisywał i oczywiście nie zgodziłam się z jego oskarżeniem, co fachowo nazywa się ,,tytułem sporu". Miałam do wyboru:
- zgodzić się na to co pisał (sprawa potoczyłąby się szybciej)
- nie zgodzić sie, wnieść nowy tytuł sporu (co wiąże się z uiszczeniem opłaty 200zł i udawadnianiem tego co ja mu zarzucę"
- dodaniem do jego tytułu swoje 5 gr, czyli odpowiedź na jego ,,skargę" i odniesienie się do niej tak, by sąd uznał też moje zdanie, co wiąże się z dodaniem do sprawy mojego ,,tytułu sporu"

Oczywiście nie zgodziłam się na to co on napisał, ale nie chciałam dawać 200zł by się bawić z nim w kotka i myszkę.
Dostałam tam pismo, że zapoznałam się z jego skargą i podpisałam się, że w ciągu 14 dni odpowiem pisemnie jak to było wg mnie.
Po miesiącu, czyli w styczniu 2013 dostałam z tego sądu pismo, iż sąd uznał mój tytuł sprawy i będą rozpatrywane jego 2 zarzuty i mój jeden.

Pytałam jak to dalej będzie wyglądał i ich notariusz odp: Mąż napisał swoje, Pani odpisze swoje zarzuty. Z tego co widziałam (czego nie pokażą ci legalnie) mąż podał 5 świadków. Wytłumaczono mi, że sąd otrzymał pisma od nas ,,zainteresowanych", potem wyśle do proboszcza parafi każdego ze świadków zestaw pytań (proboszcz po złożeniu przysięgi przez świadków spisze ich odp na te pyt i odeśle do sądu). Potem znów wezwą mnie i ex (oczywiście w innych terminach) do sądu, byśmy zapoznali się z zeznaniami świadków. Będziemy się mogli odnieść do tego i dopiero potem zostaniemy wezwani na przesłuchanie przed komisją, której skład przedstawili już nam w 1 piśmie. Co będzie dalej- nie wiem.
Tzn nie mam pojęcia ile to potrwa. Ale z tego co mi mówili, to jeśli nie będziemy sobie robili pod górkę, to max 2 lata i po ,,cyrku"
Anka2013 jest off-line  
08-03-2016, 07:24  
piotr_tola
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie RE: Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

To ja tak zapytam przy okazji z ciekawości - czy jeśli strona A wniosła do sądu kościelnego (czy gdzie to się tam składa) o unieważnienie ślubu kościelnego ze stroną B, to czy B musi się jakoś ustosunkowywać i stawiać się na wezwania/przesłuchania?
piotr_tola jest off-line  
08-03-2016, 07:38  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Cytat:
Napisał/a piotr_tola Zobacz post
To ja tak zapytam przy okazji z ciekawości - czy jeśli strona A wniosła do sądu kościelnego (czy gdzie to się tam składa) o unieważnienie ślubu kościelnego ze stroną B, to czy B musi się jakoś ustosunkowywać i stawiać się na wezwania/przesłuchania?
Forum prawne nie zajmuje się udzielaniem porad dot prawa kanonicznego. Dla ścisłości jeśli jest wezwanie to należy wykonać to co jest w nim zawarte, wzywa się do wykonania "czegos".
mala mi78 jest off-line  
08-03-2016, 07:56  
m@rkop
Użytkownik
 
m@rkop na Forum Prawnym
 
Posty: 235
Domyślnie RE: Unieważnienie małżeństwa kościelnego - terminy i procedura

Strona B oczywiście też składa zeznania.
m@rkop jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Unieważnienie ślubu kościelnego - a co z cywilnym? (odpowiedzi: 4) Przepraszam, nie wiedziałem, w którym dziale to umieścić, więc tutaj wrzucam. Zawarłem 17 lat temu ślub, konkordatowy. Po 13 latach małżeństwa...
§ Unieważnienie ślubu kościelnego (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Chciałam poruszyć temat unieważnienia ślubu kościelnego który jest bardzo obszernym tematem a zarazem długotrwałym po złożeniu...
§ Unieważnienie ślubu kościelnego dziwna sytuacja. (odpowiedzi: 2) Mój znajomy jest w takiej sytuacji w kurii łomżyńskiej jego podanie o unieważnienie ślubu kościelnego zostało rozpatrzone negatywnie odwołał sie, ale...
§ Unieważnienie ślubu kościelnego. (odpowiedzi: 6) Witam, Nie wiem czy to akurat dobre miejsce , ale chciałabym się podpytać o unieważnienie kościelnego ślubu. Czy wogle mam jakieś szanse itp Od...
§ Unieważnienie ślubu kościelnego (odpowiedzi: 3) Witam! Chciałabym doradzić się czy jest możliwość unieważnienia ślubu kościelnego i gdzie zrobić pierwsze kroki. Moja sprawa wygląda tak: ...
§ Unieważnienie małżeństwa - jaka procedura? (odpowiedzi: 1) Małżonek występuje do Sądu o unieważnienie małżeństwa na podstawie art. 12 k.r.o. W jaki sposób Sąd ustala czy są podstawy do unieważnienia?...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:34.