uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych - Forum Prawne

 

uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Zmagam się z komornikiem nieuczciwie prowadzącym postępowanie względem mnie w zakresie alimentów na moje Dzieci. Aktualnie w Sądzie znajduje się 8 skarg na czynności bądź zaniechanie czynności przez tego komornika. W innym Sądzie znajduje się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-02-2014, 15:06  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Zmagam się z komornikiem nieuczciwie prowadzącym postępowanie względem mnie w zakresie alimentów na moje Dzieci. Aktualnie w Sądzie znajduje się 8 skarg na czynności bądź zaniechanie czynności przez tego komornika. W innym Sądzie znajduje się mój pozew o uchylenie tytułów wykonawczych do wyroków alimentacyjnych. W Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajduje się sprawa mojego odwołania od decyzji ZUS w sprawie odmowy umorzenia roszczenia ZUS z tyt. zwrotu wypłaconych Dzieciom na wniosek komornika w latach 2003 i 2004 świadcz. ze starego FA /kwota sporna: 8.452,50 PLN/ oraz w samorządowym kolegium odwoławczym znajduje się moje odwołanie od decyzji prezydenta miasta o odmowie umorzenia mi roszczenia MOPS z tyt. zwrotu wypłaconych Dzieciom na wniosek komornika tzw. zaliczek alimentacyjnych w latach 2006 i 2007 /kwota sporna: 5.876,29 PLN/.

Moje pytanie dotyczy sprawy o uchylenie tytułów wykonawczych. Pozew umotywowany został tym, ze moje Dzieci są już dorosłe, samodzielne, wykształcone, każde posiada zawód i stałą pracę a pierworodna córka jest nadto od ubiegłego roku zamężna. Wiek dzieci: 27, 26 i 20 lat. Wszystkie Dzieci maja własne samochody a córka ma 2, bo Jej mąż wniósł do małżeństwa drugi samochód. Na wnioski Dzieci z 2011 r., kiedy to wszystkie usamodzielniły się, postepowania egzekucyjne prowadzone przez komornika zostały umorzone w części dotyczącej Dzieci a są kontynuowane w części dotyczącej rzekomych moich długów wobec ZUS i MOPS - płatników świadczeń. Umorzenia dokonane zostały postanowieniami komornika na wnioski wierzycieli. Nadto późniejsze postepowanie egzekucyjne /chronologicznie drugie/, toczące się na wniosek pełnoletniej już wtedy córki, która w momencie orzekania rozwodu Rodziców była już pełnoletnia i dlatego nie została objęta alimentami w sentencji wyroku rozwodowego, uzyskała wyrokiem zaocznym SR rentę alimentacyjna i tytuł wykonawczy do tego wyroku, co stało się podstawą tej drugiej egzekucji. Ta druga egzekucja została zakończona w zeszłym roku postanowieniem komornika wydanym na wniosek MOPS po tym jak spłaciłem bezpośrednio w kasie MOPS roszczenie z tytułu wypłaconych na wniosek komornika świadczeń z nowego FA w latach 2010 i 2011. Tytuł wykonawczy został zwrócony córce. Od tej chwili toczy się jedno postępowanie egzekucyjne wszczęte w 2001 r. na wniosek wtedy ustawowego przedstawiciela nieletnich Dzieci czyli ich Matki a moje wtedy jeszcze żony. Obecnie Matka jest ustanowiona przez Dzieci ich pełnomocnikiem prawnym.

W moim pozwie o uchylenie wykonalności zamieściłem także wniosek o zabezpieczenie powództwa przez zawieszenie postepowania egzekucyjnego. Z tego co wiem, taki wniosek powinien być rozpoznany przez Sąd niezwłocznie, nie dalej jak 7 dnia od wpływu pozwu! Z powodu opieszałości Sądu wniosek ten został rozpoznany w 69-tym dniu od wpływu pozwu, dlatego, ze w wydziale rodzinnym Sądu była dramatyczna sytuacja kadrowa i nie miał kto rozpoznawać /sic!/. Nie był nawet rozpatrzony mój wniosek o zwolnienie mnie z kosztów sądowych. Wskutek mojej osobistej interwencji u pani Prezes Sadu Rejonowego, w dniu 14 stycznia br. Przewodnicząca Wydziału Rodzinnego zwolniła mnie z kosztów w zastępstwie sędzi referenta a w jeden dzień potem, 15 stycznia sędzia referent oddaliła mój wniosek o zabezpieczenie powództwa!

Oddalenie nastąpiło na podst. art. 730 par.1, ust.1 k.p.c. "a contrario". Uzasadnienie do postanowienia mówi, że nie uprawdopodobniłem roszczenia dowodami a jedynie własnymi oświadczeniami i odwołałem się do akt komorniczych. Dzieci nie chcą ze mną podjąć współpracy w zakresie dostarczenia dowodów w postaci dokumentów urzędowych takich jak odpisy aktów urodzenia, odpis aktu ślubu córki, umowy o prace Dzieci, zaśw. o wysokości ich wynagrodzenia, twierdząc iż są to tak zwane dane drażliwe które są pod ochroną ustawy o ochronie danych osobowych! W takim razie:
1. W jaki sposób mogę udowodnić Sadowi, że dzieci są dorosłe, samodzielne, starannie wykształcone, posiadają dobrą pracę, dobre w niej wynagrodzenie i są majętne. Stać ich na rzeczy których mnie stać nie jest! Takie dowody są dla mnie, jako osoby bezdomnej i bezrobotnej nieosiągalne, zaś wszystkie te potrzebne Sądowi informacje, zawarte są przecież w aktach komornika i wystarczy aby Sad zarządził przekazanie tych akt!
2. Dlaczego więc muszę udowadniać, że nie jestem żyrafą? Czy to prawda, że oddalenie zabezpieczenia powództwa w sprawach dotyczących egzekucji należą do rzadkości?
Czytając uzasadnienie postanowienia Sądu odnosi się wrażenie, iż Sąd w ogóle nie przeczytał dokładnie treści mojego pozwu, skoro pisze w uzasadnieniu, ze zabezpieczenie powództwa mogłoby skutkować pozbawieniem Dzieci środków do życia!!! Tymczasem od 2011 roku przecież moje Dzieci, zgodnie ze ich oświadczeniami woli do komornika i jego postanowieniami o umorzeniu egzekucji w części dotyczącej Dzieci, nie są już w ogóle alimentowane!
3. W jaki sposób mam więc udowodnić coś co jest zawarte w aktach komornika i wystarczy zarządzić przekazanie tych akt Sądowi! W sprawie tej Sąd wyznaczył już, bardzo odległy, termin rozprawy - w maju br. i zarządził od właściwych Sądów przekazanie akt wszystkich spraw alimentacyjnych z lat 2001 - 2007 a nie zarządził przekazanie akt komornika! Jestem bezsilny! Proszę o radę!
Zbig1951 jest off-line  
03-02-2014, 15:45  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Z pobieżnego przeczytania tego chaotycznego postu nasuwa mi się tylko jedno pytanie. Czy w ogóle uchyliłeś się od obowiązku alimentacyjnego? Bo jeśli nie to należy zacząć od tego powództwa.
thebest jest off-line  
03-02-2014, 16:29  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Witaj the best!

Dlaczego piszesz, że mój post jest chaotyczny? Nie przeskakuje w nim od tematu do tematu tylko dość systematycznie, dokładnie i chronologicznie opisałem koleje mojego pozwu przeciw egzekucyjnego i co mnie spotkało ze strony Sądu.
Nie odpowiadasz na żadne z moich pytań jednak zadajesz mi własne pytanie wiec Ci odpowiadam:
nigdy nie uchylałem się od obowiązku alimentacyjnego względem moich Dzieci!
Właśnie dlatego zabrałem się do sprawy od tej właśnie strony czyli od pozbawienia wyroków alimentacyjnych tytułów wykonawczych! Alimentacja ustała w 2011 roku w związku z usamodzielnieniem się moich dorosłych Dzieci, zaś rzekome długi wobec ZUS i MOPS nie są długami - ja w tym samym czasie płaciłem uczciwie alimenty bezpośrednio na konto przedstawicielki ustawowej niepełnoletnich Dzieci a po uzyskaniu przez Dzieci pełnoletności bezpośrednio na ich konta którem sam im w tym celu założyłem.
Pracowałem na utrzymanie Dzieci przez 11 lat za granicą i w Polsce bywałem tylko w okresach zimowych. Będąc tyle czasu poza krajem nie mogłem bronić swych praw oraz pilnować swoich spraw. Uważałem, że najważniejsze jest dobro moich Dzieci a więc możliwość pracy na ich utrzymanie wobec bezrobocia panującego w Polsce. Nie mogłem sobie pozwolić na częste podróże do Polski aby się bronić, bo straciłbym pracę! To co się działo w tym czasie w Polsce działo się w 90% poza moja wiedzą i kontrolą
Teraz, po kolejnym powrocie do Polski w październiku 2013, postanowiłem zająć się wyprowadzeniem swoich spraw na prostą, stąd mój pozew przeciw egzekucyjny a także moje wnioski u umorzenie do ZUS i do MOPS.
Dodatkowym bodźcem mobilizującym mnie do podjęcia działań był ślub córki w sierpniu 2013 r. o którym nie zostałem powiadomiony. Czy jest jeszcze coś co chciałbyś wiedzieć w tej sprawie?
Zbig1951 jest off-line  
03-02-2014, 16:37  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Cytat:
nigdy nie uchylałem się od obowiązku alimentacyjnego względem moich Dzieci!
Właśnie dlatego zabrałem się do sprawy od tej właśnie strony czyli od pozbawienia wyroków alimentacyjnych tytułów wykonawczych!
Niestety zabrałeś się od złej strony. Najpierw musisz się uchylić, a więc wytoczyć powództwo.

Cytat:
Alimentacja ustała w 2011 roku w związku z usamodzielnieniem się moich dorosłych Dzieci
Z Twojego pierwszego postu wynika jedynie, że dzieci (wierzyciele) złożyły wnioski o umorzenie egzekucji.
thebest jest off-line  
03-02-2014, 16:56  
taki tam
Stały bywalec
 
Posty: 732
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Cytat:
Napisał/a Zbig1951 Zobacz post
Witaj the best!

a także moje wnioski u umorzenie do ZUS i do MOPS.
Dodatkowym bodźcem mobilizującym mnie do podjęcia działań był ślub córki w sierpniu 2013 r. o którym nie zostałem powiadomiony. Czy jest jeszcze coś co chciałbyś wiedzieć w tej sprawie?
Jakim sposobem powstała należność w ZUS i MOPS?
skoro cały czas płaciłeś?
taki tam jest off-line  
03-02-2014, 16:57  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Chyba się jednak nie rozumiemy! Uchylanie się od alimentacji, szczególnie uporczywe, to jest czyn zabroniony w k.k.! Więc dopóki ciążył na mnie ten obowiązek, to bez przymusu komornika, sam z własnej woli te alimenty świadczyłem. W moim pierwszym poście wyraźnie napisałem:
cytat: Pozew umotywowany został tym, ze moje Dzieci są już dorosłe, samodzielne, wykształcone, każde posiada zawód i stałą pracę a pierworodna córka jest nadto od ubiegłego roku zamężna. Wiek dzieci: 27, 26 i 20 lat. Wszystkie Dzieci maja własne samochody a córka ma 2, bo Jej mąż wniósł do małżeństwa drugi samochód. Na wnioski Dzieci z 2011 r., kiedy to wszystkie usamodzielniły się, postepowania egzekucyjne prowadzone przez komornika zostały umorzone w części dotyczącej Dzieci a są kontynuowane w części dotyczącej rzekomych moich długów wobec ZUS i MOPS - płatników świadczeń. Umorzenia dokonane zostały postanowieniami komornika na wnioski wierzycieli. /konie cytatu/
W polskim prawodawstwie sam fakt oświadczeń woli dorosłych Dzieci wobec komornika nie wystarcza. Tylko orzeczeniem Sądu można uchylić obowiązek alimentacyjny! Dlatego zwróciłem się do Sadu z pozwem przeciw egzekucyjnym aby to Sąd stwierdził w oparciu o fakty wygaśnięcie tego obowiązku. Wtedy prześladujący mnie komornik utraci podstawę swojego działania! Bez tytułów wykonawczych nie będzie mógł wykonywać już żadnych czynności wobec mnie tak jak czyni to bezprawnie obecnie.
Zbig1951 jest off-line  
03-02-2014, 17:05  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Powództwo przeciwegzekucyjne jest bezzasadne. Wytocz powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Zadłużenie wobec ZUSU to już w ogóle odrębna kwestia.
thebest jest off-line  
03-02-2014, 17:09  
taki tam
Stały bywalec
 
Posty: 732
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Cytat:
Napisał/a thebest Zobacz post
Powództwo przeciwegzekucyjne jest bezzasadne. Wytocz powództwo o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
.
Dokładnie tak. Wtedy sąd sam wezwie Twoje dzieci do dostarczenia dokumenów i dowodów w kwestii których Twoje dzieci nie chcą teraz "współpracować"
taki tam jest off-line  
03-02-2014, 17:16  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

odpowiedź dla taki tam: ponieważ to komornik prowadzący egzekucję wystąpił do ZUS w 2003 roku o wypłatę tych świadczeń pomimo, że w swoich aktach posiadał informację o tym, że płacę alimenty bezpośrednio np. w sprawozdaniu z wykonania obowiązku alimentacyjnego za dany rok kalendarzowy, które składałem na jego adres a on wkładał do akt bez skutków prawnych! Dopiero kiedy Dzieci powiadomiły komornika, że dostają alimenty, wtedy ZUS wydał decyzje wstrzymujące wypłaty. Kwota sporna z ZUS 8.452,50 PLN to kwota tych świadczeń które zostały wypłacone Dzieciom na wniosek komornika przez 4 m-ce w 2003 roku i przez 4 m-ce w 2004 roku. I teraz mnie zostało przypisane to do zwrotu!
Podobnie ma się rzecz z MOPS. Zaliczki alimentacyjne były wypłacane Dzieciom na wniosek komornika pomimo iż wiedział, że płacę alimenty. Tu także chodzi o 4 m-ce w 2006 roku i 4 m-ce w 2007 roku. Ja płaciłem alimenty w pełnej wysokości a w tym samym czasie Dzieci otrzymywały z MOPS zaliczki! Tu kwota sporna wynosi: 5.876,29 PLN
Zbig1951 jest off-line  
03-02-2014, 17:27  
taki tam
Stały bywalec
 
Posty: 732
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

To oznacza jak dla mnie że do zwrotu są zobowiązane Twoje dzieci a nie Ty,bo pobrały alimenty i świadczenie alimentacyjne podwójnie w tych podanych przez Ciebie datach w 2003,2004,2006 i 2007r.
taki tam jest off-line  
03-02-2014, 17:35  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Wy chyba nie czytacie dokładnie tego co piszę! Robicie dokładnie to samo co Sąd: czytacie pobieżnie, bo tekst jest długi i pytacie o cos co było napisane albo radzicie zrobić coś co dokładnie już przecież zrobiłem! Napisałem w pierwszym poście:
"W Sądzie znajduje się mój pozew o uchylenie tytułów wykonawczych do wyroków alimentacyjnych. Dokładnie ten pozew zatytułowany jest "o uchylenie obowiązku alimentacyjnego i tytułów wykonawczych do wyroków alimentacyjnych" To ja go nazwałem pozwem przeciw egzekucyjnym, bo ktoś mi powiedział, że to się tak nazywa. Jednak tytuł pisma procesowego - pozwu jest prawidłowy: "o uchylenie alimentów itd..." W tym pozwie był wniosek o zabezpieczenie powództwa który nie dość, że został rozpoznany dopiero po 69 dniach a nie po 7, to został oddalony! Dlaczego? Przecież chodziło o moje zabezpieczenie się przed działaniami nieuczciwego komornika. Moim głównym przeciwnikiem jest KOMORNIK a nie Dzieci! One złożyły komornikowi w stosownym czasie oświadczenia woli, że są już samodzielne a komornik wydał postanowienia. To jednak komornik ponosi pełna odpowiedzialność za swoje czyny, za występowanie do ZUS i do MOPS z wnioskami o wypłatę świadczeń w sytuacji kiedy dobrze widział, że alimenty są cały czas świadczone przez ojca bezpośrednio!
Zbig1951 jest off-line  
03-02-2014, 17:44  
taki tam
Stały bywalec
 
Posty: 732
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Zbig sam przekręciłeś a teraz mówisz że my nie czytamy.Pozew przeciwegzekucyjny to jest całkiem coś innego jak pozew o uchylenie alimentów,ktoś Ci źle powiedział a Ty teraz masz do nas pretensje.
To jest forum na którym udzielamy się się jak nam się chce albo nie,nie jesteśmy(w większości)prawnikami tylko ludźmi z takimi samymi problemami jak Ty i też się niekiedy uczymy na błędach. Jak będziesz cierpliwy i nie nerwowy to pojawi się tu jeszcze parę osób co Ci pomogą,ale nie gmatwaj i nie przyjmuj postawy roszczeniowej.
taki tam jest off-line  
03-02-2014, 17:47  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

taki tam: Dzieci są tylko ofiarami komornika. To on wystąpił o nienależne im świadczenia! One odstawały je przez kilka miesięcy i potem musiały zwracać tylko te które zostały wypłacone po dacie anulowania decyzji ZUS a potem MOPS o przyznaniu świadczeń. Zostały do zwrotu sporne okresy kilku miesięcy wynikających z bezwładności obiegu decyzji i pism. W Polsce jest totalny bałagan w tej mierze! I w tej sytuacji jest jeden uniwersalny sposób: zawsze tym kto ma zwrócić jest ojciec, bo miał wyroki alimentacyjne! Mechanizm jest tu bardzo prosty: facet ma 5 wyroków alimentacyjnych i dwie egzekucje na karku! No to musi być "wredny ojciec" więc trzeba mu zrobić w poprzek. Cicha zmowa! Pamiętajcie, że Sądy, urzędy, MOPSy i ZUS są sfeminizowane! Ojciec z wyrokami alimentacyjnymi to wróg którego tępią na wszelkie możliwe sposoby! A gdzie jest sprawiedliwość, bezstronność i niezawisłość???
Zbig1951 jest off-line  
03-02-2014, 17:48  
taki tam
Stały bywalec
 
Posty: 732
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Ty się nie pacz na komornika on zawsze będzie na swoją nutę grał,Ty ustal jak to było z tymi alimentami w spornych okresach,jeżeli płaciłeś całość co do centa na konto dzieci czy tam ich matki i nie zależnie od tego dzieci pobierały świadczenie z FA,ogólnie pojętego,to one są zobowiązane do zwrotu. Wiem co mówię b miałem podobna sytuację.
Jeżeli ustalisz że obowiązek zwrotu leży po stronie dzieci to wtedy MoPs dzieciom umorzy.
taki tam jest off-line  
03-02-2014, 17:56  
Zbig1951
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: uchylenie obowiązku alimentacyjnego, uchylenie tytułów wykonawczych

Niczego nie pokręciłem! Złożyłem dokładnie taki pozew o jakim napisaliście: "O UCHYLENIE OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO"
Moje pytanie na forum dotyczyło oddalenia wniosku o zabezpieczenie powództwa przez wstrzymanie egzekucji na czas procesu o uchylenie alimentów i jak do tej pory nikt nie odpowiedział mi na postawione w pierwszym poście pytania o podstawę oddalenia /czy jest trafna?/ i o uzasadnienie oddalenia. W tym miejscu potrzebuję pomocy a nie w instruowaniu jaki pozew mam złożyć, bo go już dawno prawidłowo złożyłem a Sąd nic z tym nie robi tylko oddala bezpodstawnie wniosek o zabezpieczenie powództwa!
Zbig1951 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 15) Witam. Dostałam wezwanie na sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Sprawę założył ojciec. Chcę uchylenia od 2010 r. Wtedy jeszcze chodziłam do...
§ Uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 13) mam pytanie. mam nieślubne dziecko na które płacę alimenty w wysokości 300pln. obecnie matka dziecka wyszła za mąż i wyjechała z kraju. ma męża który...
§ Uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 32) Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co mam konkretnie zrobić w sprawie zniesienia alimentów, ponieważ skończyłam 25 rok życia i ojciec wniósł do...
§ uchylenie od obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 3) witam! dostałam właśnie pozew o uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego przez ojca który odsiaduje wyrok i jest dodatkowo aresztowany za...
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego? (odpowiedzi: 1) WITAM.Miałem sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka uczącego się zaocznie,nie chce podjąć żadnej pracy, pracuje...
§ uchylenie obowiązku alimentacyjnego (odpowiedzi: 4) Bardzo gorąco będę wdzięczna, jeżeli ktoś rozwieje moje wątpilości w sprawie alimentów, które jak twierdzi ojciec pobieram bezprawnie. Mam 24 lata,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:28.