Dziecko ma meldunek przy konkubinie, mieszka z nami - czy mogę zatrzymać dziecko - Forum Prawne

 

Dziecko ma meldunek przy konkubinie, mieszka z nami - czy mogę zatrzymać dziecko

Witam, Od razu zaznaczam, że używałem wyszukiwarki na stronie i na Google i wszystkie znalezione tematy były wg mnie znacząco inne... A to ktoś wyjeżdża za granicę, ktoś pije, ktoś już się wyprowadził i dopiero ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-01-2015, 20:51  
eneral
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Dziecko ma meldunek przy konkubinie, mieszka z nami - czy mogę zatrzymać dziecko

Witam,

Od razu zaznaczam, że używałem wyszukiwarki na stronie i na Google i wszystkie znalezione tematy były wg mnie znacząco inne... A to ktoś wyjeżdża za granicę, ktoś pije, ktoś już się wyprowadził i dopiero teraz walczy o dziecko, itp itd.

Pytania:
Związek się sypie, narzeczona co dwa miesiące pakuje walizki i staje w drzwiach - jednak nie odchodzi (głównie powodem kłótni jest mój syn z poprzedniego związku)... Kiedyś jednak ten dzień może nadejść i się go boję. Czy mogę nie pozwolić jej odejść wraz z naszym dwuletnim (i uznanym przeze mnie) dzieckiem? Czy mogę je zatrzymać, nie pozwolić jej z nim wyjść z mieszkania przy jej wyprowadzce? (oczywiście JEJ nie będę chciał wtedy zatrzymywać). Czy mogę zrobić ruch wyprzedzający i wyprowadzić się z dzieckiem bez konsekwencji prawnych?

Kontekst:
Od trzech lat mieszkamy z narzeczoną razem, mamy dwuletnie dziecko. Dziecko uznałem i jestem (w swoim mniemaniu) dobrym, opiekuńczym, odpowiedzialnym ojcem. Od początku związku tylko ja pracuje, ona ciągle szuka pracy lecz nie może jej znaleźć (i nie zapowiada się by ją szybko znalazła). Zarabiam bardzo dobrze. Mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu, ale córka i narzeczona zameldowana jest w domu rodziców narzeczonej. Mam sześcioletniego syna z poprzedniego związku (mieszka z byłą żoną, rozwód bez orzekania o winie) z którym córka jest bardzo zżyta i widują się 2-3 razy tygodniowo po kilka godzin w naszym mieszkaniu.

Staram się być obiektywny i uważam, że dziecku w przypadku rozpadu związku będzie lepiej ze mną, nie jest tak cierpliwa, opanowana, stanowcza, wykształcona i zaradna życiowo jak ja. Uważam, że matka nie ma warunków mieszkalnych (w domu jej rodziców trzech nałogowych palaczy pali przy dzieciach przy zamkniętych oknach). Nie uważam się za najlepszego tatusia na świecie i w poprzednim związku uznałem z bólem, że synowi będzie lepiej z jego mamą.

Czy mogę zatrzymać dziecko przy sobie przy jej wyprowadzce? Czy w takim wypadku konkubina może przyjść z policją - a jeśli tak to co oni mogą? Zależy mi na tym by dziecko zostało przy mnie, chce o nie walczyć. Czy intuicja mi dobrze podpowiada, że kto od razu będzie sprawował faktyczną codzienną opiekę nad córką ten ma większe szanse na przyznanie opieki przez sąd?
eneral jest off-line  
04-01-2015, 12:38  
komix
Stały bywalec
 
Posty: 1.334
Domyślnie RE: Dziecko ma meldunek przy konkubinie, mieszka z nami - czy mogę zatrzymać dziecko

matka jak chce może się wyprowadzić, dziecko może zostać u ciebie. W praktyce wyprowadzi się pod Twoją nieobecność z dzieckiem.
Policja nic nie może zrobić - od tego są sądy rodzinne.
Ten kto się wyprowadza z dzieckiem narusza poczucie bezpieczeństwa dziecka którego elementem jest między innymi dom rodzinny.
Cytat:
Napisał/a eneral Zobacz post
Czy intuicja mi dobrze podpowiada, że kto od razu będzie sprawował faktyczną codzienną opiekę nad córką ten ma większe szanse na przyznanie opieki przez sąd?
często tak + jeżeli dowiedzie że wszystko robi ok a dziecku u niego dobrze, ma warunki, pracę + przyzwyczaiło się.

Wtedy ten drugi musi na przykład dowodzić ze łoży na dziecko itp. Ciężej mu będąc na takiej pozycji. Wtedy też trzeba wnieść na czas trwania sprawy wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu dziecka przy rodzicu. Sąd od razu postanawia zanim wyda końcowe orzeczenie i jest to też dalej argument.
komix jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jestem ojcem, czy mam szanse zatrzymać dziecko po rozwodzie? (odpowiedzi: 1) Witam, jestem ojcem 4 latka, zakładam sprawę rozwodową i zastanawiam się jak wyglądają moje szanse na to, aby po rozwodzie syn mieszkał ze mną....
§ chcę wziąść rozwód z Turkiem i zatrzymać dziecko (odpowiedzi: 1) Witam, około 3 lata temu wzięłam ślub cywilny z obywatelem tureckim w Polsce. Mamy dziecko 8 miesięcy, nie jesteśmy ze sobą szczęśliwi. Nie...
§ jak zabrać konkubinie dziecko. (odpowiedzi: 4) witam. pomuszcie co zrobic.... mieliśmy sie zenic 1 czerwca. dzisiaj sie dowiedziałem ze moja przyszla zona mnie zdadzila, co pozniej potwierdziła to...
§ długi taty, który nie mieszka z nami 7 lat (odpowiedzi: 2) Tata jest zameldowany w domu który pare lat temu został przepisany na siostre. Odwiedza nas bardzo rzadko. Ostatnio odwiedzil nas komornik i...
§ Alimenty na dziecko, które mieszka ze mną (odpowiedzi: 1) Witam, jestem rozwiedziony od kilku lat. Mam syna, który mieszka razem ze mną, jest to decyzja sądu tymczasowa, gdyż rozprawa sądowa jest ciągle od...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:55.