Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej - Forum Prawne

 

Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej

Witajcie, Proszę o pomoc i rozjaśnienie trochę sytuacji. Sprawa przedstawia się następująco. W marcu 2012 pani X, po kolejnej awanturze domowej założyła na policji niebieską kartę swemu mężowi, który tym razem nie dość, że pastwił ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
17-03-2013, 15:30  
krzynka
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej

Witajcie,
Proszę o pomoc i rozjaśnienie trochę sytuacji.
Sprawa przedstawia się następująco. W marcu 2012 pani X, po kolejnej awanturze domowej założyła na policji niebieską kartę swemu mężowi, który tym razem nie dość, że pastwił się nad nią psychicznie to swoją agresję przelał również na malutkie dzieci.
W pierwszym tygodniu kwietnia do domu przyszedł dzielnicowy - procedura niebieskiej karty. Po kilku dniach pan X założył również niebieską kartę swojej żonie - dodatkowo złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - art. 207 par. 1 KK. (znęcanie się psychiczne i fizyczne).
Po kilku tygodniach zawiadomienie wycofał - wycofał zeznania, pracownikom mops prowadzącym niebieską kartę złożył pisemne oświadczenie o tym, że żadnej przemocy ze strony pani X w stosunku do niego nie było, że zawiadomienie złożył za namową swego prawnika.
Sprawa została umorzona na policji, a prokuratura rejonowa zatwierdziła owo umorzenie. Pani X nie została przesłuchana nawet w roli świadka. Nie wie co jest jej zrzucane, jakie "dowody" przedstwiał pan X. Nigdy nie miała wglądu do akt sprawy - nie była stroną, nie mogła się do niczego odnieść.
Jednocześnie, jak okazało się później, pan X miał romans - kiedy sprawa wyszła na jaw wycofał właśnie zawiadomienie z policji/prokuratury. Jednocześnie przystał na rozwód ze swojej winy.
Odbyła się rozprawa rozwodowa - pan X został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa. Ani podczas rozprawy, ani w żadnym z pism okołoprocesowych nie powoływał się na owo zawiadomienie i fakt rzekomego znęcania się nad nim. Wina pana X oparta została na zdradzie. Fakt przemocy wobec pani X rozmył się - nie powoływała się ona na założoną przez siebie niebieską kartę - ona nie składała zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa - brak dowodów, słowo przeciw słowu - jak to zwykle bywa w sprawach rodzinnych.
Po kilku tygodniach pan X złożył apelację od wyroku rozwodowego żądając uznania winy żony współwinną rozpadu - powołał się tutaj na sprawę znęcania z policji/ prokuratury, którą wycofał kilka miesięcy wcześniej. Stwierdził w swoim piśmie, że sprawę wycofał dlatego, że pani X zaszantażowła go, że dzieci zostaną im odebrane i oddane rodzinie zastępczej - co było nieprawdą. Dodatkowo w apelacji podnosił, że właściwie nie wiedział, że powinien wnosić o dopuszczenie dowodów ze sprawy, sąd go o to nie pytał, nie został pouczony przez sąd (powołuje art. 5 KPC) - a występował bez pełnomocnika - podobnie jak pani X.

Pytanie brzmi: czy w apelacji/ ogólnie sprawie rozwodowej pan X ma prawo powoływać się na akta umorzonej sprawy karnej - sprawy, która:
1. została umorzona wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, już na etapie policji/prokuratury
2. pani X nigdy nie miała możliwości zapoznania się z dowodami mającymi świadczyć o jej znęcaniu się, nie miała możliwości odniesienia się do "dowodów" i ich obalenia,
3. nigdy nie została przesłuchana nawet w roli świadka w powyższej sprawie karnej.

Jak to wygląda prawnie - skoro pan X powołuje się na niewiadomo co czego istnienia żadna instytucja nie potwierdziła (nie zbadano czy faktycznie doszło do znęcania się nad panem X, nikt nie orzekł tego faktu, jest tylko słowo i jakieś hipotetyczne dowody wyprodukowane przez pana X), co więcej nawet pan X odwołał swoje zeznania na policji, w mopsie nawet złożył wyjaśnienie na piśmie, ze żadnej przemocy wobec niego nie było.

Czy ktoś może pomóc - jeśli znane są wam jakieś paragrafy, z pomocą których mozna by się bronić bardzo proszę o wskazanie ich.
Pani X w odpowiedzi na apelację powołuje się na art. 381 KPC.
Jak ugryźć te sprawę?

Pozdrawiam, Krzynka
krzynka jest off-line  
17-03-2013, 15:38  
EagleInterceptor
Stały bywalec
 
Posty: 2.337
Domyślnie RE: Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej

Wezwać go do wskazania na które konkretnie karty akt tej sprawy się powołuje, wskazując że powołanie się na sprawę jako taką i do tego umorzoną jest zbyt ogólne.
Można też złożyć wniosek o włączenie akt tej sprawy do sprawy rozwodowej - wtedy będziesz je mogła przeglądać.
EagleInterceptor jest off-line  
17-03-2013, 16:13  
krzynka
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej

a czy sąd apelacyjny będzie badał prawdziwość dowodów przedstawianych na policji, z których pan X się sam wycofał?
Bo tak na zdrowy rozum i po ludzku to jest kabaret - składa zeznania, wycofuje stwierdzając, że jednak przestepstwa nie było. Potem znów twierdzi, że jednak było coś... trochę to dziwne i śmieszne.

Powołuje nowe dowody zasłaniając się tym, że nie wiedział, że podczas sprawy w I instancji trzeba przedstawić jakiekolwiek dowody na poparcie swoich twierdzeń - podczas rozprawy w I instancji NIE WNOSIŁ o winę obojga małżonków. Został zobowiązny do przedstawienia dowodów kiedy otrzymał pozew - nie zrobił tego.

Jak do tego podejść? Jaka jest praktyka sądów w podobnych sytuacjach?
krzynka jest off-line  
17-03-2013, 17:13  
szpadel2000
Stały bywalec
 
Posty: 305
Domyślnie RE: Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej

Jeżeli strona przywołuje okoliczności i wywodzi z niej jakieś tezy to na niej spoczywa obowiązek wykazania i udowodnienia tych faktów. Sąd dokona oceny przedłożonego materiału dowodowego.

Jeżeli w apelacji wskazano dowody, które były stronie wnoszącej o ich dopuszczenie znane przed zakończeniem sprawy w pierwszej instancji i nie były przedłożone do akt sprawy lub nie było wniosku o dopuszczenie uch, sąd ich nie uwzględni. Tym bardziej iz sąd mu umozliwił złożenie wpomnianych dowodów.

Fakt, iż wskazane w postępowaniu karnym dowody nie były dostateczne do wszczęcia postępowania z konkretnego artykułu nie oznacza tym samym, iż nie mogą być wykorzystane w innym postępowaniu w celu dowiedzenia jakiś okoliczności (np materiał dowodowy był zbyt słaby aby sporządzić akt oskarżenia ale np jest wystarczający na naruszenie nietykalności w trybie prywatnoskargowym, albo wykazuje agresywne nastawienie i arogancję Pani wobec męża - teoretyzuję)

Jeżeli osoba nie była stroną nie ma wglądu do akt sprawy. Sad może wyrazić zgodę w wyjątkowych sytuacjach.
szpadel2000 jest off-line  
17-03-2013, 17:32  
EagleInterceptor
Stały bywalec
 
Posty: 2.337
Domyślnie RE: Powoływanie się na dowody z umorzonej sprawy karnej w sprawie rozwodowej

Cytat:
Napisał/a krzynka Zobacz post
Jak do tego podejść? Jaka jest praktyka sądów w podobnych sytuacjach?
Jeżeli będzie próbował wykazać błędy oświadczenia woli (zastraszanie) to oczywiście wolno mu próbować. Jednakże skutek zapewne będzie mizerny.
No bo czemu robi to dopiero teraz? Sąd raczej nie uwzględni jego koncertu życzeń.
EagleInterceptor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dowody w sprawie rozwodowej. (odpowiedzi: 5) Witam. Piszę właśnie pozew rozwodowy i proszę was o pomoc. W dokumentach znalazłam karte informacyjną z izby przyjęć szpitala w której jest opis ze...
§ dowody w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 4) Witam, proszę o pomoc j/w w temacie. -czy biling ale w formie exela (csv.)jest dowodem w sądzie?W takiej formie brakuje dużo informacji oraz jest...
§ Dołączenie akt z sprawy karnej do sprawy rozwodowej (odpowiedzi: 2) Witam, Chciałabym powołać się w rozprawie rozwodowej na akta ze sprawy karnej mojego męża dotyczące znęcania się psychicznego i fizycznego nad...
§ Powoływanie się na dowody w aktach innej sprawy (odpowiedzi: 9) Jak formalnie należy to zrobic? Czy można skopiowac częsci tych akt? czy trzeba je uwierzytelnić?
§ Dowody w sprawie rozwodowej (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie. Zawsze myslalem, ze mnie ten temat nigdy nie bedzie dotyczyl :( Mylilem sie jednak bardzo... Nie jestem juz w stanie zniesc...
§ Powołanie adowkata do sprawy karnej... (odpowiedzi: 8) Witam. Jestem oskarżony z paragrafu 158&1 czyli pobicie i chciałbym wynająć adwokata. Niestety sprawa odbędzie się dosyć daleko od miejsca mojego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:18.