Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów - Forum Prawne

 

Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Zwracam się uprzejmą prośbą o pomoc. Córka męża od czerwca mieszka u nas. Toczy się sprawa o zmianę miejsca zamieszkania nastolatki oraz prawa rodzicielskie męża. Mieliśmy badanie biegłego psychologa - czekamy na wyrok, jesteśmy w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-10-2013, 09:50  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Zwracam się uprzejmą prośbą o pomoc. Córka męża od czerwca mieszka u nas. Toczy się sprawa o zmianę miejsca zamieszkania nastolatki oraz prawa rodzicielskie męża. Mieliśmy badanie biegłego psychologa - czekamy na wyrok, jesteśmy w tej kwestii dobrej myśli. Równocześnie pewna prawniczka doradziła nam aby zlozyć sprawę w sądzie o zabezpieczenie alimentów ktore ciągle mąż placi na córkę (ktora jest u nas) swojej bylej żonie a ta chętnie przez komornika je pobiera - stracilismy na sprawę 390zł plus 300 bo dzisiaj padl wyrok ze z tego art nie mozna i kazala sędzia wycofać sprawę. Zasugerowala jednak ze byla zona moze "oddac wraz z odsetkami to co pobierala od czerwca". Pytanie o co chodzi czy moze powolac się na inny przepis, jak to zrobic. Znacie moze jakiegos rewelacyjnego prawnika w Katowicach lub okolicach? Czekać na rozwiazanie sprawy o zamieszkanie i potem zrobic o zwrot alimentow, na co się powolać? Prosze o pomoc mamy wspolne dzieci, corke na utrzymaniu a jeszcze eks pobiera alimenty (uwazam ze bezpodstawnie, ale za nią stoi prawo - narazie)
Dolarek jest off-line  
27-11-2013, 18:37  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Jeszcze raz ponowienie pytania i prośba o pomoc.
Mamy trudną sytuację - tzn mój mąż z byłą żoną i córką męża, ktora do nas przeprowadzila się wyrzucona przez matkę.

Mam pytanie czy w trakcie sprawy o ustalenie miejsca zamieszkania oraz przyznanie praw rodzicielskim ojcu ze względu na zmianę miejsca zamieszkania córki (przeprowadzila się do ojca w czerwcu 2013 i sprawa sądowa trwa nadal gdyz matka zmieniła zdanie i chce aby córka wrocila - stąd byl powolany psycholog, zeznania nastolatki itd) czy mozna zlozyc wniosek o zabezpieczenie alimentow w takcie tej sprawy? pytam bowiem matka pobiera alimenty od ojca caly czas mimo, ze dziecko jest u ojca oraz nie łoży nic na corke.
Czy wniosek bedzie przedwczesny gdyz nalezaloby poczekac na zakonczenie sprawy i zalozenie sprawy o alimenty i wtedy dopiero zabezpieczac???


prosze o pomoc gdyż zalozylismy osobną sprawę o "Powództwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia" i zostala odrzucona jako przedwczesna oraz nie uprawdopodobniona, ale sędzia podsunela mysl ze powinna byc inna forma (oraz ostrzegla pozwaną ze moze jeszcze zwracac cale alimenty w przyszlosci). Pytanie co zrobić, nie stać nas na prawnika...
Dolarek jest off-line  
04-12-2013, 23:17  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Doczytalam się ciekawych przepisow jaki jest art 140 $1 kodeksu rodzinnego i opiekunczego wraz z orzeczeniami SN gdzie jest mowa o roszczeniu regresowym chociazby wobec drugiego malzonka z racji tego ze tylko jeden rodzic łożył na dziecko, wtedy wstecz musi drugi oddac jak dobrze rozumiem. Czy dotyczy to naszej sytuacji opisanej we wczesniejszym poscie? prosze o pomoc
Dolarek jest off-line  
04-12-2013, 23:57  
ppp45
Zbanowany
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

1. Jaki dokładnie pozew złożyliście i co dokładnie ta sędzia powiedziała?
2. O jakim dokładnie artykule KRiO była mowa?
3. Ile dziecko ma lat?
4. W jaki sposób przebiegło to wyrzucenie z domu?
ppp45 jest off-line  
05-12-2013, 09:13  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie.

1. Tocząca się od czerwca sprawa to o zmianę miejsca zamieszkania i przyznanie praw rodzicielskich ojcu (po rozwodzie ma ograniczone bez powodu).
Sprawa ktora zostala zlozona i odrzucona to: "Powództwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia) odpowiedz z Sądu: "W przedmiotowej sprawie powod nie uprawdopodobnil iz brak zabezpieczenia unieozliwi lub utrudni wykonanie orzeczenia. Nie jest rowniez uprawdopodobnione samo roszczenie. (Druga strona) wniosla o oddalenie wniosku powoda w przemiocie wykonywania wladzy rodzicielskiej nad maloletnią. Poadto jak wynika z orzeczenia SN z 14,01,1972 III CRN 446/71, OSNCP 1972 nr6 poz120 samo roszczenie powoda w przedmdiotowej sprawie jest bezpodstawne albowiem nie jest mozliwe powodztwo opozycyjne przewidziane w art. 840 kpc a więc powodztwo o pozbawienie tytulu wykonawczego wykonalnosci w przypadku gdy jest mozliwe powodztwo z art 138 kroip a tak jest wlasnie w przedmiotowej sprawie. Powod powinien się wiec zastanowic nad zmianą podstawy prawnej swojego powodztwa. Dowodem w sprawie nie moze byc jedynie oswiadczenie powoda zlozone w pozwie. Dlatego wniosek nie spelnia wymogow z art 730kpc jest przedwczesny i dlatego orzeczono jak w sentenscji nie znajdując podstaw a rt 730kpc"
. Potem na rozprawie powiedziala cos o roszczeniu zabezpieczenia i zwrocila sie do drugiej strony "zeby pani nie musiala zwracac alimentow wstecz"
Pytanie na jakiej podstawie ten zwrot czy to ten regres? jak to zlozyc, czekac na sprawe alimentacyjną? Ktos mi podpowiedzial ze mozna po prostu zlozyc wniosek do sprawy toczącej się ale to nie sprawa o alimenty...
3. Dziecko ma 14 lat, był kurator, bylismy u psychologa - byla tez na rozprawie i wszystko jest po naszej stronie, jedynie matka sie nie zgadza i wynajduje problemy (np ciagle nowe rządania typu akceptacja budynku gdzie zamieszkuje corka u ojca przez inspektora )
4. Wyrzucila ją uzywając brzydkich slow nie po raz pierwszy, wiec dziewczyna się spakowala i przyjechala. Matkę poinformowalismy o tym fakcie, matka przyslala policje policja zapytala u kogo dziewczyna chce byc, policjant poradzil zeby jak najszybciej zlozyc sprawe w sądzie i tyle.

pozdrawiam
Dolarek jest off-line  
05-12-2013, 15:00  
ppp45
Zbanowany
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Ale przecież sąd sam odpowiedział na Twoje pytanie w odpowiedzi, którą zacytowałaś! Zgodnie z przytoczonym przez sąd orzeczeniem SN

Przepis prawny:
Wyrok SN z 14.1.1972 r., III CRN 446/71; opubl. OSNCP Nr 6/1972, poz. 120.

Powództwo z art. 138 KRO wyłącza dopuszczalność powództwa opozycyjnego
przewidzianego w art. 840 KPC.


Tak więc powinniście powołać się na art. 138 KRiO, a nie na art 840 kpc.

Przepis prawny:
Art. 138.
W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.


Mąż powinien wystąpić na podstawie art. 138 KRiO przeciw córce z powództwem o zniesienie zasądzonych alimentów z datą wsteczną (od czasu wyrzucenia córki z domu przez matkę), a jako uzasadnienie podać fakt, że córka faktycznie mieszka u niego i znajduje się na jego utrzymaniu. Razem z pozwem należy załączyć też wniosek o zabezpieczenie zgodnie z art. 730 kpc. Aby możliwe było udzielenie zabezpieczenia, należy do pozwu załączyć odpowiednie dowody, gdyż samo oświadczenie powoda, że córka mieszka z nim nie wystarczy, aby sąd mógł uwzględnić wniosek o zabezpieczenie na posiedzeniu niejawnym. Dowodami tymi mogą być nagrania, opinie psychologów, kuratorów, oświadczenie córki itp. Jako świadków należy w pozwie podać osoby, które wiedzą, że córka zamieszkuje u męża oraz policjantów, którzy przyszli na prośbę matki córki. Czy policjanci sporządzili notatkę służbową? Taka notatka prawdopodobnie wystarczyłaby sądowi.

Jakie postępowania sądowe obecnie toczą się ws. córki męża? O powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej mężowi i coś jeszcze? A czy jest to pierwsza taka rozprawa, tzn. czy mąż i jego była dysponują pełną władzą rodzicielską, czy wcześniej sąd powierzył wykonywanie władzy matce?

Jeżeli chodzi o zwrot dotychczas pobranych, to najlepiej poczekać do uprawomocnienie się wyroku ws. alimentów i wtedy wnosić o ich zwrot od daty, o której pisałem wcześniej.
ppp45 jest off-line  
05-12-2013, 15:06  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Dziękuję.

Aktualnie czekamy na kolejną wizytę w sądzie (termin), aktualnie toczy się sprawa ciagle o miejsce zamieszkania przy ojcu oraz jego pelne prawa. Wczesniej prawa rodzicielskie miala pelne matka , ojciec niepelne - po rozprawie rozwodowej
Dolarek jest off-line  
05-12-2013, 15:08  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

No wlasnie ale pytanie tez czy z wystapieniem o zniesienie alimentow musimy czekac az do rozstrzygnięcia się sprawy o adres i prawa rodzicielskie? czy juz mozna?
Dolarek jest off-line  
05-12-2013, 15:15  
ppp45
Zbanowany
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Według mnie można już teraz. Nastąpiła istotna zmiana stosunków - córka została wyrzucona z domu i udała się do ojca. Należy koniecznie uwzględnić to w pozwie. Warto też napisać, że utrzymanie w mocy wyroku zasądzającego alimenty jest ze szkodą dla małoletniej, gdyż pieniądze te nie są obecnie przeznaczane na potrzeby uprawnionej, tylko zabierane przez matkę.

Jeszcze jedno ważne pytanie.
Czy sąd udzielił zabezpieczenia w sprawie o ustalenie miejsca pobytu małoletniej przy ojcu?
ppp45 jest off-line  
05-12-2013, 15:20  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Tak, wpisałam te kwestię w pozwie i na rozprawie sędzia zapytal czy matka bedzie w tej kwestii robić problem i zobowiązala się ze nie. Natomiast pisemnie czegos takiego nie mamy. Sąd zna okolicznosci wyrzucenia z pozwu oraz zeznan corki i męża. Byl kurator u nas oraz u rodzicow meza gdyż corka zamieszkuje u nas oraz przebywa od czasu do czasu u babci (bylismy w trakcie przeprowadzki i ze względu na jej dobro i spokoj do nauki). Aktualnie przeprowadzilismy się.
A więc skladamy pozew, dziekuje za rade. Bo jak rozumiem musi to byc odrebna sprawa a nie wniosek do tej toczącej się (?)
Przepraszam za pytania o sprawy ktore dla Ciebie są widzę oczywiste, ja nie jestem prawnikiem, pozdrawiam serdecznie
Dolarek jest off-line  
05-12-2013, 15:24  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

A i jeszcze kwestia alimentow ktore Matka winna lozyc na corke - pytanie czy to kolejna inna sprawa? domyslam sie ze tak ze to juz po tych rozprawach, ale pewnosci nie mam, no i pewnie wstecz nie zasądzą. Czy tu nie wchodzi w grę ten regres?
Dolarek jest off-line  
05-12-2013, 15:38  
ppp45
Zbanowany
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

No to był wniosek o udzielenie zabezpieczenia ws. ustalenia miejsca pobytu czy nie? Bo jeżeli był, to sąd powinien zgodnie z kpc go rozpatrzyć w ciągu tygodnia i wysłać mężowi postanowienie.

Przepis prawny:
Art. 730.
§ 1. W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.


Przepis prawny:
Art. 735.
§ 1. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§ 2. W sprawie, którą rozpoznaje sąd w składzie trzyosobowym, w przypadku niecierpiącym zwłoki postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia może być wydane przez sąd w składzie jednego sędziego.


Przepis prawny:
Art. 736.
§ 1. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a nadto zawierać:
1) wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia;
2) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.


Przepis prawny:
Art. 737.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.


Przepis prawny:
Art. 740.
§ 1. Postanowienie, w przedmiocie zabezpieczenia, wydane na posiedzeniu niejaw-nym, a podlegające wykonaniu przez organ egzekucyjny, sąd doręcza tylko uprawnionemu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Doręczenia obo-wiązanemu dokonuje organ egzekucyjny równocześnie z przystąpieniem do wykonania postanowienia.
ppp45 jest off-line  
05-12-2013, 15:39  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Odrębnego wniosku nie było. Byl wpis w pozwie, no to widze teraz jakie mamy braki. Postanowienia nie mamy
Dolarek jest off-line  
05-12-2013, 15:45  
ppp45
Zbanowany
 
Posty: 1.435
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

A czy matka robiła jakieś problemy, chciała zabrać córkę do siebie? Albo czy były jakiekolwiek problemy choćby z opieką społeczną, kuratorem itp.? Bo formalnie córka powinna mieszkać z matką.

Czy sprawy o przywrócenie pełnej władzy rodzicielskiej ojcu i ustalenie miejsca pobytu toczą się osobno?
ppp45 jest off-line  
05-12-2013, 15:48  
Dolarek
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Zabezpieczenie alimentów u komornika, zwrot alimentów

Sprawy toczą się razem, bo zlozylismy pozew o zmiane miejsca zamieszkania a sędzia przyslala zapytanie czy chcemy dolaczyć wniosek o te prawa rodzicielskie co uzupelnilismy.

Matka na pcozątku dala wybor corce, po czym na pierwszej rozprawie zgodzila się ze zastosuje sie do opinii psychologa ale potem wziela adwokata i nagle zmienila zdanie, twierdząc ze nie zgadza się bo jest to nie zgodne z dobrem dziecka ze lepiej jest u niej. Od czasu zlecenia badan psychologicznych (bylismy wszyscy) oraz jednej wizyty kuratora nie byly jeszcze kolejnej sprawy. Jedynie sprawa ktorą opisalam o zabezpieczenie alimetow - ktora zostala odrzucona no i Oczekujemy.
Dolarek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Błąd komornika - zwrot alimentów (odpowiedzi: 3) Witam ! czytałem różne wątki związane z zwrotem nienależnych alimentów, ale mój problem trochę się różni od pozostałych. Mój Ojciec praktycznie...
§ Zabezpieczenie alimentów a zwiekszenie alimentów przed druga sprawa rozwodowa (odpowiedzi: 1) Witam! Moje pytanie jest takie... Zlozylam odpis na pozew z zabezpieczeniem alimentów, chcialam po 500 zl na dziecko (2 dzieci). Sad przyznał mi...
§ Zabezpieczenie, a zwrot alimentów (odpowiedzi: 4) Mam prośbę o pomoc w następujacej sprawie - Sąd w trakcie sprawy o alimenty (po rozwodzie) udzielił pani X zabezpieczenia (nakladając na pana Y...
§ Zabezpieczenie, a zwrot alimentów (odpowiedzi: 2) Nie potrafię pisać forum, mam nadzieję ze nie pogniewasz się ze skorzystam z Twojego.. :( Witam.. Mam pewien mały - OGROMNY - problem. Najpierw...
§ Podwyższenie alimentów od ojca i zwrot należnych alimentów (odpowiedzi: 1) Witam, jestem w sytuacji, gdzie mój ojciec od jakichś 10 lat ma zarządzone alimenty na mnie i mojego brata po 25% dochodów, dokładniej emerytury...
§ Zwrot części alimentów. Obniżenie alimentów. (odpowiedzi: 2) Będę składać wniosek o obniżenie świadczeń alimentacyjnych. Czy mam szansę na obniżenie do kwoty 200 zł z kwoty 500 zł, matka dziecka u której...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:47.