RE: Rozdzielność majątkowa i długi wspołmałżonka.
Zasadniczo nie odpowiadasz za długi współmałżonka. Jest jednak parę ale.
1. Komornik będzie ściągał z jego poborów. On tych pieniędzy nie zobaczy i nie będzie mógł ich dać tobie. Jeśli nie będzie łożył na rodzinę to możesz go pozwać o alimenty, które będą musiały być ściągane przez komornika i będą miały wyższy priorytet niż inne długi.
2. Komornik może też ściągać z majątku odrębnego twojego męża, nawet jeśli go wspólnie użytkujecie (np. jeśli mieszkanie w którym mieszkacie odziedziczył po rodzicach).
3. Komornik może wejść do domu w którym dłużnik mieszka i zająć prawie cokolwiek do czego dłużnik ma normalnie dostęp. Jeśli zostanie zajęta rzecz która nie jest własnością dłużnika, to przysługuje zażalenie na czynności komornika do sądu. Zasadniczo trzeba mieć imienną fakturę na daną rzecz.
4. Wspólny samochód, jako ruchomość, może zostać zajęty przez komornika i zlicytowany. Część z wylicytowanej ceny, proporcjonalnie do twojego udziału w własności, zostanie tobie wypłacony. Możesz też licytować na tej aukcji.
5. Wierzyciel może wnieść do sądu o podział waszego majątku dorobkowego, a następnie zająć wszystko co zostanie jemu przyznane. (Bardzo rzadko praktykowane).
|