Bierzmowanie - Forum Prawne

 

Bierzmowanie

Czy rodzice mają prawo karać dziecko, które nie chce iść do bierzmowania? W konwencji o prawach dziecka znalazłem taką wzmiankę: > Każde dziecko ma prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania . Rodzice mają pierwszeństwo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
23-04-2009, 22:39  
Osk
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Bierzmowanie

Czy rodzice mają prawo karać dziecko, które nie chce iść do bierzmowania?
W konwencji o prawach dziecka znalazłem taką wzmiankę:

> Każde dziecko ma prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania . Rodzice mają pierwszeństwo w kierowaniu dzieckiem w korzystaniu z tego prawa (Art. 14).

Co oznacza sformułowanie "Rodzice mają pierszeństwo w kierowaniu dzieckiem w korzystaniu z tego prawa"? Czy rodzice mogą zmuszać dziecko do udziału w sakramencie bierzmowania jeżeli nie jest to zgodne z jego wyznaniem?
Osk jest off-line  
23-04-2009, 23:28  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Bierzmowanie

Rodzice nie mają prawa przymuszać dziecka do uczestniczenia w praktykach religijnych. Konstytucja gwarantuje prawo wolności wyznania i sumienia.
natalie-s1959 jest off-line  
24-04-2009, 00:12  
Felek
Zbanowany
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Bierzmowanie

Karać ?? ........przecież to nie żadne przewinienie.


Postawiłbym dziecku sprawę jasno.......albo lekcje religii zaliczając sakramenty, albo......np dodatkowe lekcje śpiewu (alternatywa dla religii), byleby miało jakieś urozmaicenie.

.....w przeciwnym razie z wakacji nici......niech wybiera samo

Wolałbym nie znać swobody myśli dziecka na temat chodzenia do szkoły
Felek jest off-line  
24-04-2009, 00:19  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Bierzmowanie

Osk przeczytaj te przepisy Konstytucji:

Art. 53.
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

a art. 48 ust. 1 1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

Teraz powstaje pytanie jaki jest Twój stopień dojrzałości i Twoje przekonania?

Rodzice niby mają konstytucyjne prawo wychowywać Cię w swej wierze acz zachowując Twoją autonomię sumienia. Tu powstaje konflikt, w którym raczej rodzice są górą. Jeśli chcesz koniecznie się "bronić" spróbuj napisać do Rzecznika Praw Obywatelskich i RP Dziecka.
Lex'ior jest off-line  
24-04-2009, 12:05  
spirydon
Stały bywalec
 
Posty: 468
Domyślnie RE: Bierzmowanie

Felek, wiara to dobrowolny wybór człowieka. Nie widzę powodu by zmuszać kogokolwiek do czegokolwiek - a w tym: bierzmowania, regularnego chodzenia do kościoła, jedzenie mięsa, etc.
Ma tym kierować kwestia świadomości wszak.
spirydon jest off-line  
25-04-2009, 01:17  
Felek
Zbanowany
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Bierzmowanie

Dobrze napisane.....człowieka
....a nie dziecka,które choć jest małym człowieczkiem, to o życiu i o tym czym jest wiara nie ma zielonego pojęcia.
Wiara (niezależnie od wyznania) nie uczy tylko o własnej historii ale przede wszystkich moralnego postępowania w życiu (nic nie poradzę na to, że czasami trzeba przyjmować jakieś sakramenty)
Jeśli nie wiara, to lekcje etyki ale na pewno nie można pozwolić na to, aby apatię dziecka zastępowały środowiska uliczne, bo właśnie tego ono chce.
Z drugiej zaś strony, jeśli dziecko miałoby się włóczyć po ulicach ( w ramach nabożeństwa w kościele) to lepiej niech siedzi w domu.

Nie jedzenie mięsa w przypadku dziecka jest nietrafne. O ile tylko nie jest uczulone, mięso podawane jest w większości przypadków. Decyzja o tym, czy będzie wegetarianem, czy też nie zależy już od dziecka w wieku późniejszym.....bo taka będzie jego wola jako człowieka.

Jak dziecko może być świadome wielu rzeczy, które dopiero poznaje i których się uczy.....nikt księdzem nie każe mu zostać albo proboszczem.....ba.....może być z niego nawet zagorzały ateista......ale mięsa to na pewno sobie nie odmówi

Może faktycznie zmuszać na siłę nienależałoby, ale samo wybrać z tego co zaoferują rodzice może i trzymać się tego co wybierze......w przeciwnym razie zrodzi się przyzwolenie na zachcianki dziecka.

.....najlepiej dać mu laptopa, dostęp do inetrnetu i niech się kształci jego moralny pogląd na rzeczywistość
Felek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Lekcje religii w szkole, a bierzmowanie i LSO (odpowiedzi: 2) Dobry wieczór. Jestem w 3. klasie gimnazjum, wiadomo, punkty do liceum się liczą. W tym roku zmieniono nam katechetę, którego sposób nauczania...
§ Bierzmowanie (odpowiedzi: 6) Witam! Mam 15 lat, w następnym roku idę do Bierzmowania, a więc będę miała już ukończone 16 lat. Moja mama coraz częściej robi mi awantury o...
§ Bierzmowanie - wyjazd (odpowiedzi: 2) Oprócz całej słynnej szopki ze spowiedzią na kartki, Mszą na podpisy itp Ksiądz wpadł na pomysł wyjazdu "integracyjnego". Wyjazd dwu dniowy w jakiejś...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:20.