Alimenty dla pełnoletniej córki - Forum Prawne

 

Alimenty dla pełnoletniej córki

Witam proszę o udzielenie informacji - od kilku lat jestem po rozwodzie (2005), są zasądzone alimenty dla córki od b. męża i owszem płaci. Od tego czasu nie mieli ze sobą żadnego kontaktu , nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
05-02-2013, 17:10  
tango10
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Alimenty dla pełnoletniej córki

Witam proszę o udzielenie informacji - od kilku lat jestem po rozwodzie (2005), są zasądzone alimenty dla córki od b. męża i owszem płaci. Od tego czasu nie mieli ze sobą żadnego kontaktu , nie interesowała go żadna szkoła córki nigdy o nic nie dopytywał sie . Choć bardzo dobrze wiedział że poza szkołą córka interesuje się tańcem sportowym. Od lat przedszkolnych jet jej pasją .Nie kontaktowali sie telefonicznie ani listownie , córka poprostu nie chce z ojcem rozmawiać.Ostatnio ojciec napisał może nie tak list jak pismo w którym poinformował,że zaprzestanie przysyłać alimenty jeżeli córka nie spełni tego czego żąda czyli- ma przesłać zaświadczenie z uczelni że studiuje i na którym roku i jakim kierunku oraz przesłać ma swoje konto, Do tej pory alimenty wpływały na konto matki . To córce wogóle nie przeszkadza bo i tak jest na całkowitym utrzymaniu matki. Tak że nie wiemy co mamy robic . Dlaczego mamy spełniać jego zachcianki i zmieniać cokolwiek - proszę o informacje
tango10 jest off-line  
05-02-2013, 17:18  
ewa456
Stały bywalec
 
Posty: 1.555
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Jeśli córka jest pełnoletnia ,to ma on prawo tak postąpić i nie są to jakieś zachcianki. Jeśli nie spełni Pani tej prośby ,to ma on prawo uzyskać to w Sądzie. Alimenty są dla dziecka i ono będzie je pobierać po uzyskaniu pełnoletności. Natomiast nie może sobie ot tak przestać płacić. Musi o tym zdecydować Sąd.
ewa456 jest off-line  
05-02-2013, 17:19  
2zona
Stały bywalec
 
Posty: 7.681
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

To nie są♥ jego zachcianki - chce sie upewnić, że córka dalej sie uczy (jeżeli jest pełnoletnia to przecież nie ma obowiązku nauki). Poza tym od momentu ukończenia przez córkę pełnoletności to ona jest uprawniona do pobierania alimentów (do 18stki była matka). Macie 2 rozwiązania albo polubownie mu to przedstawicie albo jak ojciec się uprze to wystąpi z wnioskiem do sądu o np. uchylenie obowiązku alimentacji ze względu na to iż po pisemnym wezwaniu córki do przedstawienia w/w dok. nie zrobiła. Jeżeli córka będzie chciała dalej pobierać od ojca alimenty sąd ją "zmusi" do okazania w/w dokumentów ... więc albo polubownie albo droga sądowa (2gie rozwiązanie chyba mniej przyjemne?).
2zona jest off-line  
05-02-2013, 17:31  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

po pierwsze ojciec sam przestać płacić nie może, co najwyżej może wnieść sprawę o zniesienie obowiązku alimentacyjnego ale to sąd zdecyduje czy sie do niej przychylić czy nie (na pewno zawoła o zaświadczenie o nauce), gdyby jednak tatuś przestał płacić to z wyrokiem do komornika i w ten sposób ściągać alimenty do czasu aż sąd nie orzeknie o zniesieniu.
po drugie numeru konta podawać nie musicie, sąd orzekał o alimentach płatnych do rąk matki, gdy córka dorosła to alimenty są automatycznie płatne do rąk dziecka...nie na konto więc tu sie zgadzać nie musicie, niech przesyła pocztą a czy odbierze je od listonosza matka czy córka...żadna różnica skoro jesteście zgodne w tym temacie.
magi13 jest off-line  
05-02-2013, 19:18  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Cytat:
Napisał/a magi13 Zobacz post
jednak tatuś przestał płacić to z wyrokiem do komornika i w ten sposób ściągać alimenty do czasu aż sąd nie orzeknie o zniesieniu.
a następnie jak sąd wyda wyrok o zniesieniu obowiązku alimentacyjnego i pełnoletnie dziecko będzie zwracało pieniądze (zazwyczaj zniesienie obowiązku wydawane jest z dat ą wsteczną np od ukończenia szkoły i nie podjęcia ani nauki w kierunku ani usamodzielnienia się).
mala mi78 jest off-line  
05-02-2013, 19:48  
magi13
Stały bywalec
 
Posty: 798
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

halo
ale autorka nie pisze że dziewczyna się nie uczy.....a skoro sie uczy to ja nie widzę podstaw do zniesienia obowiązku alimentacji ...mało tego bo z moich wyliczeń wynika że dziewczyna ma poniżej 25 lat...jest na całkowitym utrzymaniu matki.....ojciec się nigdy dziewczyną nie interesował....jakoś nadal nie widze podstaw do zniesienia obowiązku alimentacyjnego....

moja odpowiedź jest konkretna dla konkretnej osoby i dla konkretnego tematu....
magi13 jest off-line  
05-02-2013, 19:58  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.501
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Co by nie chciala zrobic corka ( czy dobrowolnie przedstawic zaswiadczenia, czy nie), powinna ustosunkowac sie na pismie.
W odpowiedzi moze podac, ze pieniadze dalej maja wplywac na numekonto o numerze x ( i tutaj podac numer konta matki).
Co do oswiadczenia o nauce i zaswiadczeniu ze szkoly- to juz jest jej wola. Jesli odmowi, ojciec ( lub jego prawnik) wykorzysta to w sadzie.
Prosze pamietac, ze do 18 r.z. ojciec moze twierdzic, ze mial utrudniony kontakt, a po osiagnieciu pelnoletnosci corka pomimo alimentacji ma go gdzies. To zle swiadczy rowniez o niej- jesli nigdy nie probowala nawiazac kontaktu.
Co do samego obowiazku alimentacji- jesli ojciec zlozy odpowiedni pozew - sad oceni, czy corka moze sie usamodzilenic.
Wspomina Pani o hobby corki- tego niestety ojciec nie musi sponsorowac- nie wchodzi to w zakres podstawowych potrzeb. Tylko w jednym przypadku sad moze uznac to za potrzebe- jesli ojciec jest majetny ponad przecietna, a dziecko osiaga super wyniki.
robinsonik jest off-line  
14-02-2013, 14:05  
pełnoletnia
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Witam, mam proble. w marcu koncze 18 lat. mieszkam z mama a ojciec płaci na mnie alimenty. Tata chce placic na mnie alimenty od tego dnia kiedy skoncze 18, nie ufa mojej mamie ( jest alkoholiczka )
Na dzien dzisiejszy nie jestem wstanie zapewnic sobie chociazby internatu, bede musiala do wrzesnia mieszkac z mama. Musze oddawac jej cale alimenty?? jezeli jej nie dam, to czy to bedzie niezgodne z prawem? bo wlasciwie u niej mieszkam.
Podkreslam ze mama nie placi za mieszkanie, wode, gaz, za prad placi ciocia ( czasami mama ). Wiem ze bede miala nie przyjemności z nią. Prosze o rade
pełnoletnia jest off-line  
14-02-2013, 22:18  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.501
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Cytat:
Napisał/a pełnoletnia Zobacz post
Musze oddawac jej cale alimenty??
WEdlug mnie nie musi Pani oddawac jej nic- matka tez ma obowiazek alimentacji- powinna robic oplaty. Pani natomiast z otrzymanych od ojca policji powinna sie w calosci ubrac, wyzywic i oplacic szkole. Jesli matka zacznie robic nieprzyjemnosci poprosic ja o przedstawienie rachunkow za mieszkanie ( jak juz sama Pani powiedziala, za nic nie placi). Moze Pani pomowc z ciotka czy chce kilka zlotych do oplaty, ktora faktycznie w Pani imieniu ponosi.
robinsonik jest off-line  
15-02-2013, 07:29  
Domi69
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
WEdlug mnie nie musi Pani oddawac jej nic- matka tez ma obowiazek alimentacji- powinna robic oplaty. ......
Nie do końca się zgadzam z jednej strony matka ma obowiązek alimentacji z drugiej zaś jest art 91

Art. 91.
§ 1. Dziecko, które ma dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do
pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców.
§ 2. Dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest
obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie.

Jeśli alimenty są przeznaczane na utrzymanie dziecka - to można potraktować to jako dochód i matka będzie miała prawo wymagać dokładania się do wyżywienia i czynszu lub wymagać innej pracy w domu sprzątanie pranie itp.

Alimenty nie są dla dziecka na rozrywki.

Spornym pozostaje natomiast od kiedy matka będzie mogła wymagać większych nakładów?? 18 lat to się jeszcze uczy w liceum więc nakłady mogą być niższe. Jeśli jednak skończy liceum i pójdzie na studia zaoczne to zapisy z art 91 par 1 i 2 - będą oba wymagalne.
Domi69 jest off-line  
15-02-2013, 11:52  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.501
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Domi69 alimenty to nie dochod w rozumieniu art 91. Mataka oczywiscie moze tak, jak sam piszesz miec wymagania- typu sprzatanie itd.( ta czesc art jest tutaj jak najbardziej ok). Co wiecej dziecko juz jest samodzielne zyciowo- co znaczy, ze matka nie musi prac, gotowac czy biegac do lekarza-swoj obowiazek alimentacji zatem musi wykonywac juz tylko finansowo.


Alimenty jak slusznie zauwazasz nie sa kieszonkowym- dlatego napisalem, ze dziewczyna musi wydawac je w calosci na jedzenie i pozostale potrzeby ( wycofac sie w 100% z uzywania matki rzeczy i jedzenia).
robinsonik jest off-line  
15-02-2013, 12:10  
matika100
Stały bywalec
 
Posty: 1.364
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Cytat:
Napisał/a Domi69 Zobacz post
Dziecko, które ma dochody z własnej pracy
Domi umiesz czytać?, alimenty to nie dochody z własnej pracy, zlecenia, działalności itp., nie rozszerzaj znaczenia przepisu tam gdzie nie ma takiej potrzeby.
Cytat:
Napisał/a Domi69;

2110814
Alimenty nie są dla dziecka na rozrywki.
niby czemu nie i co rozumiesz przez rozrywkę? Bo np. pójście do kina czy na imprezę to normalny, uzasadniony wydatek każdego nastolatka
matika100 jest off-line  
18-02-2013, 14:14  
pełnoletnia
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

bedac pelnoletnia bede mieszkac u matki dokladnie 5 miesiecy. dusi mnie zal do niej bo od 14 roku zycia musze pracowac zeby miec co zjesc bo tak bywalo ze nie bylo pozywienia w domu( oczywiscie pieniadze zarobione to nie sa jakies super wielkie ale dla mnie zawsze starczalo zeby sobie kupic bulke czy jakas bielizne bo to jest potrzebne) z powodu przepicia calych alimentow z jej konkubentem bardzo agrysywnym i brutalnym typem( doszlo do rekoczynu przez co bylam w szpitalu). mama nie pracuje, nie doklada mi sie do niczego. ksiazki do szkoly jak Panstwo wiedza nie sa tanie do szkoly sredniej tym bardziej ze jest ta nowa podstawa i nie mozna zakupic uzywanych( to tez jest dla mnie bzdura ale nie bede odbiegac od tematu), za mieszkanie nie placi, jedzenie czesto kupuje ciotka ojczyma ze wzgledu na mlodsze rodzenstwa ze zwiazku mojej mamy i ojczyma. mialam plany sama sobie wszystko kupowac, jedzenie, srodki czystosci, uwzglednie rowniez odziez chociaz to nie jest dla mnie az tak wazne.
pełnoletnia jest off-line  
18-02-2013, 19:50  
dukeaecc
Zbanowany
 
Posty: 770
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Cytat:
Napisał/a pełnoletnia Zobacz post
dusi mnie zal do niej bo od 14 roku zycia musze pracowac
Pochodzę z normalnej, nierozbitej, ciut zamożnej rodziny i zacząłem pracować o cztery lata wcześniej niż Pani. Najpierw były to zbiory malin, truskawek i porzeczek a już w liceum normalna praca w weekendy i ferie. Nie mam żalu do nikogo i nic mnie z tego powodu nie dusi. Mój 10-cioletni syn z pierwszego małżeństwa również pracuje pomagając w mojej firmie kosić trawę, grabić liście i odśnieżać chodniki. Z opowiadań jego mamy wiem, że gdy pada śnieg to się cieszy mówiąc że pieniążki z nieba lecą czyli również nic go nie dusi. A na pewno przyda mu się to na przyszłość bo już teraz wie że w życiu nic za darmo nie ma... Polecam
Pozdrawiam
duke
dukeaecc jest off-line  
18-02-2013, 20:42  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: Alimenty dla pełnoletniej córki

Cytat:
Napisał/a pełnoletnia Zobacz post
bedac pelnoletnia bede mieszkac u matki dokladnie 5 miesiecy. dusi mnie zal do niej bo od 14 roku zycia musze pracowac zeby miec co zjesc bo tak bywalo ze nie bylo pozywienia w domu( oczywiscie pieniadze zarobione to nie sa jakies super wielkie ale dla mnie zawsze starczalo zeby sobie kupic bulke czy jakas bielizne bo to jest potrzebne) z powodu przepicia calych alimentow z jej konkubentem bardzo agrysywnym i brutalnym typem( doszlo do rekoczynu przez co bylam w szpitalu). mama nie pracuje, nie doklada mi sie do niczego. ksiazki do szkoly jak Panstwo wiedza nie sa tanie do szkoly sredniej tym bardziej ze jest ta nowa podstawa i nie mozna zakupic uzywanych( to tez jest dla mnie bzdura ale nie bede odbiegac od tematu), za mieszkanie nie placi, jedzenie czesto kupuje ciotka ojczyma ze wzgledu na mlodsze rodzenstwa ze zwiazku mojej mamy i ojczyma. mialam plany sama sobie wszystko kupowac, jedzenie, srodki czystosci, uwzglednie rowniez odziez chociaz to nie jest dla mnie az tak wazne.
O co chcesz nas zapytać? W czym problem?

Jesteś pełnoletnia i możesz skontaktować się z ojcem. Poprosić o pomoc, nie koniecznie tylko finansową. Alimenty teraz możesz pobierać sama.

Ja również zarabiałam Przy zbiorze wiśni oraz pieleniu ogródków. Za "zarobione" pieniążki kupowałam sobie wymarzone przybory szkolne typu dwustronny piórnik (było to zasadniczo wcześnie) i nic mnie nie dusiło.
mala mi78 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty dla pełnoletniej (odpowiedzi: 2) Witam, od około 12 lat płacę regularnie alimenty na córkę. Mieszka z matką i do tej pory przelewałem pieniążki na konto matki. Czy po osiągnięciu...
§ Alimenty dla pełnoletniej córki (odpowiedzi: 6) Witam, Moja córka skończyła 18 lat (uczy się w liceum) i wyprowadziła się od matki do mnie (ojciec) postanawiając, że będzie u mnie mieszkać. Mam...
§ Alimenty dla pełnoletniej... (odpowiedzi: 8) Mam pytanie. Płacę alimenty na córkę która w tym roku kończy jeden kierunek studiów dziennych (broni prace magisterską). Poza tym studiuje na drugim...
§ alimenty dla pełnoletniej (odpowiedzi: 1) Witam ;) W tym roku wybieram się na studia, będą mi potrzebne pieniądze jednak nie dostaje alimentów od ojca w kwocie 350zł, alimenty zostały...
§ alimenty do rąk pełnoletniej córki (odpowiedzi: 8) Mam takie zapytanko. Jestem 20letnią studentką, studiuje, mieszkam z chłopakiem w mieszkaniu. Alimenty zasądzone 8 lat temu przychodzą na konto mamy...
§ Alimenty dla pełnoletniej córki (odpowiedzi: 1) Witam , bardzo proszę o pomoc w sprawie: Mam zasądzone alimenty, dzieci osiągnęły pełnoletność, nadal się uczą, jednym z warunków otrzymania...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:54.