Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego - Forum Prawne

 

Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Ja Grzegorz- lat 73, żona Maria- lat 68 i córka Ewa lat 36 (panna) mieszkamy pod wspólnym dachem na powierzchni 123 m. kw . W Ks. W. jest zapis o współwłasności: Grzegorz i Maria 5/6 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
11-06-2014, 14:14  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Ja Grzegorz- lat 73, żona Maria- lat 68 i córka Ewa lat 36 (panna) mieszkamy pod wspólnym dachem na powierzchni 123 m.kw. W Ks. W. jest zapis o współwłasności: Grzegorz i Maria 5/6 (tj. 84%całości), córka Ewa 1/6 tj. 16% udziału. Dnia 21.11.2012r. Maria jako powódka wniosła przeciwko Grzegorzowi pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Grzegorz - dla "świętego spokoju" - nie sprzeciwiał się i zapadł wyrok ustanawiający rozdzielność majątkową z dniem 05.04.2012r.
W styczniu 2014r. zapadła decyzja o sprzedaży naszego wspólnego mieszkania w celu zapewnienia córce środków na zakup własnego, 2-pokojowego mieszkania i mieszkania też 2-pokojowego dla Marii i Grzegorza. Oferty na sprzedaż ukazały się na stronach internetowych 2 pośredników, którzy domagają się określenia sposobu rozliczenia się z potencjalnym nabywcą.
Grzegorz pisemnie określił swoje stanowisko, iż powinno to być zgodne z zapisem w KW przy uwzględnieniu wyroku o rozdzielności majątkowej, czyli 1/6 dla córki Ewy, 5/12 dla Marii i 5/12 dla Grzegorza z zaznaczeniem, że pieniądze powinny wpłynąć na rachunki bankowe współwłaścicieli.
Dopiero z tych środków rodzice mieliby poczynić odpowiednią darowiznę na rzecz córki.
Córka chciałaby zawłaszczyć 55% pieniędzy na mieszkanie w prestiżowej dzielnicy, co wiem z zamiarów Ewy.
Maria i Ewa zajęły odmienne stanowisko wobec pośredników, nie wyrażając zgody na stanowisko Grzegorza i wskazały, iż pieniądze powinny trafić wprost do dewelopera lub właścicieli 2 mieszkań na rynku wtórnym. Solidarnie oświadczyły pośrednikom w swoim piśmie, że: „…Nawet, gdyby znalazł się kupiec na nasze mieszkanie, to nie wyrazimy zgodna sprzedaż na warunkach zaproponowanych przez Grzegorza…”
Córka informując mailowo pośredników użyła ponadto stwierdzenia: "Maria zdaje sobie sprawę czym jest rozdzielność majątkowa (zwana potocznie rozdzielnością finansową), a czym jest podział majątku...".

Pytania: 1) czy propozycja Grzegorza dot. podziału środków ze sprzedaży jest formalnie i prawnie poprawna?
2) czy użyte przez córkę cytowane stwierdzenie jest poprawne i słuszne?
3) jaką rolę odgrywa rozdzielność majątkowa (ustanowiona sądownie) w ogóle, kiedy nie nastąpił sądowy lub umowny u notariusza podział majątku?
4) czy Maria ma podstawy ingerować w wydatki Grzegorza z jego emerytury - jedyne źródło jego dochodów i domagać się czynienia dodatkowych wydatków na jej rzecz, podczas gdy pokrywa on 5/6 czynszu, 2/3 opłat za energię, 2/3 opłat za gaz, całość opłat za TV, telefon stacjonarny w UPC i internet ?

Bardzo, bardzo proszę o wyczerpujące wyjaśnienia i wykładnię prawną, gdyż jest to sprawa wielkiej wagi dla mnie, co ukierunkuje moje działania i da mi upragniony spokój.
Grzegorz1941 jest off-line  
11-06-2014, 15:36  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Proszę odpowiedzieć z czego wynika treść KW
Cytat:
Napisał/a Grzegorz1941 Zobacz post
W. jest zapis o współwłasności: Grzegorz i Maria 5/6 (tj. 84%całości), córka Ewa 1/6 tj. 16% udziału.
korf jest off-line  
11-06-2014, 15:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Skoro Grzegorz jest współwłaścicielem mieszkania w 5/12, to bez czynnnego udziału Grzegorza mieszkanie nie może być sprzedane. Umowa sprzedaży po stronie sprzedającego może być zawarta tylko z udziałem Grzegorza, a zatem Grzegorz będzie współdecydował o tym, jak brzmieć będą postanowienia o sposobie zapłaty ceny za mieszkanie przez kupującego. Propozycja Grzegorza, aby nabywca mieszkania zapłacił każdemu z osobna część ceny stosownie do wynikających z księgi wieczytej ułamkowych udziałów we współwłasności, jest oczywiście dopuszczalna, rozsądna i zgodna z jego interesami. Jeśli Grzegorz zgodzi się przy zawieraniu umowy na to, że cała cena lub niezgodna z udziałami we współwłasności część tej ceny przelana zostanie na konto innych osób, na co zgodzić się jest mu wolno, to Grzegorz musi pomyśleć przy tym także o tym, czy mu ktoś jego udział w uzyskaniej za mieszkanie cenie kiedykolwiek wyrówna. W każdym razie Grzegorz, jako współsprzedający współwłaściciel mieszkania może żądać ustalenia w umowie notarialnej sprzedaży mieszkania takiego sposobu zapłaty, który zabezpieczy należny mu udział w uzyskanej od kupującego ceny. Innymi słowy, Grzegorz może powiedzieć: Albo w umowie będzie postanowione, że kupujący zapłaci moją (Grzegorza) część ceny (5/12) przelewem na jego, Grzegorza, konto bankowe, albo Grzegorz nie podpisze żadnej umowy sprzedaży.

Jeśli chodzi o wypowiedź córki Ewy, to lepiej, żeby Grzegorz nie zaprzątał sobie głowy tą nic nie mówiącą wypowiedzią.

Rozdzielność majątkowa, ustanowiona orzeczeniem sądowym, nic nie zmieniła, jeśli chodzi o współwłasność tego mieszkania; Grzegorz nadał jest wpółwłaścicielem tego mieszkania w 5/12-tych, nadal istnieje ta współwłasność, bo nie została zniesiona ani notarialną umową, ani jakimś orzeczeniem sądu.

Jeśli chodzi o wydatki Grzegorza z jego jedynego źródła dochodu, czyli jego emerytury, to niech Grzegorz wszelkie ingerencje po prostu ignoruje, ponieważ zdrowie Grzegorza jest najważniejsze! Na pewno Grzegorza nie trzeba informować o tym, że żyjemy w takich czasach, w których one nie tylko chcą naszej kasy, lecz chcą nas też pognębić psychicznie, czyli jak to niektórzy nazywają: "dokopać".
 
11-06-2014, 16:00  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

@ ekorda nie za szybko z uwagi na to;
Cytat:
Napisał/a Grzegorz1941 Zobacz post
współwłasności: Grzegorz i Maria 5/6 (tj. 84%całości),
Jeżeli to wspólność majątkowa? Pytający ma rozdzielność, ale nie ma podziału majątku dorobkowego. Poczekajmy na ustalenia; czy Grzegorza i Marii udziały są wyodrębnione, określone ułamkowo tak jak sugeruje sie 5/12 czy 5/6 (współwłasność ustawowa)
natomiast;
Cytat:
Napisał/a Grzegorz1941 Zobacz post
czy Maria ma podstawy ingerować w wydatki Grzegorza z jego emerytury - jedyne źródło jego dochodów i domagać się czynienia dodatkowych wydatków na jej rzecz, podczas gdy pokrywa on 5/6 czynszu, 2/3 opłat za energię, 2/3 opłat za gaz, całość opłat za TV, telefon stacjonarny w UPC i internet ?
Nie. Reguluje to przepis KRO
Art. 511. Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.
oraz KC Art. 207.
Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Jest kilka dróg wyjścia z pana sytuacji...
Proszę nie ulegać dyktatowi córki i żony.
korf jest off-line  
11-06-2014, 16:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Oczywiście, słuszna uwaga, ponieważ ten udział we współwłasności mieszkania, istniejący jeszcze przed orzeczeniem sądu o rozdzielności majątkowej, a wynoszący 5/6 przysługuje Grzegorzowi i jego małżonce Marii łącznie (opierając się na tym, co Grzegorz pisze). A zatem także część ceny sprzedaży przysługiwałaby obu małżonkom łącznie. Ale Grzegorz nie powinien się godzić na jakieś przelewanie pieniędzy jakimś deweloperom w wysokości przwyższającej udziały we współwłasności jego córki i udziału jego żony, który legnie u podstaw podziału majątku dorobkowego.
 
11-06-2014, 16:29  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

To są zapisy w Księdze Wieczystej Sądu Rejonowego : Ewa 1/6, Maria i Grzegorz 5/6
Grzegorz1941 jest off-line  
11-06-2014, 16:57  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Cytat:
Napisał/a erkorda Zobacz post
Ale Grzegorz nie powinien się godzić na jakieś przelewanie pieniędzy jakimś deweloperom w wysokości przwyższającej udziały we współwłasności jego córki i udziału jego żony, który legnie u podstaw podziału majątku dorobkowego.
Dokładnie!
Cytat:
Napisał/a Grzegorz1941 Zobacz post
To są zapisy w Księdze Wieczystej Sądu Rejonowego : Ewa 1/6, Maria i Grzegorz 5/6
Wiemy gdzie są zapisy. Proszę wczytać się w treść KW tu; ekw.ms.gov.pl Nabył pan nieruchomość w trakcie trwania małżenstwa, spadek, skąd taki, a nie inny udział córki?
korf jest off-line  
11-06-2014, 18:22  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Udział córki 1/6 ustanowiony został przy wykupieniu tego mieszkania w 1997r za połowę ceny rynkowej. Spadkobiercom zamieszkałym w Chicago zależało na szybkiej sprzedaży, co dokonywał pełnomocnik mieszkający w tej kamienicy w ich imieniu. Cena wykupu to równowartość 25.000 USD, czyli 120.000 PLN w tamtym 1997r.

Córka została wpisana do aktu notarialnego (co było naszym rodziców błędem)
Udział miał jeszcze syn w wysokości 3/6 = 1/2= 50%, gdyż on uzyskał kredyt 60.000PLN za naszym rodziców poręczeniem. Została sądownie zniesiona jego współwłasność w 2008r. Syn został spłacony z nawiązką z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania 84-letniej teściowej, którą wzięliśmy do siebie pod opiekę.
W 1997r w akcie notarialnym Maria i Grzegorz mieli wspólność w 2/6, a 20letnia studentka Ewa otrzymała 1/3 udziałów Marii i Grzegorza. Ona nie wniosła ani 1 PLN w wykupienie mieszkania.
Udział syna w 3/6 został "przypisany" do wspólności Marii i Grzegorza na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego o zniesieniu współwłasności syna.
Grzegorz1941 jest off-line  
11-06-2014, 19:10  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Panie Grzegorzu odpowiedz na pana dylematy w post nr.5 na pozostałe pytania w post nr 4. Konkludując;
a. córka ma zbyt wygórowane żądania nie odpowiadające jej udziałowi.
b. opłaty, daniny pokrywa pan stosownie do swojego współudziału 5/6 dzielone na pół, gdyż małżonka w takiej samej części powinna partycypować.
c. pana renta jest tylko pana i nikt nie może na obecną chwilę ingerować na co pan wydaje i ile. (po to jest rozdzielność)
d. na sprzedaż powinni wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele i otrzymać zapłatę stosownie do udziałów, na wskazany r-ku bankowy (proszę założyć własny, jeśli pan takowego nie ma)
d. wspomniał pan o podziale majątku dorobkowego. Wstrzymałbym się, z uwagi na pana wiek.
e. domyślam się, że prawdopodobnie córka jest sprawczynią zamieszania. Proszę nie ulegać.

Proszę dopytać, jeżeli nie zrozumiał pan, lub nie w pełni.
korf jest off-line  
11-06-2014, 19:49  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Bardzo serdecznie obu Panom dziękuję. Dodaliście mi ducha i pewności siebie. Wyjaśnienia i wskazówki są dla mnie bezcenne. Kłaniam się nisko i życzę ZDROWIA i osobistej pomyślności.

Jak sprawa nabierze dalej złych barw, to skieruję się do Panów o pomoc. Myślę jednak, że tak nie będzie musiało być.

Grzegorz
Grzegorz1941 jest off-line  
15-06-2014, 21:23  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Jednak te złe barwy sprawy pojawiły się i jestem zmuszony prosić o dalszą pomoc. Maria (żona) chce przejąć dominującą rolę przy sprzedaż tego współwłasnościowego mieszkania, gdyż uważa, że środki finansowe na zniesienia 3/6 = 50% udziałów syna Witolda pochodziły z darowizny jej 83-letniej matki (sprzedaż jej 2-pokojowego mieszkania w Łodzi przeprowadzona przeze mnie za 195.000zł w połowie 2008r) i uważa ona, że mimo, ze sąd postanowił w swym orzeczeniu, ze Witold przenosi swój 50% udział na rzecz Marii i Grzegorza do ich wspólności majątkowej za cenę ustaloną na ostatniej rozprawie w kwocie 110.000 zł, to jest ona "właścicielką" 1/6 z 1997r. oraz 3/6 z grudnia 2008r. czyli razem 4/6. A ja pozostaję przy 1/6 i córka Ewa tez przy 1/6 - tak, jak to było ustalone w 1997r.
Zona jednak zapomina, że syn w 2006r. żądał sprzedaży tego mieszkania za 600.000 zł i "odpalenie" mu 300.000 zł. Moja walka z synem (oraz synową i jej rodzicami) po 8 rozprawach przyniosła efekt, że syn otrzymał z swoje 3/6 tylko 110.000 zł (wkład i odsetki). Oznacza to ,że moja praca przy współudziale prawników dała "oszczędność" 190.000 zł, czyli niemalże tyle ile cena sprzedaży mieszkania teściowej w Łodzi i przewyższyła darowiznę dla Marii o 10.000 zł. Teściowa notarialnie zapisała Marii 180.000zł.
Jak w świetle powyższego postu wcześniej przekazanych faktów jawi się moja pozycja współwłaściciela?. Czy mam przynajmniej moralne prawo do 5/6 : 2 = 5/15 mieszkania?. A jak miałaby się strona prawna, gdyby żona złożył do sądu pozew przeciwko mnie o skorygowanie udziałów?
Serdecznie proszę o udzielenie mi wykładni i wskazówek w tej nowej materii.
Kłaniam się nisko, życząc zdrowia i wszystkiego co najlepsze
Grzegorz1941 jest off-line  
15-06-2014, 22:06  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Cytat:
Napisał/a Grzegorz1941 Zobacz post
pochodziły z darowizny jej 83-letniej matki (sprzedaż jej 2-pokojowego mieszkania w Łodzi przeprowadzona przeze mnie za 195.000zł w połowie 2008r)
Jak ta darowizna jest udokumentowana?
korf jest off-line  
15-06-2014, 23:01  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Darowizna jest udokumentowana aktem notarialnym
Grzegorz1941 jest off-line  
15-06-2014, 23:20  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Hym. Ma roszczenie o zwrot połowy kwoty, jaka została zapłacona w wyniku zniesienia współwłasności, na rzecz syna.
Nie ma się to jednak nijak do pana udziału! Dążył bym, by pana pozwała o zapłatę.....wtedy może pan podnieść to wszystko co nam pan opisuje. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości mają być w/g mnie podzielone stosownie do wielkości aktualnych udziałów.
korf jest off-line  
15-06-2014, 23:30  
Grzegorz1941
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Rola rozdzielności majątkowej przy sprzedaży mieszkania współwłasnościowego

Dziękuję serdecznie za szybką reakcję. Jeśli Maria będzie stanowczo podnosić roszczenie, to będę sugerował jej, aby starała się rozstrzygnąć sprawę sądownie.

Kłaniam się nisko i serdecznie pozdrawiam

Grzegorz
Grzegorz1941 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podział mieszkania na kredyt przy rozdzielności majątkowej (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Jestem przed złożeniem pozwu o rozwód. Sytuacja generalnie beznadziejna. Mąż, który po ślubie okazał się być homoseksualistą,...
§ Wykup mieszkania zakładowego przy rozdzielności majątkowej (odpowiedzi: 4) Mamy mieszkanie zakładowe z firmy męża (PKP). Od pewnego czasu mamy rozdzielność majątkową. Teraz jest możliwość wykupu tego mieszkania. Jakie prawa...
§ Zasady podziału majątku przy rozdzielności majątkowej (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące podziału majątku w momencie w którym dochodzi do rozdzielności majątkowej małżonków. Rok przed zawarciem związku...
§ Dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej (odpowiedzi: 3) W jaki sposób dziedziczę po mężu mając rozdzielność majątkową z nim? Do spadku powołani są także czterej synowie.
§ Sprzedaż mieszkania bez rozdzielności majątkowej. (odpowiedzi: 2) Witam, zamierzam kupić lokal mieszkalny. Właścicielka otrzymała mieszkanie po zmarłym ojcu i jest jedynym właścicielem nieruchomości, jednak mieszka...
§ Dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej (odpowiedzi: 1) Witam, mam z mężem rozdzielność majątkową. Mąż ma nieślubne dziecko, na które płaci alimenty ale nie ma możliwości kontaktu. Jak w takiej sytuacji...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:44.