Alimenty na dorosłe dziecko - Forum Prawne

 

Alimenty na dorosłe dziecko

Witam. Mam 19 Lat i od października idę na studia zaoczne. Miesięcznie za szkołe wychodzi mi 390 zł. Możliwe że dostanę stypendium. Moi rodzice są po rozwodzie. Moja mama dostaje alimenty na moje rodzeństwo. Jednak ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-08-2013, 11:32  
Natalia21
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Alimenty na dorosłe dziecko

Witam. Mam 19 Lat i od października idę na studia zaoczne. Miesięcznie za szkołe wychodzi mi 390 zł. Możliwe że dostanę stypendium. Moi rodzice są po rozwodzie. Moja mama dostaje alimenty na moje rodzeństwo. Jednak mój ojciec zagroził mojej mamie, że jeżeli podam go o alimenty to będzie wnosił o obniżenie ich. Ja nie pracuje, mieszkam w takim miejscu gdzie nie ma w ogóle pracy. Wiemy, że pracuje tez na czarno, jednka na papierze ma najniższą krajową. Aby udowodnić to musiałby ktoś też zeznać że ma jakieś inne dochody jednak jego rodzina odwróciła się od nas, a są może mi i np. mojej mamie nie uwierzyć. Co mam takiego robić? Wiem, że w pozwie można coś zaznaczyć, żeby wyrok był od razu wykonywalny.
Dziekuje z góry za pomoc
Natalia21 jest off-line  
03-08-2013, 12:20  
karlesniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.232
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Pani natalio w tym stanie rzeczy to on może wnieść o zaprzestanie alimentacji na pełnoletnie dziecko.Pierwsza sprawa jeżeli nie ma pani pracy i mieszka pani w rejonie w którym tej pracy nie ma to albo zmienić to miejsce albo przynajmniej iść na dzienne studia.Bo studia zaoczne są dla osób pracujących.I pod gwarancję ojciec to podniesie.Więc może trzeba zastanowić się bo on się z tego może wymigać a pani mamie zostanie płacenie za studia.Co do jego pracy na czarno nie kombinujcie ze świadkami wystarczy udowodnić mu wydatki większe niż dochody sędziwoie na najniższą krajową już się nie łapią.
karlesniak jest off-line  
04-08-2013, 15:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Cytat:
Napisał/a Natalia21 Zobacz post
Jednak mój ojciec zagroził mojej mamie, że jeżeli podam go o alimenty to będzie wnosił o obniżenie ich.
Pierwsze pytanie...czy masz już zasądzone jakieś alimenty?

Jeżeli alimentów nie masz przyznanych składasz wniosek o ich zasądzenie.
We wniosku wypisujesz swoje wszystkie faktyczne potrzeby oraz dobrze go uzasadniasz. Zbieraj imienne faktury na wszystkie swoje wydatki...nawet te najdrobniejsze.

Obowiązek alimentacyjny nadal ciąży na Twoim ojcu...ale jest kwestia Twojej szkoły.
Generalnie podejmujesz naukę w trybie zaocznym co umożliwia Ci podjęcie pracy która pozwoli Ci na samodzielne utrzymanie się.

art. 133
§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

Twierdzisz że mieszkasz w małej miejscowości gdzie ciężko podjąć pracę...to już w Twojej gestii jest udowodnienie tego że rzeczywiście nie jesteś w stanie się samodzielnie utrzymać.
Sąd także będzie się dopytywał dlaczego studia zaoczne a nie dzienne...na co także musisz się przygotować.

Jeżeli jednak masz już zasądzone alimenty to ojciec rzeczywiście może wnieść o ich obniżenie lub nawet zniesienie obowiązku alimentacyjnego...argumentując tym że uczysz się zaoczne co umożliwia Ci podjęcie pracy oraz samodzielnego utrzymania się.
Na takiej rozprawie też masz prawo głosu więc możesz bronić swoich racji.
Ale ostateczną decyzję podejmuje sąd.

Cytat:
Napisał/a Natalia21 Zobacz post
Wiemy, że pracuje tez na czarno, jednka na papierze ma najniższą krajową. Aby udowodnić to musiałby ktoś też zeznać że ma jakieś inne dochody jednak jego rodzina odwróciła się od nas, a są może mi i np. mojej mamie nie uwierzyć
Natalio nie musisz nic udowadniać...
Na ojcu ciąży obowiązek alimentacji Ciebie oraz Twojego rodzeństwa i jeżeli nawet przed sądem przedstawi że zarabia najniższą krajową...nie zwalnia go to z obowiązku alimentacji.
Nawet gdyby pracował na czarno i nie wykazywał żadnych dochodów alimenty musiałby płacić.
Jeżeli teraz nie wystarcza mu z " najniższej krajowej " na życie i alimentację dzieci to niech podejmie jeszcze dodatkową prace na pół etatu...
Sąd zasądzając alimenty bierze pod uwagę jego możliwości zarobkowe...tj. wykształcenie,zawód itp.
 
04-08-2013, 15:23  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.468
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Cytat:
Napisał/a LeoLeo Zobacz post
Nawet gdyby pracował na czarno i nie wykazywał żadnych dochodów alimenty musiałby płacić.
Guzior prawda.

Art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Studia zaoczne zostały wymyślone dla ludzi, którzy pracują.
askirkov jest off-line  
04-08-2013, 15:43  
ewa456
Stały bywalec
 
Posty: 1.559
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Z drugiej strony @ Askirkov jeśli weźmiemy pod uwagę fundusz alimentacyjny, to stwierdzenie cytuję :''Studia zaoczne zostały wymyślone dla ludzi, którzy pracują'' nie zgadza się z faktem, że zostaje on wypłacany nawet dorosłym, uczącym się zaocznie, niepracującym osobom.
ewa456 jest off-line  
04-08-2013, 15:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Cytat:
Napisał/a LeoLeo Zobacz post
Na ojcu ciąży obowiązek alimentacji Ciebie oraz Twojego rodzeństwa i jeżeli nawet przed sądem przedstawi że zarabia najniższą krajową...nie zwalnia go to z obowiązku alimentacji.
Nawet gdyby pracował na czarno i nie wykazywał żadnych dochodów alimenty musiałby płacić.
Jeżeli chodzi o alimenty na niepełnoletnie rodzeństwo nie mógłby się uchylić...

askirkov o tym że ojciec mógłby się uchylić od płacenia alimentów i kiedy na pełnoletnią córkę jest już napisane...
Przytoczony przez Ciebie artykuł wcale nie gwarantuje że sąd taki obowiązek uchyli w przypadku pracy na czarno...
Ojciec musiałby naprawdę dobrze udowodnić że alimenty są dla niego problemem...
Gdyby autorka w tym przypadku udowodniła że rzeczywiście ojciec pracuje to sąd raczej nie byłby tak łaskawy...oczywiście wchodzi tu jeszcze zaoczny tryb nauki autorki -ale to już inna kwestia.

W tym przypadku który opisuje autorka...skłaniałabym się jednak że ojciec może argumentować zniesienie obowiązku alimentacyjnego trybem nauki córki.
 
15-10-2013, 18:26  
xyz1993
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Witam
Mam pytanie . Mam 20 lat w tym roku skończyłam szkołę i obecnie jestem bezrobotna. Jestem na utrzymaniu mamy i ojczyma . Mój prawdziwy ojciec nigdy nie płacił na mnie alimentów . Czy jest teraz taka możliwość by podać go alimenty ?
xyz1993 jest off-line  
15-10-2013, 22:53  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Alimenty na dorosłe dziecko

Gdyby pani się uczyła to tak.
majka77 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 3) Witam. Moja córka właśnie kończy studia I stopnia,jest włascicielką nieruchomości. Pracuje dorywczo. Dokładam jej co miesiąc pieniądze na życie,...
§ Alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 3) Mój syn w styczniu skończył 18 lat.Jest uczniem trzeciej klasy Technikum. Ma zasądzone 320 zł.To śmieszna kwota więc chciałbym wystąpić o podwyżkę....
§ Alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 18) Witam wszystkich Mam córkę z pierwszego małżeństwa, która mieszka z matką. Ma 22 lata. Praktycznie nie utrzymuję żadnego kontaktu ani z byłą żoną...
§ Alimenty na dorosłe dziecko (odpowiedzi: 7) Witam, niedawno skończyłam 18 lat. Ojciec nigdy nie łożył na moje utrzymanie, mam zasądzone alimenty. Niestety fundusz alimentacyjny teraz nie...
§ Alimenty na dorosłe dziecko lub/i jego dziecko (odpowiedzi: 5) Witam. Niedawno skończyłam studia (licencjat, wrzesień'07). Mój ojciec, którego nigdy nie widziałam, który nigdy nie pomagał (kontaktował się tylko z...
§ alimenty na dorosłe dziecko!!ważne! (odpowiedzi: 3) witam!!mam 21 lat studiuje zaocznie i pracuje na caly etat.moj ojciec placil mi do tej pory dobrowolnie 400zl miesiecznie poniewaz sprawe o alimenty...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:40.