Cytat:
Napisał/a askirkov Na jakiej podstawie? |
Tak jak napisałam jest to środek karny a co za tym idzie musiałoby być popełnione przestępstwo...nie wiadomo jak sprawa się dalej potoczy i jak mocne dowody zostaną zebrane...zaznaczone zostało że nie jest proste uzyskanie takiego zakazu a wręcz skomplikowane.
Wnioskować można ale jaka będzie decyzja to zależy od tego jak sprawa się dalej potoczy.
Rodzice dziecka pójdą zgłosić nachodzenie i nękanie...bo chyba nikt normalny nie wytrzymałby notorycznego nachodzenia i wystawania pod oknami...
Dziadkowie niejednokrotnie przetrzymywali dziecko oczywiście pod pretekstem fałszywej decyzji sądu rzekomo przyznającej im opiekę...
Po opisie sytuacji przez autora dziadkowie są bardzo bezpośredni i podejrzewam że są w stanie posunąć do coraz to bardziej inwazyjnych metod.
Art 190.a
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 41a
§ 1. Sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób, zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu lub nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub
inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym przemocy przeciwko osobie najbliższej; obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.
§ 2. Sąd orzeka obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób, zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu lub nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego; obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.
§ 3. Sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na zawsze w razie ponownego skazania sprawcy w warunkach określonych w § 2.
§ 4. Orzekając zakaz zbliżania się do określonych osób, sąd wskazuje odległość od osób chronionych, którą skazany obowiązany jest zachować.