Ograniczenie władzy rodzicielskiej - Forum Prawne

 

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Witam. Piszę ponieważ potrzebuję porady w sprawie napisania pozwu o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu mojego dziecka. W internecie pełno jest wzorów, jednak są pewne kwestie których ja nie rozumiem. Wzory różnią się od siebie tym, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
30-05-2014, 16:23  
Jaraczanka
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Witam.
Piszę ponieważ potrzebuję porady w sprawie napisania pozwu o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu mojego dziecka. W internecie pełno jest wzorów, jednak są pewne kwestie których ja nie rozumiem.

Wzory różnią się od siebie tym, że w jednych, w miejscu gdzie napisane jest "wnoszę o...graniczenie praw itd... poprzez powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej matce" w innych zaś np: "...przez poddanie wykonywania tej władzy nadzorowi kuratora sądowego" , i tu moje pytanie brzmi, która forma jest właściwa?
Jakie informacje zawrzeć w uzasadnieniu, i jaka powinna być ilość świadków? Czy wystarczy 1 świadek?

Dodam, że nie jesteśmy małżeństwem, ojciec, po narodzinach córki interesował się nią sporadycznie, od roku zaś nie interesuje się wcale, mimo że często mijamy się "na ulicy". Nie płaci alimentów. Toczy się w tej sprawie postępowanie.

Byłabym bardzo wdzięczna za każdą pomoc, gdyż jestem w tych sprawach zielona, a chciałabym poprawnie napisać pozew.

Z góry dziękuję.
Jaraczanka jest off-line  
30-05-2014, 16:27  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Ograniczenie władzy rodzicielskiej

W takich sprawach nie pisze się pozwu, bo jest to postępowanie nieprocesowe.

Nie ma właściwej formy. Masz wpisać to o co wnosisz w swoim przypadku. W uzasadnieniu, mówiąc najprościej, opisujesz dlaczego, to co napisałaś nad uzasadnieniem ma sens i dlaczego sąd powinien rozpatrzyć sprawę tak, a nie inaczej.

Co do świadków to może nie być żadnego, być jeden albo nawet dziesięciu, o ile jest to potrzebne.
thebest jest off-line  
30-05-2014, 19:31  
symaj
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie RE: Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Istnieje wiele form ograniczenia władzy rodzicielskiej. Nadzór kuartora jest jedna z nich- ale z tego co piszesz to nie chodzi Ci o to żeby przychodził do ojca kurator i sprawdzał jak wykonuje władzę rodzicielską- de facto on jej nie wykonuje- tylko o jej ograniczenie i tu się pojawia do jakich ograniczeń chcesz żeby sąd ją wyznaczył czyli. np. do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka w tym edukacji i leczenia.
Jeśli natomiast ojciec całkowicie sie nie interesuje, nie płaci alimentów możesz złożyć wniosek o pozbawienie go praw a jeśli Sąd uzna że to za dużo to w tym samym postepowaniu może je jedynie ograniczyć.
symaj jest off-line  
06-06-2014, 15:11  
Jaraczanka
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Oczywiście nie chodzi mi o nadzór kuratora. Czyli w moim przypadku należałoby napisać o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej matce?
Chciałabym odebrać ojcu prawa, ale słyszałam, że na początku można je jedynie ograniczyć.
Czy fakt, że posiada on również jeszcze jedno dziecko, z inną kobietą, i w tym przypadku, też nie interesuje się dzieckiem i nie płaci alimentów, może jakoś pomóc w odebraniu praw w mojej sprawie? Czy sądu raczej nie będzie obchodziło to, jak ma się sytuacja również z drugą rodziną?
Jaraczanka jest off-line  
06-06-2014, 16:06  
symaj
Użytkownik
 
Posty: 140
Domyślnie RE: Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Jeśli są podstawy do odebrania praw to nie ma konieczności najpierw ich ograniczania a dopiero później odebrania.
Sprawa innego dziecka źle świadczy o nim jednak nie będzie przedmiotem rozpatrywania w twojej sprawie.
symaj jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ograniczenie władzy rodzicielskiej (odpowiedzi: 2) mam 19 lat moja była dziewczyna ma 16 lat,mamy rocznego syna,opiekunem prawnym mojego syna jest matka mojej byłej dziewczyny(babka dziecka)nie...
§ Ograniczenie władzy rodzicielskiej (odpowiedzi: 1) Chcę złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej,ale nie wiem do końca jak go napisać. 1. Czy sama mam napisać w jaki sposób chcę ograniczyć...
§ Ograniczenie władzy rodzicielskiej... (odpowiedzi: 7) Witam... Mam taką sprawę jestem po rozwodzie 5lat z pierwszego małżeństwa mam 2 dzieci (12 lat i 6 lat) z obecnego jedno dziecko (4m-c).Mój były mąż...
§ ograniczenie władzy rodzicielskiej (odpowiedzi: 5) Wczoraj dostałam z sądu wezwanie do stawiennicta w sądzie w charakterze strony w sprawie z wniosku kuratora zawodowego przy udziale małoletniego XY...
§ Ograniczenie władzy rodzicielskiej (odpowiedzi: 5) Witam. Mam takie pytanie. Czy pisząc pozew rozwodowy mogę wystąpić jednocześnie o ograniczenie władzy rodzicielskiej wobec dziecka??
§ ograniczenie władzy rodzicielskiej (odpowiedzi: 1) Witam jestem w trakcie rozwodu z meżem muzułmaninem. Staram sie o ograniczenie władzy rodzicielskiej mężowi. Mam kilkumiesieczne dziecko ktore...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:18.