ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka - Forum Prawne

 

ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Witam Sprawa jest bardzo pilna i proszę o fachową pomoc. Otrzymałem wyrok zaoczny z rygorem natychmiastowej wykonalności, odnośnie zasądzenia alimentów na rzecz mojego mojego ojca w wysokości po 600 zł miesięcznie, poczynając od 01.01.2014r wraz ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
15-07-2014, 16:42  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Witam

Sprawa jest bardzo pilna i proszę o fachową pomoc.

Otrzymałem wyrok zaoczny z rygorem natychmiastowej wykonalności, odnośnie zasądzenia alimentów na rzecz mojego mojego ojca w wysokości po 600 zł miesięcznie, poczynając od 01.01.2014r wraz z odsetkami, oraz spłatę kosztów sądowych - 360 zł.

Ironią jest fakt, że mój ojciec jest rozwiedziony z moją matką od 1993 roku, z wyłącznej winy mojego ojca. Dodam też, że kiedy się urodziłem to był prowadzony proces o ustalenie ojcostwa. Sąd zasądził alimenty na mnie i moją mamę, których mój ojciec zwyczajnie nie płacił, zostawiając ogromny dług. Ja kiedy skończyłem 18 lat zrzekłem się wszelkich roszczeń wobec mojego ojca. Pismo to napisałem pod dużą presją ze strony ojca, można powiedzieć, że byłem szantażowany. Mój ojciec miał kiedyś dużą firmę budowlaną, zarabiał spore pieniądze, ale nadal nie wywiązywał się z zasądzonych roszczeń na rzecz mojej matki. Prowadził dość hulaszcze życie, przez co rozpadło sie jego drugie małżeństwo oraz na skutek własnej niegospodarności popadł w olbrzymie długi względem Urzędu Skarbowego. Zamieszkuje z nami w wspólnym domu, zajmuje piętro budynku, prowadzi osobne gospodarstwo domowe wraz ze swoją 30 lat młodszą konkubiną, która dorywczo pracuje. Chciałbym też dodać, że wychowuje dwójkę jej 10 letnich dzieci. Ojcjec ma 63 lata, pomimo zdolności do pracy - nie podejmuje jej bo zwyczajnie mu się nie chce i nie opłaca bo większość jego wynagrodzenia zajmuje komornik na rzecz długu alimentacyjnego wobec mojej mamy jak i długu wobec urzędu skarbowego. Mój ojciec zaprzecza też zasadą współżycia społecznego, ciągle zaczepia moją matkę, mnie traktuje bez powodu gazem pieprzowym, dochodziło nawet do pobić mojej mamy, przez co była ostatnio w szpitalu. Kradnie nam prąd, wysyła fikcyjne pisma w moim imieniu do skarbówki podrabiając moje podpisy chroniąc swój samochód przed licytacją (dowód w postaci wyroku sądu). Ja zarabiam 1680 brutto + 1166 zł ubruttowionej premii uznaniowej, której wysokość zależy od tego jak bardzo się staram w pracy (jeżeli pójdę na jeden dzień l4 to nie dostanę premii wcale). Pomijam fakt, że nie stać mnie na płacenie alimentów mojemu ojcu, ale nie mam zamiaru tego robić bo ojciec nie wniósł nic do mojego życia, oprócz samych problemów.

Czy istnieje możliwość złożenia sprzeciwu wobec wyroku zaocznego ?
Pomimo wysyłki 3 awiz, nie odebrałem żadnego bo wszystkie prawdopodobnie przejmował mój ojciec z uwagi na to, że mieszkamy wspólnie w jednym domu. Uniemożliwiało mi to podjęcie obrony we właściwym czasie.
To w jakiej sytuacji finansowej się znalazł jest jego wyłącznym, świadomym działaniem. Proszę, powiedzcie mi co mam zawrzeć w sprzeciwie od wyroku.
Dodam też, że mój brat dostał taki sam wyrok- nie otrzymał awiz, gdzie w tym wszystkim pozostałe dzieci mojego ojca ? A jest ich jeszcze 2.

Pozdrawiam
Sleszu jest off-line  
16-07-2014, 11:17  
Gość-555
Użytkownik
 
Posty: 328
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy:
1. usprawiedliwić nieobecność na rozprawie (przejmowanie awiz)
2. żądać oddalenia powództwa ze względu na to, że ojciec nie jest w stanie niedostatku - ma możliwości zarobkowe i sam może uzyskać środki na swoje utrzymanie. Jeżeli nawet mówić o niedostatku to jest to niedostatek zawiniony. Po drugie roszczenie ojca nie jest zgodne z zasadami współżycia społecznego.
W uzasadnieniu wskazać te okoliczności, o których Pan pisze w poście.

Brat powinien postąpić podobnie.

Wyrok zaoczny ma zapewne rygor natychmiastowej wykonalności także w sprzeciwie warto zażądać uchylenia tego rygoru.
Gość-555 jest off-line  
16-07-2014, 14:35  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.933
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Po pierwsze musi Pan zaczac placic alimenty. Jesli tego nie uczyni, komornik moze na wniosek ojca podjac egzekucje.
Po drugie, jesli nie minelo 14 dni od wydania wyroku to moze Pan zlozyc apelacje. Jesli termin uplynal, to moze Pan zlozyc wniosek o przywrocenie terminu rozprawy. Opisac w jakich okolicznosciach dowiedzial sie Pan o wyroku, jak mieszkacie. Warto sprawdzic tez w aktach sprawy kto odbieral listy. Jesli nikt, to bedzie Panu ciezko cos zrobic. Listy prawidlowo zaadresowane, a nie odebrane uwaza sie za doreczone.
W takiej sytuacji moze Pan wnosic tylko pozew o zniesienie lub zmniejszenie alimentacji, uzasadniajac tym co opisal Pan w swoim poscie. Jesli jest Pa osoba uboga mozna starac sie o zwolnieniez ponoszenia kosztow sadowych, taka decyzje po zapoznaniu sie z Pana sytuacja rodzinna i majatkowa podejmie sad.
Sam fakt zwolnienia ojca z alimentacji po ukonczeniu 18 r.z. nie dziala na Pana korzysc, bowiem ojciec bedzie argumentowac, ze byl Pan samodzielny, a Pan musi udowodnic, ze bylo inaczej. Jesli ojciec tylko pomaga partnerce swoja praca na rzecz dzieci, to nie ma to znaczenia przy sprawie. Jego partnerka ma ponosic koszty swojego utrzymania, nie ma obowiazku alimentacji Pana ojca.
W pierwszej kolejnosc sprawdzic akta sprawy, bo to, ze ojciec nie chwali sie do jakich lekarzy chodzi nie oznacze, ze jest w tym wieku zdrowy.
Wazne w calejsytuacji bedzie rowniez do kogo nalezy dom. Mozna podnosic, ze ojciec powinien swoja czesc sprzedac, kupic mniejsze lokum i bedzie mial w ten sposob oszczednosci. Wazne tez jest do jakiego momentu utrzymywal Pana ( okres w malzenstwie z Pana matka).
Samo zachowanie wobec bylej zony moze byc naganne, ale w Pana sytuacji nie ma znaczenia, to nie byla zona ma alimentowac, tylko dzieci.
Odnosnie pozostalych dzieci Pana ojca- w aktach dowie sie Pan jak one pomagaja- dlaczego ojciec nie pozywa ich ( lub juz pozwal).
robinsonik jest off-line  
17-07-2014, 06:26  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Czy w piśmie sprzeciwu mogę szczegółowo przedstawić swój życiorys, to jak byłem traktowany przez ojca ? Czy mogę przedstawiać szczegółowo dowody i twierdzenia ? Czy mogę podać i powołać ewentualnych świadków ? Czy mogę powołać się na art. 130 k.r.o ,nie chodzi tutaj o moją mamę, tylko o drugą eks żonę mojego ojca- która ma bardzo wysokie przychody z tego co mi wiadomo to rozwód był za porozumieniem stron (różnica charakterów czy jakoś tak). Jak duży wpływ na sprawę ma fakt, że mój ojciec dopuścił się przeciwko mnie przestępstwa (podrabianie dokumentów) ? W wieku 17 lat dowiedziałem się, że moja sąsiadka jest moją przyrodnią siostrą (ojciec kiedyś wpadł), czy to ma jakieś znaczenie dla sprawy ? Niby jest jego dzieckiem... Jak sąd może traktować tłumaczenie ojca, że nie pracuje bo komornik zabiera mu większość wypłaty na rzecz zaległych alimentów dla mojej mamy ? Jaka powinna być kwota, która wystarczy na zaspokojenie podstawowych potrzeb ? Gdyby mnie szanował jako swoje dziecko to przecież mógłbym mu załatwić pracę... Czy muszę ukrywać, że po tym co mi zrobił nie chcę mieć z nim nic wspólnego ? Ojciec trzyma w mieszkaniu 13 kotów, albo i więcej, czy uwzględnić to w sprzeciwie ? Utrzymanie jednego kota to około 50 zł miesięcznie, a mój ojciec faktycznie o nie dba. Czy istotny dla sprawy będzie fakt, że w trakcie, kiedy to otrzymywał pomoc społeczną to kupił samochód za 30 tyś ? Mój ojciec nabija się z prawa, niby nie ma pieniędzy a leci do Tajlandii oraz na Kubę na 2 tygodnie- tłumaczy, że go kobiety sponsorują............. Czy sąd może uwzględnić to, że płaci bardzo wysokie faktury za telefon (400zł). Jeżeli oddałby koty do schroniska, zrezygnował z komórki i przestał palić Marlboro to myślę, że przestałby żyć w "niedostatku".
Domyślam się, że sąd wydając wyrok zaoczny, kierował się tylko i wyłącznie argumentami mojego ojca.
W aktach sprawy ojciec tłumaczy się, że ma trudność ze znalezieniem pracy bo ma 63 lata, ale głównie, że urząd pracy nie przedstawił mi żadnej oferty.
tłumaczy, że koszty utrzymania domu spoczywają na nim, żąda zapłaty czynszu (On jest właścicielem tylko połowy domu), obwinia mnie za rozpad swojego 2 małżeństwa, posiada dokumentację fotograficzną, (kiedy to moja mama zapraszała go na wspólną wigilię), twierdzi, że stosuję wobec niego przemoc fizyczna. - ręce mi opadają bo wszystko jest wyssane z palca....
Sleszu jest off-line  
17-07-2014, 13:04  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.933
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Jesli nie uplymal termin to w apelacji moze Pan opisac swoja sytuacje, wskazac nalezy przedewszystkim gdzie sie sad ''pomylil''.
Sam fakt posiadania rodzenstwa nie musial byc ujawniany przez ojca, chyba, ze zatail by to w sadzie podczas ubiegania sie o alimenty.
Jesli ojciec podrabial dokumenty to powinien Pan zglosic sie na policje lub do prokuratury. Mozna rowniez pozwac go w powodztwie cywilnym.
Ojciec ma prawo do naliczania Panu czynszu, jesli zamieszkuje Pan jego nieruchomosc ( chyba, ze dom jest podzielony i nie ma Pan mozliwosci korzystania z jego czesci - oddzielne wejscie, lazienki, kuchnie itd.). Ojciec jestw wlascicielem, moze oczekiwac oplat od Pana za bezumowne korzystanie. Jesli nie placil Pan nic ojcu, to ten ma mocny argument w reku.
W wieku 63 lat ojciec moze byc czyim utrzymankiem, odpoczywac na czyjs koszt, opiekowac sie zwierzetami. Jesli UP nie ma dla niego pracy, to on nie ma obowiazku zmieniac adresu, czy dojezdzac kilkadziesiat kilometrow do pracy.
Sad zapyta z cala pewnoscia jak pomaga Pan ojcu ( finansowo lub osobiscie). Nie odpowiedzial Pan, jak dlugo byl Pan na utrzymaniu ojca. Alimenty i zadluzenia wobec Pana matki nie maja znaczenia. Czy do 18 Pana urodzin matka nie pobierala kasy z FA- jesli tak, to mozna uznac, ze jednak ojciec Pana utrzymywal, bo zadluzenie to nie przedawnia sie, ojciec bedzie musial je splacic. Mozna przeciez zlicytowac dom.
Jesli bedzie Pan wnosil o przywrocenie terminu, to mozna podnosic, ze ojciec ma majatek w postaci domu, ktory nalezy zlicytowac, tak aby zaspokoic jego potrzeby. Oczywiscie strzeli Pan sobie i matce w stope, bo beddzie trzeba przeniesc sie do jakiekos taniutkiego mieszkania ( matce nalezy sie polowa kwoty sprzedazy domu). Moze Pan rowniez przedstawic to wszystko troche inaczej, uznac powodztwo ojca, ale wnosic o np 100zl miesiecznie, uzasadniajac to swoimi potrzebami. Niestety koszty sadowe przy tak wysokich zarobkach poniesie Pan i tak. Do tego doradzam placic te 600zl teraz, bo koszty komornicze tez moze Pan miec do pokrycia ( ojciec posiada wyrok, ktory moze spokojnie teraz egzekwowac).
Mozna tez wspomniec o samochodzie- jesli nie pracuje moze go sprzedac i bedzie mial na rok, moze dwa zapewniona kase. Pan ma pokazac gdzie ojciec posiada kase. Neistety nalezy brac pod uwage, ze po sprzedazy czy domu czy samochodu, wierzyciele maja pierwszenstwo... Moze okazac sie, ze ojciec wtedy bedzie w niedostatku i bezdomny, a alimenty ktore Pan otrzyma moga byc znacznie wieksze niz 600zl.
W takich sytuacjach najleiej dochodzic do ugody przed sadem, mniej ksztowne dlugofalowo. Prosze pamietac, ze ojciec moze teraz wystepowac o podnoszenie tych alimentow, jesli zmieni sie jego sytuacji - np. odejdzie partnerka.
robinsonik jest off-line  
18-07-2014, 07:03  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Proszę mi jeszcze tylko powiedzieć, napisałem sprzeciw od wyroku zaocznego, czy mogę podać w uzasadnieniu wnioski dowodowe obalające pozew mojego ojca ? Czy jedynie mogę uzasadnić dlaczego nie byłem na rozprawie ? Podałem, dlaczego nie byłem na rozprawie, podałem też wnioski dowodowe obalające pozew ojca. Czy tak może wyglądać pismo sprzeciwu ? Z tego co napisałem to bardziej pasuje to pod apelację od wyroku.....
Sleszu jest off-line  
18-07-2014, 07:48  
misia22...
Stały bywalec
 
Posty: 529
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Ja bym podala we wniosku nemer telefonu z prozba o inf telefoniczna o dacie rozprawy ze wzgledu na niedocieranie korenspondencji i ukrywanie awiz.
misia22... jest off-line  
18-07-2014, 17:15  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Czy jeżeli sąd odrzuci mój sprzeciw to czy mogę wnieść apelację od wyroku ?
Jak to wygląda czasowo ? Czy czas na apelację jest liczony dopiero od czasu odrzucenia sprzeciwu, czy od daty doręczenia wyroku zaocznego ? Pytam bo wiem, że od otrzymania wyroku zaocznego mam 7 dni czasu na sprzeciw i 14 dni na apelację. Czy czas na apelacje się przeciągnie jeżeli sprzeciw zostanie odrzucony ?


Jak długo mogę czekać na odpowiedź sądu odnośnie sprzeciwu ?
Sleszu jest off-line  
21-07-2014, 08:08  
Oskar10
Stały bywalec
 
Posty: 716
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Cytat:
Napisał/a kokoshaglava Zobacz post
Ironią jest fakt, że mój ojciec jest rozwiedziony z moją matką od 1993 roku, z wyłącznej winy mojego ojca. Dodam też, że kiedy się urodziłem to był prowadzony proces o ustalenie ojcostwa. Sąd zasądził alimenty na mnie i moją mamę, których mój ojciec zwyczajnie nie płacił, zostawiając ogromny dług.
Przeczytajcie dokładnie post autora. Przecież jego ojciec złamał wszelkie zasady współżycia społecznego! Nie utrzymywał go, bo od początku nie płacił alimentów, podrabiał jego podpisy na dokumentach, znęcał się, no i z tego co pisze autor, wcale nie żyje w niedostatku. Nawet, jeżeli pogorszyły mu się warunki finansowe, to wyłącznie z jego winy.
Ja też w wieku 63 lat chciałabym żeby mnie ktoś utrzymywał, mieć z 10 bezpańskich psów, samochód za 30.000 zł., jeżdzić na wycieczki zagraniczne i prowadzić hulaszczy tryb życia. No i oczywiście niech mi jeszcze do tego dzieci płacą alimenty, chociaż ja ich
w ogóle nie utrzymywałam. Nie wiem, czy jest taki sąd, który przyzna temu ojcu chociaż złotówkę alimentów. Byłaby to kpina z prawa.
Jeszcze jedna sprawa, niech matka zrobi rozdzielność majatkową, wtedy komornik nie wejdzie na jej część domu.
Oskar10 jest off-line  
26-07-2014, 14:51  
robinsonik
Stały bywalec
 
Posty: 7.933
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Cytat:
Napisał/a Oskar10 Zobacz post
Nie wiem, czy jest taki sąd, który przyzna temu ojcu chociaż złotówkę alimentów.
Ja przeczytalem post dokladnie, i nie mam problemow ze zrozumieniem tekstu. Alimenty w wkocie 600zl zostaly juz zasadzone wyrokiem sadu. Autor juz ma obowiazek placic, jedyne o co moze sie starac, to udowodnienie wlasnie tego, ze obowiazek jest sprzeczny z zasadami wspozycia, a ojciec w niedostatek popadl z wlasnej winy.
robinsonik jest off-line  
27-07-2014, 19:04  
Oskar10
Stały bywalec
 
Posty: 716
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Cytat:
Napisał/a robinsonik Zobacz post
Ja przeczytalem post dokladnie, i nie mam problemow ze zrozumieniem tekstu.
Masz rację, ale chodziło mi o wznowienie procesu z powodów opisanych przez autora postu. Teraz niestety musi płacić dopóki sąd nie orzeknie inaczej. Mam nadzieję, że po dostarczeniu dowodów na swoją korzyść, Sleszu przestanie utrzymywać "tatuśka".
Oskar10 jest off-line  
11-08-2014, 23:01  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Czy jest możliwość złożenia do wydziału rodzinnego, nieformalnego wniosku o przyśpieszenie terminu rozpatrzenia sprzeciwu ? Z tego co się dowiedziałem to Pani Sędzia otrzymała mój sprzeciw, pytanie tylko jak długo to będzie rozpatrywane.... Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na czasie bo tracę dużo pieniędzy i nie jestem w stanie normalnie egzystować. Czy taki nieformalny wniosek będzie nietaktem ? Głównie to chciałbym napisać, dlaczego zależy mi na szybkim rozpatrzeniu oraz poinformować, że mój ojciec oszukał sąd w celu uzyskania korzyści majątkowej. Dodam, że mój ojciec ma już wyrok za fałszowanie dokumentów w celu korzyści majątkowej.....
Sleszu jest off-line  
21-08-2014, 15:34  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Dzisiaj otzymałem postanowienie, że rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu zostaje zawieszony, ponieważ przedstawione w moim sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku, oraz, że moje niestawiennictwo na rozprawie było niezawinione. W sprzeciwie pisałem "Wnoszę o skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania" - czy teraz odbędzie się kolejna rozprawa ? Czy muszę od wyroku złożyć apelację wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu ? Dostałem tylko pismo o zawieszeniu natychmiastowej wykonalności.

Proszę o pomoc
Sleszu jest off-line  
28-01-2015, 19:53  
Sleszu
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: ojciec, który nie płacił alimentów chce dostawać je od swojego dziecka

Witam, sprawa się rozwiązała pomyślnie dla mnie, tzn powództwo ojca zostało oddalone, mój wyrok zaoczny został uchylony w całości, sąd w krótkim uzasadnieniu podał, że mój ojciec świadomie nie podejmuje pracy bo ma długi alimentacyjne jak i w urzędzie skarbowym, że alimenty są próbą wyłudzenia pieniędzy bo nikt mu ich nie ruszy, że nie nie pozostaje w niedostatku bo stać go na różne rzeczy (nie będę wymieniał). Zostałem zwolniony z kosztów sprzeciwu i rozpraw (2 rozprawy po 5h).
Domyślam się, że ojciec będzie się z czystej złośliwości odwoływał od wyroku bo wie, że mam na głowie komornika (działa na podstawie nieprawomocnego wyroku zaocznego), który ściąga mi do depozytu 1300 zł miesięcznie....

Czy nowy wyrok uprawomocni się już po 7 dniach, jak ojciec nie wystąpi o uzasadnienie ?
Sleszu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ojciec dziecka nie płaci alimentów na dziecko a chce alimenty od matki (odpowiedzi: 2) Witam Państwa Tak ja w temacie ojciec dziecka ma zasondzone alimenty na dziecko których nie płaci. W dodatku specjalnie pracuje na czarno żeby nie...
§ Ojciec dziecka nie płaci alimentów, a chce zabierać dziecko (odpowiedzi: 5) Witam, czy moglby ktos mi pomoc, doradzic? Ojciec mojego dziecka nie placi alimentow od kiedy mielismy sprawe o uregulowanie widzen 2 miesiace temu,...
§ Ojciec chce bym płaciła na niego alimenty (odpowiedzi: 15) Witam, mam następujący problem, mój "ojciec" którego nie widziałam od 10 lat nagle sobie o mnie przypomniał i wystąpił o alimenty, jest on osoba...
§ Ojciec, który nigdy nie płacił alimentów, zasądził o alimenty (odpowiedzi: 1) Na początku chcę napisać ,że już się z rodziną mojej dziewczyny umówiliśmy na bezpłatną poradę prawną , jednak chcemy wiedzieć na czym stoimy i co...
§ Ojciec nie płacił alimentów do 18roku zycia (odpowiedzi: 12) Witam. Mam takie pytanie mój ojciec nie płacił mi alimentów do 18 roku życia, od skonczonych 18lat dostaje alimenty teraz mam 21 lat dostałem prace....
§ Ojciec chce się zrzec praw bo nie chce płacić alimentów! (odpowiedzi: 31) Witam, po rozwodzie jestem od 2009 r., a nie żyję z mężem od 2008r. Ojciec dziecka kontaktuje się od czasu do czasu z dzieckiem, ale głownie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:56.