Sprawa chorej psychicznie matki - Forum Prawne

 

Sprawa chorej psychicznie matki

Witam. Pokrótce opiszę jak wygląda sytuacja w rodzinie; nie jestem pewna czy wybrałam odpowiedni dział. Główne pytanie brzmi: gdzie mogą szukać i jakiej pomocy (prawnej) moja ciotka z mężem, którzy mieszkają w jednym mieszkaniu w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
22-03-2014, 10:13  
Kropla2014
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Sprawa chorej psychicznie matki

Witam.
Pokrótce opiszę jak wygląda sytuacja w rodzinie; nie jestem pewna czy wybrałam odpowiedni dział.

Główne pytanie brzmi: gdzie mogą szukać i jakiej pomocy (prawnej) moja ciotka z mężem, którzy mieszkają w jednym mieszkaniu w bloku z jej matką, która no cóż, najprawdopodobniej cierpi na chorobę psychiczną. Począwszy od tego, że praktycznie katowała swoje dzieci (było to jakieś 30-40 lat temu, więc sprawy najwyraźniej przedawnione), skończywszy na tym, że obecnie męczy psychicznie wyżej wspomnianą ciotkę (czyli swoją córkę, która zawczasu nie wyprowadziła się od niej) i jej męża.
Przykłady... Hm. Wzięła kiedyś miotłę, wyszła na balkon i w środku nocy zaczęła stukać tą miotłą w ich okno, chyba po to, żeby na złość zrobić. W mieście mieszka spora część rodziny to ta przychodzi do ich miejsc pracy, przesiaduje, wygaduje jakieś zmyślone rzeczy na rodzinę, np. to, że jej wnuk trafił do więzienia co nie jest prawdą. Gdy ciotka wyjdzie do sąsiadki i chce wrócić do mieszkania z powrotem to jej matka zamyka drzwi, zastawia krzesłami, żeby tamta nie mogła wejść. Ponadto się kłóci i wiecznie coś jej nie pasuje. Mogę śmiało powiedzieć, że "wycwaniła się", i teraz gdy tylko zauważy, że mąż ciotki wypije chociażby jedno piwo to od razu idzie na policję (mimo, że jest np. godzina 23:00). Na policji twierdzi, że zięć ją wygania z domu. Nie jest to prawdą bo policja ją odwozi do domu i spisuje zaskoczonego i obudzonego(!) zięcia. No bo co policjanci mogą zrobić, wiedzą, że z nią jest "coś nie tak" ale zgłoszenie muszą przyjąć i jej zięcia przesłuchać. Dodam, że taka sytuacja miała już miejsce kilka (jeśli nie kilkanaście) razy. Policjanci aż udali się do dzielnicowego, bo mają dość ciągłego przyjeżdżania po to samo, a dzielnicowy przyszedł do ciotki i powiedział, żeby zaczęli nagrywać to co ona na nich wygaduje w domu i wyzywa. Czy legalnie postąpią jeśli zaczną ją nagrywać, żeby mieć dowód, że to nie oni są winni?

Chciałabym im jakoś pomóc, nie wiem co im poradzić, gdzie powinni się z tym udać, być może jakoś drogą sądową udałoby się skierować ją na leczenie psychiatryczne?
Sama pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że uprzykrza ludziom życie ale tak naprawdę ludzie ci mają związane ręce. Dobrowolnie nie pójdzie do lekarza przecież.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Kropla2014 jest off-line  
23-03-2014, 18:44  
Kropla2014
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprawa chorej psychicznie matki

Naprawdę nikt nie ma pojęcia gdzie w takiej sprawie można się zgłosić?
Kropla2014 jest off-line  
23-03-2014, 19:05  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.568
Domyślnie RE: Sprawa chorej psychicznie matki

Dokumentować popełniane przez matkę wykroczenia i przestępstwa oraz zgłaszać je na policję. Jeśli rzeczywiście jest chora psychicznie i tylko z tego powodu je popełnia, nie zostanie skazana tylko skierowana na leczenie.

Informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – MS i MPiPS

Informator dla pokrzywdzonych przestępstwem – MS i UJ

Art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie:

1. Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie:
1) poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego;
askirkov jest off-line  
24-03-2014, 09:09  
komix
Stały bywalec
 
Posty: 1.334
Domyślnie RE: Sprawa chorej psychicznie matki

dodatkowo zięć powinien na jakiś czas pożegnać się z piwem. Jak jest przesłuchiwany przez policję to nawet jedno małe raz na jakiś czas może być odnotowane: od Pana było czuć woń alkoholu.

Czyje jest mieszkanie?
komix jest off-line  
24-03-2014, 12:35  
Kropla2014
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprawa chorej psychicznie matki

@askirkov,
dokumentować popełniane przez matkę wykroczenia ale czy można ją np. nagrywać? Nie chcę, żeby to się obróciło później przeciwko nim, w tym znaczeniu, że "pozwę was bo mnie nagrywaliście bez mojej zgody" (czy na jakiej to tam zasadzie działa).
Poza tym ona zasłyszała radę dzielnicowego o tym nagrywaniu i teraz cicho do nich mówi, tak, że jeśliby się z daleka nagrało to się wiele nie usłyszy.

@komix,
mieszkanie jest na matkę a jej córka a moja ciotka jest w nim zameldowana od dziecka.
Kropla2014 jest off-line  
24-03-2014, 12:43  
komix
Stały bywalec
 
Posty: 1.334
Domyślnie RE: Sprawa chorej psychicznie matki

Kodeks karny.

Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym.
§ 3. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Nagrywać można rozmowy w których bierze się samemu udział. Nie można zostawić dyktafonu i wyjść. Najlepiej trzymać dyktafon przy sobie. Sądy nie zawsze biorą pod uwagę tak zdobyte dowody. Nagrywając bez wiedzy drugiej strony może dojść do manipulacji wiec sądy podchodzą do tych dowodów ostrożnie. Czasem nie ma wyjścia i to jedyna metoda.

Matka może robić dużo w swoim mieszkaniu.
komix jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zachowek dla osoby chorej psychicznie (odpowiedzi: 1) Witam! Sprawa wygląda następująco: Niedawno zmarła moja prababcia (jeszcze w tym roku), która miała czworo dzieci, z czego moja babcia (najstarsza...
§ wlasnosc osoby chorej psychicznie (odpowiedzi: 4) Witam, Bardzo prosze o podpowiedz. Jestem dorosla corka chorego psychicznie czlowieka. Ojciec leczony jest od 30lat. To schizofrenia. Umiescilam...
§ eksmisja osoby chorej psychicznie? (odpowiedzi: 3) czy można wymeldować i eksmitować z mieszkania osobę chorą psychicznie (schizofrenia z zaświadczeniami z szpitala psychiatrycznego o chorobie)?
§ Witam. Sprawa dotyczy psychicznie chorej osoby. (odpowiedzi: 15) Nigdy nie prosiłam nikogo o pomoc zwłaszcza prawną bo sądziłam, że prawo mi nie pomoże, ale tylko to mi zostało wiec mam nadzieje, że ktoś zna jakiś...
§ pomoc osobie chorej psychicznie (odpowiedzi: 2) Witam, jestem osobą chorą psychicznie z 1 grupą inwalidzką, od jakiegoś czasu jestem dręczony psychicznie przez matkę bo np. źle umyje łyszkę i...
§ spadek po osobie chorej psychicznie (odpowiedzi: 4) Proszę o odpowiedz w jaki sposób opiekun prawny mógł przepisać cały majątek osoby chorej psychicznie na swoje wnuczki , wujek był chory od zawsze ,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:13.