Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty - Forum Prawne

 

Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Aktualnie jestem w 8 miesiącu ciąży, z ojcem dziecka nie jestem od samego jej początku, ponieważ wyprowadził się i nie utrzymujemy ze sobą kontaktu, poza nielicznymi wiadomościami z mojej inicjatywy. Chciałabym uzyskać informacje dotyczące uznania ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
19-09-2014, 18:33  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Aktualnie jestem w 8 miesiącu ciąży, z ojcem dziecka nie jestem od samego jej początku, ponieważ wyprowadził się i nie utrzymujemy ze sobą kontaktu, poza nielicznymi wiadomościami z mojej inicjatywy. Chciałabym uzyskać informacje dotyczące uznania ojcostwa i alimenty dla mojego dziecka, bo nie mam pewności czy ojciec dziecka dobrowolnie uzna je w USC. Czy w jednym pozwie można zawrzeć sprawę ustalenia ojcostwa, alimentów i ewentualnie zwrotu części kosztów wyprawki i utrzymania? Zastanawiam się również nad pozbawieniem go praw rodzicielskich. Czy mam w tej sytuacji na to szanse? Proszę również o informację ile może kosztować usługa adwokata w powyższej sprawie.
nela111 jest off-line  
19-09-2014, 20:30  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Cytat:
Czy w jednym pozwie można zawrzeć sprawę ustalenia ojcostwa, alimentów i ewentualnie zwrotu części kosztów wyprawki i utrzymania?
Można.

Cytat:
Zastanawiam się również nad pozbawieniem go praw rodzicielskich.
To akurat wytoczenie powództwa o ustalenie ojcostwa będzie miało odwrotny efekt. Oczywiście w grę wchodzi pozbawienie władzy rodzicielskiej po ustaleniu ojcostwa (lub nawet w jednym procesie), o ile spełnione byłyby określone w kro przesłanki.

Cytat:
Proszę również o informację ile może kosztować usługa adwokata w powyższej sprawie.
Najlepiej przejdź się po lokalnych kancelariach i popytaj ile życzyliby sobie za poprowadzenie sprawy.
thebest jest off-line  
20-09-2014, 12:43  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Czy wystarczającą przesłanką do pozbawienia władzy rodzicielskiej nie jest fakt, że ojciec nie interesował się ciążą przez prawie cały okres jej trwania? Chciałabym chociaż w sprawie o ustalenie ojcostwa dokonać co najmniej ograniczenia praw rodzicielskich, bo wiem, że dziecko będzie wykorzystywane jako narzędzie do robienia mi na złość. Dziękuję za odpowiedź.
nela111 jest off-line  
20-09-2014, 12:44  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Cytat:
Czy wystarczającą przesłanką do pozbawienia władzy rodzicielskiej nie jest fakt, że ojciec nie interesował się ciążą przez prawie cały okres jej trwania?
Nie.
thebest jest off-line  
20-09-2014, 13:48  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Z tego co się dowiedziałam w momencie sprawy o ustalenie ojcostwa, wnoszę również o nieprzyznawanie ojcu władzy rodzicielskiej, a sąd może ją przyznać tylko na mój wniosek w tej sprawie. Podobnie jest z nadaniem nazwiska dziecku, w tym przypadku mojego nazwiska. Jeśli się mylę, proszę o informację.
nela111 jest off-line  
20-09-2014, 13:57  
oliemi
Stały bywalec
 
oliemi na Forum Prawnym
 
Posty: 1.779
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Wnosić możesz, ale do sądu należy wyrok. W tym przypadku jest mała szansa na ograniczenie praw.
Co do nazwiska, w momencie gdy nie ma zgody między rodzicami co do nazwiska, sąd nadaje dwa i Twoje i jego.
oliemi jest off-line  
20-09-2014, 14:00  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Cytat:
a sąd może ją przyznać tylko na mój wniosek w tej sprawie
Nie. Do 13 czerwca 2009 roku władza rodzicielska nie przysługiwała ojcu, jeśli dochodziło do sądowego ustalania ojcostwa, o ile nie nadał mu jej sąd. Obecnie władza rodzicielska przysługuje od ustalenia ojcostwa, choć sąd może w wyroku orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców, jeśli wymaga tego dobro dziecka.

Z tym przyznawaniem na Twój wniosek to jakieś bzdury, bo nigdy czegoś takiego nie było.

Cytat:
Podobnie jest z nadaniem nazwiska dziecku, w tym przypadku mojego nazwiska
Jeżeli będziecie zgodni, co do nazwiska to dziecko otrzyma nazwisko Twoje lub ojca. Jeśli nie, wówczas sąd nada nazwisko dwuczłonowe tj. Twoje nazwisko połączone z nazwiskiem ojca.
thebest jest off-line  
20-09-2014, 14:32  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Czyli facet, który podważa bezpodstawnie swoje ojcostwo, którego muszę w tej sprawie ciągać po sądach, ma mieć władzę rodzicielską nad dzieckiem, które go nie interesuje od samego początku, a dodatkowo ma mu dać nazwisko???? Czytałam wiele porad, artykułów itp. i chyba tylko tutaj otrzymałam tak mało korzystne rozwiązanie dla mnie.

Przykład: Ustalenie ojcostwa i władza rodzicielska ojca
nela111 jest off-line  
20-09-2014, 14:43  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Będę wdzięczna za informację jakie przesłanki muszę wystąpić, aby ojcu dziecka nie przysługiwała władza rodzicielska. Wyprowadził się w momencie poinformowania go o ciąży, którą początkowo wykluczał, potem próbował wmówić mi chorobę ginekologiczną, a na koniec ciążę z innym mężczyzną...Przez cały okres ciąży nie kontaktował się ze mną, a jakiekolwiek prośby czy wiadomości do niego pozostawały bez odpowiedzi. Nie dołożył się do kosztów związanych z wyprawką i ciążą. Nawet nie zapytał jak się czuję. Domyślam się, że nie będzie go również interesował poród, a co za tym idzie narodzone już dziecko. Nie wyobrażam sobie, że moje dziecko ma mieć choćby jako drugi człon jego nazwisko, a przede wszystkim, że będzie miał nad nim władzę rodzicielską, która pewnie będzie służyła tylko do walki ze mną. To jest dobro dziecka???
nela111 jest off-line  
20-09-2014, 14:59  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Cytat:
Czyli facet, który podważa bezpodstawnie swoje ojcostwo, którego muszę w tej sprawie ciągać po sądach, ma mieć władzę rodzicielską nad dzieckiem, które go nie interesuje od samego początku, a dodatkowo ma mu dać nazwisko?
Na tym też po części polega bycie rodzicem. Nie do końca też rozumiem, jaki ma być cel wytaczania powództwa o ustalenie ojcostwa, skoro nie chcesz, żeby ten mężczyzna był dla dziecka rodzicem i miał wiążące się z tym prawa i obowiązki.

Cytat:
Czytałam wiele porad, artykułów itp. i chyba tylko tutaj otrzymałam tak mało korzystne rozwiązanie dla mnie.
Tak to wygląda w świetle obowiązującego prawa. Odnośnie linku, który przedstawia "korzystniejsze" rozwiązanie, to tamta porada jest oparta na nieobowiązującym przepisie. Przed nowelizacją faktycznie sąd nadawał nazwisko ojca na wniosek przedstawiciela ustawowego, czyli zasadniczo - matki. Obecnie przepisy się pozmieniały i w razie sporu dziecko nosi nazwisko dwuczłonowe.

Przed 2009.06.13
Przepis prawny:
Art. 89.
§ 2. Sąd w wyroku ustalającym ojcostwo albo sąd opiekuńczy w wydanym później postanowieniu nadaje dziecku na jego wniosek albo na wniosek jego przedstawiciela ustawowego nazwisko ojca. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska ojca potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście.
Po 2009.06.13
Przepis prawny:
Art. 89. § 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda.
Cytat:
Będę wdzięczna za informację jakie przesłanki muszę wystąpić, aby ojcu dziecka nie przysługiwała władza rodzicielska
Jesli chodzi o pozbawienie władzy rodzicielskiej orzeczeniem sądu to obligatoryjnie w razie niemożności wykonywania władzy rodzicielskiej z powodu trwałej przeszkody, nadużywania władzy rodzicielskiej, rażącego zaniedbania obowiązków względem dziecka. Również fakultatywnie, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny zastosowania art. 109 § 2 pkt 5 (tj. umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej itd.).

Cytat:
Nie wyobrażam sobie, że moje dziecko ma mieć choćby jako drugi człon jego nazwisko, a przede wszystkim, że będzie miał nad nim władzę rodzicielską, która pewnie będzie służyła tylko do walki ze mną. To jest dobro dziecka???
Przede wszystkim dla dobra dziecka powinniście się jakoś porozumieć. Dziecko ma prawo mieć oboje rodziców niezależnie od tego, że Wasz związek się nie udał.
thebest jest off-line  
20-09-2014, 17:59  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Przeglądałam wzory pozwów w internecie i mam rozumieć, że większość z nich jest błędnie napisana, jeśli zawarty jest w nich wniosek o nienadawanie dziecku nazwiska ojca oraz nieprzyznanie mu władzy rodzicielskiej? Czy można zawrzeć takie wnioski, licząc, że sąd się do nich przychyli?

Można porozumieć się, ale pod warunkiem, jeśli druga strona tego chce. Wydaje mi się, że ciężko nazwać ojcem mężczyznę, który nie interesuje się kobietą, która nosi jego dziecko, a przede wszystkim nie czuje obowiązku zapewnienia przynajmniej w części wyprawki dla dziecka itp.
nela111 jest off-line  
20-09-2014, 18:18  
Straznik24
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Witam nie pozbawisz gościa praw ojcowskich tak szybko i tak łatwo. Ja jestem z dziewczyną która ma dziecko z innym, chłopak ma już 7 lat, ojciec się w ogóle nie poczuwa do odpowiedzialności, matka za niego płaci alimenty. Puki co adwokat powiedział że można na razie starać się o zawieszenie praw. Teoretycznie można wszystko, a le w praktyce nie jest tak kolorowo.
Straznik24 jest off-line  
20-09-2014, 18:23  
thebest
Stały bywalec
 
Posty: 4.496
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Cytat:
Czy można zawrzeć takie wnioski, licząc, że sąd się do nich przychyli?
Oczywiście. Sąd się do tego natychmiastowo przychyli, jak tylko ojciec dziecka złoży identyczne oświadczenie, co do nazwiska. W innym wypadku patrz posty wyżej.
thebest jest off-line  
20-09-2014, 18:26  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

Zaczynam się zastanawiać, czy za marne 500 zł alimentów (o ile w ogóle tyle bym dostała) chcę wnosić o ustalenie ojcostwa, skoro on sam nie chce uznać dziecka dobrowolnie. Gdybym wiedziała, że chce być ojcem mojego dziecka i kieruje się głównie jego dobrem, nie miałabym nic przeciw temu. Ale skoro pomimo wielu moich prób i próśb porozumienia się, ciągle trafiam na głupi upór i chęć walki, albo skrajną ignorancję, to jak mogę uważać go za ojca dzidziusia, którego już kocham ponad wszystko, mimo, że jeszcze jest w moim brzuchu.
nela111 jest off-line  
20-09-2014, 18:34  
nela111
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty

A czy nie można wykorzystać tego przepisu - art. 93 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców”, jeśli odpowiednio uzasadnię wniosek o pozbawienie go władzy rodzicielskiej?
nela111 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprawa o Alimenty a ustalenie ojcostwa itd (odpowiedzi: 4) Witam zakładałem juz podobny temat jedna sprawa sie troche odwróciła napisałem "Witam chciałbym prosić o poradę bo już mi ręce opadają mianowicie...
§ sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty (odpowiedzi: 8) Złożyłam w sierpniu pozew do sądu o ustalenie ojcostwa i alimenty począwszy od 11.08.2013 (w tym dniu urodziło się dziecko). Sprawa ruszyła w...
§ Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty - co dalej robic? (odpowiedzi: 5) Moja sytuacja: *mam 5-letnia corke - ktora do 13 lipca nosila moje nazwisko *meza - ktory nie jest bilogicznym ojcem dziecka *ja nosze nazwisko...
§ Sprawa o ustalenie ojcostwa i alimenty (odpowiedzi: 3) Witam Pod koniec marca złożyłam pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty od ojca dziecka. Chciałabym się dowiedzieć po jakim czasie od złożenia wniosku...
§ Alimenty, Sprawa o Ustalenie Ojcostwa, Ojciec Nieznany (odpowiedzi: 2) Witam, Mam 18 lat i wpadłem z moja dziewczyną , z którą nie wiąże żadnych przyszłościowych perspektyw. Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda...
§ Ustalenie ojcostwa sprawa o alimenty (odpowiedzi: 3) Wiem że takie tematy już były ale jak dla mnie troche za mało w nich informacji: 1. Czy można złożyć sprawę o alimenty przed urodzeniem dziecka w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:11.