Toksyczny związek małżeński - Forum Prawne

 

Toksyczny związek małżeński

Witam, Piszę w imieniu mojej mamy, otóż mieszkamy w domu jednorodzinnym, ja mam 20 lat i odkąd pamiętam ojciec zawsze nadużywał alkoholu, wszczynał awantury zachowuje się jak psychiczny (wydaje z siebie odgłosy itp.) nęka nas ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
26-01-2015, 20:01  
Wykonczony95
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Toksyczny związek małżeński

Witam,

Piszę w imieniu mojej mamy, otóż mieszkamy w domu jednorodzinnym, ja mam 20 lat i odkąd pamiętam ojciec zawsze nadużywał alkoholu, wszczynał awantury zachowuje się jak psychiczny (wydaje z siebie odgłosy itp.) nęka nas i grozi, że zabije - zawsze wieczorami gdy przychodzi pijany.
Ojciec jest bezrobotny od ok. 13 lat, pracuje tylko mama i w zasadzie ojciec nie ma dokąd pójść. Dodam, że nie jest zameldowany w tym domu, gdyż jest to dom dziadków.

Chciałem nawet zamontować jakąś kamerkę w pokoju rodziców i to wszystko nagrać, bo zwykle wyżywa się właśnie tylko na mamie, a gdy zainterweniuje to dopiero na mnie, dziadkach itd. ale myślę, że nie rozwiążę tym problemu.

Mój brat wyprowadził już się z domu 5 lat temu, obecnie mieszkam w nim ja, mama, dziadek, babcia - wszyscy są przeciwko ojcu.
I zdaje sobie sprawę z tego, że on wykończy się alkoholem, a mamę może wykończyć psychicznie (często przez niego płacze, denerwuje się..)

Mam już dość, nie miałem normalnego dzieciństwa, wstydzę się go i chcę pomóc mamę, lub zmusić ją do rozwodu z ojcem. Problemem w zasadzie są koszty - mama pracuje sama, a ja jeszcze się uczę.

Bardzo proszę o pomoc.
Wykonczony95 jest off-line  
26-01-2015, 20:20  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.565
Domyślnie RE: Toksyczny związek małżeński

1. Nagrywaj awantury, wyzwiska i groźby przy pomocy dyktafonu lub kamery, nagrania na bieżąco zapisuj na płytach CD/DVD. Koniecznie należy zrobić kopie zapasowe tych nagrań.
2. Rób zdjęcia wszelkich zdewastowanych sprzętów.
3. Zapisuj szczegóły najważniejszych incydentów. Zapiski przydadzą się podczas składania zeznań do protokołu.
4. Jak robi się bardzo gorąco, wzywaj policję i domagaj się założenia Niebieskiej Karty. Jeśli sprawca jest mocno nawalony, domagaj się, żeby został zatrzymany do wytrzeźwienia. Nie zgadzaj się na odwołanie procedury Niebieskiej Karty dopóki przemoc całkowicie nie ustanie. Podczas każdej interwencji zapisuj sobie dane interweniujących policjantów.
5. Jeśli doznasz jakichkolwiek obrażeń, natychmiast rób ich zdjęcia i idź do lekarza po bezpłatne zaświadczenie.
6. Wszystkie dowody należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej poza mieszkaniem, u jakiejś zaufanej osoby.
7. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej - o szczegóły pytaj w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej, Ośrodku Interwencji Kryzysowej lub podobnej instytucji.
8. Jak uzbierasz trochę dowodów, idź na policję, złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, złóż zeznania, podaj dane ewentualnych świadków i dołącz wszystkie dowody.
8. Zapoznaj się z poniższymi poradnikami.
9. Po zgłoszeniu przestępstwa możesz działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego i domagać się orzeczenia wobec sprawcy nakazu opuszczenia lokalu oraz zakazu zbliżania się do Ciebie i kontaktowania się z Tobą.

Informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – Min. Spr. i MPiPS

Informator dla pokrzywdzonych przestępstwem – Min. Spr. i UJ

Art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie:

1. Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się bezpłatnej pomocy, w szczególności w formie:
1) poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego i rodzinnego;
5) badania lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydania zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie;
askirkov jest off-line  
26-01-2015, 20:58  
bydociec
Stały bywalec
 
Posty: 4.073
Domyślnie RE: Toksyczny związek małżeński

Dlaczego mama nie rozwiedzie się? Rozmawiałeś z mamą na ten temat?
Pomóż mamie zrozumieć,że czasy ofiar i poświęceń w imię utrzymania małżeństwa skończyły się.
Ile lat ma mama?
Pracuje i dałaby sobie rade finansowo dużo lepiej bez męża.
Dom jest jej rodziców.
" w zasadzie ojciec nie ma dokąd pójść."
To nie ma znaczenia.Ile ma lat?
Jego sytuacja jest wynikiem jego wyborów.
Mieszka w nie swoim domu.
Utrzymuje go żona.
Nie ma gdzie pójść.
To jego problem.
Zamontuj kamerkę,nagrywaj wszystko (telefonem-dyktafon,video) co dotyczy patologicznego zachowania ojca.Przyda się.
bydociec jest off-line  
26-01-2015, 22:21  
Wykonczony95
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Toksyczny związek małżeński

Już jej dzisiaj powiedziałem, że ma wnieść sprawę o rozwód, każdy jest za nią.
Ona po prostu się boi - sam nie wiem czego...
Mama ma 43 lata a ojciec 48.
Wykonczony95 jest off-line  
27-01-2015, 10:10  
askirkov
Stały bywalec
 
Posty: 18.565
Domyślnie RE: Toksyczny związek małżeński

Rozwód to sprawa między rodzicami. Przemoc nie.
askirkov jest off-line  
27-01-2015, 10:40  
smilka
Użytkownik
 
Posty: 133
Domyślnie RE: Toksyczny związek małżeński

Mama boi się ojca. Tego się boi. Sama byłam ofiarą przemocy i zgadzałam się na nią, bo się bałam. Bałam się o to, co będzie gdy powiem, że chcę odejść, czy nie uderzy, czy się nie zdenerwuje i nie wybuchnie, czy nie zniszczy kolejnych przedmiotów w domu, drzwi czy ściany. . . Trzeba być bardzo mocnym psychicznie by podjąć taką decyzję.
Niebieska Linia i osoby w niej działające bardzo pomagają i potrafią pomóc myśleć inaczej. U mnie złożyło się na to wiele wydarzeń, osób, słów, również studia, które podjęłam (związane z psychologią). Kosztowało mnie wiele łez, gdy zrozumiałam, że jestem ofiarą przemocy.
Myślę, że mama przede wszystkim powinna uświadomić sobie, co dzieje się z nią, kiedy jest pod jego wpływem i nabrać sił psychicznych - później podjąć dalsze działania.
smilka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uregulowanie widzeń - proszę o pomoc (toksyczny ojciec)!!! (odpowiedzi: 4) Witam. Proszę o poradę, bo już nie wiem co myśleć... Mam 2 letniego syna. Jego ojciec toksyczny, zażywający regularnie narkotyki i pijący. Po...
§ Toksyczny współwłaściciel mieszkania (odpowiedzi: 1) Witam, wraz z mężem i półtora rocznym synkiem mieszkamy w mieszkaniu z ojcem męża. Mieszkanie wraz z garażem jest podzielone na pół między męża a...
§ Toksyczny kierownik (odpowiedzi: 2) Problemem jest wyjątkowo toksyczna atmosfera w pracy, wprowadzona przez kierownika działu. Kierownik działu jest potwornie niezorganizowany....
§ Toksyczny pracodawca - pomocy (odpowiedzi: 2) Witam. Potrzebuję porady. Pracodawca, pomijając fakt, że jest toksyczny i stosuje mobbing :(, pomimo moich uwag, zmusza mnie do korzystania...
§ toksyczny zwiazek rozwod z orzekaniem (odpowiedzi: 7) witam truje się w toksycznym związku; dotarlo to do mnie po 5 latach chodzenia-narzeczeństwa i 4 malzenstwa. już działania zony maja na mnie...
§ Toksyczny ojciec (odpowiedzi: 35) Moi rodzice od dawna się nie dogadują, mieszkają razem z moim bratem (ja studiuję, ale dość często bywam w domu), wiem że między nimi jest bardzo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:57.