Ustanie obowiązku alimentacyjnego - Forum Prawne

 

Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Witam wszystkich. Sprawa wygląda następująco. Syn jest studentem, który się dostał na uniwersytet, na studia dzienne stacjonarne. Po miesiącu dostał się także na studia zaoczne na innej uczelni. Na studia dzienne nie uczęszczał i po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-02-2013, 11:58  
marconi
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Witam wszystkich.

Sprawa wygląda następująco. Syn jest studentem, który się dostał na uniwersytet, na studia dzienne stacjonarne. Po miesiącu dostał się także na studia zaoczne na innej uczelni. Na studia dzienne nie uczęszczał i po zakończeniu semestru nie przedstawił do tej pory zaliczeń. Prawdopodobnie zostanie skreślony z listy studentów. Na studia zaoczne uczęszcza.
I moje pytanie: Jak postąpić w sprawie płaconych przeze mnie alimentów na syna? Bo faktycznie może się okazać, że studiuje w systemie zaocznym, być może gdzieś pracuje w tygodniu lub nie, a pobiera pełne alimenty.
Byłbym wdzięczny za podpowiedzi, jak do tej sprawy się zabrać.
marconi jest off-line  
19-02-2013, 12:50  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.885
Domyślnie RE: Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Przedewszystkim dowiedziec sie czy rozpoczal prace ( nawet w szarej strefie) i czy zostal skreslony z listy studentow na dziennych studiach. O zaswiadczenie w sprawie nauki poprosic na pismie- jesli nie odpowie to pozostaje tylko pozew o zniesienie obowiazku alimentacji. Do pozwu warto zalaczyc oferty pracy dla osoby z wyksztalceniem srednim z lokalnego UP. Jesli porzucil studia dzienne i uczy sie zaocznie ma duze mozliwosci usamodzielnienia, a co za tym idzie jest szansa na zniesienie obowiazku.
robinsonik jest off-line  
19-02-2013, 12:53  
dukeaecc
Zbanowany
 
Posty: 770
Domyślnie RE: Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Gdy będzie Pan miał pewność, iż syn został relegowany z uczelni dziennej to można złożyć wniosek w sądzie o ustanie obowiązku alimentacyjnego. Ja osobiście pokusiłbym się o taki wniosek także wtedy gdy syn nie zaliczywszy pierwszego roku powtarzałby go na tej samej lub innej uczelni.
Pozdrawiam
duke
dukeaecc jest off-line  
19-02-2013, 16:34  
marconi
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Z tego co wiem to syn nie podjął w ogóle nauki na studiach dziennych, wybrał studia zaoczne. Na potwierdzenie skreślenia go z listy studentów muszę jeszcze poczekać, gdy tak się stanie uczelnia mnie poinformuje.
Co do pracy to nie mam możliwości dowiedzieć się czegokolwiek w tym temacie. Przypuszczam jednak, że nigdzie nie pracuje a jedynie chodzi na wykłady w cyklu zaocznym.
Nie liczę jednak na to by mnie poinformował o tym co robi bo to dla niego aktualnie komfortowa sytuacja. Dostaje solidne i terminowe alimenty a 2 weekendy w miesiącu chodzi na uczelnie. Reszta to jego całkowicie czas wolny.
marconi jest off-line  
19-02-2013, 16:44  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.885
Domyślnie RE: Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Cytat:
Napisał/a marconi Zobacz post
gdy tak się stanie uczelnia mnie poinformuje
Czy ma Pan wyrok, w ktorym mowa jest, ze syn lub uczelnia musi Pana poinformowac?, jesli nie to nigdy nic Pan nie otrzyma. Dlatego pisalem, ze warto poprosic na pismie dziecko o przedstawienie odpowiedniego zaswiadczenia ( bedzie to dowod w sprawie, zatem kopie listu i potwierdzenie wyslania dolaczyc do pozwu). W liscie wyznaczyc np 7 dniowy termin na dostarczenie zaswiadczenia. Jesli po 10-15 dniach nic Pan nie dostanie, zlozyc pozew o uchylenie obowiazku z data wsteczna.
W uzasadnieniu nalezy wskazac w jaki sposob dziecko moze sie usamodzielnic. Podpiac oferty pracy, opisac, ze dziecko nie wykazuje checi na kontak z Panem, dolaczyc list.
robinsonik jest off-line  
20-02-2013, 13:22  
marconi
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Małe nieporozumienie
Jestem w kontakcie z uczelnią na bieżąco i osoba odpowiadająca za ten wydział nie widzi problemów by poinformować mnie o tym fakcie. Do tej pory uczelnia nie robiła problemów i w sposób miły mnie traktowała więc nie widzę tu problemów.

I dziękuję za kolejny wpis, który dużo wnosi do mojej sprawy
marconi jest off-line  
07-03-2013, 14:18  
marconi
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ustanie obowiązku alimentacyjnego

Dziś otrzymałem mail z uczelni syna o tym, że syn nie zaliczył I semestru i zostanie skreślony z listy studentów.
Wygląda na to, że studiuje zaocznie a na studia dzienne w ogóle nie uczęszczał. Ale o tym fakcie nie poinformował mnie a ja sumiennie płaciłem alimenty na niego.
Rozumiem, że teraz muszę złożyć wniosek do Sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego? Proszę o podpowiedź, jak argumentować i co dostarczyć by sprawa potoczyła się jak najszybciej i skutecznie?
marconi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ustanie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 4) Cóż bawię się od pewnego czasu w ustanie obowiązku alimentacyjnego. Pozwana nie odbierała korespondencji, były problemy ze zwrotkami itd.. Po...
§ ustanie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 6) Witam.17lat temu mój mąż miał krótki ale owocny romans z którego narodził mu się syn.matka dziecka podała męża do sądu o ustalenie ojcostwa,wynik...
§ Ustanie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 1) Mam taką sprawę, mój syn ma 21 lat skończył technikum, następnym jego krokiem były studia dzienne na , które uczęszczał rok, studia po roku przerwał...
§ Ustanie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 10) Corka ma 25 lat, ojciec zlożyl pozew do sadu o wygasniecie obowiązku alimentacyjnego. Sąd alimenty utrzymal, poniewaz powodka ma jeszcze nie zdane...
§ ustanie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 2) rozwód bez orzekania o winie. Płacenie na byłą żonę alimentów 5 lat, obowiązek ustał - wyrok sądu. Czy można po kilku miesiącach ponownie wnieść...
§ Ustanie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 1) Witam! Mam 24 lata, skończone studia inżynierskie (dzienne), studia magisterskie na ukończeniu (zaocznie). Od roku pracuję i uczę się. Mimo, że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:26.