Ciąża 17 Lat - Forum Prawne

 

Ciąża 17 Lat

witam za 2 miesiące kończę 17 lat, jestem z chłopakiem 2 lata i jestem w pierwszym miesiącu ciąży, moi rodzice są bardzo konserwatywni, jak się dowiedzą to zamkną mnie w domu i nie pozwolą mi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
21-10-2013, 10:48  
olaa612
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Ciąża 17 Lat

witam za 2 miesiące kończę 17 lat, jestem z chłopakiem 2 lata i jestem w pierwszym miesiącu ciąży, moi rodzice są bardzo konserwatywni, jak się dowiedzą to zamkną mnie w domu i nie pozwolą mi wychodzić zabronią mi kontaktów z chłopakiem i będą się nade mną znęcali psychicznie, właściwie nadal to robią , wiem bo tak było z moją starszą siostrą, mój chłopak ma 22 lata ma prace i ma gdzie mieszkać chcę żebym po 17 roku życia się do niego przeprowadziła, czy jest konieczność brania ślubu ? słyszałam kiedyś że 17 letnia osoba odpowiada za siebie już jak osobą pełnoletnia i jak policja przyjedzie to nie ma prawa zabrać mnie do rodziców , ale nie wiem czy to prawda.
olaa612 jest off-line  
21-10-2013, 12:02  
Xamay
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Ciąża 17 Lat

Do dnia osiągnięcie pełnoletnosci rodzice są Twoimi opiekunami prawnymi. Mogą podejmować działania w celu sprowadzenia Ciebie do domu. Mają również obowiązek sprawowania nad Tobą opieki do momentu Twojego usamodzielnienia się.
Nie daje im to prawa do dręczenia i znęcania się nad Tobą - jeśli to wykracza poza zwykłe środki wychowawcze można to udokumentować i zachować na we. sprawę w Sądzie o dręczenie. Może być dobrym pomysłem porozmawianie z pedagogiem szkolnym o Twoje sytuacji.
Ślub nie jest obowiązkiem ale i tak przed ukończeniem przez Ciebie 18 roku życia wymaga zgody rodziców.
Chcesz być traktowana jak dorosła to zacznij się tak zachowywać, otwarcie przedstaw rodzicom sytuację (prędzej czy później i tak będziesz musiała to zrobić) i wypracuj z Nimi rozwiązanie. Pamiętaj, że jako niepełnoletnia nie będziesz mogła i tak być opiekunem prawnym swojego dziecka i zostaną nim prawdopodobnie Twoi rodzice.
Xamay jest off-line  
21-10-2013, 12:07  
uzasadnienie
Stały bywalec
 
Posty: 4.409
Domyślnie RE: Ciąża 17 Lat

Cytat:
Napisał/a Xamay Zobacz post
1/ Ślub nie jest obowiązkiem ale i tak przed ukończeniem przez Ciebie 18 roku życia wymaga zgody rodziców.
2/ jako niepełnoletnia nie będziesz mogła i tak być opiekunem prawnym swojego dziecka i zostaną nim prawdopodobnie Twoi rodzice.
ad 1. Nie rodziców, a sądu opiekuńczego. W przypadku ciąży raczej nie ma problemu z wydaniem tej zgody (no, ale młodzi musza oboje tego chcieć...).
ad 2. Z chwilą zawarcia małżeństwa 17-latka staje sie osoba pełnoletnią.
uzasadnienie jest off-line  
21-10-2013, 14:01  
Xamay
Stały bywalec
 
Posty: 501
Domyślnie RE: Ciąża 17 Lat

uzasadnienie - faktycznie - art. 10 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny”.
i
art. 10 § 2 Kodeksu cywilnego - Na skutek zawarcia małżeństwa osoba niepełnoletnia uzyskuje pełnoletność.
i
art. 561 Kodeksu postępowania cywilnego. - Zezwolenia na zawarcie małżeństwa kobiecie nie mającej ukończonych lat osiemnastu udziela sąd opiekuńczy na jej wniosek. Postanowienie o udzieleniu zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawnomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone.

olaa612 - przepraszam za wprowadzenie w błąd!
Xamay jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:06.