podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci - Forum Prawne

 

podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci

W październiku 2013 roku rozwiodłam się z mężem po 31 latach małżeństwa, na mój wniosek i niestety bez orzekania o winie. Mówię ‘niestety’, bo dopiero wtedy okazało się, że mąż przez lata mnie zdradzał i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo rodzinne i opiekuńcze


Odpowiedz
 
03-02-2015, 08:07  
EllieGG
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci

W październiku 2013 roku rozwiodłam się z mężem po 31 latach małżeństwa, na mój wniosek i niestety bez orzekania o winie. Mówię ‘niestety’, bo dopiero wtedy okazało się, że mąż przez lata mnie zdradzał i mój wniosek o rozwód był mu bardzo na rękę. W lipcu 2014 mój eks wyprowadził się z naszego wspólnego domu. Do tej pory nie mamy podziału majątku i szczerze mówiąc, boje się tego podziału ze względu na naszą skomplikowaną sytuację.
Na początku lat ‘80, tuż po naszym ślubie, mąż miał na książeczce mieszkaniowej 26 tys. zł. Moi rodzice dopłacili nam wtedy do równych 100 tysięcy zł – niestety po tylu latach nie mam na to żadnego potwierdzenia. W 1990 roku dostaliśmy mieszkanie. Mieliśmy już wtedy 3 dzieci, a ja przez 8 lat byłam na urlopie wychowawczym. Wróciłam do pracy, kiedy najmłodsze poszło do przedszkola. Wówczas nasza sytuacja poprawiła się na tyle, że wykupiliśmy nasze mieszkanie na własność, a w roku 2000 wybudowaliśmy dom, który został sfinansowany mniej-więcej po równo z 3 źródeł: 1/3 to pieniądze ze sprzedaży mieszkania, 1/3 z kredytu (spłacanego wspólnie) i 1/3 z mojej dodatkowej pracy (wykonuję wolny zawód, więc miałam możliwość pracować wieczorami, w domu na drugi etat – dodam jeszcze, że mąż również miał taką możliwość, ale z niej nigdy nie skorzystał).
Również w czasie trwania naszego małżeństwa, ok. 2003 roku, mąż starał się uregulować sytuację prawną starego gospodarstwa po swoich dziadkach. Większość udziałów otrzymał od swojej rodziny w darowiźnie, jednak jeden z kuzynów odmówił przekazania swojej części (była to 1/5). Sąd uznał, że jest to zbyt mała powierzchnia, aby wydzielać osobną działkę i na podstawie wyceny rzeczoznawcy zarządził spłatę udziałów kuzyna (co też zrobiliśmy z pieniędzy ze wspólnego majątku). Następnie wybudowaliśmy tam drewniany, całoroczny dom, również ze wspólnych pieniędzy.
Ponadto, odkąd wróciłam do pracy, istniał między nami niepisany podział opłat domowych, tzn. mąż płacił za media ok. 1500 zł miesięcznie, a na mnie spoczywała część spożywcza, wydatki związane ze szkołą, odzieżą, obuwiem i wyjazdami wakacyjnymi, co pochłaniało praktycznie całą moją pensję. Nie zgłaszałam sprzeciwu, bo sądziłam, że pozostała po opłatach część pensji męża stanowi nasze wspólne oszczędności. Przejrzałam na oczy dopiero w 2008 roku, kiedy po śmierci mojego teścia mąż otrzymał ok. 40 tys. zł spadku, a ja ze względu na otrzymany awans musiałam zrezygnować z pracy dodatkowej. Wówczas mój były wycofał mi pełnomocnictwo do swojego konta.
Ponadto, oznajmił mi, że nie posiada żadnych oszczędności, bo opłaty za media pochłaniały całą jego pensję. Ponieważ zawsze wspólnie rozliczaliśmy PIT-y, wiem, że to nieprawda (mąż zarabiał więcej ode mnie). Jednak nie jestem w stanie stwierdzić, czy mąż te pieniądze ukrył czy zwyczajnie przepuścił na swoje koleżanki.
Z powodu ‘braku oszczędności’ sama utrzymywałam jedno z naszych dzieci, które studiowało 5 lat w innym mieście. Również sama sfinansowałam naszą część kosztów wesela drugiego dziecka.
Teraz mój były domaga się ode mnie spłaty połowy domu, w którym nadal mieszkam z dziećmi (dwójka z nich jest jeszcze niesamodzielna – szukają pracy). Oczywiście nie dysponuję takimi pieniędzmi, a ze względu na zbliżającą się emeryturę nie stać mnie na taki kredyt. Jednak jego nie interesuje, czy jego żądania zmuszą mnie do sprzedaży domu, ani gdzie jego dzieci się wtedy podzieją. Z żadnym ze swoich dzieci mąż nie utrzymuje kontaktu.
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy w takiej sytuacji mam prawo prosić sąd o uznanie nierównych nakładów na dom i w rezultacie prawo do więcej niż jego połowy? Wiem, że w kodeksie cywilnym jest taki zapis, jednak mój obecny adwokat uważa, że taki wniosek nie ma sensu, bo sąd się do niego nie przychyli. Podobnie sprawa się ma z nierównymi nakładami na wychowanie dzieci.
Czy w związku ze spłatą jednego z kuzynów podczas regulowania stanu prawnego ziemi po dziadkach męża, mam prawo do więcej niż tylko nakładów poniesionych na budowę drewnianego domu, który tam postawiliśmy?
I wreszcie czy faktycznie ‘utracjusze mają lepiej’ (to słowa mojego adwokata) i pieniądze, które ukrył bądź przepuścił bez mojej wiedzy, w czasie trwania naszego małżeństwa, nie są przez sąd brane pod uwagę?
Nie zależy mi na zemście, ani na ‘oskubaniu’ byłego. Chcę móc zachować dom, w którym mieszkam z dziećmi.
EllieGG jest off-line  
03-02-2015, 09:19  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci

Cytat:
Napisał/a EllieGG Zobacz post
czy w takiej sytuacji mam prawo prosić sąd o uznanie nierównych nakładów na dom i w rezultacie prawo do więcej niż jego połowy?
Prawo masz ale nie doczytałem się przesłanek art 43 KRO by wniosek uwzględniono
Nie mieszaj dzieci w postępowanie o podział majątku.
korf jest off-line  
24-04-2015, 16:12  
kaczorek33
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie RE: podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci

korf a jakie są przesłanki aby taki wniosek sąd uwzglednił?
kaczorek33 jest off-line  
24-04-2015, 16:20  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: podział majątku po rozwodzie, nakłady na majątek wspólny i wychowanie dzieci

Poszukaj w moich postach. Wyjaśniałem wielokrotnie
korf jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podział majątku wspólnego, nakłady na majątek wspólny, darowizna (odpowiedzi: 31) Kilka miesięcy po slubie sfinansowalismy wykup mieszkania teściów. My mieszkalismy w tym mieszkaniu, dalismy pieniądze na wykup mieszkania po...
§ zabezpieczenie majątkowe po rozwodzie na sprawie o podział majątku wspólnego (odpowiedzi: 1) mam pytanie jestem po rozwodzie toczy sie spraw o podział majątku sad wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym dla obu stron w kwocie dość...
§ Podział majątku po rozwodzie, a dzieci. (odpowiedzi: 7) Witam. Mój problem dotyczy podzialu majątku dokaldnie domu który został. Otóż rodzice rozwiedli sie juz kilka lat temu. Mama przebywa z moim bratem...
§ Podział majątku po rozwodzie, bezprawna wyprzedaż majątku wspólnego? (odpowiedzi: 2) Witam. Postaram się streszczać, choć nie będzie to proste. Fakty: Ok. 20 lat temu moja mama sprzedała mieszkanie w blokach, po czym przekazała...
§ Podział majątku wspólnego, nakłady, spłata kredytu. (odpowiedzi: 11) Muszę przygotować się na sądowny podział majątku. Nie wiem od czego mam zacząć, moja sytuacja jest skomlikowana. Chciałabym sprzedać dom ale nie...
§ podział majątku po rozwodzie- co dla dzieci (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie! Moja sprawa jest trochę skomplikowana. Mama z tatą rozwiedli się. Mają mieszkanie spółdzielcze własnościowe 2 pokojowe warte 170000...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:45.