odebranie praw rodzicielskich - Forum Prawne

 

odebranie praw rodzicielskich

witam prosze o pomoc w takiej sprawie: mianowicie z pierwszego malzenstwa mam syna , place alimenty nasze kontakty sa rzadkie moja byla zona chce mnie pozbawic praw rodzicielskich by jej obecny maz przysposobil sobie mojego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze

Prawo rodzinne i opiekuńcze - aktualne tematy:

  • § Wskazanie potrzeb dziecka
    Witam serdecznie, przy składaniu pozwu o alimenty wystąpiłam o zabezpieczenie powództwa. Dostałam ostatnio pismo...
  • § Fundusz alimentacyjny - proble...
    Witam jestem matką samotnie wychowujacą dwoje dorosłych dzieci mam pewien problem. Od pewnego czasu starsza córka...
  • § Podniesienie alimentów-pytania...
    Hej, przygotowuję się do pozwu o podniesienie alimentów na syna (obecnie 400 zł, 10 lat). Mam parę pytań: -ali...

Odpowiedz
 
11-02-2013, 17:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie odebranie praw rodzicielskich

witam
prosze o pomoc w takiej sprawie:
mianowicie z pierwszego malzenstwa mam syna , place alimenty nasze kontakty sa rzadkie moja byla zona chce mnie pozbawic praw rodzicielskich by jej obecny maz przysposobil sobie mojego syna , czy jest szansa ze sad mnie pozbawi mnie praw do dziecka nie chcial bym zeby do tego doszlo co mam robic? a i jeszcze jedno pytanie jesli juz bedzie ustalona data rozprawy a ja nie bede mogl sie na nia stawic( wyjezdzam za granice musze utrzymac rodzine no i alimenty) co wtedy sad zarzadzi? czy bede moglbyc wykluczony w tej sprawie?
 
11-02-2013, 18:41  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

Sam oceń. Jeśli będziesz miał więcej pytań pisz...

Przepis prawny:
Art. 111. § 1. Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.


O trwałej przeszkodzie można mówić wtedy, kiedy nie ma szans na jej ustanie. Np. wyjazd na stałe za granicę, połączony z całkowitym brakiem zainteresowania.
Nadużywanie władzy rodzicielskiej wtedy, kiedy np dziecko jest ofiarą przemocy, zmuszania do wykonywania pracy szkodzącej jego zdrowiu, nakłanianie do przestępstwa, czy prostytucji..
Rażące zaniedbanie, można o nim mówić wtedy, kiedy przez swoje zachowanie rodzic naraża dziecko na utratę zdrowia, czy życia, np. głodzenie, tolerowanie i akceptowanie złego prowadzenia się dziecka (przestępstwa, prostytucja, pijaństwo).

Cytat:
Napisał/a tomasz3327 Zobacz post
nasze kontakty sa rzadkie
Jak rzadkie? Ile dziecko ma lat? Co jaki czas się spotykacie?


Jak już dostaniesz wezwanie na sprawę (z mniej więcej 3 tygodniowym terminem rozprawy) napisz koniecznie odpowiedź na pozew ustosunkowując się do pozwu matki dziecka. Pisz co jest prawdą a z czy się nie zgadzasz. Powołaj świadków najlepiej z poza rodziny. No i najlepiej stawić się na sprawę czyli szybko załatwiaj wolne z pracy. Nieobecni nie mają głosu. Brak uczestnika na sprawie może być potraktowany tak,że nie zależy Ci na dziecku. Pomyśl o pełnomocniku.

art. 87 kpc

Przepis prawny:
"§ 1. Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia."
mala mi78 jest off-line  
11-02-2013, 22:07  
dukeaecc
Zbanowany
 
Posty: 770
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

Można zwiększyć częstotliwość kontaktów z dzieckiem. Niestety ojcem nie wystarczy być na papierku a za całkowity swój obowiązek ojcowski uważać comiesięczne przelewy....
Pozdrawiam
duke
dukeaecc jest off-line  
12-02-2013, 18:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

czyli rozumiem jakbym sie nie pojawil na rozprawie czyli wniosek o pozbawienie mnie praw rodzicielskich moglby byc pozytywnie rozpatrzony na korzysc matki dziecka tak samo jak i wniosek obecnego meza bylej zony o przysposobienie mojego syna , jesli by tak juz sie stalo nie mam rzadnych praw do dziecka? a co z utrzymaniem syna ? czy na mnie nadal bedzie spoczywal ten obowiazek?
owszem placenie alimentow to nie wszystko ale trzeba na nie zarobic mam obecnie zone i dwujkie dzieci i oceniac to jest latwo kazdemu...
 
12-02-2013, 18:59  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

Mógłby być niestety rozpatrzony na wniosek matki dziecka gdyż Ty jako nieobecny nie mógłbyś się bronić, przedstawić jak to wygląda od Twojej strony
Cytat:
Napisał/a tomasz3327 Zobacz post
tak samo jak i wniosek obecnego meza bylej zony o przysposobienie mojego syna , jesli by tak juz sie stalo nie mam rzadnych praw do dziecka? a co z utrzymaniem syna ? czy na mnie nadal bedzie spoczywal ten obowiazek?
. Jeśli doszłoby do przysposobienia obowiązek będzie ciążył na "nowym" tacie.
mala mi78 jest off-line  
12-02-2013, 20:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

ale podobno jest takie cos ze jesli sklada sie wniosek o przysposobienie trzeba napisac ze "pelne" badz "niepelne" przysposobienie w tym drugim przypatku ja nadal mimo tego ze moj syn bedzie mial "nowego tate" ja nadal bede musial placic alimenty
 
13-02-2013, 14:57  
mala mi78
Stały bywalec
 
mala mi78 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.897
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

Są 3 rodzaje przysposobienie: pełne, całkowite (zwane również nierozwiązywalnym) oraz iepełne.

W przysposobieniu pełnym powstaje pokrewieństwo między dzieckiem a przysposabiającym, a także między dzieckiem a rodziną przysposabiających.dziecko ma "nowych" dziadków, wujków, rodzeństwo, kuzynostwo. Sporządza się nowy akt urodzenia. Dziecko otrzymuje nazwisko przysposabiającego.

Przy przysposobieniu całkowitym obowiązuje zasada pełnej tajemnicy. Może nastąpić tylko wtedy kiedy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, jednak nie wykazując osoby która ma przysposobić dziecko(tzw. "zgoda blankietowa). Sporządza się nowy akt z nowymi rodzicami i nazwiskiem.

Natomiast jeśli chodzi przysposobienie niepełne w wyniku którego powstaje stosunek pokrewieństwa między dzieckiem a przysposabiającym. Dziecko nie zostaje jednak włączone do nowej rodziny – tzn. nie staje się ani rodzeństwem naturalnych dzieci „nowych” rodziców ani nie zyskuje „nowej” babci, wujka itp. Tzn. że pozostają wszystkie więzi pokrewieństwa ze naturalną rodziną dziecka, poza pokrewieństwem z naturalnymi rodzicami. Przy tym przysposobieniu również następuje wpis do aktu urodzenia dziecka i dziecko także otrzymuje nazwisko „nowych” rodziców.


Czyli przy jakimkolwiek przysposobieniu następuje tzw. zerwanie więzi z naturalnymi rodzicami (naturalnym rodzicem).

Zapoznaj si e KRO o przysposobieniu
Przepis prawny:

art. 122
§ 1. Przysposobiony otrzymuje nazwisko przysposabiającego, a jeżeli został przysposobiony przez małżonków wspólnie albo jeżeli jeden z małżonków przysposabia dziecko drugiego małżonka - nazwisko, które noszą albo nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

§ 2. Na żądanie osoby, która ma być przysposobiona, i za zgodą przysposabiającego sąd opiekuńczy w orzeczeniu o przysposobieniu postanawia, że przysposobiony nosić będzie nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska i z nazwiska przysposabiającego. Jeżeli przysposabiający albo przysposobiony nosi złożone nazwisko, sąd opiekuńczy rozstrzyga, który człon tego nazwiska wejdzie w skład nazwiska przysposobionego. Przepisu tego nie stosuje się w razie sporządzenia nowego aktu urodzenia przysposobionego z wpisaniem przysposabiających jako jego rodziców.

§ 3. Na wniosek przysposabiającego sąd może w orzeczeniu o przysposobieniu zmienić imię lub imiona przysposobionego. Jeżeli przysposobiony ukończył lat trzynaście, może to nastąpić tylko za jego zgodą. Przepis art. 118 § 2 stosuje się odpowiednio.

art. 123
§ 1. Przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym.

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, władza rodzicielska przysługuje obojgu małżonkom wspólnie.

art. 124
§ 1. Na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przysposobienia potrzebna, sąd opiekuńczy orzeka, że skutki przysposobienia polegać będą wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym. Jednakże i w tym wypadku skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego.

§ 2. Nie jest dopuszczalne ograniczenie skutków przysposobienia w wypadku, gdy rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę na przysposobienie dziecka bez wskazania osoby przysposabiającego.

§ 3. Na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przysposobienia potrzebna, sąd opiekuńczy może w okresie małoletności przysposobionego zmienić przysposobienie orzeczone stosownie do § 1 na przysposobienie, którego skutki podlegają przepisom art. 121-123.

art. 124[1]
W wypadku gdy rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę na jego przysposobienie bez wskazania osoby przysposabiającego, nie jest dopuszczalne uznanie przysposobionego, unieważnienie uznania, sądowe ustalenie lub zaprzeczenie jego pochodzenia.
mala mi78 jest off-line  
14-04-2013, 14:07  
Judka48
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

witam wszystkich i prosze o pomoc .mianowice rozdwiodlam sie z mezem 4 miesiace temu mamy 3 dzieci miesiac temu dowiedzialam sie ze najstarsza corka Ania 5 lat ma raka.Przebywam teraz caly czas z Ania w szpitalu ,dwojka dzieci zajmuje sie moja mama i siostra.Byly maz mnie teraz straszy razem ze swoja matka ze zabiora mi dzieci i bedzie zakladal sprawe o pozbawienie mnie praw?Czy ma prawo zabrac mi dziec?
Judka48 jest off-line  
14-04-2013, 15:51  
monika40
Stały bywalec
 
Posty: 2.371
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

Nie ma prawa zabrac Ci praw, ale moze starac sie o ich ograniczenie i zamieszkanie dzieci przy nim.
monika40 jest off-line  
14-04-2013, 17:08  
Judka48
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

on nie ma nawet swojego domu mieszkania,zameldowany jest tymczasowo u swojej siostry gminna dala mu lokal zastepczy ktory trzeba remontowac od podstaw.nie odwiedza dzieci i nawet sie nie interesuje nimi.
Judka48 jest off-line  
07-05-2013, 09:43  
mandrela
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: odebranie praw rodzicielskich

Ja jestem w odwrotnej sytuacji.. Ojciec dziecka płaci, wpada raz na 2-3 tygodnie na 2h [dziecko ma 6 lat], ale poza tym ani się nie interesuje, ani nie udziela w życiu dziecka.. ma nową rodzinę, dziecko "nasze" poszło w odstawkę. Wystarczy katar, by ojciec biol. nie przyjechał. W międzyczasie dziecko w ogóle nie pyta o ojca biol., jakby nie istniał. Czy mam jakiekolwiek szanse przed sądem?
mandrela jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odebranie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 19) witam czy takie przesłanki są wystarczające: mam 2 dzieci syn ( orzeczony autyzm) nie chce widywać się z ojcem, gdyż twierdzi że tylko wyzywa i...
§ Ograniczenie praw a odebranie praw rodzicielskich - różnice (odpowiedzi: 5) Czym się różni ograniczenie praw a ich odebranie? Jakie prawa rodzicowi zostają jeśli ma je tylko ograniczone?
§ Odebranie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie związane z odebraniem mi praw rodzicielskich do dziecka. Miałem sprawę o odebranie praw rodzicielskich na dzieci z...
§ odebranie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 13) Witam, moje pytanie jest dość nietypowe, choć możliwe ze ktoś już kiedyś poruszył ten watek. mianowicie, mam dziecko z facetem, który nie...
§ Odebranie praw rodzicielskich (odpowiedzi: 2) Mam taki problem moja matka straszy mnie odebraniem mi praw rodzicielskich w związku z różnicami w kwesti płatnośći za wspólne mieszkanie.Jestem...
§ Odebranie praw rodzicielskich. (odpowiedzi: 3) Chcę zapytać czy mam podstawy do odebrania praw rodzicielskich ojcu moich dzieci w sytuacji kiedy jesteśmy w separacji. On nie chce mieć z nimi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:33.