Przekazanie opieki nad synem ojcu - Forum Prawne

 

Przekazanie opieki nad synem ojcu

Witam. Z mamą mojego syna jesteśmy 4 lata po rozwodzie ( rozwód bez orzekania o winie). Dotychczas zgodnie z orzeczeniem sądu opiekę nad dzieckiem sprawowała jego mama a ja zachowałem pełnię praw rodzicielskich. Widzenia z ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
24-02-2014, 20:09  
TataTymka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przekazanie opieki nad synem ojcu

Witam.
Z mamą mojego syna jesteśmy 4 lata po rozwodzie ( rozwód bez orzekania o winie). Dotychczas zgodnie z orzeczeniem sądu opiekę nad dzieckiem sprawowała jego mama a ja zachowałem pełnię praw rodzicielskich. Widzenia z synem sami ustalaliśmy z jego mamą bo nie było potrzeby aby sąd to regulował. Obecnie była żona wraz z obecnym mężem chce wyjechać za granice na stałe a opiekę nad synem przekazać mi. Ponadto wyjazd planują już za miesiąc i potem ciężko określić po jakim czasie znów będą w Polsce.

Niestety nie mamy pojęcia jak to zrobić formalnie, czy potrzebna jest kolejna sprawa w sądzie? Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
TataTymka jest off-line  
25-02-2014, 04:47  
PawShaker
Stały bywalec
 
Posty: 627
Domyślnie RE: Przekazanie opieki nad synem ojcu

Jeśli nie masz ograniczonych praw to po pierwsze ty i matka decydujecie o dziecku, sąd dopiero wtedy gdy wy nie możecie dojść do porozumienia.

Wystarczy, że matka napisze oświadczenie, że powierza syna twojej opiece na czas gdy ona przebywa za granicą. Można dodać zdanie, że upoważnia cię do podejmowania istotnych decyzji w sprawie dziecka.

Warto się zastanowić czy wyrobić dziecku dowód osobisty. Na jego wyrobienie potrzeba zgody was obojga (w zależności od wieku dziecka) i urzędy bardzo rygorystycznie sprawdzają, że ta zgoda została wydana. Łatwiej (i taniej) to załatwić na miejscu niż przez konsulaty.

Jeśli zależy tobie na formalnym załatwieniu sprawy, to po prostu piszesz do sądu rodzinnego wniosek o zmiane miejsca zamieszkania dziecka na "karzdorazowo przy ojcu". Jeśli były zasądzone alimenty, to wnioskuj co najmniej o ich zniesienie. W przeciwnym razie matka mogłaby podać cię do komornika za cały okres kiedy opiekowałeś się synem i oczywiście nie płaciłeś jej. Teraz to wygląda abstrakcyjnie, ale za rok czy dwa matka może obrosnąć w piórka i przypomnieć sobie o dziecku. A szantaż komornikiem to dodatkowy argunent w jej oręrzu.

Do wniosku dołącz odpis aktu urodzenia dziecka oraz odpis wyroku rozwodowego (jeśli były jakieś inne orzeczenia to je też). Potrzebna będzie kopia wniosku i tych dokumentów aby sąd mógł je wysłać do matki (uczestnika postępowania).

Jak tylko matka dostanie tą kopię wniosku, odpisuje, że w pełni poiera wniosek i prosi o rozpatrzenie sprawy pod swoją nieobecność.
PawShaker jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mogę żądać od ojca przejecia opieki nd synem (odpowiedzi: 4) Moja sytuacja jest dosyc trudna. Syn ma 17 lat i właściwie zawsze byly z nim problemy z nauką. Od kilku lat jednak znacznie pogorszyło sie...
§ Odebranie ojcu opieki nad synem (odpowiedzi: 4) Przed rozwodem zgodziłam się, by syn został z byłym mężem. Było to podyktowane moja trudną sytuacją rodzinna, organizacyjną i finansową....
§ przekazanie ojcu opieki prawnej nad synem (odpowiedzi: 10) Samotnie wychowuję 10 letnie bliźniaczki oraz 8 letniego syna. Wszyscy są uczniami 3 klasy. Obecnie dzieci widują ojca w weekendy 2 razy w miesiącu....
§ Mąż chce wyłącznej opieki nad synem (odpowiedzi: 2) Mąż chce mi zabrać dziecko. Nie mieszkam z mężem od roku, mąż nigdzie nie pracuje, mieszka w walącym się domu po swojej prababci, bez wody, prądu....
§ Czy mam szanse wygrac sprawe opieki nad synem (odpowiedzi: 5) witam.Mje pytanie jest proste jakie mam szanse na wygranie sprawy opieki nad synem?Co powinnem zrobic zeby wygrac?jaka jest szansa?
§ przejęcie opieki nad synem (odpowiedzi: 1) witam Przejałem opieke nad synem po tym jak matka sie przeprowadziła się do innego miasta i zostawiła mi dziecko. Jesteśmy juz kilka lat po...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:53.