Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków. - Forum Prawne

 

Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Witam. Mój siedemnastoletni syn od 2009 roku mieszka z ojcem, z którym jestem rozwiedziona. Również od tego roku przebywam na stałe w Anglii. W 2010 roku mój były mąż wniósł do sądu sprawę o nałożenie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
24-09-2013, 14:09  
joanna_j
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Witam.

Mój siedemnastoletni syn od 2009 roku mieszka z ojcem, z którym jestem rozwiedziona. Również od tego roku przebywam na stałe w Anglii. W 2010 roku mój były mąż wniósł do sądu sprawę o nałożenie na mnie alimentów na dziecko. Nie zostałam o rozprawie poinformowana, więc się na nią nie stawiłam. Podejrzewam że było to celowe, ponieważ moi rodzice z którymi miał kontakt telefoniczny posiadali mój aktualny adres zamieszkania za granicą. Dzień przed rozprawą poinformował o niej tylko moich rodziców. Zostały zasądzone alimenty w wysokości 600zł. W związku z brakiem pracy do września 2012 roku nie płaciłam alimentów. Od września do grudnia płaciłam alimenty na bieżąco i wpłacam dodatkowo 200zł aby spłacić powstałe zadłużenie. Poźniej jednak nie moja sytuacja fnansowa się zmieniła i od stycznia br. wpłacam tylko 200zł. Obecnie czekam również na rozprawę o obniżenie kwoty alimentów. Mój były mąż żąda jednak ode mnie abym spłaciła mu zadłużenie za jednym razem. Jest tego ponad 20 000zł. Chcę to spłacić, bo wiem że te pieniądze się mu należą. Niestety nie mogę tego zrobić od razu. W ostatniej rozmowie mój były mąż powiedział że będzie ściągał zaległe alimenty od mojej mamy bądź brata. Czy może to zrobić jeśli wpłacam mu co miesiąc pieniądze?

Dodam jeszcze że w chwili obecnej nie pracuję. Ponownie wyszłam za mąż i mam dwuletnie dziecko.
joanna_j jest off-line  
24-09-2013, 15:23  
Xamay
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Jasne że może. Twoje wpłaty będą też brane pod uwagę przy zasądzaniu ew. alimentów od Twojej rodziny.

Może naiwne pytanie, ale czy orientowałaś się czy nie należy Ci się zasiłek na syna w Anglii?
Xamay jest off-line  
24-09-2013, 19:25  
joanna_j
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Orientowałam się, muszę złożyć dokumenty i wtedy powinnam coś dostać. Niestety nie mogłam tego załatwić, bo nie mogłam wcześniej przylecieć do Polski aby zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Teraz mam je już wszystkie i po powrocie do Anglii będę to załatwiać. Problemem jest to że chcę aby te pieniądze w całości otrzymywał mój syn i jemu chciałam je przysyłać. Wiem jaki jest mój były mąż i wiem też że koniecznie chce otrzymać ode mnie tą kwotę w całości ponieważ zabrakło mu kasy na dokończenie domu. Wiem to bo utrzymuje kontakt z synem i wiem że nawet jakbym wpłacała 1000zł alimentów miesięcznie to poza jedzeniem, dachem nad głową nie otrzyma nic, chyba że nie będzie miał już w czym chodzić. A wyprowadzić się nie może, bo do osiemnastych urodzin zostało mu siedem miesięcy.

Nie wiecie może jaka kwota musi zostawać z dochodu po odliczeniu wszystkich wydatków miesięcznych żeby sąd mógł zasądzić alimenty np. mojej mamie?
joanna_j jest off-line  
24-09-2013, 19:50  
orzeszki
Stały bywalec
 
Posty: 4.862
Domyślnie RE: Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Nie ma czegos takiego,jak kwota wolna od alimentow(chyba,ze u ...komornika).Nie placisz alimentow 2 lata,placisz kolejne 4 miesiace,zeby znowu placic kolejne w wysokosci 1/3 zasadzonych?
Choc zaleglych alimentow nie moze sciagac z rodziny,moze wystapic o alimenty od dziadkow,skoro Ciebie na nie nie stac.Nawet ,gdyby Twoj syn od ojca otrzymal "tylko" dach nad glowa i jedzenie,to z pewnoscia znacznie wiecej niz Ty mu dalas.Rozumiem,ze zamierzasz mu to wynagrodzic,tylko,kiedy,kiedy juz dorosnie?
orzeszki jest off-line  
24-09-2013, 20:07  
joanna_j
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Pytałam o poradę prawną, nie psychologiczną. Ale jeśli musisz wiedzieć to wychowywałam go sama przez 13 lat. A zasądzonych alimentów miałam 200 zł. Kiedy wyjechałam do Anglii (zostawiając dziecko pod opieką dziadków i ciotki) ojciec mojego dziecka nagle sobie o nim przypomniał licząc na kasę, bo tak to nawet ja musiałam dzwonić do niego i prosić żeby wziął małego na weekend bo obiecał i on czeka. Więc proszę daruj sobie.

Podsumowując. Rozumiem że jeśli bieżące alimenty będę płacić regularnie i coś tam spłacać to zaległych od mojej rodziny ściągać nie może?
joanna_j jest off-line  
24-09-2013, 20:14  
majka77
Stały bywalec
 
Posty: 8.101
Domyślnie RE: Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Od rodziny w ogóle nie może ściągnąć a tylko zaległe alimenty od pani. Natomiast bieżące alimenty może powołać dziadków.
majka77 jest off-line  
24-09-2013, 20:27  
joanna_j
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Ściąganie zaległych alimentów od dziadków/wujków.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
joanna_j jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ściąganie zaległości za abonament RTV (odpowiedzi: 1) Proszę o informację, jak nie płacić zaległych należności za abonament RTV. Przyszło do mnie upomnienie z groźbą egzekucyjną.
§ Ściąganie zaległych alimentów (odpowiedzi: 1) Witam, kilka lat temu wygraliśmy sprawę o alimenty z ojcem, niestety nie miał i nie ma pracy, nie dostałem ani grosza z tego. Wtedy się jeszcze...
§ Ściąganie alimentów z konta bankowego (odpowiedzi: 10) Mam przyznane 300 zl alimentów, które otrzymuję za posrednictwem komornika. Pomimo tego alimenty otrzymuję bardzo nieregularnie, czasami z 3...
§ Ściąganie alimentów od dłużnika (odpowiedzi: 4) Witam mam pytanie. W dniu dzisiejszym dostałem decyzje komornika, w której informuje mnie że od osoby będą ściągane alimenty w wysokości do 60% jego...
§ Ściąganie alimentów (odpowiedzi: 1) Mój ex nie płaci mi alimentów od momentu wyroku sądu. Komornik ściągnął mniej niż połowę należnych mojej córce alimentów więc postanowiłam złożyć...
§ Ściąganie Zaległych Alimentów - Jakie Dokumenty dla komornika ? (odpowiedzi: 1) Jakie dokumenty muszę złożyć u Komornika by rozpoczął proces Egzekfowania należności ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:17.