Jedynym sposobem aby uchylić egzekucję i komornika (i co za tym idzie uniknąć kosztów egzekucji) to zapłacić za alimenty za sześć miesięcy z góry. Wówczas komornik umorzy egzekucję. W praktyce aby te sześć miesięcy było zachowane, należy zapłacić za 7-8 miesięcy, tak żeby zawsze było minimum 6 miesięcy opłacone z góry.
Stanowi o tym art. 883 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.
Aby móc złożyć taką sumę do depozytu sądowego, dłużnik nie potrzebuje standardowej zgody sądu, wystarczy okazanie komornikowi potwierdzenia wpłaty na konto depozytowe sądu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2008 r. sygn. akt III CZP 153/07). W tytule wpłaty należy określić, że jest to zaliczka na alimenty dla określonej osoby i że dotyczy postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez określonego komornika.
W praktyce najlepiej jest jednak wpłacić pieniądze komornikowi (do kasy kancelarii lub na rachunek bankowy komornika) i równocześnie złożyć do niego wniosek o umorzenie postępowania. Komornik – jeśli uzna, że spełnione są przesłanki umorzenia – przekaże pieniądze na konto depozytowe sądu. Może się bowiem okazać, że komornik nie umorzy postępowanie, bo uzna, iż nie ma do tego podstaw i wówczas trudno będzie odzyskać pieniądze.
Żeby doszło do umorzenie – oprócz wpłaty pieniędzy za 6 miesięcy - musi jeszcze być spełniony dodatkowy warunek tzn. musi być skuteczna egzekucja skierowana do świadczeń periodycznych (np. wynagrodzenia za prace, albo emerytury). Jeśli ktoś nie pracuje i oficjalnie nie ma dochodów, to komornik może postępowania nie umorzyć.
Przed umorzeniem komornik musi jeszcze wysłuchać wierzyciela (czyli matki dziecka), który przeważnie nie zgadza się na umorzenie, ale jeśli przesłanki do umorzenia są spełnione, to brak zgody wierzyciela nie ma już w praktyce większego znaczenia i komornik umarza postępowanie. Umarzając egzekucję co do świadczeń wymagalnych w przyszłości na podstawie art. 883 § 2, komornik zatrzymuje tytuł wykonawczy w aktach sprawy. Uzyskując informację o tym, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych, komornik wszczyna egzekucję z urzędu, dokonując nowego zajęcia wynagrodzenia za pracę.
Pieniądze będą „zamrożone” na depozycie tak długo, jak dłużnik będzie zobowiązany do płacenia alimentów. Gdy dziecko starci uprawnienie do pobierania alimentów i dłużnik będzie chciał odzyskać pieniądze z depozytu, to musi do sądu wysłać wniosek o zwrot depozytu. Wniosek powinien odpowiadać wymogom przewidzianym w art. 511, a ponadto zawierać określenie przedmiotu, który ma być zwrócony, a także zobowiązania, dla wykonania którego dany przedmiot został zdeponowany, oraz wskazanie okoliczności uzasadniających żądanie zwrotu.
Podstawa prawna:
- kodeks postępowania cywilnego
-------------- źródło
Wpłata na depozyt sądowy alimentów w celu umorze… (230414) - PoradaPrawna.pl